„Proklínám vás, zkrkavčete!“ vyřkla matka (J. Hlaváčová) nad svými syny. Jaké nedozírné následky tato slova budou mít, netušil v první chvíli snad vůbec nikdo… Nenechte si ujít televizní zpracování známé pohádky B. Němcové o statečné Bohdance (M. Podhradská), která podstoupila nejtěžší zkoušky, aby vysvobodila svých sedm bratrů z krkavčí podoby… (Česká televize)

Barghest

Krásně temná a depresivní pohádka. Chýlková je tak přesvědčivá, že by ji člověk nejradši vzal polenem po hlavě. ()

Samarol

Nikdy jsem nečetl originál této pohádky od Boženy Němcové, takže nemohu moc pohlížet na děj z hlediska pravdivosti. Ztvárnění této známé pohádky Ludvíkem Rážou na mě působí moc pochmurně, melancholicky a nekoukalo se mi na ní dobře, a i když výkony Tomáše Dlouhého a Ivany Chýlkové byly na jedničku, byl jsem na klasickém šťastném konci spíše rozladěný. Proto nemohu dát víc hvězd než jen průměrné tři. ()

Pitryx

Chcete si zvýšit depresi? Pak se na tuto „pohádku“ podívejte. Neměl jsem ji rád jako dítě, a nyní se to nezlepšilo. Prostě mi nesedí, je zdlouhavá, depresívní, málo veselá a prostě je hnusná. Přesto musím dát k plusům právě toto zvláštní pojetí. Chýlkové role skutečně sedí, je hrozná.//////Bohdanka neeeeeeeeeeeeeeeeeeeee Bohunka!!! jak zde psáno!//////+++++      Po letech musím uznat, že jsem hodnotil velmi nízko. Nějak jsem zapomněl na skvělou hudbu. Takže přidávám dvacítku. Navíc jsem viděl starší verzi a tuto hned po sobě, takže se mi snadno srovnává. Deprese je u té starší verze hromada, tady je to trochu méně. Snad to dělá ta barva. (2022) ()

Leonora

Vážení pravdoláskaři, měli byste si uvědomit, že pohádky nejsou žádnej cukrkandl. Počínaje perníkovou chaloupkou, kde rodič schválně vede vlastní děti do lesa vyhladovět nebo se nechat sežrat lidožravou ježibabou, přes Červenou Karkulku s babičkou sežranou vlkem až po Sněhurku s krvelačnou macechou a nekrofilním princem. A především se pletete, když si myslíte, že jsou pohádky určeny dětem, to je všeobecně rozšířený blud. Pohádky jsou především způsob, jak zprostředkovat HLUBINNOU PSYCHOLOGII symbolickým jazykem, který bude dostupný i tupohlavým masám. Tahle pohádka je symbolikou nabitá a já jsem ji jako dítě milovala, stejně jako zde mnohde zmiňovaného Jana a podivuhodného přítele. Normální, zdravě vychovávané dítě dobře ví, jak vypadají skutečné zrůdy, a taky se musí poučit, jak takové zrůdy dopadnou. Nemůžete děcka držet ve vatičce a pouštět jim jen marmelády. Sedmero krkavců na mě působí především svou přirozeností. Prostředí, herecké obsazení a výkony i hudební podkres jsou na vysoké úrovni, není to kýčovité ani afektované. Jediné, co mi na tom vadí, je mizerná práce kamery, která často zabírá proti světlu. ()

ostravak30

Docela hororová pohádka. Pamatuji si, že když jsem ji v dětství viděl poprvé, už jsem ji nikdy nechtěl vidět znova. Bál jsem se hrozně hlavně postavy Borise Rösner. Navíc mi přišla ta sestřina láska k bratrovi trochu úchylná. Těžko mi někdo bude vymlouvat, že to nemělo sexuální podtext. Vždyť jen jak se sebe dotýkali, bylo mezi mi erotické napětí. K tomu to ponuré prostředí a hudba. Malému dítěti bych pohádku rozhodně nepustil. Po letech tak konečně nacházím i racionální důvody, proč jsem pohádku zazdil. Mám oblíbenější - veselé a hudební. Novější verze, natočená před pár lety, je rozhodně lepší. Mimochodem, je zvláštní, že zrovna tato pohádka je v Česku tak oblíbená. Vždyť už jí vznikly tři verze. ()

