Michael Faraday (Jeff Bridges) je univerzitním profesorem historie a specialistou na problematiku terorismu. Se svým desetiletým synkem žije v domě na předměstí Washingtonu D.C. a jen těžko se vyrovnává s nedávnou ztrátou manželky, agentky FBI, která zahynula při výkonu služby. Nové světlo do jeho rozvráceného života vnese sympatická rodina Langových. Stoprocentní Američan Oliver (Tim Robbins) se s manželkou a dvěma dětmi přistěhoval teprve nedávno a zdá se, že zdvořilostní vztah mezi sousedy brzy přeroste v přátelské pouto. Pak ale Michael přistihne nového známého několikrát při lži a vypraví se po stopách jeho minulosti. Odhalí šokující fakta úzce související s jeho specializací - Oliver Lang je totiž s největší pravděpodobností nebezpečný terorista, který se do Washingtonu přistěhoval v rámci příprav nové akce. Dokáže odborník na otázky terorismu osvědčit své znalosti v praxi a zhatit dokonale promyšlený plán teroristů? (oficiální text distributora)

AdaMM

že je konec nečekaný, o tom žádná - ale je taky nepravděpodobný... no a ten zbytek byl zase takový nemastný neslaný, takže jen 3 hvězdičky ()

Radiq

Po úvodní scéně nás přivítají úvodní titulky s podkresem Neon Reprise od Lunatic Calm, ale je to jen falešná naděje, že by se po hudební stránce takhle dál pokračovalo. Teda pak tu máme hudbu od Badalamentiho, ale tak nějak mi zanikla - teda až na tu pasáž asi v půlce filmu, kdy přítelkyně od Bridgese sledovala Tima Robbinse - to bylo naprosto skvělé (skladba The Truth Is Out There). Dějově je to dost divoké. Nejvíc divné bylo, jak vzal svou třídu na místo, kde zemřela jeho FBI žena a ještě se tam strašně rozčiluje a cáká emocema. Takové exkurze jsme my ve škole teda nikdy neměli. Jinak mi to celé přijde strašně nepravděpodobné a paranoidní a nahodilé. Sice závěr byl docela pěkným vyvrcholením a oceňuji, že to nebyl happy end, ale přesto se nemůžu zbavit pocitu, že to bylo celé jakési překombinované a umělé. ()

matezzz

Jak se tady nesčetněkrát píše, překvapivý konec je opravdu lahůdka a minimálně tu jednu * filmu v celkovém hodnocení přidává. Jeff Bridges a Tim Robbins jsou taky skvělí, hrajou jako o život. ()

mr.kliky

roztěkaný thriller s bomba závěrem, na kterým je nejlepší to, že ikdyž se jedná o jediný možný smysluplný zakončení, stejně diváka celkem překvapí ()

sugythesugar

Aj tentokrát sa vraciame do mojich milovaných 90. rokov, kedy bol žáner thrillerov ždímaný najviac. V roku 1999 do kín prišiel thriller plný paranoje – Miluj blížneho svojho. V hlavných úlohách sme dostali skvelé herecké duo – Jeff Bridges a Tim Robbins. Jeff Bridges ako  profesor histórie so špecializáciou na terorizmus a jeho sympatický sused Tim Robbins. Ten je architektom nákupných stredísk a so svojou rodinou si žije zdanlivo pokojným životom. Ale čo ak je to inak? Postava Jeffa Bridgesa sa stále vyrovnáva s úmrtím manželky, ktorá pri zásahu v protiteroristickej jednotke zomrela. Bridges je tu „stopercentný“ a to, ako panicky stvárňuje symptómy paranoje či už oprávnenej alebo nie, je skvelé. Miluj blížneho svojho hlavne výborne pracuje s jednou otázkou. Ako je možné, že jednotlivci – zdanlivo obyčajní a nenápadní ľudia páchajú tak organizačne náročné činy, ako sú teroristické útoky? Osobne som vždy prirovnával Jeffa Bridgesa a Tima Robbinsona k Profesorovi Xavierovi a Magnetovi zo série X-Men. Obaja zastávajúci podobné názory, ale každý s iným riešením. Ak ste Miluj blížneho svojho/Arlington Road (1999) ešte nevideli, tak určite to dožeňte. Film nemá ani dve hodiny a to napätie v poslednej tretine by sa dalo krájať. ()

