Chlapec Billy Chapman uvidí vraždu svojich rodičov Ellie a Jima zlodejom v obleku Santa Clausa. Billy svoju tragickú mladosť strávi v sirotinci uzavretý do seba, ale musí čeliť aj častému týraniu. Po odchode si nájde prácu v miestnej predajni, kde má za úlohu taktiež nosiť oblek Santa Clausa, čo v ňom prebudí silné spomienky na tú strašnú udalosť. Billy začne zabíjať... (LaciLC)

Slasher

You've made it through Halloween, now try to survive Christmas. Kvalitní vánoční slasher. Malý Billy jede na Vánoce s rodinou navštívit pološíleného dědu do nějakého ústavu. Moc ale nepochodí, protože děda nevykazuje příliš reakcí na své okolí, avšak ve chvíli kdy se ocitne sám s chudákem Billym, hned přestane předstírat a děsí svého synovce řečma jak Santa potrestá zlobivé děti. Na cestě dolů už tak vyděšený Billy zažije zlomovou hrůzu svého života, to když oba jeho rodiče zavraždí zloděj v santovském obleku. Poté se dostane do syrotčince, kde podléhá teroru staré matky představené a je ustavičně sužován vzpomínkami na ony osudové Vánoce (Santa už mu leze i do erotických snů). Proto když vyroste v urostlého mladíka a jedna z hodných sester mu dohodí práci v místní hračkárně, stačí málo a Billymu definitivně přeskočí... Všechno celkem v pohodě, ale vrah samotný se podle mě mohl povést lépe. Vzhledem k tomu, že ten kluk co hraje Billyho je celkem sympaťák a zabíjení nemá zrovna v krvi, trvalo mi delší dobu než jsem si na to zvykl. Uvidíte dokonce tři páry prsou a jinak po krvavé stránce není moc co vytýkat. Hlavně jedna delikátní nabodávačka... Takže film dobrý, leč ne tak mrazivý jak si zjevně přál být. 3,75/5 ()

Shit

Neni to úplně typickej bezmyšlenkovitej slasher, kde je jedinej problém filmu založenej na tom, kolik táborníků si štáb přiveze a jakým způsobem, jakou zbraní a jakou frekvencí je vrah vyvraždí. Tady je vrahova osoba hned od začátku filmu docela solidně fomovaná a vytvářená, že nakonec to zabíjení vůbec nepůsobí špatně, spíš naopak, působí docela reálným dojmem a ty následný scény Santy s obouruční sekerou už je jen taková třešnička na dortu. Výbornej a řek bych, že i dost opomíjenej slasher. Nauhty! Naughty! You've made it thrugh Halloween, now try and survive Christmas. ()

Flipnic

Předem upozorňuji na dvě věci, jak stále všude podotýkám, nemám příliš v lásce slashery (spíše se orientuju na 70.kové explotation brutality apod.) a tento film jsem viděl v UNCUT verzi, která je o několik minut delší než verze, která byla ještě donedávna produkována do kin a na vhs. Film byl zkrácen naprosto o všechny goreefekty a spoustu násilností, podobně jako nedávno rovněž v UNCUT verzi vydaný My Bloody Valentine (1981). Jedná se o naprosto špičkový slasher, který ovšem není jen klasickou "vyvražďovačkou", jakých vznikly stovky, ale mix mezi slasherem, násilným explotation horrorem a dost naivní sondou do vrahovy duše ... Film mírně vykrádá a to jak již klasický Halloween (1978) zejména s myšlenkou mladé jeptišky, která o vraha pečovala když byl dítě v přísné katolické škole a navštěvuje město, aby jej nalezla (záměna za doktora Loomise...). Dále pak film silně reaguje na kontroverzní Nightmare in a Damaged Brain (1981) s myšlenkou trauma z dětství+sexualita+sekera ... Vrah je od začátku filmu znát a film je rozdělen na 4 části. V té první se dlouze seznamujeme s dětstvím a traumaty dítěte Billyho, které to opravdu nemá lehké. Veškerá jeho traumata (vražda rodičů, znásilnění matky) jsou spojena s postavou Santa Clause a americkými vánocemi. V katolické škole je týrán jak psychicky, tak fyzicky starou sadistickou hlavní sestrou. Jaký mladý urostlý sympatický chlapík o 10 let později dostane práci v hračkárně, kde jde vše snadno, dokud nenastanou jeho neoblíbené vánoce, pár spouštěčů jako hádky, stres, alkohol a "výborný" nápad majitele obléknout Billyho do obleku Santa Clause. Film napíná diváka na samou hranici prasknutí nervů jak jeho, tak Billových, který to nakonec nevydrží, bere vše, co je po ruce, "vyčistí " hračkárnu, vydá se na čistku městem a přes les (kde nezapomene zpracovat ještě dva puberťáky) "domů" k matce představené, aby s ní zúčtoval ... To vše zabaleno do technicky naprosto špičkově zvládnuté kamery, hudby, scénické hudby, goreefektů, násilností, nahoty a excelentního hereckého výkonu herce, který hraje Billyho. Tohle není žádná srandovní kýčovitá vyvražďovačka, ale brutálka, u které opravdu mrazí v zádech a ty kontrasty a nápady jsou tak špičkově zvládnuté, že člověk nechápe. Film nepoleví ani o píď od začátku do konce ve své chladnosti a mrazivosti, dočkáme se ale i klasicky slasherovsky zábavného konce ... Pro diváky, kteří budou sledovat UNCUT verzi jedna velká zajímavost - původně vystřižené scény poznáte tak, že jsou mnohem méně ostré a mírně obrazově nekvalitní, než zbytek. Uvidíte, o co všechno původní diváci přišli a jak ohavně byl film roky znehodnocen ... ()

J*A*S*M

Atmosféricky vytříbený slasher se slušným psychologickým pozadím hlavní postavy/vraha. Tak trochu jsem čekal nějakou zábavnou blbůstku, no byl jsem příjemně překvapen solidní brutalitou a prostě celkovou atmosférou. Narozdíl od jiné vánoční kultovky "Black Christmas" je zde naplno využito potenciálu zabijáka - on Santa se sekerou křičící "Punish" je přecijenom charismatičtější, než obyčejný vřeštící pošuk :-) 8/10 Horror movie of the year ()

Bloody13

Cáklých psychopatů, kterým díky neradostnému dětství pak v dospělosti hrábne, a rozhodnou se vykydlit půlku svýho města, dívčí internát nebo blázinec, tu byly už mraky. Subžánr slasher tohle téma vyždímal až na maximum, přesto to né vždycky musí působit zatuchle. Stačí děj přesunout do Vánočních svátků, vraha navléct do obleku Santy Clause, do rukou mu strčit pořádnou sekeru, a je o zvrhlou zábavu hnedka postaráno. První část ze série Silent Night, Deadly Night nám však nabídne i něco víc: poctivou dávku brutality, hodně krve (proto apeluji na UNCUT verzi), slušný bodycount, typicky nahou Linneu Quigley a vůbec žádný humor. A fanouškovské srdce plesá radostí! ()

• Film se měl původně jmenovat Slayride, společnost Tri-Star ho však na poslední chvíli přejmenovala. (Mol)
  • Obchod, ve kterém Billy (Robert Brian Wilson) získal práci, se jmenuje Ira's Toys". Ira je křestní jméno jednoho z producentů. (aknamor)
  • Když byl film uveden, naštvaní rodiče demonstrovali před kiny, kde byl film vysílán, a žádali hosty o podepsání petice, aby byl film z kin stažen. To se dva týdny od uvedení stalo. (aknamor)