Fred (Christopher Lambert) je pronásledován pohunky významného mafiána, kterému uloupil důležité dokumenty. Skrýší se mu stane pařížské metro, kde žije svérázná a fascinující komunita bohémů a bezdomovců, jež ho přijme do svých řad. Při vyjednávání o vrácení materiálů Fred naváže vztah s mafiánovou milenkou Hélénou (Isabelle Adjani), která znuděná životem zbohatlíků přijímá pozvání do snového světa metra a jeho obyvatel. (J.Connor)

Visáč

Triumvirát slobody, nezávislosti a anarchie podľa Bessona prekvitá v zákutiach parížského metra, kde sa poflakujú stratené existencie. Pokiaľ chceme dosiahnuť plnú farebnosť obrazu tejto francúzskej jarmuschovky, nutne potrebujeme Jeana Rena za bicími a nádhernú Isabelle Adjani s účesom zvaným Irokéz. ()

Chrustyn

V začátcích své režiiní kariéry natočil Luc Besson tuto podívanou odehrávající se v prostředí francouzské podzemky, kterou obývá řada podivných individuí, mezi kterými nalézá útočiště podivný zloděj s ještě podivnějším účesem. Ze začátku zajímavé ale v pozdějších fázích trochu fádní a utahané. ()

Yardak

Hodně zvláštní reklama na metro!:o) Ze začátku filmu mě příběh o neortodoxním zloději (Lambert) a ženě mafiána (Adjani) bavil, avšak časem se z toho vytratil smysl a nezachránil to ani koncert kapely v závěru. Je vidět, že Besson se ještě hledal a tenhle multižánr není pro něho! Nejzajímavější na snímku je však perfektní hudba od Erica Serra. Nakonec tedy průměr, za 3 zastávky francouzské podzemky. ()

Stanislaus

Podzemka by se dalo pojmout jako učebnicový příklad francouzského neobaroka ve filmu, jelikož jsou zde patrné takřka všechny charakteristické rysy tohoto uměleckého hnutí. Film působí jako jeden dlouhý a velice barevný klip, ve kterém se nám představují bizarní postavičky, které nejdou pro nějaké to ostřejší slovo či náznaky násilí daleko, přičemž je celý děj podle názvu situován do metra, které vytváří prazvláštní atmosféru spletitého bludiště, ve kterém se míjí rozličné postavy, aby zde byly navzájem konfrontovány, a to vše s podmanivou hudební stránkou. Zkrátka solidně natočený a svižný film, který mohu vřele doporučit dál. ()

honajz

Stopáží trošku přepísknutý cyber punk s příjemným nadhledem a neodolatelným Christophe Lambertem, který se filmem pohybuje s naprostou elegancí a nonšalancí. O pátrání zde ani tak nejde, jako o svět lidí v chodbách metra, o lásku a o hudbu. „Guns don't kill people - People kill people!“ Líbí se mi stylizace, onen pobavený nadhled, některé hlášky i ony tři písničky. ()

eraserhead666

Filmová metra jsou opravdu zvláštní. Všude je otevřeno, všude se svítí a na těch důležitých místech nikdy nikdo není, takže se můžete vesele pohybovat kde chcete. Ono to možná s realitou nemá moc společného, ale jako filmová fikce oslavující svobodu a nezávislost to nevyznívá špatně. Isabelle jsem dosud viděl jen ve dvou filmech, v obou působila jako profesionální plačka, žena, která nezná úsměv. Konečně jsem jí taky viděl v té živější poloze a v naprosto geniální scéně (nóbl večeře). Co je ale hlavní, Isabelle je neskutečně zajímavá žena a vlastně i herečka. A nemyslím to jen jako metaforu ke slovu krásná (i když s Irokézem je neskutečně sexy). Co říci k filmu? Jako celek nic moc, jako sled různě zajímavých, kvalitních a zábavných scének to docela jde. Místy je to zábavné, místy je to dojemné, místy hrozně oduševnělé a nakopávající, místy ale taky trochu zmatené, nudné a nezáživné. O logice věci nemluvě (všichni ho hledají, ale on se svobodně pohybuje po metru s odbarvenými vlasy, ve výrazném županokabátě a se slunečníma brýlema a výrazným ksichtem Christophera Lamberta, nápadnější už být nemůže). Kapitolou samou o sobě je hudba, která je výborná a u některých scén vás až napadne, že byly točeny jen kvůli ní. A Jean Reno jako bubeník (který se, na rozdíl od jiných filmových bubeníků, alespoň snažil trefovat do hudby) je fakt k pousmání. Určitě si to někdy pustím znovu, ale asi budu občas přetáčet. ()

Othello

Pamatuju si, jak jsem hořce kroutil u Antalova Kontroll a to nikoli proto, že by ten film byl jakkoli špatný, ale kvůli tomu, že zpracoval námět, který jsem nosil tehdy dlouho v hlavě (akorát byl zasazený do pražského Kongresového centra). A to jsem tehdy ještě ani nevěděl, že v pětaosmdesátém natočil Besson v zásadě némlich to samý, akorát s protagonistou, který je vizuální kombinací mě a Johnnyho Násilníka. Subway je chaotická změť scén a témat zasazených ve světě pod světem pařížského metra se skutečným mladistvým drajvem, který hází klacky pod nohy každému, kdo se snaží film racionalizovat, zařadit a obecně prostě podmanit. Besson chtěl být protestním hlasem mládeže a navázat v tom na Godarda s Truffautem, místo toho byl ale prostě mladý tele, co se točilo za sukněma. Subway je právě díky tomu takovým čistým, nezkroceným a nerozvážným filmem se svým vzácným kouzlem. ()