Sonnik

There goes the neighborhood! Hodně silné tři, které umocňuje velice jendoduchý avšak nečekaný a znepokojivý závěr. I v dobrákovi Robbinsovi ze Shawshanku může dřímat zlo. "Michael, because of you my son is alive. I would like very much to return the favor." ()

Beky

Miluj bližního svého je velmi slušný thriller, který má vynikající atmosféru, jasného klaďase a jasného záporáka(y), ale trpí nedokreslením postav a nedotaženým scénářem!! Určitě je překvapující závěr filmu, který si opravdu na nic nehraje a rýsuje nám poctivou skutečnost!!!!..někdy to(..tady má být napsáno jak to skončí...)prostě neskončí!!! Překvapil mě příjemný výkon Robbinse a Cusackové, které bych v těchto rolích nečekal!!..a protože, čím víc bych psal, tím byste z toho filmu míň měli, tak končim!..60%!! Jednou větou: Jdu se podívat, co tam ten náš soused na zahradě kutí!! ()

July

Zpočátku průměrný "předměstský thriller" se špehováním sousedů a skřípající historkou o zásahu, při kterém zemřela Leah Faradayová, ale v posledních cca 35 minutách film s neuvěřitelnou gradací a šokujícím závěrem. A musím souhlasit s Chinem, že už kvůli němu stojí za to se na film podívat... Kromě strhujícího konce to byli i skvělí Bridges a Robbins, co stojí za pozornost. Začínám uvažovat, že překopu oblíbenou desítku herců a dodám tam Robbinse... ()

venison

Kupodivu ten film neznám, ale líbil se mi.. Trošku mě štvalo, že tam nebylo moc napětí.. Pořád jste celý film věděli, co se stane, až ten konec byl překvapující, ale tempem filmu to k "boom" závěru moc nespělo.. ()

tnp101

Ve výsledku hodně solidní thriller s napjatou atmosférou, jenž si svou vesměs pozitivní reputaci vydobývá především díky opravdu povedenému a dosti nečekanému rozuzlení za doprovodu několika k němu vedoucích desítek minut. Bez tohoto superlativu by šlo nanejvýš o průměrnou podívanou s kvalitními herci. Po skončení úvodních titulkové sekvence (mimochodem také nadmíru povedené) totiž následuje trochu utahaná detektivně laděná dějová linka, u které jsem se popravdě řečeno čas od času nudil víc, než je zdrávo. Povedený zbytek mi ale nakonec spravil chuť. 70% RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Tentokrát si proklepneme titul, který si na tuzemský i světový Blu-ray trh našel cestu v jeho počátcích. Někomu se to bude možná zdát zbytečné, ale recenzuji vše, co se mi dostane pod ruku, a to nehledě na stáří, či četnost recenzí povalujících se na internetu i mimo něj a povedený thriller „Miluj bližního svého“ nebude výjimkou. Kvality obrazu v kino-formátu 2,40:1 stojí z velké části především na možnostech dnes již nepoužívaného video-kodeku MPEG-2, který zákonitě nemůže konkurovat kodekům moderním. Kompletní vinu na nemastném neslaném výsledku však nenese. Ani samotný zdrojový materiál totiž nepatří mezi něco, čím byste své domácí HD kino prezentovali před známými. Nijak neexceluje jak ostrost, tak kresba detailů a mezi bohaté nepatří ani podání barev. Přitom, minimálně co se týče zmíněné palety, bych vzhledem k charakteru snímku sytější podání očekával. Vybledlejší odstíny z mého pohledu na druhou stranu podporují atmosféru, avšak zda jde o tvůrčí záměr, jsem nezjistil. Pleťovky jsou relativně realistické, ale skoro absolutní absence obličejových detailů výsledek shazuje, černá je pak docela slušná, kontrast nižší, zrno minimální, šum v málo osvětlených scénách zřetelný a pochválení si přepis určitě zaslouží za slušnou hloubku. Nejedná se o žádný zázrak, ale vzhledem k věku snímku i tohoto konkrétního titulu kvalitou ujde a pokud nebudete nic očekávat, vyjdete naprosto v klidu. Podobně je na tom pak také originální zvuk zastoupený nekomprimovanou LPCM 5.1 i komprimovanou DD 5.1 stopou. Ten až na pasáže doprovázené dynamickou hudbou, která silně rozduní subwoofer, není moc prostorový ani zvlášť detailní a nějak suprově nezní ani dialogy. Snímek si s ním však vystačí a kde to je potřeba, hraje hlasitě. Stopu s českým dabingem na disku nenajdeme a tak se můžeme vrhnout na bonusy. Začínáme audio-komentářem režiséra a J. Bridgese, kteří sice neposkytnou zrovna vyčerpávající dávku informací o tvorbě, ale za to jsou ty dvě hodiny v jejich společnosti opravdu příjemné. Následuje 20 minutový „making of…“ zabývající se především scénářem a herci, ale nakonec se minimálně naťukne vše důležité, čímž se dostáváme k poslednímu regulérnímu bonusu, tedy 6 minutovému alternativnímu závěru se 4 minutovým úvodem z úst režiséra. Ani v tomto případě nejde o něco zásadního, ale nezklame. Všechny bonusy jsou v SD a nevybaveny českými ani anglickými titulky. I přes skromnost přídavných materiálů titul nakonec nabízí docela solidní porci poznatků, takže mírný palec nahoru - pro tento typ filmu solidní průměr, ale nic víc, což vlastně platí i o kvalitách disku jako takého. 50% () (méně) (více)

