Poklidný život Caleba Coltona (Adrian Pasdar) z jednoho malého oklahomského městečka nabere nečekané obrátky, když potká pohlednou dívku Mae (Jenny Wright). Jejich prazvláštní romantický vztah začíná kousnutím do krku a pokračuje pro Caleba nepříjemným zjištěním, že se právě stal členem nepočetné komunity nočních tvorů, upírů, vedených veteránem Jessem (Lance Henriksen). Pro Caleba nyní nastává obtížné dilema: strávit budoucnost po boku Mae (kterou, ač saje krev, miluje) a přijmout pravidla její upíří „rodiny“, anebo se vrátit k rodině vlastní, k otci a malé sestře, a riskovat tím život svůj i jejich? Přestože odmítá svou lačnost po krvi ukojovat na úkor životů nevinných lidí, uvědomuje si, že nemůže hladovět věčně. Existuje z této zoufalé situace nějaké jiné východisko než smrt, případně trvalé členství v Jesseho bezohledné smečce? Tato v jistých kruzích kultovní upířina nebývalého žánrového rozpětí proslula mimo jiné tím, že v ní jedinkrát nezazní slovo „upír“ a dodnes je považována za jeden z nejpozoruhodnějších snímků Kathryn Bigelow. (Matty)

Mrkvič

Začínající režisérka se bohužel asi nedokázala rozhodnout, jakým stylem nám odvypráví zajímavý příběh. Um poskládat scény a dát správný důraz ale upřít nelze. Co hodně zamrzí, je nevyužití spousty potenciálních navrstvení příběhu, nebo rozšíření charakteristik postav. Ty jsou všechny od začátku do konce stejně ploché, ikdyž vůbec být nemuseli. Je to často dost hloupý, ale poslední půlhodinak má příjemný spád. ()

skrblik007

Mísí se ve mně dva dojmy z tohohle filmu - dobrý a špatný. Mám rád osumdesátkové filmy a jejich "demenci" považuji za kladnou přidanou hodnotu, která dotváří skvělou a svým způsobem hutnou atmosféru. Totéž platí i pro Near Dark. Jenomže v tomhle případě už to jde zkrátka přes únosnou mez. A to se netýká jen scénáře - režie je místy přímo tragická. Jasným kladem tohohle filmu jsou naopak herci (včetně mého oblíbence Billa Paxtona). Být tahle upírská balada ve zkrácené verzi součástí povídkového filmu, líbila by se mi náramně, takhle to je ovšem dost rozpačité a nijak zvlášť zábavné. ()

sochy.zirafka

Možná kdyby více filmů s krvesajnou tematikou režírovaly ženy, nebylo by v tomto žánru tolik zmetků...Ale budiž. Dokonalé dílo to určitě není, k tomu by musely být vedlejší postavy méně upozaděné. Barová scéna byla ovšem perfektní a věčné utíkání/ježdění/koukání do noci celkem bavilo. 70% ()

vendysek

Už dlouho mě takhle neiritovalo hudební aranžmá ve filmu. Jalový příběh obalený v žánrovém trojobalu, záleží jen na vás, jestli máte zrovna chuť na kouřem načichlý hospodský řízek. ()

MikeZ

Atmosférický nářez (Tangerine Dream ftw!), který bohužel v závěrečné třetině nedokáže udržet nastavenou laťku. Do té doby jsem uvažoval nad plnou palbou, takhle je to jenom na pěkných 8/10 ()

pursulus

Hoch Ambitionová.¬         Má-li co vysokou ctižádost a nenaplní ji, je výsledek horší, než když se podaří průměrné dílo. A to se stalo K. Bigelowové s jejím "Near Dark". Je znát vysoká ctižádost vložená do námětu a do různých ozvláštnění děje, i po technické stránce. Ale tuctovost scénáře to nepřebíjí, vyvedení hlavních postav je nudné, celek plochý; a tak takový "Dům tisíce mrtvol" R. Zombieho je ten lepší (a to o hodně) z obou snímků, byť by nemusel...¬                 Zajímavé opoznámkování: uživ. Shadwell. ()

Ichabod

Tady je krásně vidět jak má Kathryn nakoukanou Cameronovu tvorbu a používá v tomto filmu i rekvizity z jeho filmu (rovnou tři herce z Aliens). Závěr je snad náhodou (?) jak vystřižen z Terminátora, ale pořád tu jde o velice osobitý styl. Hlavní postavy toho moc nenamluví, protože tady se pracuje převážně s atmosférou, kde to není u Kathryniných filmů třeba. Jako vždy je přítomna skvěle fungující hudba (vynikající Tangerine Dream) a dost se tady mísí fyzická bolest s city. Až na pár zkratkovitých posunů v ději a nelogičností se toho moc vytknout nedá. Díky roku výroby je film velice špinavý a správně drsný jako to v 80´s bývalo zvykem, ale právě až um režiséra z průměrné látky dělá zajímavou podívanou, jakou Near Dark je. ()

jefff

Zpracování Near dark je více než obstojné a až mě překvapilo. Film se od ostatních upířích hororů liší svou originalitou i pojetím příběhu. Kdyby scénárista příběh ještě více rozebral, mohlo se jednat o slušný hit. Takhle lze říct, že jde o lehce nadprůměrnou béčkovější záležitost. Co bych chtěl ještě vyzdvihnout jsou triky, které se mi opravdu líbili a zaujali mne. Musím říct, že si s nimi asi solidně pohráli. ()

