Paříž, město světla, se v psychologickém thrilleru Nájemník Romana Polanskiho zlověstně mění do temné nálady. Polanski ztvárnil pana Trelkovského, nového nájemníka pařížského bytu s tragickou minulostí. Předchozí nájemnice, mladá žena, se vrhla z balkonu v horním patře. Její věci zůstávají v rezidenci a živí Trelkovského rostoucí posedlost v tuto ženu. Nebo snad přiživují jeho šílenství? (Magic Box)

Piškotka

To se opravdu povedlo. Žádné zbytečné efekty pro navození ještě větší hrůzy, vynikajícím způsobem se Polanski položil do role svobodného muže a světa vlastních bludů. Líbilo se mi odhodlání bojovat proti všem s pomyšlením, že na každém kroku, třeba i na druhém konci Paříže ho čeká nebezpečí. Adjani byla taky dobrá, vůbec bych jí za těmi šílenými skly nepoznala. Sice byla pařmenka, ale svůj byt a možná i život měla jasně uspořádaný. Obyvatelé domu hrůzy vypadali na první pohled jako stará škola, co se štítí nevyzpytatelnosti mládí. Opravdu nesnesitelní. ()

Schuldiner

Těžko říct, jak se mam vyjádřit k tomuto dílu.. Většinu filmu jsem prozíval (chvílemi jsem se bál.. ale strach, který se mě zmocňoval nepramenil z toho co jsem sledoval.. měl jsem strach o klouby, které ovládají mé čelisti). Člověk a jeho postupné pomatení. Ale konkrétně tomuhle stačilo fakt málo. I když mozek je věc složitá... Film mě ale každopádně zklamal. Připouštím, že jsem ho sledoval dosti unaven, ale dosledoval jsem to s otevřenými víčky... a nemam pocit, že bych shlédl nějaký skvost. Naopak. Atmosféra snímku se postupně celkem hezky buduje a vrství, ale pořád není tak hustá, abych z toho byl u vytržení. A atmosféra je to jediné, co bych tu vyzdvihl. ()

Ještěřák

MAMI, BĚŽ, VOLE, VYPOJIT ZVONEK! _____ Polanski je možná řízek, kruťák, mazlík, muclíček, boreček a všechno tohle, osobně nicméně strašně postrádám dobrej horor s RACIONÁLNÍM rozuzlením. Teď nejde jenom o to, že mě nebaví furt monitorovat, jestli se hlavní hrdina potácí v reálné dimenzi, má hroznýho draka, nebo je úplně mimo mísu skutečnosti. Za půl roku si prostě nevzpomenu, co to bylo za film, hoď po ČSFD kamenem a trefíš jich čtyři nebo pět (např. ROSEMARY, nebo SENTINEL - jo, ten s tou otlapkávatelnou nadbrunetkou). Právě proto mě první půlka zase brala více než ta druhá, i když se v ní prý jenom hostilně žvaní; první náznak abnormálna, iracionálna - pro mě s okamžitou platností sešup napětí. Celej film dvěma slovy: dobrá abstrakce ,-) ()

Paldiny

Priam dokonalá zmes strachu, neistoty a depresie. Polanski možno herecky zaostáva za režisérskym postom, no svoju bytovú trilógiu uzatvára ukážkovo. Môže za to nepredvídateľný dej, husté ovzdušie a šokujúce rozuzlenie. ()

Kamas

Polanski tak jak ho mám ráda.. Jenom si teď půjdu pustit nějaký dokument o zvířátkách na uklidnění.. ()

Renfield

Jasně autobiografická bytovka... má nejoblíbenější. Od začátku prakticky z ničeho mrazivá (scéna v nemocnici, kterou mám v hlavě od prvního zhlédnutí filmu), až do komedie prostupující a to v dobrém slova smyslu. K závěru později, dříve jsou tu i takové maličkosti, jako Romanovi (tedy Trelkovského) kamarádi, ať se s nimi baví o čemkoliv, vždy to končí u sexu, tedy pouze co se rozhovoru týče. Ale tím hlavním je dům, jeho nádherné schodiště, byt a výhled z něj... skutečně na okno toalety. Což možná zní opět docela komicky, ale právě tohle jsou ty nejsilnější záběry, postava stojící na toaletě. Proč tam stojí? Co tím sleduje? Paranoia přechází na diváka, přichází šílenství, přichází Simone a závěr. Ten je z jedné strany skutečné psycho, často zase na pomezí hororu, ale jak jsem již psal i komedie. Scéna s postiženou holčičkou převlečenou za šaška a následné dobývání se do bytu, je jak vystřižená z nějaké surrealistické divadelní hry. To platí i o závěru, kdy všichni sledují, fandí a dobře se u toho baví, zmatený není jen Trelkovsky. Jeho paranoiu zahrál Roman Polanski až nečekaně výborně a Isabelle Adjani ho potom jako Stella dokonale doplňuje. Co se kamery týče, naprosto fantastické je právě její bloudění po chodbách domu a pohledy z okna bytu, z těch záběrů skutečně mrazí. Co ty odpadky? Nebo až nápadná podoba herců (postav)... náhoda? Nemyslím si. 85% ()

