Strašáci

• Velká Británie Straw Dogs (více)

Místo klidné dovolené musí bojovat o život. Americký režisér Sam Peckinpah je znám jako tvůrce řady drsných westernových příběhů Jízda vysočinou, Divoká banda, Junior Bonner či působivých dramat Útěk, Ostermanův víkend. Mezi jeho působivé snímky patří také film Strašáci (z roku 1971), k nimž si napsal scénář podle knihy spisovatele Gordona Williamse. Učitel matematiky David přijíždí z Ameriky s mladou manželkou Amy do jejího rodného městečka u pobřeží Anglie. Společně se usadí v opuštěném a poněkud zchátralém domě. Zatímco David zde chce v klidu dořešit své pracovní úkoly, Amy se nudí a hledá každou příležitost ke změně. Proto se také rozhodne pro opravu staré garáže. Mezi stavebními dělníky po letech opět potkává své bývalé nápadníky a nedokáže zcela zapřít svoji frivolnost. Jednoho dne muži pozvou Davida na lov a v jeho nepřítomnosti Amy znásilní... Režisér Sam Peckinpah nabízí zneklidňující studii násilí, skrytého někde hluboko uvnitř mírumilovného jedince, jenž je v určitý kritický okamžik nucen bojovat o holé přežití. Sílu a působivost vyprávění nenápadně dosahuje rafinovaným použitím zpomalených záběrů a rychlým střihem, zejména v divokém a drsném závěru příběhu. (Česká televize)

TomasKotlant

Jako psychologická studie asi zajímavé, ale přitom přehnané a vsazené až do příliš velkých extrémů. Každý si v tom asi něco najde, ale moc příjemných zážitků ve filmu nenajdete. *** Ve zkratce: Kdo nestraší, ten s paničkou je vaší... ()

zahadum

Surový, chladný film .... všetko je to tak neuveriteľne podané na detail...ako málo stačí aby sa z ľudí stali....chcel som napísať zvery ale napíšem to ináč....človek je človekom len pri narodení. ()

Mona-Lisa

Stísněnost a zvláštní pocit napětí jsou nejspíš hlavní cíle takových kousků, ale na mě toho bylo příliš. Jako kdyby se film až příliš rozvláčně probublávál k finále, které mě místy přišlo až vtipné. Dustin zvládá převážný čas ňoumu matikáře tak dobře, že jsem asi posledních 20 minut jeho show sledovala parodii na Smrtonosnou past. A Susan bych pohlavkovala celou stopáž - od "mouchy snězte si mě" znásilnění až po závěr, kde místo postávání v koutě mohla aspoň na jednoho vzít lopatu a trošku přiložit ruku k dílu. Ale to samotné, téměř dvouhodinové, gradování se skvělou hudbou si zaslouží tři a půl hvězdy. ()

edie sedgwic

Rozbiehalo sa to skutocne tazkopadne ale koniec to tempo cele dobehol. Poslednych 30 minut sa toho udialo skutocne vela a nastal aj nejake ten obrat u hlavnych hrdinov. Zahadou ostava manzelska kombinacia matematika a trosku rozpacitej (a hlavne rozsafnej) blondiny, ktori (aspon ako sa zdalo pocas trvania celeho filmu) nemaju absolutne nic spolocne. ()