AgnesDee

Moc pěkný a líbivý hudební motiv, přijatelné herecké výkony, leč občas otravné chování některých postav. Jen bych si myslela, že do mluvy se počítá i prozpěvování, ale očividně ne. ()

johnny01

Syrovým pojetím se sice pohádka odlišuje od jiných, ale tedy se to prostě nepovedlo. Místo navození té správné atmosféry je výsledkem to, že se děj neuvěřitelně vleče. Mnohé herecké výkony jsou pak dost slabé. Odchod Bohdanky na zámek vůbec nedává smysl - zná se s ním pár minut, utíká před ním, a pak s ním jde žít? Hezký byl kladný hudební motiv. ()

(fjw)

Jako malý děcko jsem bál, teď je to u mě velmi krásná pohádka:) Rosner jako chrt je nezapomenutelný:) ()

TerP

Nebyla to Bohdanka? No ale musím říct, že tahle pohádka mě jaksi děsila. Třeba to, jak ubodala Chýlková tu Johanu... Řekněme is to narovinu - na pětileté děcko je tohle přeci jen velmi silný šálek kávy, a jako pohádku nebo snad rodinný film je zařazení velice nevhodné. Přesto ale chválím Bohdanku, že to dokázala! ()

smrtubohem

Pokud si dobře pamatuji, tak to nebylo vůbec špatný, což trošku koliduje s místním hodnocením, takže se asi kousnu a znovu to seženu, abych posoudil kvality filmu s mnohaletým odstupem. ()

Pajela

Co na tom, že většina lidí z ní měla deprese? Pro mě je to sice trošku mrazivá, ale rozhodně atmosferická pohádka bez zbytečných "sladkých" pasáží. Neříkám, že si zaslouží plných 5*, ale trochu zvednout hodnocení by to chtělo. Protože 53% si dle mého opravdu nezaslouží... Chrt rulezzz :-) ()

jendamaty

3,5 hvězdy, 4 dávám kvůli silnému podhodnocení tady (proč musíte mít sakra všechno zaškatulkované do žánrů a dáváte tomu málo hvězd protože to je málo pohádka? hodnoťte to prostě jako film!), snímek z dob, kdy Michal Dlouhý ještě uměl hrát a nebyl parodií na svého bratra, krásná Bohdanka (ovšem špatný postsynchron M. Reifové (pokud se nepletu), byl jsem celkem rád, když od půlky musela mlčet), vůbec druhá půlka byla mnohem lepší, hlavně díky skvělé atmosféře a výkonu Ivany Chýlkové!! jistě, filmařsky nejde o úplně dokonalé dílo (rozvleklá první půlka, dějový rámec není příliš košatý, film by šel zkrátit na 50 minut, opakující se repliky, nic moc dialogy), díky té atmosféře a výborné hudbě P. Hapky, ale rozhodně stojí za pozornost. ještě bych zmínil jeden fakt, který si možná většina lidí neuvědomí, ale pohádky se odehrávají ve středověku a tady se opravdu podařilo ztvárnit středověk myslím dost realisticky, syrově, tak jak to opravdu mohlo být (hloupí pánbíčkářští poddaní, špína, prostota zámku a večeře...) ()

ejnl

Naprosto nahodile serie udalosti, ktere se vlecou k nejasnemu cili. Titulkova sekvence na konci je pak osobnim vysvobozenim, zaroven vsak estetickym peklem. Jednu hvezdu za hudbu. ()

Nonna

Temná až děsivá pohádka podle syrové pohádkové předlohy. Jen je toho děsiva a negativna na dětského diváka možná až moc. Dvojice Ivana Chýlková a Boris Rösner vytváří spíš hororové postavy, než pohádkové, jde z nich hrůza. Naproti tomu pasivita panovníka (Michal Dlouhý) je až nesmyslná a to jak ve vztahu k sestře, tak ve vztahu k své vyvolené. Děj je zasazen do zajímavých míst, pohádka je doprovázena skvělou Hapkovou hudbou, jen malinko odlehčení by tomu všemu bylo třeba, takového toho něčeho, co umí Vorlíček v režii nebo Svěrák ve svých scénářích, aby zkrátka té bolesti nebylo tolik. ()

xBarushe

Další z mých top nejděsivějších "pohádek". Krkavce mám ráda, ale nejspíš bych z nich měla špatné spaní ještě teď.. ()

hwnd

Moc mě to sice nevtáhlo, ale ten zombie konec si minimálně jednu hvězdu navíc zaslouží, inu Božena byla dost drsňák... ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno