Reklama

Reklama

Spiknutí proti Americe

(seriál)
  • USA The Plot Against America
Trailer

VOD (1)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Šestidílná minisérie Spiknutí proti Americe, natočená na motivy uznávaného stejnojmenného románu spisovatele Philipa Rotha, nabízí alternativní verzi k samotným dějinám Spojených států, a to za druhé světové války. Líčí vývoj událostí z pohledu chudé židovské rodiny z New Jersey, jejíž členové sledují politický vzestup Charlese Lindbergha, slavného letce a populistického rasisty, který se chopí prezidentského úřadu a nasměruje Ameriku k fašismu. Příběh začíná roku 1940, kdy Amerika stojí před prezidentskými volbami. Už po dvě volební období úspěšný demokrat a profesionální politik Franklin Roosevelt je náhle ohrožen politickým outsiderem. Lindbergh se před třinácti lety proslavil svým legendárním přeletem přes Atlantik a mnoho Američanů jej proto považuje za jednoho z největších národních hrdinů. (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (18)

TheRay97 

všechny recenze uživatele

Podává vynikající obrázek o tom, co se v dějepisu neučí. Nejen, že neřešitelná problematika ohledně Židů a černochů vyvrcholí sektou s názvem Ku Klux Klan, oni se dokonce ještě musí ztrapnit. Ale to je samozřejmě Amerika, tam se dějí šílenosti na denním pořádku. Nicméně, seriál jako takový je dobrým příkladem, že na popularitě nezáleží a že každý snímek či série může nést své vlastní kouzlo. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

-SPOILER NA KONCI- Alternativní dějiny zabývající obdobím II.SV jsou vděčným námětem, takže natočeno a napsáno toho bylo habaděj. Nicméně v drtivé většině se autoři zabývají tím, co by se stalo, kdyby nacisté vyhráli. Seriál resp. Roth jde jinou cestou a ukazuje, jak by to mohlo vypadat, kdyby Roosevelt ve volbách prohrál se sympatizantem nacistů Lindberghem. A nedívá se na to dobře. Americký antisemitismus není jako ten německý, tudíž musí novopečený prezident a jeho klika vedená Henrym Fordem postupovat krůček po krůčku a přesvědčovat Američany, že proti Židům rozhodně nic nemá a všechny zdánlivě drobné restrikce vlastně ani restrikcemi nejsou a všem se díky nim bude žít lépe. Z toho jde mráz po zádech o to víc, že se na stranu Lindbergha postaví vlivný rabín. Postup vládních kruhů kopíruje i pozvolné tempo vyprávění, kdy si divák společně s postavami neuvědomuje, jak moc se šrouby utahují. Hodnotil bych maximálně, ale nakonec tomu uškodila překotná snaha vrátit všechno do dějinné reality. Škoda. Docela by mě zajímalo, jak by se příběh vyvíjel v druhé řadě. 85% ()

Reklama

Hanys_ 

všechny recenze uživatele

Budu si muset nastudovat Lindberghův životopis, nechce se mi věřit, že by to byl takový přiznivec fašismu. Jinak fain alternativní verze historie, kdy se USA nezapojí do války a židům v Americe se začínají blížit těžké dny. Trošku zamrzí, že to v nejlepším končí, ale to má taky své kouzlo. Jdu shánět knížku. 8/10 ()

kamigava13 

všechny recenze uživatele

Kouknul jsem na to opět jen díky mé milované Winoně. Postupně se to blížilo ke 4 hvězdám, ale poslední epizoda ten dojem trochu pokazila. Na 3/5 si to ale mou pozornost určitě získalo. Je v tom hodně politiky, kterou zrovna nemusím, ale z pohledu jedné obyčejné židovské rodiny se to dá pozorovat s rostoucím napětím. Musím pochválit hlavně herecké výkony Johna Turturroa a jeho zapáleného rabína, který ale uměl řečnit na úrovni. Ten jeho přízvuk je takovej trochu děsivej a záhadnej, ale to se mi na něm líbí. Winonka mu zase hezky sekundovala jako podporující manželka. Celkem jim to spolu slušelo, až jsem na rabína žárlil. Turturro je o 14 let starší než Winona a naposledy si spolu zahráli v komedii Mr. Deeds z roku 2002. Od té doby oba trochu zestárli, pár vrásků přibylo, však je to 18 let. Ale zrajou jak víno. Ostatní herci byli pro mě neznámí, ale i tak mě zaujali, třeba postavy jako neústupný Herman či jeho vznětlivý synovec Levin. Konec mi přišel nedotáhnutý bohužel. Škoda že nevznikne druhá série, které by vše pořádně vysvětlila. A ze záčku jsem si myslel, že seriál je inspirován skutečnými událostmi, ale když jsem si vyhledal jistá fakta, která neseděla, třeba že Lindbergh nebyl nikdy prezidentem, došlo mi, že si musím přečíst popis o čem to vlastně je a nápad s alternativní historií se mi líbil. Nechtěl bych být žádnou menšinou v této nejisté a napjaté realitě. Málem jsem čekal, že dojde na nějakou bitku s KKK, že Herman zasáhne proti tomu šmejdovi v bílém hábitu, ze kterého jde celkem děs jako z Michaela Myerse. Snad mu jeho žena doma zapomene do té masky vystřihnout díry pro oči, aby se pak sám omylem zapálil tou jeho pochodní. ()

Gulde 

všechny recenze uživatele

Tedy...když jsem před asi dvěma měsíci zaslechl o tomhle seriálu prvně, hned jsem zbystřil. Tyhle althistory věci mě baví, pokud jsou provedený uvěřitelně. Když se to pak objevilo na HBO, shlídnul jsem první díl. A vcelku zklamání, žádná sláva. Přišlo mi to nezáživný, takový trochu pouťový, účelný a povrchní. Tak jsem si dal na asi měsíc voraz. Pak jsem se k tomu vrátil znovu. Shlédnul jsem druhý díl, který už můj dojem docela dost napravil, a tak jsem pokračoval dále. Ze seriálu se najednou stala docela dobrá ukázka toho, že demokracie není samozřejmostí a může se rychle zvrtnout. Šestá epizoda už napětím praskala ve švech (i když pár nejasností tam bylo). No a najednou zjišťuju, že seriál tím vlastně končí, a že to byla jen minisérie (což jsem, pravda, mohl u HBO čekat). Dafuq? Minimálně první polovina šestýho dílu slibovala do budoucna hodně zajímavý události, který se mohly dobře rozvíjet a to prakticky dle libosti. Podle mě docela škoda, jelikož ten seriál skončil ani ne v nejlepším, ale chvíli před tím nejlepším. ()

Galerie (95)

Související novinky

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (více)

Reklama

Reklama