JB2203

Nejsem žádný velký obdivovatel Sama Peckinpaha redukujícího ve svých filmech pohled na člověka jako na nositele více či méně skrytého zla, ale musím uznat, že "Strašáci" jsou výjimečným dílem. A to jak z pohledu doby, ve které film vznikal, tak z pohledu režijního zpracování. Jedná se v podstatě o klasický příběh vystavěný na principu narůstajícího napětí a tísně vrcholících v samotném závěru. Co však dělá film jedinečným je přísné režijní zaměření na výraz a formu. Konec je sice od samého začátku jasný, ale ani na chvíli nás nepřestane zajímat jakým narativním způsobem nám jej režisér nabídne. Co (a především jak) která postava v závěrečných minutách udělá. Ano, příčina jednání je zde více méně zřejmá - je jí všeobecné nevědomé zlo, ne němž participuje každá ze živých bytostí Všehomíra - leč způsob, kterým se toto zlo ve světě Peckinpahova filmu projeví, zůstává po celou dobu jeho sledování tajemstvím. Tajemstvím, o kterém víme, že musí býti nakonec vyjeveno a které nás nenechá až do závěrečných titulků v klidu. Připočteme-li k tomu obdivuhodný herecký výkon Dustina Hofmanna (zcela bravurně se pohybujícího na škále výrazových poloh od narůstající nervozity po psychotický běs), vypadne nám zřejmě ten nejpovedenější odlitek z tvůrčího kadlubu Sama Peckinpaha. ()

Joll

Peckinpah má dar ukazovat násilí tak že vás to přímo vtáhne a zaplní emocemi jak žádný jiný režisér.Postupně pomalu gradující snímek ve vás živí nenávist a pomalu vás staví do role takřka zůčastněného.Bravůrní herecké výkony jen podtrhují tuto silnou podívanou. 90% ()

Mike.mk1

První půle lehce nudí ale to co nabízí ta druhá bere dech. Geniální proměna ustrašeného vědátora v člověka, který chce za každou cenu ubránit sebe, svou ženu a svůj dům. Na tohle ještě dlouho nezapomenu. ()

strikeman

O tomto filmu s Dustinem Hoffmanem jsem nikdy dříve neslyšel a narazil jsem naň víceméně náhodou - a musím říci, že šťastnou náhodou. Nejenže jsem si doplnil svou sbírku shlédnutých počinů mého oblíbence Peckinpaha, ale dostalo se mi pořádné porce nervydrásající podívané. Takhle má vypadat dokonalý thriller s pečlivě vybudovaným a skvěle vypointovaným napětím. 90% ()

agassi68

Nuž, mám zmiešané pocity. Nebyť záverečnej polhodiny bola by to nuda. No a tam sa zrazu ukázali nelogickosti vo vývoji postáv ako už spomínal Djkoma. Prerod Hoffmana na Ramba, Susan George tam bola vlastne načo, idiotskí dobíjatelia domu atď. A Dustin sám na všetko nestačí.. ()

sadlokan

Znepokojující záležitost,kde celou dobu NĚCO visí ve vzduchu.A ponaučení?Neprovokujte vidláky,sexuální devianty, ale HLAVNĚ!!!Dustina Hofmanna!! ()

Rockerman

Docela mě překvapuje to přecenění tohoto filmu. Kdyby se podobným způsobem natočil film v současnosti (2011), myslím, že komentáře by byly o něčem jiném. Že to byla nuda, že děj se posouval jen po milimetrech, že třičtvrtiny filmu byl o ničem atd. Vím, že se takto filmy už netočí, ale i v kontextu s tehdejší dobou se mi nezdá, že bych viděl něco převratného. Jistě, drama to bylo. Hlavně závěr byl silný, jak David zarputile bránil svůj domov, bylo působivé. Ale jinak jsem viděl špatné výkony herců (kromě Hoffmana), ještě horší dialogy o tricích nemluvě (to bych odpustil). Takže průměr: ()

Rokle

Hlavně za ten závěr, který zvedá celkem průměrný snímek na vyšší hladinu, co se týká intenzity prožitku. K větší spokojenosti mi chybí pochopení manželské harmonie nebo aspoň nějaké chemie mezi dvěma hlavními protagonisty. Opravdu jsem netušil, jak ti dva spolu mohou být. Jen takový dodatek... skutečně by se nenašel na anglickém venkově někdo relativně normální? ()

