Neobyčejná a mimořádná kronika přesunu lidí, znovuzrození a ustanovení nového národa, natočená podle známého bestselleru Leona Urise. Snímek Exodus - nominovaný na 3 Oscary a držitel ocenění za Nejlepší hudbu - je vskutku vzrušujícím, dramatickým a hluboce dojeným mistrovským kouskem. Ari Ben Canaan (Paul Newman), velitel Izraelců v ilegalitě, vede 600 Židů zadržených v táborech na Kypru do rozlehlých území Palestiny. Ale britské jednotky brzy odhalí jeho záměr a nutí ho vrátit se zpátky. Odvážný Ari se ale se svými pasažéry na lodi odmítne vzdát a riskují své životy pro daleko větší věc, nezávislost Izraele. (MGM)

danecek24

18. Zlatý Glóbus za rok 1960 - cena (1) - *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Sal Mineo + nominace (2) - Objev roku (herečka) - Jill Hayworth, Nejlepší hudba - Ernest Gold ()

sulimo

Velice americký, idylický a zejména velice jednostranný pohled na vznik státu Izraele, až je z toho člověku ouzko. Netvrdím, že to je špatně natočené, zahrané, napsané, to ono to je udělané pěkně, akorát to je ignorantský film, který je (z velice pochopitelných důvodů) udělán pro sionisticky, což je ovšem slepé a falešné a v dnešní době to nelze než, při nejmenším, vytknout. Takhle to prostě nebylo. ()

majo25

Po Veľkom žiali z roku 1966 opäť film zo židovskou otázkou a jej územnými právami na Blízkom východe. Tentoraz ale menej vojnový, viac sa tu rozoberá otázka práv, spolunažívania s Arabmi a vynucovanie si územie z područia Britov. Aj keď mu nemožno uprieť punc veľkofilmu s niektorými známymi hereckými menami, jeho obrovitánska stopáž ho predurčuje k početným hluchým miestam, ktoré vyslovene nudia. Neviem, do akej miery sa príbeh zhoduje s historickými reáliami, ale z takto nakrúteného filmu sa mi nepáčil prístup Židov - otvorený vzťah k násiliu, lži, krádeže, podvody a teroristická činnosť. Koniec je lepší, prináša aj pár dobrých myšlienok, ale celkový dojem výrazne nemení. ()

danliofer

Velmi dobře technicky zvládnutý film s pár silnými momenty... samozřejmě typově poplatný době svého vzniku. V současnosti už by přílišná délka byla na škodu, hudba by stačila minimalistická... O co ale hlavně v tom filmu jde, je samotný příběh, pro který jej stojí za to vidět i po tolika letech od doby jeho vzniku... ()

Mol

IF ANYTHING HAPPENED TO YOU BEFORE I COULD TELL YOU HOW MUCH I LOVE YOU I JUST WOULDN'T WANT TO LIVE ANYMORE! První půlka filmu super. Hlavně část na lodi, pak film začal jaksi kolísat a nedokázal to zachránit ani Paul Newman se svejma azurovejma lagunama, které má místo očí. V druhé půlce je nejzajímavější útěk z vězení, ale 3 a půl hodinový film musí být dobře natočen, aby nezačal nudit. Na druhou stranu jsem se dozvěděl informace, které jsem doposud nevěděl. ()

senor

Rozvleklý epos o zajímavé, nelehké a často opomíjené době, která stála ve stínu hrůz doby předešlé. Někde to hodně po hlavě padá do klišé, některé části působí vyloženě úsměvně. A ten konec, kdy v hrobě ulehnou vedle sebe Arab a židovská dívka je nesmyslný, protože jak mě poučili křesťanští kolegové, tyto dva národy nebudou nikdy v Izraeli žít v míru. ()

klúčik

Film som si pozrel, no vynaložil som veľké úsilie aby som vydržal do konca. Možno , som vydržal iba preto, že tu hrá môj obľúbený herec P.Newman. No fil , je to taká židovská agitka... Filmu dávam 50%. ()

LEATHERFAC

První půlka celkem koukatelná, ale jak se do toho začala montovat moc politika, přestalo mě to naprosto bavit. Bohužel ukázkový příklad kdy hudba je mnohem lepší než film samotný. A nezachránil to ani můj oblíbenec Newman. ()

