Tak neskutečně brutální a depresivní film,že se ani nedá skoro dokoukat.Beznaděj,bolest,utrpení,nespravedlnost...ale i čest a odvaha.Kdo přede mnou někdy řekne,že za komančů bylo líp,nebo že je volí,vlastnoručně ho rozmlátim na atomy a ještě mu poseru hrob.Děda byl malíř,kterýho vyslýchali pořád,protože nebyl ve straně a tátu kvůli tomu nenechali studovat strojní průmyslovku a musel na učňák tiskaře.....grrrr i hate fucking comunist!(1.6.2011)

Na začátku není úplně jasné, o co vlastně tvůrcům jde, ale jakmile film překročí polovinu, přemění se na napínavou podívanou s výbornými hereckými výkony (hlavně Schmitzer a Heřmánek jsou skvělí). Nacisti měli na koncentračních táborech nápis ,,Arbeit macht frei" (Práce osvobozuje), komunisti na těch svých měli ,,Prací ke svobodě". Myslím, že to mluví za všechno.(20.8.2006)

Film má své mouchy, nejvíc mi asi vadilo špatně zpracované vyvrcholení celého příběhu a nijaká režite. Přiznám se, že kdyby se příběh neodehrával v komunistickém koncentráku, asi bych mu dala o hvězdu méně. Ale cítím silnou potřebu, aby se o uranových lágrech vědělo, aby se nezapomnělo. A jsem ráda za každý počin. Bumerang mne asi nejvíc dostal v okamžiku, kdy ukazoval skutečné lidi. Ne, žádné vymyšlené postavy, ale lidi z masa a kostí, kteří si tímto peklem prošli (např. Heřman Tyl). Ne, že by ve filmu měli nějaký velký prostor, ale spíš proto, že jsem si konkrétní osobnosti zařadila do konkrétního prostředí. Snímek zdobí velmi kvalitní herecké výkony v čele s Jiřím Schmitzerem, u kterého mne mrzí jedna věc - že není více obsazován.(13.8.2012)

Od začiatku až do podstatnej časti stopáže nám text v obraze popisuje totožnosť, bývalú profesiu a trest jednotlivých odsúdencov, keď sa prvýkrát zjavia na plátne, čo pôsobí, ako keby nás čakal ich dôkladný psychologický portrét. Film je však krátky a stručný, kvôli čomu sa s niektorými z "predstavených" stretneme už potom len v pár scénach. Takže detailné informácie o nich hádam ani neboli potrebné. Stačili by úvodné a záverečné riadky, ktoré mali z celého filmu žiaľ asi najväčšiu intenzitu.(27.6.2016)

• MutantMarana

Nic, z ceho by se sralo. To mela byt vezenska akcnarna dle skutecnich udalsosti? OMG. Nuda. To se tahlo, to se sralo, jak med. A ke vsemu to bylo cele ve skutecnosti docela docela jinak...Bocane vyser se na to, akcni snimky ti nikdy nesly a do budoucna se tato skutecnost nezmeni, coz dokazujes i timto letitym trapasem. Neco jako ale hodne nepovedenej Escape Plan. Vlastne uplne zpackanej, ta Håfströmova slatania je jeste vyhra.(26.10.2016)