Lucie, postrach ulice

Lucy, Terror of the Street

(festivalový název)

Komedie / Rodinný / Fantasy

Československo / Západní Německo, 1983, 74 min

Asi nejlepší dětská herečka Žaneta Fuchsová je zábava sama pro sebe. Její talent je zkrátka vidět v každém jejím filmu. Vždyť hraje tak přirozeně, že člověk nestačí žasnout. Je sice pravda, že tohle je vlastně totéž co chobotničky, ale děj je naštěstí trochu jinde. A taky herci se vyměnili. Dospělý se pobaví hlavně neustále překvapenými výrazy D. Kolářové a J. Hanzlíka a chvílemi, kdy mají pocit, že si z nich ten druhý vystřelil. Děti už se asi moc nepobaví. I když já se tím v dětství bavil a měl jsem tento film rád. Dneska si spíše užívám toho dospěláckého humoru, který je zde také hojně zastoupen. A hlasy Dvořáka a Bohdalové zkrátka už jen dotvářejí tu kouzelnou atmošku, kdy by se každý zase chtěl na chvíli stát dítětem a vrátit se do časů bezstarostnosti a třeba si i najít podobné přátele v podobě kouzelných panáčků z formely.(1.5.2017)

Friedrich und Friedrich action Geselschaft. Díky tomu, že Lucie byla produkována pro západoněmeckého diváka, měl divák československý možnost vidět něco neskutečného: svůj vlastní život na adrese Růžová 15 bez komunistů. Ale depka šťastného dětství v betonu mezi světelnými křižovatkami a výkladními skříněmi je táž. Emanuelo nečtěte ten dopis!(22.2.2012)

Nedávno jsem si natenhle film vzpomněl. Už jako dítě jsem z něj vždy měl takovou podivnou nostalgickou náladu. Dětství na sídlišti, dědeček na venkově, jo to je ideální model (nejen) socialistického dětství, z jehož neútěšnosti vzejdou přízraky formující se z plastelíny ukradené v obchoďáku. Figurky jsou doslovným ztvárněním hrdinčiny dětské fantazie, a je v tom něco z božského stvoření, uhněteny z hlíny, no dobře z plastelíny, vnášejí lehkost do předškolních dní, které zotročují malé děti několikahodinovým mučením v lavicích. Nechte je vyrůst jako plevel na skládce, jak by vám možná řekl Kafka. Ať se mysl osvobodí.(30.12.2009)

Zlatá dobrá Lucie ... kto by s ňou nemohol súcitiť ? Ešte šťastie, že si našla tých svojích plastelínových kamarátov ... a dobro tak opäť raz zvíťazilo nad zlom. A keď Lucinka (v úžasnom podaní Žanetky Fuchsovej) mohla zvolať "SOM KRÁLOVNOU VŠECH MOŘÍ", ja k jej pokriku môžem pridať "A KRÁLOVOU VŠECH NÁS, KTORÍ SME TAKI MALI SVÉHO OSVALDA..."(9.5.2012)

Kvalitní a půvabný film pro děti. Dětská fantazie osamělosti prázdnin se zhmotňuje ve dvou oživlých postavičkách z formely, barevné modelíny. Film je sestříhán z původního seriálu, vyrobeného pro západoněmeckou televizi WRD. A i když se seriál natáčel v Praze, tak jsou v něm patrné německé reálie. Dětská fantazie nemá omezení, naopak získává na rozměrech v době osamělosti. Lucie (rozkošná holčička Žaneta Fuchsová) prožívá konec letních prázdnin sama doma, když jsou kamarádky pryč a parta starších dětí ji nechce přijmout mezi sebe. A v tom se právě dostávají na svět oživlé barevné figurky formeláků, ukradených v touze po přijetí do party. Malej zelený (hlas Jiřina Bohdalová) a Velkej oranžový (hlas Josef Dvořák) pak rozehrávají s malou Lucií kolotoč zábavy a potrestání zlobivých a morousů. Malej a Velkej nezkazí žádnou zábavu, naopak přináší notnou dávku invence v kouzelných rošťárnách. Z dalších rolí: ustaraná Luciina maminka (dobrá Daniela Kolářová), bojící se o svou holčičku, hodný Luciin tatínek (dobrý Jaromír Hanzlík), hrdý na její lumpárny, vstřícný Luciin dědeček (Jiří Pleskot), nekazící žádnou zábavu, přísná paní Richterová (dobrá Hana Maciuchová), její nezbedný syn Osvald (Michael Hofbauer), velitel party starších dětí (Mahulena Bočanová, Saša Pirná, Pavel Miko a Ota Bláha), kteří se díky formelákům přesouvali od Osvalda k Lucii, doběhnutý detektiv obchodního domu (Otto Šimánek), překvapený zubař (Bořík Procházka), a jeho malý pacient (Lukáš Bech), toužící vidět malé tuleně. Dospělí jsou překvapeni, děti jsou nadšené, a duše každého se alespoň na chvíli vrací do doby kouzelného dětství.(13.6.2012)