Lokomotiva Tomáš (TV seriál)

Mašinka Tomáš

Thomas a jeho priatelia

Animovaný / Rodinný / Krátkometrážní

Velká Británie, 1984, 10 min

• Morien

Tomáš je modrej, je to tak. Ty obličeje jsou docela děsivý, je mi skoro dvacet, ale na tohle bych se před spaním nedívala ani náhodou. - Můj dojem z tohoto seriálu dobře ilustruje příhoda, kterou jsem zažila při předčítání z knihy podle něj napsané. Čtyřletý bratránek nemohl večer dlouho usnout, tak jsem se i při absenci mateřského pudu samovolně nabídla, že mu něco přečtu, aby mohl zkusit zabrat. Vybral si Lokomotivu Tomáše, otevřel knihu někde v polovině, kde se mu líbil obrázek, ať začnu tam. První příběh: Bratři-dvojčata lokomotivy posunují vagony v lomu a nudí se. Zkusí udělat něco jiného. Dostanou lekci a polepší se. Konec. Bratránek pořád nespí, pokračuji. Druhý příběh: Mašina ženského pohlaví posunuje v lomu vagony a nudí se. Udělá sem tam pár naschválů, které se jí pěkně vymstí. Dosnate lekci a polepší se. Konec. Bratránek si čile prohlíží obrázky přes moje rameno a pořád nespí. Třetí příběh: Metrosexuál mašina s červeným lakem tahá vagóny s lidma, ale protože je marnivej, pošlou ho za trest do... Bratránek znuděně a zároveň s hrůzou v očích vykřikuje "Zase lom!" a raději okamžitě usne. Jistě, příběhy pro děti mají obsahovat ponaučení nebo aspoň vykreslovat dobře/špatně, ale nuda by to být už nemusela. Děti na to civí, protože civí na všechno, když se před nimi nechá zapnutá televize. V tomhle jsou jako důchodci, prostě jim stačí, že se tam něco hýbe. Pokud to má rozvíjet dětskou představivost, intelekt nebo schopnost něčeho dalšího, tak by to mělo mít i jiné kvality. Na druhou stranu je zase dobře, že seriál neobsahuje násilnosti, rychlé střihy, barevné smrště a jiné triky tradičních vymýváren mozků, jenom podle mého zkrátka tak nějak zůstal hodně na začátku cesty. (A taky je zde možná prostor pro otevření debaty, kdo proboha vymyslel dát do pohádky postavu, jež se zove "tlustý kontrolor". Víte, jak blbě se to vyslovuje? Zvláště ve chvílích, kdy už ve třetí pohádce čtete, jak "tlustý kontloror" nějaké mašince nadává, že zase něco zkazila, je to vyloženě o ukousnutí nebo zamotání jazyka.)(12.7.2010)

Nedrcneš nárazníkem do cizí lokomotivy. Falešně nezahvízdáš. Neprojedeš návěstidlo v poloze Stůj! Nenacouváš do depa bližního svého. A když, tak nezapomeň včas táhnout! Měj vždy plný tendr. Nikdy nenaber zpoždění. Neber revizorovo jméno nadarmo. Cti přednostu svého i slečnu výpravčí a v kupé první třídy jim dopřávej časté ojíždění. Nevypustíš nikdy úplně páru. Ne bez posledního pořádného zahvízdání... ________ Jo, a náš syn Tomáše samozřejmě miluje. Takže tenkrát v Anglii jsme Thomas Land (součást zábavního parku Drayton Manor) navštívit prostě MUSELI. Tam to hvízdalo! :-)(12.1.2013)

• M-arta

Celkem milé, kultivované,ale trochu studené. Zaráží mě jedna věc: evidentní snaha dát lidský rozměr a mravní poselství i strojům, které jsou maximálně polidštěné, ale na druhou stranu jsou veškeré lidské bytosti ztvárněny pouze jako neživí, nezajímaví, nehybní plastoví panáčci... Tomu moc nerozumím. A vůbec - předškolní chlapečci sice možná chrochtají blahem, jenže já jsem v jejich věku milovala leporelo Veselá mašinka z dílny Jana Čarka + Zdeňka Milera, takže už budu Lokomotivu Tomáše těžko pokládat za něco originálního. Navíc se mi český překlad moc nelíbí.(5.9.2009)

• borsalino

U tohoto snímku se zdržím hlasování, neboť se jako dospělý necítím kompetentní k tomu, abych pohlédl na snímek očima dětí (já to už prostě neumím, nevím, kdo z Vás ano?), kterým je určen. Protože pokud bych tak chtěl činit, šlo by o pokrytecké a povrchní žvásty, neboť toto není určené dospělým, ale dětem. Jako dospělý z toho "odvařený" nejsem, ale překvapuje mě, kolik lidí si zde na tomto snímku chladí žáhu, nemáte na víc? Domnívám se však, že to není podstatné. Zajímalo by mě, odkud tento odpor vyvěrá - asi potřeba za každou cenu kritizovat... Poskytnu Vám jiný pohled rodiče téměř dvouleté holčičky, abyste se mohli zamyslet. Současná produkce nabízí mnoho nejrůznějších postaviček, s oblibou jde o jakési panďuláky z vesmíru plujících vesmírem na létajících gaučích, mlátících se po hlavách nejnovějším typem mobilního telefonu s čokoládovou náplní...a podobné nehorázné pitomosti. Vedle tohoto kreslený příběh mašinky, zažívající příběhy na jakémsi imaginárním ostrově, jsou jako balzám. Navíc je jednoznačně identifikováno dobro/zlo/dobře/špatně + ponaučení. Než zde budete psát prázdné bláboly, zamyslete se nad moderní produkcí, zkuste najít něco hodnotnějšího, podívejte se na to očima dětí, vyzkoušejte to na svých či "půjčených" dětech a pak teprve zkuste něco psát. Vsadím se s Vámi, že by se Vaše mínění významně změnilo.(1.1.2010)

Tento dá se říci večerníčkový seriál popisuje v krátkých příbězích dobrodružství mašinky Thomase a jeho přátel na fiktivním ostrově Sodor. Jednotlivé příběhy jsou krátké a zajímavé, vždy uvozovány a ukončeny chytlavou znělkou. Atraktivitě počátečních sérií navíc přispívá krásný hlas jak Michaela Brandona, tak hlavně Ringo Starra, který je úžasný. Díky pozdním sériím ubírám jednu hvězdičku, "modernizace" seriálu dle mého názoru neprospěla. V českém znění jsem nikdy neviděla - nemohu tudíž hodnotit, ale anglická verze patří k těm kvalitnějším programům pro děti (syn byl naprosto závislý a já se ráda dívala s ním). Trochu mimo mne jdou hodnocení typu - pro děti možná dobré, na můj vkus dětinské apod. Nějak jsem nezaznamenala, že by byl seriál určen pro dospělé ;-).(26.8.2013)

• - Britská labouristická poslankyně a stínová ministryně dopravy Mary Creaghová se v zimě 2013 pustila do tvůrců oblíbené dětské animované série Mašinka Tomáš kvůli tomu, že v pohádkových příbězích citelně chybějí ženské postavy. Podle ní to dětem dává špatný příklad a v důsledku dívky odrazuje od toho, aby si samy pro sebe představovaly například povolání strojvůdkyně. (Flaxik)