Příběh se odehrává ve Francii 14. století a je o posledním, oficiálním, Francií posvěceném duelu mezi dvěma muži. Jean de Carrouges (Matt Damon) a Jacques Le Gris (Adam Driver) jsou přátelé, ze kterých se stanou rivalové. Středobodem jejich pře je Marguerite (Jodie Comer), žena Carrougese. Tu Le Gris dle jejích slov napadne, ona ho veřejně obviní, jenže on tvrdí, že je nevinný. Carrouges začne bránit čest své ženy a výsledkem je duel s tím nejvyšším rizikem – smrtí. V případě prokázání nevinny Le Grise navíc Marguerite hrozí ještě upálení za živa. (Falcon)

Logicomix

Po dlouhé době film, kterému nemohu nic vytknout. Skvělý jednoduchý příběh, vynikající herecké výkony a suverénní režie, která spolu s dobrou výpravou obaluje kostru kvalitního scénáře masem, podobně jako dobrá melodie vynikne ještě více, pokud ji doplní výborná rytmika a velkorysé aranžmá. ()

motyka52

Epické, přitom vlastně dost komorní. Styl vyprávění příběhu překvapí, ale zároveň potěší. Postavy jsou výborně prokreslené, jejich motivace naprosto pochopitelné. Co se výpravy týká, ta je dokonalá. Jsem si naprosto jistý, že takhle to ve Francii 14. století vypadalo, a pokud náhodou ne, tak to měli špatně tehdy oni, ne Scott teď. A závěrečný souboj ... jéminkote, to je vám podívaná. Čest a morálka jsou tvárné pojmy. Syrovost, uvěřitelnost, osudovost. Ridley Scott nezůstává divákovi vůbec nic dlužen. ()

Endurion

Ridley si chtěl natočit svýho Rašómona, ale nedošlo mu, že vtip je v tom odvyprávět příběh třikrát jinak, takže váháme, na čí straně je pravda - ne třikrát za sebou ukázat to samý s přidáním pár bezvýznamnejch detailů. Jednu hvězdičku dávám za závěrečnej duel, kterej je epickej i navzdory legračním přilbám, a jednu za Matta Damona s ještě epičtějším blonďatým mulletem. Jinak je to bohužel hrozná nuda a ohromnej promarněnej potenciál. Teda, Ridley Scott vlastně říkal, že mě ten film nezajímal kvůli tomu, že jsem milenál co furt kouká do telefonu a nechce se dozvědět nic novýho. Tak možná je to ve skutečnosti tim. ()

jizvoun

Středověk byla krutá doba, pokud jste nebyli zrovna členem vrchní kasty. A jak se ukazuje, tak ani v tomhle případě to člověk neměl snadný. Myšlenka filmu dobrá, ale nevím proč, nějak mě to nevtáhlo. ()

Nick321 odpad!

To bylo otřesné. :D Už jsem čekal, že tu verzi příběhu uvidíme i z pohledu mouchy, orla, stolu, prevétu, onanujícího ministranta za oknem.. naštěstí se nekonalo, každopádně bojím se, aby tento film nezačaly používat různé složky při násilném výslechu k mučení. ()

vikin

Poslední dobou je to s Ridley Scottem jako na houpačce. Ovšem tohle je další jeho skvělý kousek! Atmosféra dokonalá, slušnej příběh z doby, kdy jméno a rod byl nadevše, kámoši Matt a Ben, super Adam Driver. Dobrý, moc dobrý👍👍. Vlastně ani nevím, kdy mě tak bavilo historické drama. ()

uletov

Scott furt umí..pěkně natočeno ze tří úhlů pohledu dotyčných. Jen si vybrat,kde je pravda. Jenže zas tak jednoduché to není. Středověk byla krutá doba,kde o pravdě rozhodoval bůh a hlavně meč. Žena byla brána jen jako věc k plození potomků a rozhodnout se obvinit muže ze znásilnění byla ostuda spíš pro manžela. Poslední souboj je film,který téma znásilnění zasadil jen do jiné doby...a ten poslední souboj má fakt grády. ()

chosan

Tak tenhle film je nářez. Skvostné bitky, a Damon prokazuje, že zahraje jakoukoliv roli. Nemohu jinak než 85%. ()