Matros

Dvouhodinová noční můra, která vám v ideálním případě bude velmi nepříjemná, ale stejně z ní neodtrhnete oči. Roman Polanski předvádí úžasný herecký talent. One man show se skvělými vedlejšími postavami. ()

Oralfabet

Už u mé oblíbené Rosemary jsem si říkal, že chvíli trvá, než se to rozjede a přišlo mi, že Nájemník plyne ještě volnějším tempem, občas se sice stane něco podivného či neobvyklého a napětí postupně stoupá, ale pořádné šílenství přijde opravdu až úplně ke konci. Přičemž rozhodně jde o jeden z těch závěrů, co člověka přinutí zamýšlet se nad celým příběhem a jeho možným významem znovu a znovu... Jde prostě o nezpochybnitelně kvalitní záležitost, kterou bych nikdy neoznačil za slabší verzi Rosemary, přestože sdílí dost podobností a Rosemary se to fakt nevyrovná. Jo a Polanski jakožto herec je trochu zvláštní ale pro tenhle film jeho výkon rozhodně fungoval skvěle. 8/10 ()

hacho

Zvlastni atmosfera tajemna a zahadna filmu teto doby mi nikdy nijak neucarovala. Trochu mi to pripominalo Rosemary ma detatko, jen me zklamala pointa... ()

Pawlisman

Myslím, že ještě o kus slabší jak Rosemary má děťátko. Podobný námět, podobné provedení - jen s menším nábojem a horším výsledkem. Ano, filmové a umělecké sklony a kvality Polanského jsou neoddiskutovatelné (zvlášť v porovnání s novodobými patvory), ale mě osobně tento film nechytil a někdy až nudil.. 6,5/10 ()

tom.cube

Dusivá atmosféra, která přerůstá v šílenství. Ještě teď mi v hlavě zní řev Simone ze začátku filmu. Polanski není rozhodně beznadějný herec a ještě lepší režisér. ()

Yvan

Roman Polanski to výborne zrežíroval a výborne aj zahral. Zdal sa mi až príliš zdĺhavý úvod filmu inak super. Dosť komická situácia sa mi zdala keď sa rozhodol pán Tellkovský skočiť z okna po druhý krát. ()

papyrosaurus

Brrr ještě teď mě mrazí v zádech z těch sousedů.....na počátku filmu mi ani nepřipadlo, že je snad něco v nepořádku, jistě trochu nedůvěřiví sousedé, byt je trošku ošuntělý ale jinak nic zvláštního.......a pak se to začalo stupňovat, je to realita, představa ? Sám nájemník je čím dál více zmatený .......opravdu je to paranoia?...... U Isabelle Adjani jsem si opět potvrdil jaká to byla kočka. Ale ty postavy na záchodě ....brrrrr ()

Vesecký

První hvězdičku jsem ubral, když jsem zjistil, že jde o francouzský film odehrávající se v Paříži, přesto mluvený anglicky. Pak to vypadalo na docela obyčejné drama se zápletkou, kdy se na nového nájemníka neopodstatněně sesypou různá obvinění počínaje nočním hlukem a konče voděním cizích žen do bytu. Že by z toho člověk nemohl zešílet, to by tedy mohl,to přiznávám. Jenže ony se mu třeba ty postavy objevovaly na záchodě ještě mnohem dřív než ho napadlo převléknout se jako transvestit (druhý bod dolů, tohle nefunkční převlékání nesnáším), od té chvíle jsem nechápal, co je skutečnost a co nájemníkova fantazie. Rozumově jsem nemohl pochopit ani to, proč ti sousedé z něho chtěli mít nebohou Simonu? Z celé struktury mi zůstalo to prvotní - když se proti člověku spikne nějaká společnost, je schopen se pominout. A to je málo. ()

Warhorr

Velice slušný thriller s prvky hororu, který tenkrát Polanski naservíroval a sám se ujal i hlavní role. V Paříži si hlavní aktér pronajímá byt v panelovém domě kde se klasicky začnou dít podivné věci. Anebo je snad podivný samotný nájemce ? A jsou všichni nájemci ve skutečnosti tak creepy ? ()

fNdEsIECLE odpad!

Málo platné, málokdo má na to napsat černěhumornou grotesku s vyšším, nižším přesahem jako třeba Klíma (nemám na mysli Josefa, ještě jsem neklesl…byť…). Docela zajímavé mi přišlo, jak Polanski-herec-neherec věrně překopíroval herectví-neherectví Dustinova Absolventa. Polanski pěkně buduje atmosféru, obstarává hezkou hudbu, sežene si nejslušnějšího kameramana a stvořil blábol, nad kterým jsem si od poloviny mohl hlavu ukroutit. Třeba to byla nějaká autoterapie (chápu), třeba touha předvést se veřejnosti v ženských šatech (chápu), třeba reklama na kakao a cigarety (nechápu), třeba prostý výsměch (chápu). A ten závěr – trapné! Tady čtu, že Polanski nemá tento kousek rád. Chápu a připojuji se. ()