Někde na hranici pseudohistorického, mysteriózního a dětského filmu (i když to jen trochu). Výborná Kudláčková. Výborné figury - kromě sedláka, co vezl peníze na splátku dluhu, jsou to všechno křiváci a prospěcháři, schopní pro pár zlatých udělat komukoli cokoli. Jen Ivan Vyskočil mi tu nějak leze na nervy, ale to mi leze asi v každém filmu, kde hrál...(20.1.2012)

Dobová atmosféra, že by takú nevyčaroval ani Ridley Scott s rozpočtom 200 miliónov dolárov. Spočíva nielen v tom, že je tu všetko špinavé, pochmúrne a zablatené, ale hlavne v postavách, ktoré sú napospol nesympatické, sebecké, bezohľadné a poverčivými bludmi nasiaknuté primitívne svine. Detský film? Ani náhodou. Drsný a presvedčivý obraz počiatku 17. storočia s dobre napísanými dialógmi, spletitým príbehom a niekoľkými zručne natočenými a zostrihanými bojovými scénami. Akurát dej trochu skáče v priestore a čase, akoby sem-tam chýbala krátka scéna, ale v konečnom dôsledku aj vďaka tomu má film celkom svižné tempo. 7/10, ale mierne nadhodnotím, pretože mám dojem, že dnes nežije v tuzemsku tvorca, ktorý by mal gule a talent natočiť čosi podobné.(15.6.2009)

Jóóó, tak tohleto je film, kterej už z dnešních filmařů nikdo nemá šanci natočit. Ludvík Ráža byl na historická témata machr a tenhle dobrodružný snímek s mysteriózním nádechem natočil tak bravurně, že člověk jen žasne. Ty úžasný exteriéry v lese nebo ve městech, absolutně vypadají jako opravdu ze 17. století, stejně tak i interiéry v hospodách, hradech nebo ve vězení, to je nádhera, vše zachyceno dokonalou kamerou Andreje Barly. To prolízání lesem a houštinami, nebo akční scény, to je fakt pastva pro oči. Nebo všechny ty rekvizity, zbraně, pistole, kostýmy, vše bylo použito jako původní, žádné repliky, jak se můžeme dozvědet v bonusech na dvd. Film měl být původně určen spíše dětskému publiku, ale to rozhodně ne, protože se jedná o docela dost násilný film, kde se každou chvíli vraždí, každý hrabe jen sám za sebe a některé záběry jsou opravdu brutální, včetně zabíjení koňů nebo psů. Ufff, jako dítě jsem z toho měl dost a velice mě snímek fascinoval, stejně jako podobný film " Pohádka o putování " , který se odehrává ve stejné době a obsahuje také některé drsnější scény, na které se jen tak nezapomíná. Kapitolou sama pro sebe je tady perfektně do filmu zapadající hudba souboru Musica Bohemica pod vedením Jaroslava Krčky, která film velice krásně doplňuje. Příběh je zasažen do doby před třicetiletou válkou, vpádem pasovských vojsk na naše území, které pronásledují vojáci Uherského krále. Svoji hlavní roli hraje lahvička, která svému majiteli splní pouze jedno přání, ten se jí ale musí urychleně zbavit a to prodat někomu dalšímu za poloviční cenu, než za jakou nakoupil, jinak propadne peklu...Nádherný příběh se spoustou geniálních herců, obsazení tohoto filmu nemá absolutně chybu. Ivan Vyskočil jako potulný muzikant Psík, Michaela Kudláčková jako dvanáctiletá Magdalena, Josef Somr jako italský tulák, Josef Karlík jako hospodský, Dagmar Veškrnová jako jeho žena, Martin Růžek jako mocný pán, Luděk Munzar jako voják, Bruno O´Ya jako vůdce bandy Pasovských žoldáků, Jiří Holý jako starý šumař (ten byl neuvěřitelně slizský) a v neposlední řadě můj velký oblíbenec Augustín Kubáň jako kat, který hraje s odsouzeným kostky. Tak bych mohl vyjmenovat opravdu všechny postavy. Tenhle film je zkrátka dokonalý a i v dnešní době působí neuvěřitelně precizně filmařsky zvládnutý po všech stránkách.(29.3.2012)

V dětství pro mne tento film znamenal několik bezesných nocí, přesto jsem si ho oblíbil pro jeho ponurou, bezútěšnou atmosféru a především dokonalé vykreslení dobových reálií z časů vpádu pasovských, kdy Třicetiletá válka a její hrůzy již stály za dveřmi. Zaujala mne zejména dějová linie věnovaná postupně se ztenčující tlupě prchajících žoldáků, které si zahráli Zdeněk Srstka, Petr Oliva, výborný Boris Rösner a nad jiné vynikající Bruno O´Ya v roli jejich velitele. Třešničkou na dortu je účast Augustína Kubána, který zde vytvořil svým jedinečným způsobem postavu kata.(1.10.2007)

Dost temný a syrový historický film s nádechem něčeho rádoby nadpřirozeného. Já bych to ale s tím nadpřirozeným zase tak nehrotil, protože v té době byl nadpřirozený i prd pod vodou. K velkému překvapení mi ale k dokonalosti chyběla snad jenom jedna věc. Mrzelo mě totiž trošičku to, že tvůrci se rozhodli pojmout středověk tak poctivě, že jsem hercům kolikrát ani nerozuměl. Žvatlali si různými jazyky a někdy i česky tak, jak kdyby měli v hubě žvanec. No a ta holčička, co ji hraje Michaela Kudláčková tam do toho taky nemusela tak řvát. Bylo jí slyšet každý druhý slovo. Každopádně i tak jsem vůbec nečekal, že něco takového v našich luzích a hájích vzniklo. V krásných kulisách české země poctivý středověký příběh? Mohlo by toho být víc. Já si pořád říkám, že naše země je pro takové příběhy jako dělaná. Jen otázka, kdo by se toho ujal.(30.11.2014)

• - V průběhu natáčení si hlavní představitelka Michaela Kudláčková zlomila nohu. Filmování ale pokračovalo dál. Mladá herečka dostala na záda speciální popruhy, za které ji při natáčení chůze v polodetailu Ivan Vyskočil přenášel. (zla.ovce)

• - Žobrákov si vo filme zahrali členovia divadelného spolku Jablonský. Dali im staré handry a vyváľali ich v blate, ale režisérovi sa aj tak zdali málo špinaví, a tak maskérka jednej divadelníčke poliala vlasy a nechty olejom. (Raccoon.city)

• - Vo filme si zahral vtedy 14-ročný komparzista Petr Nůsek, ktorý sa na natáčanie neuvoľnil z vyučovania, ale išiel "poza školu". (Raccoon.city)