Han22

Hollywood se v 50. letech a i v další dekádě vyžíval v megadlouhých filmech a tak mám za sebou další tři a půl hodinovou šílenost. Námětově je bezesporu neskutečně zajímavý kus historie, protože o vzniku Izraele jsem v podstatě nic nevěděl. Čekal jsem tedy boje s Araby a radikálním islámem, ale na straně těch zlých jsou tu spíše Britové. Ti se odmítají vzdát své kolonie a odmítají dokonce pouštět Židy do jejich země zaslíbené. Prolog tvoří drama lodi Exodus, kde se několik stovek uprchlíků pokouší dostat do Izraele, v čemž jim brání britská správa a poté se rozjíždí politické drama, sledující těžkosti židů v nové domovině. Nechybí tu umírněná vojenská organizace Hagana i radikální teroristé Igrun. A také je tu celé škála postav - obchodník, chápající generál i rasistický major, mladý terorista, lidumilní lékaři, obyčejné rodiny i přátelský Arabský starosta, kterého v závěru čeká těžké rozhodnutí. A také nadpozemský čistá a krásná patnáctiletá dívenka, nad jejímž osudem na konci i slzička ukápla. Zklamáním byly hlavní postavy - americká zdravotnice je v podání nezajímavé Evy Marie Saint prostě celou dobu mimo a pragmatický voják trpí nezaujatým "hereckým výkonem" Newmana. Některé scény (proslov židovského stařešiny na lodi) jsou fantastické, krásná je i hudba. Mínusem je i obrovská délka a s tím i velká porce nudy a také to, že v tom nejlepším (blížící se válka s Araby) to končí. Jinak skvělá historická sonda do osudu těžce zkroušeného národa. ()

Mikino00

Historie židovské teroristické organizace v kostce s dvěma vnucenými milostnými příběhy, hlavně Saint se k mladšímu Newmanovi nehodí. Film samotný je roztažen extrémně a přitom postrádá zásadněji výraznou dějovou linku, protože celkový dojem se z několika dějových epizod naprosto vytratí. Tato epizoda z dějin Izraele mi nepřijde tak podstatná, aby dostala takový prostor, mnohem více se mi líbil film ze stejného období s Douglasem a dalšími hvězdami. ()

Radek.SCH

Jednostranné (jakože kurňa moc). Ale kde jinde se dozvědět o založení Státu Izrael než tady? Ve škole vám to neřeknou a na Wikipedii je jen nudné info. Ale že z teroristů se jim podaří udělat oběti... ()

MickeyStuma

Filmový román o migraci židovského etnika po druhé světové válce do Palestiny a co z toho vzešlo. Při sledování tohoto příběhu, který se nepřiklání k žádné straně, je těžké označit člověka hájícího svoji svobodu a právo na život a člověka za teroristu. Jedno je však historicky jisté. Místní muslimové žili v pokoji, dokud nedorazili právě židé. Jejich rivalita a nepřátelství takřka panuje do dnešních dnů a jakoby to nemělo konce. Příběh je samozřejmě fiktivní, ale napsán je zdařile. První třetina snímku pojednává držení lodě plného židů Brity před vyplutím do vysněné Palestiny. Má to vcelku zajímavou atmosféru a dá se říci, že po dějové stránce zaujme. Ale poté, kdy všichni dosáhnou cíle, jako když utne a začne to být rozsáhle spíše nudné. A to až do třetiny třetí, kdy dochází k oné rivalitě a útokům. Možná by to dnes chtělo krapet zkrátit, ale zase by tomu chyběl veškerý původní potenciál. Snímek také vyvolává mnohé otázky, co se týče srovnání děje s realitou. Bývá označován za propagandu, ale to už je takový úděl všech filmů zaobírající se  citlivým tématem. Každopádně, není moc snímku o vzniku Izraele a tak buďme vděčni alespoň za tento. Je natočen výpravně, zcela ve stylu 60. let a s Paulem Newmanem v jedné z hlavních rolí. ()

Teleri

Opravdu geniálně nádherný motiv hudebního doprovodu filmu. Kdysi jsme hráli ve smyčcovém orchestru adaptaci této filmové melodie, kterou pro nás napsal náš dirigent Josef Zeman. Na každé zkoušce mě to naprosto okouzlovalo. ()

m.xFuck

Na to jak je to starý to celkem funguje pořád. Nahlížet na film optikou dnešního diváka by bylo nefér. Téma které stojí za pozornost a proto mu je věnována tak málo. Bez zaváhání plnej počet. ()

Kozlowski8

Příběh, popisující poválečný transport židů z Evropy do Palestiny a jejich následný boj za nezávislost, vedoucí až ke vzniku nezávislého státu Izrael v roce 1948. Výborně natočené dílo s úchvatnou hudbou Ernesta Golda, které nevyčpělo ani po dlouhých letech a pro mne zůstává zajímavým a zábavným přiblížením jedné kapitoly historie a nezapomenutelným zážitkem. To i přes ne zrovna sympatickou Evu Marii Saint v hlavní roli a děsivou, už dopředu odrazující stopáž. 85%. ()