Hercule Poirot - Season 11 (2008) (série)

Kočka mezi holuby (S11E02)

(epizoda)
  • Velká Británie Cat Among the Pigeons (více)

V takovéhle roli se Poirot ještě neocitl. Ovšem jeho renomé vynikajícího znalce lidských charakterů a jeho nepřekonatelné vědomosti o lidské povaze jej k ní přímo předurčují. Kdo jiný by mohl lépe poradit slečně Bulstrodeové, ředitelce prestižní dívčí školy Meadowbank, koho má vybrat jako svou nástupkyni? A Poirot si tuto nezvyklou úlohu kupodivu docela užívá. Protože taková škola, to je vlastně svého druhu mikrokosmos. A každodenní zápasy, které se v něm odehrávají, jsou stejně fascinující jako krvavá skvrna nebo otisk prstu. Ani on ani jeho přítelkyně ovšem netuší, že zločin, ten pravý zločin se všemi svými atributy, na sebe nenechá dlouho čekat. (oficiální text distributora)

Lupes

Svižně zpracovaná knižní předloha (snad jen tu teatrální vraždu oštěpem si v adaptaci mohli odpustit). Oproti knize je navíc Poirot stále na scéně, což je jednoznačným kladem. Zajímavé prostředí, mnoho postav i vedlejších dějových zápletek, tak to má být. Při usvědčení Anděla je navíc třeba víc než jen Poirotova prohlášení a závěr je uvěřitelně dramatický. Jenže je to něco za něco. Příběh se přímo hemží agenty a zahraničně-politickými konspiracemi; ruku na srdce, profesionální zabijáci k Poirotovi příliš nepasují. Horší ale je, že ve snaze o dramatický spád utrpěla pravidla detektivky jako takové; nevešly se tak zásadní informace tvořící kouřovou clonu pachateli. O tom, že druhá vražda měla kopírovat předchozí vražedný pokus a dodat vrahovi alibi, se dozvíte jakoby mimochodem až po samotném odhalení. Škoda, neb každý, kdo umí trochu počítat, si pachatele určí vylučovací metodou dávno před Poirotovým závěrečným kolečkem. K odhalení tajného agenta zkrátka potřebujete " malých šedých buněk" jen minimum. ()

xxlch

mosem

Adaptace lepší než kniha - což se mně stává málokdy. Šarm Sucheta/Poirota (někdy se ptám - je to jen Suchetová hraná poloha?) ve spojení se sugestivním prostředím anglické internátní školy - to nemůže zklamat. A taky nezklamalo. Snad jen první oběť se dala příliš předvídat:-) ()

maoc

Jen opakuji, co píšu už jinde: Osmá série spojuje suchou britskost s hollywoodským šmrncem a celé to koření slovní i situační komikou s rozpustilou protiváhou Poirota slečnou Oliverovou, jejíž roli v tomto díle supluje hned několik učitelek a žákyň dívčí internátní školy, v které se tak trochu vraždí. Stírá sice pel staromilství a nahrazuje ho spíše okázalostí, ale mně to sedí více. Tento díl je dost překombinovaný, ale odpouštím mu všechno, včetně kolen a možná až přílišné thrillerovosti (agenti, revoluce v exotických zemích, princezny a nějaký ten potratík). Jeden a půl palce nahoru. ()

Mapl

Velice zajímavé umístění děje - v dívčí škole. Pokud si myslíte, že pan Poirot nepatří do prostředí náctiletých dívek, učitelek a zahradníka, tak se mýlíte! Oproti knížce zde Poirot dostává více prostoru a myslím, že je to ku prospěchu věci. Film je sice lehce obestřen prostředím politiky, tajných služeb a podobných mnou příliš neoblíbených věcí, ale i tak se jedná o velice povedené dílo. Bravurní jsou též kostýmy, jež skutečně navozují pocit, že se napínavý a tajemný děj odehrává před mnoha desítkami let v prestižní a zdánlivě morálně akurátní britské dívčí škole. 86 % ()

v.indruchova

O něco jiný díl něž jsme zvyklí nes pa? :) Trochu méně mě bavil než pár předcházejících ale pořád to byla dobrá zábava. Herci výborní, ale takové nesympatické tváře, ale to už jsem si mohla zvyknout. S Poirotem ( v podání D. Sucheta) je to tak: že i když tento podivný mužíček jsi jde k zrcadlu upravit vousky, nebo když debatuje s lidmi je nesmírně fascinující a zároveň tak směšný. Chtěla bych se s podobným člověkem setkat. Je to úžasným exemplářem psychologie, no? ()

