Kolo času - Série 1

(série)

Epizody(8)

fabecc1222

Zatím to vypadá na další snadno zaměnitelný fantasy svět, bez zajímavých postav či děje. Herecky to stojí jen na Rosamund Pike, zbytek je klasická sebranka modelů a modelek, kteří nestojí za zapamatování. Knihy neznám, takže nedokážu ohodnotit, jak moc si to z předlohy odnese, ale podle ohlasů to vypadá na současnou klasiku, kdy to má z předlohy hlavně název, a to je vše. České reálie potěší, ale je to asi jediný pořádný důvod, proč se na to zatím dívat. ()

Clear

Tento seriál mě naprosto pohltil a fascinoval, zhlédla jsem během velmi krátké doby všechny díly a ráda bych si pustila i znovu. Fantasy moc nesleduji, ale ráda jsem udělala výjimku. Od té doby, co jsem viděla, ráda sleduji i fanouškovská videa na youtube doplněná o hudební podklad. Napětí, efektnost, překvapivost děje (naštěstí jsem se vyhnula všem spoilerům), zajímavý alternativní svět. Asi ještě dlouho budu hledat seriál, který by mě tak oslovil. Moc se těším na pokračování. ()

Vavča

Knižní předlohu Roberta Jordana bohužel neznám (budu muset napravit), dává tušit košatý svět, mytologii, historii. Jako neznalý divák se tak mohu pouze dohadovat, jak moc adapatace odpovídá předloze. Nicméně, jako většina i já to chtěl hlavně vidět proto, že fantasy je málo, no a když je v hlavní roli Rosamund Pike, natáčelo se u nás, proč to nesledovat? Z celkového výsledku mohu být trochu rozpačitý, protože mě to úplně nestrhlo, nicméně seriál má svoje kvality. Sice je na začátku možná nabušený děj (navíc monstra alá Warhammer jsou fakt děsivá), aby si divák myslel, že to tak bude pokračovat, jenže chyba lávky. Není to prostě bezhlavá řežba meč a magie. WOT je spíše poklidný, putující série, ne úplně dětská, ale působí prostě úsporně, není epická, nebo rozmáchlá jako svět Tolkiena, Martina nebo Sapkowskiho. Postava čarodějky Moraine není nějak moc komplikovaná, dáma mého srdce často nemůže vytasit svoje umění naplno, je to spíše nenápadný výkon, pouze v některých okamžicích a posledních dílech jede na plný plyn.  Daleko větší průšvih je obsazení některých rolí (můžeme pominout problém etnické různorodosti, Jordan to tak skutečně psal, takže na rozdíl od Got, Hod, Zaklínače to nepůsobí nepatřičně a směšně). Postavy nejsou (ono asi ani v knize nejsou) moc podrobně charakterizovány, případně nepůsobí příliš sympaticky, ale nejsou ani záporně, těžko se hodnotí působí to někdy strašně nanicovatě. Madeleine Madden, Josha Stradowski (vypadá jako mladý Hayden Christensen) jsou sympatiční, Barney Harris ok, zbytkem mě nezaujal, ale není to tak že by mi vyloženě vadil, prostě jsem k nim nepřilnul. Daniel Henney jako druhý hlavní charakter ok, ale čekal jsem více charisma a ještě lepší výkon (ke konci série se ovšem zlepšil). Některé zákonitosti světa mi nejsou jasné, jako třeba co tam dělají bělokabátníci, jak to že mohou beztrestně likvidovat čarodějky. Tuším, že epizoda s falešným drakem, kterého hrál Álvaro Morte vynikající je v knize podstatně rozsáhlejší a zajímavější. Přes všechny výhrady začne být série ke konci akčnější, epičtější a dává tušit, že takto rozvinutý děj by nemusel být vůbec špatný a dá se očekávat mnohé. Hádám, že knižní série je prostě pro teen a young adult (čtenáře pod 20 let nebo maximálně do 24), takže pořád nečekejte věci jako od jiných sérií, to je vyloženě směšné, to co tady někdy čtu. Bude se to zdát pomalé, nezáživné, ale já vám radím vydržte to. Pořád se jedná o solidní nadprůměr, krásné lokace Slovinska, ČR, solidní výprava, kostýmy, efekty, přitlačil bych trochu na akci, byť jsou tady solidní momenty. Nechápu, že takhle velký titul nemá žádnou recenzi v českých médiích (a co bratia na Slovensku?), na rozdíl od tuctů kritik na Zaklínače. Ale co mě nesmírně pohtilo je celková estetika seriálu, nádherný opening, prolnutí obrazu, hudby, Lorne Balfe vytvořil rovnou 4 CD OST, už se těším jak se na to znovu vrhnu. Vol. 1-3 jsou čistě instrumentální (symfonie v alá Balfe trademark, zádumčivé pomalejší plochy, melancholická nálada chlad, nejen ryčné burácení orchestru hrající do plných. CD The Wheel of Time: The First Turn je písňové, respektivé chóry na zajímavých folkových motivech, občas rockovém spodku, nejde pouze o instrumentální plochy. Přijde mi to trochu jako promo práce, kterou chtěl skladatel tvůrcům série předložit, ale nejde o nic nekvalitního, naopak je to chytlavé, stejně jako instrumentální motivy. Berme to jako spíše takové bonusové CD, protože motivy z něj zazní později v jiné podobě na trojcd. Viděno a slyšeno roku 2021, recenze sepsána 1.1. 2022. () (méně) (více)

strachon

Pomalý rozjezd, kdy kromě boje s trolloky celé první dva díly prakticky netušíme, o co jde nebo kam to směřuje, ale zato se pořád někam jede a povídáním se vysvětluje jakýsi historický kontext... Trapnost vyvrcholí v Shadar Logoth, což má za jediný smysl rozdělení skupiny. Až pak se ten děj trochu rozjede, ale (očekávaně) otevřený konec série je až překvapivě slabý. Dobrá je výprava a prostředí ve scénách zjevně natáčených v reálné přírodě, slabší už je to umělé prostředí. ()

moviefreak

Prvý diel ma doslova šokujúco príjemne odrovnal svojou brutalitou, fantasy svetom a akčnosťou aaa potom to šlo dolu vodou. Seriál má svoje skvelé momenty a dokonca zopár zaujímavých postáv, ale drvivá väčšina ksichtov nezaujala ani sympatiami ani hereckými výkonmi. Škoda, toto mohol byť sleeper hit. ()

• Vesnička, ve které najdou útočiště Rand (Josha Stradowski) a Mat (Barney Harris), stojí v bývalém lomu Velká Amerika. (DerfelCadarn)
  • Natáčelo se mj. v Dolském mlýně v Českém Švýcarsku. (unicorndeni)
  • Ve 40. minutě lze spatřit Pravčickou bránu v Českém Švýcarsku. (unicorndeni)