falky

Riddley Scott prostě historický bijáky umí. Od dojáků v podobě Gladiátora (2000) přes epickou výpravu v Království Nebeském (2005) až po jeden z "nejstředověčejších" středověků v aktuálním filmu Poslední souboj (2021). Že to bude dobrý, bylo jasný už z traileru. Že to ale nebude moc komerčně úspěšný, to bylo bohužel jasný taky. Scott tu totiž vsadil na velmi střídmý tempo, což dává spoustu prostoru prozkoumat postavy, ale v záplavě všech těch marvelovek a akčních kokotin ve 4D, na který chodí do kin většina diváků, to není zrovna dobře zvolenej tah pro kasovní sukces. Film je rozdělen na tři části a každá z nich sleduje tu stejnou příběhovou linku - jen každá očima jedný z postav. To samo vytváří velmi zajímavej materiál, kde sice vidíme stejnou scénu potřetí, ale pokaždý se liší v emocích a detailech, podle toho, jak ji vnímala postava, která ji zrovna vypráví. Divák bažící po blikajících digi-scénách plnejch akce si možná zívne. Já si zaplesal. Výběr herců se Ridleymu povedl mimořádně. Adam Driver je čím dál lepší a postava slizkýho Jacquese Le Gris mu neskutečně sedí. Stejně tak Matt Damon alias Jean de Carrouges byla trefa do černýho. Co mě překvapilo, byl Ben Affleck alias Pierre d'Alençon. Jednak jsem ho nejdřív skrz kostým vůbec nepoznal, ale hlavně, jeho role byla neskutečně zábavná. Bohužel ne v tom pozitivním slova smyslu - je to celkem hajzl. A pak je tu Jodie Comer... ach jo, ta je krásná! U ní mi ale zároveň bila do očí jediná věc, která nechávala na jinak úžasný výpravě drobnou šmouhu: make-up. Celej film je totiž historicky velmi, velmi věrnej. Interiéry jsou čirá radost. Světla svíček, přirozený světlo pronikající skrz okna, oheň v krbu... v tu chvíli máte skutečně pocit, že ožila vaše návštěva Karlštejna. Kostýmy, zejména šaty, zbroje a nejrůznější doplňky - to všechno sedí jako prdel na středověkej hrnec. Proč se rozhodli Jodie očividně nalíčit, je mi proto záhadou, krásná by byla jistě i bez toho. A je až neuvěřitelný, jak je film svým námětem aktuální. Kdo neví, film sleduje skutečnou historickou událost, kdy Marguerite de Thibouville obvinila Jacquese Le Gris, že ji v nepřítomnosti manžela znásilnil, načež ho Jean de Carrouges vyzval na soud soubojem (Trial by Combat). A film je velmi přesnej v tom, jak celej spor a i samotnej souboj probíhal. Až do velmi nehezkýho detailu. V době #metoo bych čekal větší zájem o film. Nestalo se. Každopádně je to skvělej kus kinematografie a stojí za to ho vidět. Byť to na domácí telce možná nebude tak epickej, jako na plátně kina. 9/10 ()

Phoenixcq

Promarněný potenciál. Jeden příběh ze 3 pohledů. Bohužel ty jednotlivé pohledy se popravdě moc neliší. Defakto všichni 3 protagonisti tvrdí to samé, rozdíl je jen v nepříliš podstatných detailech a jednotlivých pocitech o oněch událostech. Být to vyprávěno z jediného pohledu (vypravěče), tal by to na ději moc nezměnilo, ale film by se zkrátil o celou hodinu. Nechápu, jak tomu někdo může dát plný počet... ()

Rozmarýna

Podle mně jsou tu hodnocení tohoto filmu hodně nadsazená. Vadilo mi, že příběh je vyprávěn třemi postavami 3x, ale pokaždé z jiného pohledu. Stačilo by mi odvyprávět jednou. Nechápu proč si režisér libuje v tak dlouhých filmech. ()