rekurseman

Musím začít od konce příběhu, ale Hercule mě svým gestem na konci příběhu dojal a mladá slečna bude mít na co vzpomínat celý život. Co se týče příběhu, tak začíná návštěvou Hercula u jeho staré přítelkyně, která je ředitelkou na dívčí škole. Moc času neuplyne, a stane se první vražda, která se točí kolem revoluce v arabském světě a nevyjasněného ztraceného pokladu. Příběh je velmi napínavý, Hercule jako by mezi dívkami zjemnil, není až tak ostrý jako ve svých jiných příbězích. Do poslední chvíle je velmi těžké určit, kdo je vrah, i když na začátku máte jasnou nápovědu "hledej Anděla". Vřele doporučuji! ()

LencaN

S11E02 - Dívčí škola, jedna protivná profesorka je zapíchnutá oštěpem v tělocvičně, do toho se přimotá vzdálená revoluce a následnice trůnu. Skoro celou dobu jsem si říkala, že je to nejlepší díl z těch nových, který jsem zatím viděla. Krásná kamera, místy svěží, občas teatrální, ale nic nebylo na škodu, alespoň se člověk nenudil a to prostředí anglické školy ve mě evokovalo Bradavice, což je jedině plus. Postavy byly taky výrazné a bylo jich tu dost. Bohužel jsem ale měla problém se orientovat ve jménech, protože to byla prostě samá ženská. Když ale došlo na vysvětlování, ochladlo moje nadšení. Spoustu věcí divák ani neviděl, nebylo mu sděleno množství indicií. Ani mi nepřišlo moc věrohodné použití jak oštěpu, tak pytlíku s pískem. Alespoň jsem se na samotném konci dočkala malé kompenzace a to v podobě vtípku samotného Hercula, moc mi jeho vtipkování chybělo. ()

chingy

U mňa jeden z nejlepších nových dielov Poirot-a. Fantastická hudba a kompozícia scén. Na rozdiel od predchádzajúcich dielov Poirot hviezdi až v závere, ktorý bol neskutočne napínavý a znova najneočakávanejší koniec aký si vobec predstaviť. Tak trochu mi vadilo zbytočné a do diela celkom nezapadjúce začlenenie tajných agentov (jeden z jednej krajiny druhý od inde... ) . Ale vážne podla mojho názoru jeden z NAJ. ()

chlievik

Jedno z novších spracovaní Poirota, z toho dôvodu dobré, lebo tie posledné časti sú take mystické, a vizuálne velmi pokojní a zamyslené, zasnené. A toto je jedno z nich. Dostatočne zamotaná zápletka, takže je ako vždy tažké počas sledovania vysledovať vraha, vystopovať ho, ale keď dobre sledujete tváre a mimiku interpretov postáv, vytušíte, kto je vrah/vrahyňa. Príjemné detaily, krásny zámoček, ticho na ňom,večný večerný anglický dážď, a čaj o piatej, Poirot a jeho bezsenné noci, bylinkový čaj, a horúca čokoláda. Krásne. Príjemné, a medzi tým mačka medzi holubmi. Je to zaujímavé si uvedomiť, že v každej z novších častí, je práve takáto jemne filtrovaná scenéria, staobylé prostredie, a Poirot, unikajúci pred fašizmom, zatiaľ čo sa v Európe odohrávajú diabolské hitlerovské plánovania, on pokojne vysadáva v tichom a pokjonom Anglicku, a rieši záhady, záhadné vraždy. Je zrejmé, že táto zápletka nebola až tak strašne zaujímavá, ani príliš inovatívna (...hoci inovácia je u Agathy Christie všade a vždy...), sú aj lepšie príbehy, ako Päť podozrivých alebo Halloweensky večierok, ale aj tak je to vcelku pozerateľné, no samozrejme,že napríklad tie dnešné americké seriály sú oproti tomuto majstrovskému dielu brak, ale aj tak tento diel príliš neprekvapil. Dobrým zostáva, že informácie sú skutočne podávané tak, že sa na to dá prísť len dvoma metódami, sledovaním tvárí, alebo metódou eliminácie. Môj mozog popravde nestačí na viac než polovicu zápletiek epizód Poirota, ale ono to tak aj má byť, vyšachovať aj toho najgeniálnejšieho, to je práve ten punc kvality. ;-) Vyzdvihnem sympatický debutový herecký výkon pohodovej a bezstarostnej vtipnej tváričky - Lois Edmett. na Poirota 70%, ale kebyže to porovnávam s americkou seriálografiou, tak to má 100% samozrejme... ;-) ()