Na začátku není úplně jasné, o co vlastně tvůrcům jde, ale jakmile film překročí polovinu, přemění se na napínavou podívanou s výbornými hereckými výkony (hlavně Schmitzer a Heřmánek jsou skvělí). Nacisti měli na koncentračních táborech nápis ,,Arbeit macht frei" (Práce osvobozuje), komunisti na těch svých měli ,,Prací ke svobodě". Myslím, že to mluví za všechno.(20.8.2006)

Jeden z mála filmových počinů, který se bez příkras pokouší o vyrovnání se s komunistickým režimem. Atmosféra lágru byla správně tíživá, psychologie fungovala na jedničku a herecká sestava na čele se Schmitzerem v životní roli neměla chybu. Pokud tedy nepočítám Šteindlera s Holubem, kteří si asi spletli filmy.Problém Bumerangu je, že u nás si lidé bolševické zločiny připomínat příliš nechtějí a z toho pramení i neoprávněná nedoceněnost. ČT by se měla pochlapit a alespoň občas film zařadit do programu, nemluvě o tom, že by se měl dostat i do škol. 85%(13.12.2016)

ne moc podařený trénink na spolupráci Stránský Bočan ale země se už vyvedla deda :-)PS to byla příprava na Zdivočelou zemi:-)doporučuji film: https://www.csfd.cz/film/8826-jen-o-rodinnych-zalezitostech/komentare/ tam si jdou komouši po krku ten nemá chybu deda :-)(4.8.2016)

České vězeňské drama, které jsem kdysi jedenkrát viděl a utkvělo mi v mysli tak, že jsem se k němu musel vrátit. Jeden z mála (bohužel) důkazů o tom, že Jura je pan herec. Vadí mi jen Heřmánek, kterého mám jinak velice rád, ale do postavy komunistického plukovníka na očistci mi moc nesedí. Bočan měl tenkrát do této pozice obsadit třeba Oldu Vlacha a nemělo by to chybu. Každopádně kdo má rád vězeňské snímky tak jako já a ještě tak neučinil, určitě nebude projekcí zklamán.(23.10.2014)

Od začiatku až do podstatnej časti stopáže nám text v obraze popisuje totožnosť, bývalú profesiu a trest jednotlivých odsúdencov, keď sa prvýkrát zjavia na plátne, čo pôsobí, ako keby nás čakal ich dôkladný psychologický portrét. Film je však krátky a stručný, kvôli čomu sa s niektorými z "predstavených" stretneme už potom len v pár scénach. Takže detailné informácie o nich hádam ani neboli potrebné. Stačili by úvodné a záverečné riadky, ktoré mali z celého filmu žiaľ asi najväčšiu intenzitu.(27.6.2016)

• - Jiří Schmitzer pro svou roli odmítl trénink v posilovně, jelikož tvrdil, že svaly z posilovny vypadají jinak, než svaly z trestaneckého tábora. Jako alternativu si pro přípravu vybral rozbíjení betonových kvádrů krumpáčem, ze kterých na žádost svého švagra vysekával ocelové trubky. (Jizni Tlapa)

• - Po filmu Bumerang (1986) se jedná o druhý film se stejným názvem i představitelem hlavní role Jiřím Schmitzerem. (sator)

• - Ve filmu několikrát zazní jako ústřední hudební motiv 7. symfonie Ludwiga van Beethovena. (claudel)