Pavlínka9

Na film mám velice zvláštní vzpomínky z období puberty...Vybavuji si dvě scény - jednu, kdy Bridges a Robbins stojí na zahradě u dřevěného plotu a druhá je s malým chlapcem a ohněm a křikem...Obě dvě tam byli a opět mám po shlédnutí velice zvláštní pocit...Několik let jsem se na film nechtěla podívat...nedokázala jsem si to přesně vysvětlit - byl tam určitý strach, úcta k natočenému materiálu a obavy...Ten film působí jako děsně primitivní americký snímek o dvouch amerických rodinách, i když hned na začátku je dost svižný začátek, který Vám ukáže, že vše je jinak...A pak zase klasika - dvě rodinky, které bydlí na proti sobě, zvou se na grilovačky...Ale přitom nad tím vším visí obrovský mrak plný lží, záhadnosti a záludnosti...Film je bravurní především ve svém závěru, kdy všichni doufáme a jsme si jisti, že víme, co tam najdeme...Ten závěr je doslova "bomba". Robbins a Bridges by společně měli hrát častěji, jelikož mi jako dvojice neskutečně sedí a tento film považuji za klasický thriller. ()

mickyreed

Naprosto skvělej sousedskej thriller. Českej název je mimo mísu a asi spoustu lidí odradí nebo tomu nevěnujou pozornost. Ale byla by velká škoda to nevidět, po dlouhé době sem narazil na fakt kvalitní film. ()

dANo

Šokujúci záver je ozaj tou jedinou a natoľko pozitívnou vecou na tomto filme, že nemám žiadny problém hodnotiť 4*. Lebo, ako to už väčšina spomenula, ten ostatok filmu je nadmieru tuctový thriller, ktorý by za normálnych okolností (happy end:) upadol do absolútneho zabudnutia. Takto je to veľmi zaujímavý film, ktorý vrele odporúčam. ()

Master19

Thrillerům obecně příliš neholduji, ale tento mě opravdu dostal. Nebudu vychvalovat herce, to by bylo nošení dříví do lesa, spíš bych chtěl upozornit na skvěle propracovaný scénář. Závěr je naprosto úchvatný a jakmile to pochopíte (nejspíš v ten okamžik, kdy hlavní hrdina), nezbyde vám už nic jiného, než zírat... Výborně odvedená práce a jeden z nejlepších filmů o terorismu v Americe. ()

davidek

Už začátek filmu je dost hustej a následující téměř dvě hodiny jsou beze zbytku naplněny napětím. Stoupající napětí a akce úst,í dá se říct, v logický konec. Trochu jiný než jsme zvyklí u amerických filmů, ale fakt působivý. ()