cunesk8

Docela fajn snimek z podzemí, který rozhodně stojí za shlednutí. Kdysi podzemí nebylo tak hlídané jak dnes, a podle mě se tam děly zajimavé věci. :( Dějově slabší, ale o to víc zabavnější a k tomu ještě supr jazz-funky hudba 80. let. 70% ()

mm13

...na mňa ten film nečakane zapôsobil. Pri jeho sledovaní mi napadali myšlienky podobné komentárom od POMO a DDT, záver ma však dostal a čo je najzaujímavejšie, nosil som potom v hlave Podzemku ešte také dva týždne. V tom finále akoby niečo nedefinovateľné kliklo, pekne do seba zapadlo a spätne to bol už úplne iný film. Lepší, než aký som dovtedy s občasným premáhaním sa sledoval. Skúste. ()

Jansen

Nebavilo mě to a ani neumím říct proč. Asi to bude samotným Bessonem, jehož styl mi prostě vůbec nesedí. [LFŠ 2009] ()

ScarPoul

Ranný Besson bol živel. Jeho filmy mali brutálne dobre napísané postavy, zaujímavé lokácie a držali sa akejsi mladíckej posadnutosti. A je jedno či robil krimi, sci-fi, alebo drámu. Všetko to bolo namixované takmer bezchybne. Metro je jeho menej známy film. Má síce nádhernu Adjani, pohodáka Lamberta a peknú epizódku Rena, ale svojou snahou byť bohémským a nad vecou sa trocha vymaňuje z filmov, ktoré stáli na silnejšej myšlienke. Ale( a je to veľké ale), Bessonová produkcia, alebo réžia je v súčasnosti tak strašne nezaujímavá, komerčná a bez jediného dobrého nápadu, že aj keď sa nejedná o vrcholné dielo, je fajn si pripomenú, prečo som ho tak obdivoval. Bol to jediný Francúz, ktorého filmy ma neštvali. A celé to má parádnu hudbu a výborným spôsobom paroduje Godarda. ()

Lacike

Mam rad tento typ filmov o rôznych exotoch, ktori si vytvoria svoje vlastne spolocenstvo v ktorom by som mal hned chut stravit nejaky cas. Ma to prijemnu atmosferu so skvelou hudbou. Roztomile postavicky. Potrhleho hlavneho hrdinu (Lambert), charizmatickeho komisara (Galabru), pohodoveho bubenika (Reno) a jeho kapelu a kopu dalsich bizarnych postav. Skoda len, ze Isabelle Adjani pôsobi chladne, takze romanticka linia je slabsia a tempo filmu je miestami az prilis rozvlacne. Napriek tomu si raz za cas tento film rad pozriem. 7/10. ()

Terva

Scénář : Luc Besson. Kamera : Carlo Varini. Hudba : Eric Serra. Kultovní klasika slavného režiséra Luca Bessona. ()

Pink.Panther

Když si člověk na tento film udělá čas, si sklenku whisky s ledem, pustí si ho pozdě v noci za tmy na svém domácím kině (ne na PC), musí dojít k jednoduchému zjištění, tohle je kultovní film. Nejsem příznivec crossoverů, postmoderních postupů ve víceúrovňovém čtení nebo v různých odkazech na jiná díla, ale zde mi to nevadilo. Dojem na mne udělala rozverná podívaná na excentrické až nihilistické postavy žijící v pařížském metru symbolizující alternativní undergroundovou společnost._____Více než příběh je tady ale důležitější tehdy nový vizuální styl "cinéma du look" s technicky brilantní mizanscénou. (Velký Gatsby zdraví, ale nebyl to Hollywood kdo objevil tento filmový vizuál vycházející z reklamní estetiky, nýbrž Francouzi v 80. letech v čele s Lucem Bessonem.) Z filmu dýchá kreativita a invence tvůrců. Fandy glamour by mohl zaujmout jeden z prvků "cinéma du look" a to extravagantní účes Isabelle Adjani - provokativní pankáčský irokeze. 👍 Produkce: Les Films du Loup ()

DDT

Ideální kousek pro sběratele "raných věcí velkých mistrů"... Není to tak špatné, že by se na to nedalo dívat, ale oproti pozdějším Bessonovým filmům je to bída. Nejzajímavější mi na tom přišlo, že všechny vedlejší postavy jsou zahrané daleko líp než toporná hlavní dvojka Lambert-Adjani. ()

Skip

Zajímavé prostředí, ale to je asi jediný klad tohoto filmu. Jinak to bylo sice zručně natočené, ale poměrně sterilní. ()

Martin741

Nudna a priemerna odpoved Luca Bessona na US nezavisle filmy, jedine, co stoji za pozornost divaka je genius loci parizskeho metra : 50 % ()

honajz2

Není to špatné. Filmařsky se mi to líbilo, kamera je dobrá, herecky je to taky dobré a líbila se mi i ta hudba. Příběhově to ale je slabší a většinu času mě to moc nebavilo. Ony opravdu nejlepší části filmu jsou, když tady někoho někdo honí nebo když se tu zpívá. Ten příběh mě pak sice od určité části začal bavit, ale i tak mě to spíš nudilo, i když zajímavé pasáže tam jsou. Sice bych kvůli té hudbě dal rád i víc, ale bohužel to na víc jak na silné 3* nebude. ()