Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V sobotu 13. května roku 1939 měla loď St. Louis převézt 937 židovských pasažérů z Hamburku do Spojených států. Amerika tehdy představovala hodně velkou naději na záchranu, přesto se tato plavba stale osudnou. Američané totiž nedovolili lodi přistát u svých břehů a tím se situace velmi zkomplikovala, protože loď musela směřovat zpět do Evropy. Židovští pasažéři nakonec zjistili, že jsou v bezradné situaci a jejich cesty nejspíš nakonec stejně skončí v místech, kterým se tolik chtěli vyhnout - německé koncentrační tábory. (Duke90)

(více)

Recenze (7)

danecek24

všechny recenze uživatele

34. Zlatý Glóbus za rok 1976 - cena (1) - *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Katharine Ross + nominace (5) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Lee Grant, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Oskar Werner, Nejlepší scénář - David Butler, Steve Shagan, Nejlepší hudba - Lalo Schifrin ()

Tiferet61 

všechny recenze uživatele

Nejdříve je odmítla Kuba a poté urgentní žádosti o přistání v USA odmítla americká vláda. Americký president Roosevelt neodpověděl na telegramy.  Odmítly je i další státy včetně Kanady. Nakonec se museli vrátit do Evropy. Kapitán lodi zakotvil v Antverpách a uprchlíky si rozdělily Anglie, Francie, Belgie a Nizozemsko. ()

Reklama

Gmisiycs 

všechny recenze uživatele

Vcelku se v tomto filmu ani moc nelhalo, i když parametry dokumentu (ani tendenčního) to nemá. Hlavní problém filmu není množství lží, ale množství nudy. Na druhou stranu je to dobré jako připomínka/nástin událostí, které jsou v kontextu historických faktů důležité, byť jsou zde zkreslené. Na počet oscarových nominací se v tomto případě ohlížet nemohu. Vzhledem k datumu výroby filmu to jinak být ani nemohlo. --- Vypadá to skoro, že film zatracuji, ale není tomu tak. Film doporučuji skouknout, ale nezapomenout na kritický a logický pohled na vše okolo i uvnitř tohoto děje, anebo to skouknout jako nezávislý dobrodružný film bez historického kontextu. Slušných 60%. ()

Galerie (66)

Zajímavosti (3)

  • Na lodi St. Louis bylo 937 běženců, z nichž pouze jeden nebyl Žid. Lístek na loď stál 500 USD. Na Kubě přijali pouze 29 běženců. Po návratu do Evropy byli uprchlíci rozmístěni do několika států (288 Velká Británie, 224 Francie, 181 Nizozemsko a 214 Belgie). Z uprchlíků, kteří zůstali v kontinentální Evropě, přežilo válku 365 lidí. (JohnSmith)
  • V roce 1952 obdržel kapitán lodi St. Louise izraelskou medaili Spravedlivý mezi národy světa. (JohnSmith)

Reklama

Reklama