Lucie, postrach ulice

Lucy, Terror of the Street

(festivalový název)

Komedie / Rodinný / Fantasy

Československo / Západní Německo, 1984, 74 min

Formeláci mě bavili když mi bylo párkrát náct a baví mě i když je mi víckrát cet. Navíc hlasy formeláků Bohdalová, Dvořák rád poslouchám nejen v tomto příběhu pro děti. Mladičká, ještě dětská Mahulena Bočanová vypadá jako, že neprošla v dospívání moc velkou proměnou. Sama sobě z oka vypadla. Žaneta Fuchsová i zde skvělá ukřičená zlobilka, jako v mnoha dalších dětských rolích. Ale potěšila i maličkou rolí Dáda Patrasová. Tyhle hrátky s formelou mám nakonec asi i radši nežli chobotničky, ale je to pořád takové česky hravé. To se dnes už netočí. 8/10(24.12.2012)

Friedrich und Friedrich action Geselschaft. Díky tomu, že Lucie byla produkována pro západoněmeckého diváka, měl divák československý možnost vidět něco neskutečného: svůj vlastní život na adrese Růžová 15 bez komunistů. Ale depka šťastného dětství v betonu mezi světelnými křižovatkami a výkladními skříněmi je táž. Emanuelo nečtěte ten dopis!(22.2.2012)

Československý trikový kumšt i svět dětské fantazie v západoněmeckém hávu. Nic netušící vize do budoucnosti českého národa plná mercedesů, nákupních center (vybavených hlavně persilem) a všeobecným nadstandartem obyvatelstva. V českých podmínkách (které zde připomínají jen doboví plyšáci) by mně snímek oslovil určitě více.(11.5.2014)

Asi nejlepší dětská herečka Žaneta Fuchsová je zábava sama pro sebe. Její talent je zkrátka vidět v každém jejím filmu. Vždyť hraje tak přirozeně, že člověk nestačí žasnout. Je sice pravda, že tohle je vlastně totéž co chobotničky, ale děj je naštěstí trochu jinde. A taky herci se vyměnili. Dospělý se pobaví hlavně neustále překvapenými výrazy D. Kolářové a J. Hanzlíka a chvílemi, kdy mají pocit, že si z nich ten druhý vystřelil. Děti už se asi moc nepobaví. I když já se tím v dětství bavil a měl jsem tento film rád. Dneska si spíše užívám toho dospěláckého humoru, který je zde také hojně zastoupen. A hlasy Dvořáka a Bohdalové zkrátka už jen dotvářejí tu kouzelnou atmošku, kdy by se každý zase chtěl na chvíli stát dítětem a vrátit se do časů bezstarostnosti a třeba si i najít podobné přátele v podobě kouzelných panáčků z formely.(1.5.2017)

Účast německé koprodukce (stejná, jako v případě Pana Tau) u tohoto dětského snímku je nasnadě, ale stejně, jako u ostatních Polákových filmů, šlo zřejmě jen o prachy. Bezvadné trikové scény totiž J.Polák a jeho tým umí na výbornou. Některé exteriéry se točily v přímo v Německu (tuším že v Mnichově) a částečně v obchodním domě Kotva (krádež formely). Prostě komedie mého dětství, která nemá slabinu, ty panďuláky jsem jí vždycky záviděl...(25.12.2004)

• - Film je celovečerným zostrihom prvej polovice rovnomenného seriálu. (BlueNeon81)

• - Lucčin (Žaneta Fuchsová) otec (Jaromír Hanzlík) jezdil ve filmu vozem německé výroby VW Golf I, vyráběném v letech 1974 -1983. (JARDAHONDA)

• - Když Lucie (Žaneta  Fuchsová) rozbije při mytí nádobí talíř, tak formeláci jej slepí formelou s tím, že uprostřed chybí kousek talíře a ten vyplní taky formelou. Když pak Lucka talíř otočí, tak je celý i s dílkem, který byl doplněn formelou. (Patrik256)