13Maty13

"God will not punish those who tell the truth."     /// Epický film! Jinak to říct nejde. Tenhle snímek není úplně o posledním souboji, je hlavně o tom, co tomu předcházelo. Je to úžasné, historické drama, které vypráví příběh trojice postav, která každá tvrdí něco jiného. Postupně se nám odkrývá celá pravda a nakonec to celé vyústí v neskutečně napínavý a drsný souboj. Na konci jen zíráte s otevřenou pusou a doufáte, že zvítězí ten správný. Celá myšlenka filmu a nápad tohle natočit, mi přijde absolutně geniální. Hlavní trojice herců podává neskutečný výkon! Jediný malý mínus je délka. Jinak ale neuvěřitelně silná záležitost, kterou doporučuji každému.   / Hodnocení: 9,5/10. ()

doogiemus

Túto recenziu píšem po dlhšej pauze, ale musím povedať, že sa mi zapísal do mysle so zvesťou škatuľkovania - chlapi sú buď mocichtiví neschopáci alebo mocní zvrhlíci a len u žien je pravda a budúce blaho. Aj keď pekne natočený a dobre vystavaný film, predsa u mňa feministický odkaz zanechal silnú pachuť. ()

Holly_Molly

Očekávání bylo asi trošku jinde, jako že to třeba bude napínavý a nebo že třeba nebude úplně jednoznačný na který straně stojí pravda a tim pádem nebude úplně jasný komu fandit a kdo je v právu..to se neděje, všechno je hned od začátku jasně daný, karty vyložený na stůl a tak se zbývá jen 2 hodiny prosekávat nudnym tlachánim skvělých herců v působivym vizuálu, který je občas proložený dobrou bitkou a předevšim poslednim soubojem, kterej je krátkej ale za to slušně intenzivní :-) ()

Milo384

Bezvadně natočené historické drama. Dobře vystihnutý středověk. Příběh je rozdělen do třech kapitol, takže ani takto dlouhá stopáž filmu nenudí. ()

EDEN13

Psala jsem k tomuto filmu nechutně dlouhou recenzi.... a samozřejmě jsem jí omylem smazala. Znovu se mi psát nechce, tak prostě napíšu.... Ten film je film s velkým F. Je to UMĚLECKÉ DÍLO, jak po scénáristické tak po režijní stránce. Emoční tsunami...najdou se tam i vkusně zakomponované vtipy. A ty herecké výkony....VŠEM bych dala oscara, OPRAVDU všem. TLESKÁM VŠEM KDO S TÍMHLE FILMEM, MĚLI CO DOČINĚNÍ. TAKHLE SE MÁ DĚLAT DOBRÝ FILM, NE POČKAT... NÉ DOBRÝ, ALE PROSTĚ SKVĚLÝ FILM ()

vladous

Tak Ridley zas ukázal, co je to filmařský řemeslo, naprosto strhující film, který nenechá i přes svoji délku diváka ani vydechnout. A tak za mě fakt po delší době hodně dobrej biják. Děkuju za úhvatné herecké výkony, a to nejen Damona a Afflecka, ale i Jodie Comer, která byla nejen nádherná, ale i přesvědčivá, stranou nemůže zůstat ani Adam Driver, který tuto trojici důstojně doplnil. To, že Ridley má smysl pro detaily, již dávno víme, ale zasadit je do historických kulis tak přesvědčivým způsobem, se opravdu tak často nevidí. A tak mu i odpustíme některé trikové záběry zahrnující širší pohled na historicky dané lokace, které někdy tuto věrohodnost postrádaly. Dávám 90%. ()

michalek.k

Udělala jsem pokus. Nezjišťoval jsem, o čem film je. Pouze jsem se ujistil, že má skóre nad 80% (kritická hranice pro utracení peněz za lístek, 60% je pro spuštění televize). A šel se ženou do kina. A bylo to super. Je to film pro ženy i muže. Je zábavný. A díky třem verzím vyprávění si vychutnáte srovnání druhé a třetí verze s tím, co už dobře znáte díky první verzi.  Reálie jsou hezké, souboje a bitky také. Dědek Scott válí. A uteče to jako voda. Tento týden byl filmově dokonalý - Poslední souboj a Duna, obojí za 5*. ()

MAsakRA

Trojité pojednání o tom, jestli si tenkrát místo polibku na tvář dali francouzáka... P.S.: Mám rád dlouhé filmy, ale tady si nemůžu pomoct. Ta stopáž byla uměle natažena. ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix