Ve stínu lovce

Rob Merilees

Alison Grace

Kostýmy:

Allisa Swanson

Tahle kanadská lahůdka mi nějak unikla, naštěstí jsem to dnes napravil. Peppera mám rád, ale bral jsem jej vždy jako takového podpůrného herce méně důležitých postav k nějakému tomu hlavnímu hrdinovi. No tak tady byl film jen jeho a svoji roli dal uvěřitelně a snaprostým přehledem !. A tedy klobouk dolů. Kdo něco ví o Aljašce a severu Kanady, ví co v tamních bažinách jsou za peklo komáři. Každopádně to co na něj sedalo a co neustále rozmazával po obličeji a rukách nebylo ani doděláno počítačem ani rozsypáváno štábem. Komáři jej prostě regulérně žrali celou dobu a asi nejen jeho, ale celý štáb. A když ho nežrali, stříhal si to neustálým běháním v mokrých hadrech, případně ve sněhové vánici. Prostě klobouk dolů. Jaho hlavní hrdina mi byl velmi sympatický a ještě sympatičtější mi byl, když jsem se dozvěděl, že létal za druhé světové s Bostony a Mosquity... Film se totiž odehrává v roce 1953 a přepravní letecká společnost pochopitelně rekrutovala bývalé armádní letce. Škoda, že pro jeho parťačku nevybrali někoho více domorodého. Annabella Piugattuk je hezká baba a jistě má eskymácké kořeny, ale působila moc kontinentálně... Navíc tak trochu mi dost připomínala moji oblíbenou zpěvačku Katie Meluu za mlada... Snímek je klasický survival film s mírně duchovním přesahem a dle mého mohl být krapánek kratší. Ale i tak se na něj nádherně koukalo a to putování v západech slunce s polární září nad hlavou bylo překrásné. Není to za plné 4, ale tentokráte zaokrouhlím nahoru a dávám za 4 kly. * * * *(31.7.2018)

• JASON_X

To jako vážně? 2003? Tenhle koncentrát senilního polopatismu, melodramatického kýče, pseudoromantiky, pseudoduchovna a všemožných infantilních klišé o prostotě a moudrosti primitivních národů žijících v souladu s přírodou? S postavami plochými jako hruď anorektické baleríny? S tak bezostyšně šablonovitým a předvídatelným scénářem? A s tou pekelnou cajdákovitou "hudbou" na pozadí? Námět dobrý ale zpracování tragické. Být tohle kanadské středoproudové televizní béčko o dvacet let starší, řeknu si "inu osmdesátky, tenkrát se takovýhle sentimentální slaďáky točily". Ale v době vzniku už bych u filmu s podobnou tématikou očekával mnohem modernější formu i režii, výraznější existenciální hlubinu, větší syrovost děje, menší teatrálnost herců atd. Možná nebýt té zrůdné muziky, dám třetí za rámec příběhu a za hezké severské lokace.(2.4.2019)

Hlavní roli zde hraje krajina. Příběh je obměnou toho, co již bylo natočené mnohokrát předtím, ale přesto je vkusný a hlavně herecky zvládnutý. Ačkoliv na to obvykle nejsem příliš háklivý, zde mi přece jen malinko vadilo, že jsem většinou několik minut dopředu tušil, co se následně přihodí. Celkový dojem je však velice příjemný.(26.5.2012)

Hezký malý film o přežití v divočině. Barry Pepper jako vždy vynikající a překvapila i Annabella Piugattuk jako eskymačka. Líbilo se mi, že film zabrouzdal i do zvyků eskymáků. Příběh není nijak zvlášť sentimentální, ale konec mi připadá až moc protahovaný a svým způsobem emocionálně neodotažený. Hudba všechny scény putování skvěle podbarvuje. Je to jeden z těch filmů, které rozhodně stojí za vidění, ale z nějakého důvodu se nemůžu přinutit dát víc než 3*.(20.4.2012)

Charlie Halliday (Barry Pepper) je pilotem kdesi v zapadlé Aljašce. Místní piloti jsou ale drsní hoši, tak pijou, kouřej a laškujou s děvčaty (znáte to, v každém přístavu jedna). Charlie není jinej. Ale při jednom obyčejném letu je přinucen (no přinucen, vezme za to těžký prachy) vzít do letadla nemocnou eskymačku, a při zpátečním letu havarují. V drsné divočině je těžké přežít, ale za pomoci Kanaalaq si Charlie uvědomuje priority života, a učí se přežít v nelidských podmínkách. ... Kanadské drama, které ozdobil v hlavní roli Barry Pepper (ten chlapec roste, od Ryana či Bojiště země se dost zvýraznil). Jeho Charlie prochází mnoha proměnami, ať po fyzické stránce či po duševní, a Barry je všechny výborně ztvárnil. V menší roli se zde mihl např. James Cromwell. Toto celé doplnil pěknou hudbou Mychael Danna... Rozhodně tento filmeček neurazí :)(22.1.2005)

• - Zimní scény byly točeny v teplotách až -28°C, s efektem ochlazování větrem až -45°C. (orkadimenza)

• - Námět filmu byl Inspirován povídkou Farley Mowata „Walk Well My Brother“. (Barrymore)

• - Po dobu natáčení se s filmařskou skupinou pohybovali i strážci vyzbrojení střelnými zbraněmi, kteří chránili štáb před ledními medvědy. Jeden z medvědů dokonce přerušil natáčení, když poškodil videozáznam. (orkadimenza)