Myši patří do nebe

• Francie Même les souris vont au paradis (více)

Myška Šupito ráda všechny přesvědčuje o tom, že je nejodvážnější myší na celém světě a vůbec ničeho se nebojí. Ale opak je pravdou, ve skutečnosti se pobobkuje ze všeho, co se kolem jen mihne. Jejím toužebným přáním je být stejně statečná jako její tatínek. Ten se dokázal s nasazením vlastního života postavit děsivému lišákovi Tlamounovi, postrachu celého lesa. Boj sice nevyhrál, stal se ale obdivovaným hrdinou myšího společenství. Šupito chce všem dokázat, že odvaha je dědičná. Snaží se zopakovat jeho legendární kousek - vytrhnout pár chlupů z liščího kožichu. Za cíl si vybere spícího mladého lišáka Bělobřicha. Vše se nakonec semele trochu jinak, než si malá myška představovala. Lišák se nečekaně probudí a honička končí nešťastně pro oba dva. Šupito i Bělobřich se dostanou do zvířecího nebe. Při pokusu vyhnout se vstupní očistné koupeli v nebeských lázních na sebe myška i lišák opět natrefí a díky společné nelibosti k mytí jsou přinuceni pokračovat v cestě společně. Putují po nebeských atrakcích i fantaskních zákoutích, zažívají nejrůznější dobrodružství i nečekaná setkání a navzájem se poznávají. Šupito je na Bělobřicha nejdřív pořádně naštvaná, ale postupně si uvědomuje, že je jiný než ostatní tolik nenáviděné lišky. Na cestě nebem musí oba společně zdolat různé nástrahy, splnit úkoly a překonat překážky. Vznikne mezi nimi podivuhodné přátelství a na konci jejich putování na ně čeká velké překvapení. (CinemArt)

wixet

Nedá se říct, že je to pohádka pro děti v tom smyslu, jak si ji asi každý rodič pod "animákem" představuje. Je to ale film, který má hodně co říct jak dětem, tak dospělým. Dětem řekne něco o životě a dospělým připomene dětství. Už teď se těším na další film a doufám, že se konečně v našich končinách podařilo najít (co do hloubky příběhu) odpověď na Pixar. Tenhle film má v sobě totiž kouzlo starých českých animovaných filmů, ale zpracováním (jak vizuálním, tak přístupností) je dle mého názoru světová třída (rozuměj, že se vyhrabal z průměrnosti, až podprůměrnosti české celovečerní animované tvorby posledních třiceti let). ()

papilon395

Měla jsem asi větší očekávání. Film je určený především dětem, dospělého zaujme až tak v poslední třetině. Příběh má krásné poslání - jak přijímat jinakost a překonávat vlastní slabiny, v tomto případě strach a zlost. Co mě nepotěšilo, byla vizuální stránka myšky Šupito a potažmo všech myší. A vyloženě vadila přehnaná infantilnost jejího hlasu. Celé to bylo takové rádoby líbivé. A na hony vzdálené Fantastickému panu Lišákovi. ()

RAFT

Krásný animovaný film,dojemný který si užijí dospělí i děti.Vystrašená myška a koktající lišák .80% ()

Brooks

Formálne i obsahovo animák svetovej úrovne, dôstojne spracovávajúci, pre deti ťažko vysvetliteľnú otázku smrti a toho čo po nej nasleduje. Podaný inteligentne, s vtipom a veľkou dávkou fantázie. Vo finále nechýbali slzy dojatia. Niet čo vytknúť, azda len kolísavé tempo v prostrednej časti. Veľmi pekné 4*. ()

Maniik88

Hmm, že by najlepší český animák ever? Možno. Fakt pekný námet, krásne spracovanie, príjemná hudba a grafika. Také naše Duše. Je to už pre trošku väčšie a rozumnejšie deti a nenudia sa ani dospelí. Palec hore. ()