J. T. Kirk

Zajímavý thriller s mladým Horrmanem. Podíval jsem se na něj jenom díky tomu remaku, co má za chvíli vyjít. Do té doby jsem o tomto filmu ani neslyšel. No každopádně je dobře, že jsem se na něj podíval, stálo to za to. Byla tam banda fakt fest magorů, což není nikdy na škodu. Hodně drastické a ten konec byl fakt něco. No tak doufám, že ten remake bude aspoň z pulky tak dobrý. ()

mourinho

Zatím jsem neměl tu čest s remakem od Roda Lurieho, faktem však je, že tato stará klasika staví kvalitativní laťku hodně vysoko. Precizně zahrané vidlácké drámo, které už v roce 1971 spolu s o rok mladším DELIVERANCE postavilo na nohy nový hororový subžánr hixploitation, má možná trošku zdlouhavější rozjezd, nicméně buďte bez obav, protože druhá polovina filmu vám to všechno vynahradí. Nářez! Na jedné straně strach z hrozícího nebezpečí a tendence vzdát se, ustoupit, na straně druhé vzdor, touha dostát svých zásad, ochránit rodinu a za každou cenu přežít. Působivé, reálné, až mrazí. Edit: Remake se také povedl. ()

Hapretor

Drsné a vtipné zároveň. Přeměna intelektuála ve vraždící stroj je velmi podmanivá. Na konci filmu jsem měl nepříjemné svrbění v zátylku. Skvělé na filmu je to, že každá postava má klady i zápory, je totálně blbá, zároveň má svůj nedocenitelný účel. Scéna s pastí je třešnička na dortu. ()

Wargoo

Aj po tak dlhej dobe ponúka film skvelú atmosféru, sexapeal Susan George ešte nevyprchal a jej provokačné chovanie má vo filme skvelé opodstatnenie. Scenár a réžia skvelá, Hoffman dokonalý americký nerd a skvelé minúty strachu na záver... A ku dokonalosti stačilo len film skrátiť o 20 minút... Možno si niekedy pozriem aj remake, aj keď je to jeden z mnohých zbytočných remakov. Hold, taká je doba. 4****, 76,359 % ()

Akana

Zvíře v nás je pořád naživu a civilizovanost je jenom chatrný přehoz, kterým se ho snažíme zakrýt. Sam Peckinpah si o tomhle nedělá žádné iluze. Násilí ho fascinovalo vždycky (taky to od Monty Pythonů ve skeči "Salad Days" pěkně schytal) a ve Strašácích ho má jako hlavní téma. Vyjadřovací prostředky možná trochu zastaraly, ale atmosféra je od začátku pořádně hustá a morální stanoviska nakonec pěkně rozviklaná. Jo, to byly časy, když se americkej biják obešel bez špetky patosu. Hoffman jako vždycky famózní. 90% ()

Fujara777

ÁNO: Film síce v červených farbách na ČSFD, ale s rokom výroby ´71. Ja rok výroby ´91 a tak som príliš veľké očakávania nemal. Preto som po pozretí ostal príjemne prekvapený, že čo to vlastne je. Parádne sú tie krivé podhľady a ďalšie rôzne zábery kamery, ktoré jednak pôsobia ozvláštňujúco a navyše pomáhajú dokresliť výsledné divákove pocity. Strašiaci ani nie sú jednostranní, lebo je tu výsmech sexuálnej provokácii žien, pričom sa stále nezabúda aj na chlapskú nadržanosť. Chválim to pekné vykreslenie protipólov (ako tak uhladený matematik a "jednoduchí" dedinčania). A tá gradácia k postupnému šialenstvu, ktoré je vôbec šialenstvom? NIE: Toto tu klame telom. Prvá polka filmu sa javí žánrovo úplne niekde inde, než je zvyšok. No a páni určite neboli takí spití, aby po tom, čo tak zblízka pozerali na zloženie oleja, ešte fungovali, ako keby o oleji v živote nepočuli. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Strašáci nanovo

Strašáci nanovo

24.04.2009

Jděte s těmi remaky do háje!

Jděte s těmi remaky do háje!

08.04.2007