Trojnásobná vražda na pozadí rasových nepokojů, to je výbušná kombinace. Americký film podle skutečných událostí, oceněný Oscarem. V roce 1964 dojde ve státě Mississippi k vraždě tří aktivistů za občanská práva, dvou bělochů a jednoho černocha. Vzápětí shoří dřevěný kostel, který měl sloužit jako volební místnost pro občany tmavé barvy pleti. Události vyšetřují dva agenti FBI, mladý Alan Ward (Willem Dafoe) a jeho zkušenější kolega Rupert Anderson (Gene Hackman). Idealistického Warda pobuřuje všudypřítomný rasismus amerického jihu. Mladík věří, že bude-li se přísně držet zákona, podaří se jim viníky odhalit a pohnat před soud. Jenže Anderson před lety sloužil jako šerif v jiném jižanském městečku, zná mentalitu zdejších obyvatel a dobře ví, jak moc bude jejich úkol složitý... (Česká televize)

Loki_Six

"It's ugly. This whole thing is so ugly. Have you any idea what it's like to live with all this? People look at us and only see bigots and racists. Hatred isn't something you're born with. It gets taught. At school, they said segregation what's said in the Bible... Genesis 9, Verse 27. At 7 years of age, you get told it enough times, you believe it. You believe the hatred. You live it... you breathe it. You marry it." ()

Zagros

Film o rasismu, který pojednává o skutečném a brutálním rasismu, proti kterému má smysl bojovat. Není to o tom jako dnes, kdy vás pomalu zavřou za slovo černoch, ale o nechutném a nesmyslném násilí vůči jiné rase. Naprosto rozdílní detektivové v podání skvělé dvojky Gene Hackman a Willem Dafoe přijíždí do zapadlého městečka někde v Mississippi vyšetřovat zmizení tří aktivistů bojující za občanská práva. Jejich příjezd je ovšem jako kopnutí do vosího hnízda a místní složka Kukluxklanu začne pořádně přitápět pod kotlem. Rozjíždí se tak mrazivé drama, které jsem sledoval s napětím až do konce. Film rozhodně není žádným idylickým obrázkem americké společnosti a nejsem si jistý, že se s tím dokázali Američané už vyrovnat. Dle posledního vývoje jsou spíše jen více pokrytečtí. Každopádně film je to velmi dobrý a zaslouží si čtyři hvězdy i doporučení k tomu. ()

Revolver

Alan Parker stvořil excelentí obraz rasové problematiky 60.tých let. Jestli to takhle opravdu bylo, od Mississippi bych se držel na míle daleko. ()

cab

Dalsi ukazka neskutecne krutosti a omezenosti lidi na jihu USA, ktera vrha negativni stin na chloubu demokracie a srazi ji podobnymi segregacnimi praktikami do doby davno minule, i kdyz se navenek prezentuje jako dokonaly model souziti smisenych komunit. Coz plati pro obdobi v kterem je film natocen nebo dnes. Perfektni herectvi odvadi drsny (Gene Hackman). 85% ()

Mičl

Další ze závažných lidských témat si ke zpracování vybral vynikající režisér Alan Parker. A opět nešlápl vedle ačkoliv brit, dokázal ve svém snímku empaticky zachytit problémy týkající se rasové nesnášenlivosti odehrávající se v polovině 60. let v americe a ukázal že tento dlouhodobý problém se týká nás všech. Oba agenti v hlavních rolích ať už starší, nekompromisní a neortodoxní Gene Hackman, či mladší zapálený a fanaticky dodržující všechny postupy Willem Dafoe, pomohli vylepšit celkový zážitek a dojem z tohoto filmu, který je opravdu not forgotten. ()