Devilian

Když jsem se díky filmu Vetřelci stala fanynkou herce Billa Paxtona, tak mě zaujala jeho filmografie. Spoustu filmů jsem už sice znala, ale zastavila jsem se u názvu ,,Na prahu temnot''. Řekla jsem si, že jsem o tomhle filmu už něco slyšela, a když jsem si přečetla jméno Kathryn Bigelow, tak mě napadlo jméno - James Cameron. Tvoří nám to pěkný kruh. A jelikož mým oblíbeným tématem jsou i upíři, tak jsem nečekala, a film shlédla. Jedná se o úžasné spojení westernu, upířiny a romantiky. Temnota je všude, kam se podíváte, a o krev tady nouze není. Obzvlášť vydařenou scénou je vyvraždění baru. Ale přestřelka v bungalovech je taky úžasná. Bill Paxton je k nakousnutí (nebo snad zakousnutí?), Jenny Wright je prostě skvělá a duo Lance Henriksen & Jennete Goldstein jsou bez diskuse parádní. O tak trochu neobvyklou hudbu se nám postarala skupina Tangerine Dream. ()

MsUtahraptor

Vampyrismus "léčitelný" pouhou transfúzí (nehledě na krevní skupiny) i roky po přeměně? Ale no ták! Jinak průměrná upířina. ()

Han22

Kathryn Bigelow mě nikdy nezklamala a její prvotina Near Dark ukazuje proč. Její filmy mixují žánry, postupy, mají skvělou atmosféru a jsou celkem nadčasové. Zde máme mladého kovboje Caleba, který se zamiluje do upírky. Ta z něj udělá upíra a zároveň člena upírské bandy. Ale Caleb si nedokáže zvyknout na život mezi upíry, nechce zabíjet a nedokáže zapadnout do tlupy. Chce se vrátit k rodině a bojuje se svým prokletím. Režisérka pojímá film ve stylu pozdějších tarantinovek/rodriguezovek, mixuje luxusní brutální/akční scény (přestřelka, finále, bar) i melancholickou romantiku, celou tlupu upírů ukazuje jako bandu psychopatických magorů. Pomáhají ji skvělí herci jak v hlavních rolích, kterým fandíte, tak upírů (protřelý Henricksen, psychouš Paxton), skvělá hudba i povedené efekty. Žánr nemění, ale modernizuje - nikde neuslyšíte slovo upír, nejsou zde kříže, rakve ani kůly, jen prokletí denního světla. A navíc nabízí úžasný happyend, který jsem fakt nečekal. Twilight se může jít vycpat, takhle má vypadat upíří romantika. ()

cab

(Kathryn Bigelow) me neustale neprestava prekvapovat svymi namety a zpracovanim. Pro tentokrat si pripravila moderni vyplod romanticke fantazie o upirske skupine ziznivcu cestujici napric zemi, kteri s lidmi maji spolecnou tak akorat vizaz a chut se bavit. Propojeni lidkskeho cerva s touhle podle jistych pravidel zijici sebrankou nastava ve chvili, kdyz se nic netusici mladicek zacne vehementne za nocniho svitu zajimat o mladou krasavici zijici na bazi krve a tmy. Pro kazdou situaci je za jistych okolnosti mozne najist ucelne reseni, ale nepredbihejme...60% ()

Wiluna

V jednoduchosti je krása. Prehnané potoky krvi, nezmyselné ručanie upírov znejúcich ako šelmy, premrštené digitálne triky ba ani „partiové“ ľakačky - v tomto filme nenájdete. Dostanete veľmi skromný, pomalý – akýsi „novodobý“ upírsky spagetti western, založený na najpodstatnejšej veci. Herectve. Skvelý Lance Henriksen a vyslovene neprekonateľný Bill Paxton vygradujú príbeh do spaľujúceho tempa.  Je smutné, že filmy, ktoré sú jasne založené na skvelých hereckých výkonoch už akosi nie sú v móde, ľudia ich považujú za nudné a do popredia sa stále tlačia len digitálne senzácie, ktoré len nešťastne chabé herectvo súčasnosti zakrývajú. Ďakujem Náčelníkovi za pripomenutie tohto skvostu. 😉 ()

Ukko

Takže aby bylo jasno. Near dark je opravdu pěkný a smysluplný film o "moderních upírech". A všem vyznavačům stmívání, upířích deníků a jiných kokotin vřele doporučiji zhlédnout toto dílo, které sloužilo nejen jako inspirace zmiňovaných seriálů, ale i jako inspirce výborného rpg Vampire the masquerade. Skvělá atmosféra filmu je podpořena filmovými postavami a hezkými exteriéry ale také bohužel poměrně divným koncem. Na filmu je vidět, že režisérka hezky pracuje s herci a je pozorná k každému detailu, nicméně akční scény jí moc nejdou. I přesto patří této upříí klasice hezká čtica. ()

Oralfabet

Slušně natočená upířina, které (nejen díky soundtracku od Tangerine Dream) nechybí atmosféra, postrádá ale zapamatovatelný příběh nebo trochu unikátnější úhel pohledu. Život upírů mi snad nikdy nepřipadal méně atraktivní. 6/10 ()