Lucie, postrach ulice

Lucy, Terror of the Street

(festivalový název)

Komedie / Rodinný / Fantasy

Československo / Západní Německo, 1984, 74 min

Bývalá česká detská filmová hviezda Žaneta Fuchsová sa ešte pred tým ako zažila dobrodružstvo s "Chobotnicami z druhého poschodia" objavila vo filme s podobnými oživlými plastelínovými postavičkami. Stvárnila postavu šesť ročnej Lucie, ktorá sa za pomoci modrého a zeleného formeláka snaží zapadnúť do partie mladistvých výrastkov. Film "Lucia, postrach ulice" natočil v roku 1984 v československo-západonemeckej koprodukcii režisér Jindřich Polák. ***(12.4.2018)

Nezapomenutelná Růžová 15 kam se sjely všechny vozy pohotovostní havarijní služby. Jak seriál tak oba dva filmy patřily neodmyslitelně do mého dětství. I po letech jsem dokázal dobře ponořit do fantazie, kterou se díky dobře udělaným trikům postav z plastelíny podařilo reálně vytvořit. Většina dětských rolí je s přehledem zvládnutá především pak samozřejmě výborná Fuchsová. Po celý příběh se tvůrcům daří držet navozenou atmosféru a tempo vyprávění. Jeden z nejhezčích zážitků, mimo jiné, je zamrzlý obývací pokoj, krasobruslení v podání děvčat a tvrdý hokej podaný výrostky.(15.4.2008)

Lucie (Žaneta Fuchsová) je šestiletá holčička, která má jít za pár dní poprvé do školy. Poslední dny prázdnin si však příliš neužívá, protože její nejlepší kamarádky jsou ještě na dovolené. Proto Lucie dolézá za starší partou vedenou Osvaldem (Michael Hofbauer). Ten vezme Lucii do party jen pod podmínkou, že Lucie něco užitečného ukradne. Lucie se tak vydává do obchoďáku něco ukrást a vybere si balíček formely. To ještě netuší, že v krabičce se ukrývá kouzelná plastelýna a dvojice modré a zelené formelíny ožívá...Dnes již kultovní dětská komedie o dvou formelácích, řekl bych že trošičku zábavnější než podobné Chobotničky z 2. patra, ve kterém si rovněž zahrála Žaneta. Nejlepší na tom všem jsou ovšem hlasy formeláků, kterým je propůjčila paní Bohdalová s panem Dvořákem. 60%(12.5.2014)

Nedávno jsem si natenhle film vzpomněl. Už jako dítě jsem z něj vždy měl takovou podivnou nostalgickou náladu. Dětství na sídlišti, dědeček na venkově, jo to je ideální model (nejen) socialistického dětství, z jehož neútěšnosti vzejdou přízraky formující se z plastelíny ukradené v obchoďáku. Figurky jsou doslovným ztvárněním hrdinčiny dětské fantazie, a je v tom něco z božského stvoření, uhněteny z hlíny, no dobře z plastelíny, vnášejí lehkost do předškolních dní, které zotročují malé děti několikahodinovým mučením v lavicích. Nechte je vyrůst jako plevel na skládce, jak by vám možná řekl Kafka. Ať se mysl osvobodí.(30.12.2009)

Účast německé koprodukce (stejná, jako v případě Pana Tau) u tohoto dětského snímku je nasnadě, ale stejně, jako u ostatních Polákových filmů, šlo zřejmě jen o prachy. Bezvadné trikové scény totiž J.Polák a jeho tým umí na výbornou. Některé exteriéry se točily v přímo v Německu (tuším že v Mnichově) a částečně v obchodním domě Kotva (krádež formely). Prostě komedie mého dětství, která nemá slabinu, ty panďuláky jsem jí vždycky záviděl...(25.12.2004)

• - Film se natáčel v bývalé Německé spolkové republice, konkrétně v Kolíně nad Rýnem.  (M.B)

• - Karla Hábla (Fantomas) při postsynchronech nadaboval Miroslav Moravec, aby tak role neztratila svůj osobitý hlas.  (funhouse)

• - Lucčina (Žaneta Fuchsová) matka (Hana Maciuchová) najde za notami Osvaldův (Michal Hofbauer) komiks "Spiderman", ze kterého čte česky, přitom se v Československu žádný takový nevydával. (JARDAHONDA)