Anianna

Pohádka s dobrým koncem, bajka (s nadbytkem moudra) a ještě fantasy. Moc pěkně dějově poskládané. Příběh sám je originální s emotivními momenty, přesto vizuální podoba postaviček a animace stojí ještě o levl výš. Ta myší holčička s čumáčkem, s očkama, kterými dokázala tolik sdělit, s prstíčky, s nimiž ani jednou neustrnula v klidu... Tak ta mě tedy dostala! To bych si fakt nepomyslela, že bych se hned dívala po plyšákovi Šupito. Jo, dívala. Ale to, co se nabízí, nemá s myší holčičkou vůbec nic společného! Možná je to dobře, jinak bych si ji asi koupila a nosila ji v kapse baťůžku. Nápadité, barevné, výborně namluvené (viděla jsem slovenskou verzi). Zvukově a hudebně úžasné! ()

Chrysopras1

Zajímavé animované dílo. Pěkná animace a originální scénář. Mimo výtvarnost oceňuji i perfektní dabing. Jedná se vlastně o jakýsi pohled na svět malé naivní myšky, což by se dalo přirovnat k pohledu dítěte. Ve filmu jsou obsažené morální přesahy, předsudky a společenská edukace. Co mi trochu vadilo byly nedokonalosti scénáře, kdy místy detaily nenavazovaly, nebo na ně bylo nedostatečně upozorněno. Avšak animací mi snímek trochu připomněl večerníček Krysáci, který byl kdysi mým oblíbeným. ()

LdaVinci

Klobouk dolů všem zúčastněným tvůrcům! Neskutečně milý příběh s přesahem. Zajímavá animace a krásný soundtrack. ()

RyanRainheart

Moc hezký film o výzvách v našich životech a o tom jak překonat svůj strach je někdy velmi důležité. A vůbec nevadí, že je to animované. ()

JosefTomas

Hodně příjemné a dojemné. Sice si tahle rodinná animovaná oddechovka musí cestu k divákovi získat až v průběhu, ale nakonec to přeci jen dokáže. Hlavní problém tkví přespříliš dlouhé expozici, ve které se sice děje spoustu akce, ale výrazná absence hlavní zápletky nedovoluje příběhu správně fungovat. Když se ale konečně určí směr, je to zábavné a hravé, chemie mezi ústřední dvojkou funguje na výbornou, dabing s animací baví a předtím vniveč přicházející nápady se mohou opřít o nádhernou stylizaci. V tento moment totiž Myši patří do nebe jasně dokazují, že jsou konkurenceschopná věc, co se neztratí nejen v našem českém rybníčku, ale i ve světě. ()

SajmuneKk

Řemeslně a atmosféricky velice povedený animák se stylem Pana Lišáka. Scénář občas pokulhává v dávkování - například v části po dostání se do nebe je spousta irrelevantních informací, které s dějem moc nesouvisí, jako ta čistička. Na můj styl by mohlo být občas míň infantilní (vím, je to dětský film ale ze svých dětských let vím, že animáky nemusí být nutně jen pro děti) - např. myška, co se bojí, to by mému osmiletému já přišlo možná trochu trapný - ale třeba bych v tu dobu už byl moc stará cílovka. Nicméně toto film dohání svoji nejsilnější stránkou a to je jeho schopnost pracovat s tématem smrti, v rámci dětského diváka. Téma je podáno dospěle, upřímně a zároveň nepůsobí traumaticky ale jako něco přirozeného, s čím se budeme muset setkat jednoho dne všichni. Za to má ode mě velký palec nahoru a přiznávám, že jsem na konci brečel jako želva. ()

Rayen1

Pohledem dvaatricetileteho je to hodně pro děti, ale jestli bych na to vzal svoji dceru do kina? Jo, proč ne. Ceskejch animovanejch (a hlavně dobrejch) filmu je málo (viz Kozí příběh, to se nedalo...). ()

nula87

Slušný animák, který samozřejmě nedosahuje těch špičkových, ale příjemně se na něj dívá, má fajn děj, a I něco jako poselství. 65% ()

