Lokomotiva Tomáš (TV seriál)

Mašinka Tomáš

• slovenský

Thomas a jeho priatelia

Animovaný / Rodinný / Krátkometrážní

Velká Británie, 1984, 10 min

Absolútne nechápem tunajšie hodnotenie. Je pravda, že série z posledného desaťročia sú už o ničom a idú len zo zotrvačnosti, ale na série z 80. rokov mi nesiahajte ! To bola echtovná a šarmantná kvalitka, plná milých a prívetivých postáv a veľmi poctivej filmárskej práce s modelčekmi. Lepší železničný večerníček si neviem predstaviť.(27.6.2014)

• Segrestor

Tomáš, coby tažný motor celé série, je veselá kopa. Plán plní na sto procent a je tak pro mne velkým údernickým vzorem. Bez Tomáše by byl celý seriál ztracen neboť není zde silnějšího charakteru. Nákladní jeřáb sice disponuje jakousi komičností, ale na nějaký jeho spin off to prostě není. Jedině Tomáš se dokáže poprat s každodenními starostmi malého ostrova, kam je celý příběh vtipně zasazen. Závěrem bych si dovolil malou výtku. Čtený komentář by byl mnohem poslouchatelnější, kdyby autor vypustil za každou přímou řečí vysvětlení, kdože to vlastně hovoří. A nakonec, kdyby mašinky hovořily v jambickém pentametru s důrazem na původní elegický distichon, bylo by to úplně nejlepší.(15.8.2011)

• M-arta

Celkem milé, kultivované,ale trochu studené. Zaráží mě jedna věc: evidentní snaha dát lidský rozměr a mravní poselství i strojům, které jsou maximálně polidštěné, ale na druhou stranu jsou veškeré lidské bytosti ztvárněny pouze jako neživí, nezajímaví, nehybní plastoví panáčci... Tomu moc nerozumím. A vůbec - předškolní chlapečci sice možná chrochtají blahem, jenže já jsem v jejich věku milovala leporelo Veselá mašinka z dílny Jana Čarka + Zdeňka Milera, takže už budu Lokomotivu Tomáše těžko pokládat za něco originálního. Navíc se mi český překlad moc nelíbí.(5.9.2009)

Veľmi pekná rozprávka o lokomotívach z krásneho ostrova, ktorý mi prišiel ako z tej najkrajšej rozprávky. Ak by som sa mal na nejakú chvíľu ocitnúť v tejto rozprávke, tak by som bol z toho určite na chvíľu rád, lebo do takej pohody ísť z takto problémového sveta, by mi možno na chvíľu na oddych padlo dobre. Pre deti z materskej škôlky a vlastne, pre všetky v predškolskom veku je toto veľmi vhodné a milé. Roztomilá rozprávka, v ktorej sa však často skoro nič nedeje.(26.5.2012)

Tak ono předně je třeba rozlišovat. Je Mašinka Tomáš - původní, modýlková, animovaná, z roku 84 a pak jsou pokračování, která jsou už animovaná výhradně na počítači (seriál se točil do roku 2003). Staré příběhy se mi docela líbily a obdivoval jsem jejich technické provedení (koukal jsem na ně v roce 2001 v Anglii). Ty počítačové, co jdou teď u nás už tak dobré nejsou, ale mému dvouletému synkovi se líbí a to je pro mě důležité. A zároveň si myslím, že Thomas the tank engine patří ke slušnému průměru. Když vidím seriály, co jdou ve stejném bloku (Angelina balerína a Potápěj se Olly), tak Thomas je převyšuje o třídu a kluka na něj klidně nechám koukat, aniž bych se bál o jeho psychické zdraví.(30.9.2010)

• - Britská labouristická poslankyně a stínová ministryně dopravy Mary Creaghová se v zimě 2013 pustila do tvůrců oblíbené dětské animované série Mašinka Tomáš kvůli tomu, že v pohádkových příbězích citelně chybějí ženské postavy. Podle ní to dětem dává špatný příklad a v důsledku dívky odrazuje od toho, aby si samy pro sebe představovaly například povolání strojvůdkyně. (Flaxik)