• Houdini

Oscar 2 nominace: Herec VR - James Woods, Masky(23.3.2004)

Možno pomalšie tempo, možno nie tak veľa napätia, ale to, o čom bol tento film, hovorí za všetko. Príbeh podľa skutočnej udalosti, téma, ktorá je nielen v Amerike takmer obohranou pesničkou. Ale je to jeden z príbehov, ktoré pomohli vytvárať spoločnosť. Ktoré boli pre mnohých aspoň malou iskierkou nádeje vo svete skorumpovanom a skazenom, kde pár zlých ľudských vlastností dokáže zničiť všetko, prečo sme vlastne tu na tomto svete. James Woods hral obyčajného skurveného hajzla a poviem vám sakra, že to zahral dobre. Na mieste Baldwina (vo filme)by som Beckwithovi zakrútila tým povýšeneckým krkom...(23.5.2011)

vždy ma tématika rasizmu dokázala pobúriť a teda aj do tohto filmu som sa hneď zahladel, avšak tu až moc vidno zásah amerického patetizmu. Všetko zidealizované, chcelo to byť emočné v každej minúte a práve to ubralo tomuto filmu, príliš nasilu, vnútené, umelé, ne-uveriteľné ...ale pozerat sa to dalo aj tak :)(22.9.2011)

Přiznám se, že mě tato doba zajímá. Zajímají mě šedesátá léta v USA, obrození tehdejší americké občanské společnosti a její otevřený boj za lidská práva a demokracii, což se jasně projevilo v hnutí proti válce ve Vietnamu, za práva afroameričanů a podobně. Nutno podotknout, že v jižních státech USA rozhodně nesdíleli podobný étos. Boj za liberální myšlenky v konzervatitvních jižanských státech neustal ještě ani dnes. Zde je předveden poutavý příběh boje za spravedlnost v případu rasově motivované vraždy z roku 1963, který deklaruje i s odstupem 26 let, že rasismus je neustále problémem Spojených států a především právě států jižanských. Zpracování mi občas přišlo malinko televizní a sem tam se objevila i nějaká ta dírka ve scénáři či opravdu idealistický až směšný dialog. Nicméně jsem se nenudil, herci své role zvládli poměrně dobře (Whoopi tu trošek přehrává) a pořád si myslím, že tak zajímavé téma je zoufale nevytěžené (alespoň kvalitními filmaři). 6/10!(26.6.2011)

Příběh za vraždu dvakrát osvobozeného Byrona De La Beckwitha si umím představit mnohem lepší, ale ani tenhle, vcelku komorní film, není vůbec špatný. Rozhodně více času bych však věnoval původním procesům. V dnešní módě na úspěšné soudní procesy se naprosto zapomíná na "all-white jury nullification", fenomén své doby. Daleko zajímavější by bylo sledovat jak se s vrahem u soudu všichni familiérně baví stylem "to je přece Jimmy od vedle". Film není vůbec špatný, ale místy mi připomínal chabou vykrádačku To Kill a Mockingbird. Za zmínku stojí skutečně bravurně zahraná postava Jamese Woodse a dobrý Mississippi-akcent některých postav, mimo jiné té Woodsovy.(22.2.2008)

• Alec Baldwin