Binne

Nebe to je místo, které se často spojuje s božskou přítomností a věčným štěstím. Měl by to být prostor, který se nachází nad námi a je obklopený nekonečným nebem, plným hvězd a jiných astronomických objektů. Někteří zase vnímají nebe jako místo, kde se nachází jejich zesnulí blízcí, a kde jsou v bezpečí a míru. Ale nebe, které je nám představeno ve filmu je vytvořeno námi samými. Nebe totiž není to, co chceš, ale to, co potřebuješ. A přesně do tohohle světa přichází malá myška spolu s lišákem. Oba zemřeli společně, ve svém strachu, zlobě i naději a lásce. A přesně s těmito emocemi budou muset bojovat ve světě, kde nic jiného neexistuje. Vše se točí pouze kolem duševního bohatství a míru - než se vrátí opět na zem, kde budou muset zvládnout každou jednu bitvu znovu. Pohádka je krásný prostředkem, jak dětem vysvětlit pojem "smrt" ale i zdánlivou konečnost všeho. Dospělý divák se naopak může setkat z řadou podmětných otázek, na které možná do dnešní doby nenašel odpověď. Celý svět je pojat kouzelně a barvitě, loutky jsou půvabné a na mě působily velmi přátelsky. Myšlenka snímku je vcelku prostá ač neobvyklá. Oproti např. "Jak přicházejí sny" nám nenabízí tak zdánlivé dobrodružství a objevování života...po životě (logicky). Naopak je film podstatně přímočařejší a nedává na vybranou. Je o nekonečné cestě, kterou musíme jít znovu a znovu, aniž bychom došli jakéhokoli pomyslného cíle (třeba toho, že jednou nedostaneme kartičku se svou atrakcí), pro každého je to jednoznačně nejstravitelnější alternativa smrti. Jenomže, co se stane, pakliže svou kartičku nedostaneme? Bude to znamenat, že jsme dokonalí? Tolik jistí sami sebou? Nebo se jedná o nekonečný cyklus? Otázka je na každém z nás stejně, jako naše nebe, které nebude takové, jaké ho chceme...bude takové, jaké jej potřebujeme. ()

ostravak30

Myši patří do nebe má být velký český animák, který zřejmě dosahoval nemalých ambicí. Schválně jsem na tohle nechal koukat děti a moc je film nezaujal, ale pravda, dva naši malí nejsou jasným ukazatelem. Pro děti asi film není úplně nejvhodnější. Pro ty malé jistě ne. V tom lepším případě se budou nudit, v tom horším budou pokládat hodně otázek. Samotná smrt podle mě není v žádném případě vhodná pro děti jako takové a to nemluvím o tom, že řada scén působí spíše děsivým způsobem. Třeba když jedou na horské dráze nebo v souboji s vlkem. Druhá věc je, že i když animace obecně působí krásně a barevně, tak samotný děj je rozvláčný, příliš sáhodlouhý. Je to takové kostrbaté, chybí více jednoduššího humoru, který by pobavil nejen děti, ale i dospělé a nejen dospělé, ale i děti. Je tu evidentní snaha přiblížit se animovanému světu, ale je to podobné jako třeba u Kozí příběh - Pověsti staré Prahy. Nějak tvůrcům nefunguje to, že když už vymyslí celkem dobrou kostru příběhu, aby ji udělaly údernější, plynulejší a zábavnější. Myši patří do nebe je film, který je jako na oko krásný dort, který po ochutnání není špatný, ale spíš si budete pamatovat chuť babiččiných buchet než tuto. ()

Dejvecd

Je super vidieť, že dobré animáky sa stále robia, a ešte lepšie na tom je, že práve u nás. Myši Patří do Nebe je totižto emotívny a epický príbeh o priateľstve, živote... a vlastne všetkom možnom, kedy popri množstve tém sa film nepotkne ani raz a všetko odrozpráva na výbornú. 10/10 ()

Mr.Ward

3,5 asi. Celou dobu se mi film nějak extra nelíbil a hlavně jsem negativně vysazený na tenhle styl animace. Pořád jsem ale koukal a koukal a čekal, co je na tom teda tak dobrého. No a pak přišel konec, a ten mě emocionálně rozložil. Byl moc hezky udělaný. Pro někoho prvoplánový konec, pro mě udeřený hřebíček na hlavičku. Takže nakonec mám z toho pozitivní dojem, ještě když si uvědomím, že to je Made in Czechia. ()

Startuje týden nejúspěšnějších filmů

Startuje týden nejúspěšnějších filmů

14.12.2022

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (více)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Sdružení českých filmových kritiků dnes v pražském Divadle Archa předalo výroční Ceny české filmové kritiky v rámci svého 12. ročníku a ocenilo tak výjimečné české filmové počiny roku 2021 i jejich… (více)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD