Nedávno jsem si natenhle film vzpomněl. Už jako dítě jsem z něj vždy měl takovou podivnou nostalgickou náladu. Dětství na sídlišti, dědeček na venkově, jo to je ideální model (nejen) socialistického dětství, z jehož neútěšnosti vzejdou přízraky formující se z plastelíny ukradené v obchoďáku. Figurky jsou doslovným ztvárněním hrdinčiny dětské fantazie, a je v tom něco z božského stvoření, uhněteny z hlíny, no dobře z plastelíny, vnášejí lehkost do předškolních dní, které zotročují malé děti několikahodinovým mučením v lavicích. Nechte je vyrůst jako plevel na skládce, jak by vám možná řekl Kafka. Ať se mysl osvobodí.(30.12.2009)

Zlatá dobrá Lucie ... kto by s ňou nemohol súcitiť ? Ešte šťastie, že si našla tých svojích plastelínových kamarátov ... a dobro tak opäť raz zvíťazilo nad zlom. A keď Lucinka (v úžasnom podaní Žanetky Fuchsovej) mohla zvolať "SOM KRÁLOVNOU VŠECH MOŘÍ", ja k jej pokriku môžem pridať "A KRÁLOVOU VŠECH NÁS, KTORÍ SME TAKI MALI SVÉHO OSVALDA..."(9.5.2012)

Friedrich und Friedrich action Geselschaft. Díky tomu, že Lucie byla produkována pro západoněmeckého diváka, měl divák československý možnost vidět něco neskutečného: svůj vlastní život na adrese Růžová 15 bez komunistů. Ale depka šťastného dětství v betonu mezi světelnými křižovatkami a výkladními skříněmi je táž. Emanuelo nečtěte ten dopis!(22.2.2012)

Na 80. léta je to nadprůměr nejen ve scénáři, ale i ve zpracování. Spolupráce s Němci (natož těmi "západními") filmu jen prospěla. Oblečení postav, architektura města, zboží v obchodním domě... tohle všechno bylo u nás zjevením. A ve spojení s kvalitním příběhem má film co říct i dnes. Taky oceňuji, že se jedná o rodinný film, i já, dávno odrostlý, se u toho pořád bavím.(18.12.2009)

Lucie (Žaneta Fuchsová) je šestiletá holčička, která má jít za pár dní poprvé do školy. Poslední dny prázdnin si však příliš neužívá, protože její nejlepší kamarádky jsou ještě na dovolené. Proto Lucie dolézá za starší partou vedenou Osvaldem (Michael Hofbauer). Ten vezme Lucii do party jen pod podmínkou, že Lucie něco užitečného ukradne. Lucie se tak vydává do obchoďáku něco ukrást a vybere si balíček formely. To ještě netuší, že v krabičce se ukrývá kouzelná plastelýna a dvojice modré a zelené formelíny ožívá...Dnes již kultovní dětská komedie o dvou formelácích, řekl bych že trošičku zábavnější než podobné Chobotničky z 2. patra, ve kterém si rovněž zahrála Žaneta. Nejlepší na tom všem jsou ovšem hlasy formeláků, kterým je propůjčila paní Bohdalová s panem Dvořákem. 60%(12.5.2014)

• - Když se máma s tátou koukají na televizi, tak vzadu vedle obrazu je vidět díra, kterou oranžový formelák zeleným vyvrtal, ale pak, když máma jde říct tátovi dobrou noc, tak už tam žádná díra není. (Patrik256)

• - Film je celovečerným zostrihom prvej polovice rovnomenného seriálu. (BlueNeon81)

• - Mahulenu Bočanovú (Lýda) predabovala v tom čase ostrieľaná detská herečka Michaela Kudláčková. (Raccoon.city)