Lucie, postrach ulice

Lucy, Terror of the Street

(festivalový název)

Komedie / Rodinný / Fantasy

Československo / Západní Německo, 1983, 74 min

Na 80. léta je to nadprůměr nejen ve scénáři, ale i ve zpracování. Spolupráce s Němci (natož těmi "západními") filmu jen prospěla. Oblečení postav, architektura města, zboží v obchodním domě... tohle všechno bylo u nás zjevením. A ve spojení s kvalitním příběhem má film co říct i dnes. Taky oceňuji, že se jedná o rodinný film, i já, dávno odrostlý, se u toho pořád bavím.(18.12.2009)

Detská klasika, ktorá ma ako malého celkom minula, alebo si iba nepamätám. Ale aj teraz sa na to dá pozerať, myslím, že ani dnešné deti to neotrávi, hoci príšerky nie sú v štýle zombie ani transformerov, ale obyčajné plastelínové. Príbeh má spád, vylomeniny vládkyně všech moří stoja za to a dospeláci tiež prednesú pár dobrých hlášok. Dabing figúriek sa vydaril a Bohdalovej bojim, bojim všeobecne zľudovelo. –––– BIL JSEM ZDE. FANTOMAS(31.3.2014)

Kvalitní a půvabný film pro děti. Dětská fantazie osamělosti prázdnin se zhmotňuje ve dvou oživlých postavičkách z formely, barevné modelíny. Film je sestříhán z původního seriálu, vyrobeného pro západoněmeckou televizi WRD. A i když se seriál natáčel v Praze, tak jsou v něm patrné německé reálie. Dětská fantazie nemá omezení, naopak získává na rozměrech v době osamělosti. Lucie (rozkošná holčička Žaneta Fuchsová) prožívá konec letních prázdnin sama doma, když jsou kamarádky pryč a parta starších dětí ji nechce přijmout mezi sebe. A v tom se právě dostávají na svět oživlé barevné figurky formeláků, ukradených v touze po přijetí do party. Malej zelený (hlas Jiřina Bohdalová) a Velkej oranžový (hlas Josef Dvořák) pak rozehrávají s malou Lucií kolotoč zábavy a potrestání zlobivých a morousů. Malej a Velkej nezkazí žádnou zábavu, naopak přináší notnou dávku invence v kouzelných rošťárnách. Z dalších rolí: ustaraná Luciina maminka (dobrá Daniela Kolářová), bojící se o svou holčičku, hodný Luciin tatínek (dobrý Jaromír Hanzlík), hrdý na její lumpárny, vstřícný Luciin dědeček (Jiří Pleskot), nekazící žádnou zábavu, přísná paní Richterová (dobrá Hana Maciuchová), její nezbedný syn Osvald (Michael Hofbauer), velitel party starších dětí (Mahulena Bočanová, Saša Pirná, Pavel Miko a Ota Bláha), kteří se díky formelákům přesouvali od Osvalda k Lucii, doběhnutý detektiv obchodního domu (Otto Šimánek), překvapený zubař (Bořík Procházka), a jeho malý pacient (Lukáš Bech), toužící vidět malé tuleně. Dospělí jsou překvapeni, děti jsou nadšené, a duše každého se alespoň na chvíli vrací do doby kouzelného dětství.(13.6.2012)

"Jdeme se podívat na tuleně. Jeden je zelenej a druhej oranžovej." V době nástupu malé Lucie jsem už byl velký chlapák, který už si dávno hrál s Merkurem a Legem, takže mě ta plastelínová mánie poněkud minula. Nicméně moje děti v období nástupu do školy Lucii se zájmem sledovaly, takže mám podezření, že to pořád funguje.(26.4.2018)

Chobotničky mi nikdy k srdci nepřirostly. Dokonce musím říct, že mi i celkem vadily. Všechny filmy, které se jich týkaly jsem i v dětství dost odzíval. V dospělosti jsou kupodivu celkem snesitelné, ale stejně se nejedná o žádný velký zázrak. Prostě je to taková klasika, která je už ale dávno hodně vyčpělá. 50%(19.9.2016)

• - V Německu se muselo točit na dvě kamery současně. Jedna kamera jela na ostro a druhá jen "naoko" kvůli lidem, kteří neustále vstupovali do záběru. (M.B)

• - Když zmrzlinář točí klukům zmrzlinu a pak se s nimi kouká, jak ze střechy Lucie (Žaneta Fuchsová) volá na Osvalda (Michal Hofbauer) a Lídu (Mahulena Bočanová), tak stojí Lucie vedle písmen A a G, ale v dalším záběru už mezi písmeny klečí a drží se jich. (Patrik256)

• - Když Lucie (Žaneta  Fuchsová) rozbije při mytí nádobí talíř, tak formeláci jej slepí formelou s tím, že uprostřed chybí kousek talíře a ten vyplní taky formelou. Když pak Lucka talíř otočí, tak je celý i s dílkem, který byl doplněn formelou. (Patrik256)