bloodline

Mississippi Burning pálilo efektívnejšie ako pece košických železiarní. Asi 2-ročné flirtovanie v jednom obchodnom reťazci sa vyplatilo a hrdo vkladajúc tento bonbónik do mechaniky, som konečne žiaril spokojnosťou, že nadišiel ten radostný večer. Komorne dusná atmosféra drsných a segregačných rokov 60-tych upratala štruktúru diela to optimálnych koľají, ktoré nežne ukazujú elementárny život južanského malomesta bez príkras a ostychu. Náväznosť udalostí hecuje výkony dua Hackman/Dafoe do emočne vypätých situácií, v čom tkvie ďalší pozitívny ohlas. Negatívne charaktery učebnicovo reflektujú morálny úpadok južanského života, slepo obhajujúc zvrátený spôsob života, schopný nebrať ohľad na životy černošského obyvateľstva. Mississipppi Burning jasne podčiarklo moje očakávania sťa horiaci kríž a s fantastickým hudobným doprovodom uštedrilo nekompromisný prielom do popredných priečok žánrových skvostov, ktoré som mal možnosť vidieť v mojom krátkom, ale o to intenzívnejšom živote. Klasika nepustí, učte sa, novodobí márnotratní synovia Hollywoodu! ()

EKLEKTIK

"Zabedněnost, s tou se nerodíme. Tu získáváme." Co mě na tomto snímku opravdu zaujalo, bylo určitě autentické prostředí, líbila se mi i kamera a herecké výkony, včetně Frances McDormand nebo hudba, ale i přesto se mi film zdál místy zdlouhavý a vykreslení některých postav bylo nedostatečné a jejich vystupování mi tedy přišlo nepřehledné. ()

ClimbVibe

Atmosféra - to je to co dokáže A.Parker vykouzlit naprosto mistrně. Když k tomu připočteme strhující příběh a výborné herce výsledkem bude Hořící Mississippi (nebo Angel Heart). ()

Itar

Výborně natočené, přesně zahrané. A především, ač je to skoro k neuvěření, stále svým způsobem aktuální téma. Depka je to ale neskutečná. ()

Varan

Drsné drama o krutosti Ku-Klux-Klanu. Gene Hackmann a Willem Dafoe v rolích vyšetřovatelů. Opravdu pod máte rádi drsné filmy podle skutečného příběhu doporučuji. ()

mota

Práce FBI bez odposlechů, sledovaček, balistik, nepřímých důkazů a svědectví? Nevím jestli byli zoufalejší černoši, kteří se nechali šikanovat nebo vyšetřující agenti s jejich úředními postupy. ()

Mikino00

Po slabším rozjezdu se dají věci do pohybu až potom co iniciativu převezme Hackman, který je skvělý ve své roli. Téma, které je velmi citlive mi připomělo film Člen klanu, oba ve výsledku vyjdou na stejno, tenhle je o trošku lepší. ()

Nethar

Čekal jsem takové nějaké politikaření, jaké je ve filmech s Hackmanem obvyklé. Ale tohle mělo pěkný spád, poctivá práce let osmdesátých. Dobře vystihnutá atmosféra rasových nepokojů na jihu USA. Dva detektivové z FBI řeší trojnásobnou vraždu a šlápnou při tom do vosího hnízda. Hlavně jsou ve filmu rozhovory mezi obyvateli města a agenty, žádná šílená akce nebo velké tajemno - kdo za vším stojí víme vlastně hned. ()

mira007

Gene Hackman a Willem Defoe jako agenti FBI, kteří přijíždí na jih vyšetřit vraždu tří aktivistů v příběhu odehrávající se v šedesátých letech inspirovaný skutečným případem z roku 1964, kdy slovo negr bylo ve státě Mississippi tak běžné jako slovo afroameričan dnes. Silný film s námětem rasismu, který mi dost připomíná dvacet let starší V žáru noci, který ale není tak syrový, ale více uhlazený. Atmosféra a herecké výkony brilantní. ()

Oyer

Tentokrát (na mě až výjimečně) nehodnotím až tak děj samotný, ale jednak fakt, že je podle skutečných událostí, brilantní výkon Brada Dourifa (Billy z Přeletu nám zdrsněl...), samozřejmě vždy vynikajícího Hackmana a také doprovodné vlezlé hudební tóny. Nejen tohle všechno přidává k této nadprůměrné kriminálce čtvrtou hvězdičku. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker