Furioza

Polsko, 2020, 139 min

Mateusz Banasiuk, Weronika Książkiewicz, Mateusz Damięcki, Łukasz Simlat, Wojciech Zieliński, Szymon Bobrowski, Janusz Chabior, Sebastian Stankiewicz (více)

Policajtka udělá svému bývalému nabídku, která se nedá odmítnout: buď pronikne mezi fotbalové chuligány a začne na ně donášet, nebo jeho brácha skončí ve vězení. (Netflix)

Johnny.ARN

Pomerne dlho mi tento snímok stál v archíve a čakal na svoju príležitosť. Hooligans poznáme z rôznych iných filmov, prevažne z Anglicka, preto ma zaujímalo, ako to podajú Poliaci. A kurwa, tí sa s tým tiež neserú. Veď, Ventúrska by mohla rozprávať. Olencki spojil dva ani nie žánre ale motívy do jedného filmu. Prvá polka je viac o tom hooligans, prefackaní futbalistov, prefackávaní sa navzájom. Druhá už rieši mafiu, drogy, politiku a fízlov. Preto je to dlhé jak piatok v práci a s veľmi zvláštnym rozprávačským štýlom. Mne osobne to nesedelo a možno aj to je hlavný dôvod, prečo ma to nedokázalo strhnúť a sklamalo moje očakávania. Pravdou ale ostáva, že je to film, ktorý treba vidieť. Aj keď je podaný dosť "komerčne", pre davy a nie len komunitu, zachováva si určitý feel toho, ako to medzi nimi funguje, aké sú tam väzby, aké postavičky tam pobehujú a tak. Jasné, určitá tendenčnosť tam byť musela, aj keď záver ju mierne zjemňuje. Furioza je teda rozhodne zaujímavý počin od severných susedov, aj keď v rukách schopnejšieho scenáristu a režiséra to kľudne mohlo dopadnúť lepšie. Silné 3 z 5 ()

klukluka

Furioza je typickým zástupcem polského filmového žánru, který se vyznačuje tím, že když se naučíte slovo kurva, máte pocit, že už umíte polsky. Dalšími konstantami jsou: borci ostří jako břitva a imrvere nahý holky. Obojí bez výjimky. A komplet všichni na fetu a na nervy. Svět, jak ho naštěstí neznám. Do prdele s tím, kurwa. ()

TheEvilTwin

Patryk Vega mě svou tvorbou nijak výrazně neoslovil, a tak šlo víceméně celé Polsko mimo mě, ale po zhlédnutí Furiozy musím asi svůj postoj silně přehodnotit. Je až s podivem, že poláci jsou naši sousedé, ale jejich filmová tvorba je diametrálně odlišná. Zatímco „my“ děláme stereotypní, nudné, cringe, trapné a „přicmrndlé“ filmy s otřesnými hereckými výkony i filmovou kvalitou, Polsko si jede svoje a jejich díla jsou neuvěřitelně syrové, autentické, drsné a herci působí až neskutečně přirozeně. A teď si dejme dokupy Polsko, hooligans, policii, krev, brutalitu a 140 minut stopáže a máme tady koktejl radosti i bolesti zároveň, protože takhle intenzivní filmový zážitek jsem nedostal ani nepamatuju. Při sledování jsem měl pocit, jako bych byl mezi hlavními postavami a od prvních minut jsem všechno prožíval na 100 % s nimi, atmosféra je neskutečná a místy jsem chtěl až řvát radostí. Navzdory tomu, že je film čistá gangsterka/hooligans movie, tak zde kromě hutné dávky násilí dostaneme i kvalitní příběh, v druhé půlce emoční ránu, ze které se divák bude vzpamatovávat několik minut, a ke konci dojde i na šokující zvrat a extrémní zakončení. Překvapivě funguje i humor („Co jste dělal včera v noci v čase vraždy?  Vyřezával jsem si sošky a počítal integrály. A máte nějaké svědky? Bůh mi je svědkem…:D), herci jsou pro film jako dělaní a hudební pozadí dělá taky svoje. Z Furiozy mi stojí chlupy doteď a pořádně jsem se u filmu zapotil - za mě je to jednoduše definice kvalitní práce. Cz dabing na netflixu potěší, ale pro pravou atmosféru je dabing v polštině takřka povinnost – pak ale taky počítejte s tím, že po skončení vám do slovníku přibude slovo „kurwa“ a že vám bude asi ještě dlouho v hlavě rezonovat. Ostatně jako samotný film. ()

M.i.k.e

kdyby podobné filmy vznikaly v našich končinách asi bychom byli spokojeni, nicméně v rámci Polské tvorby posledních doby se Furioza motá někde kolem průměru. Není sice nezábavná a prostředí hooligans a obchodu s drogami bude vždycky vděčné, ale tady se na velké ploše honí najednou strašně moc kokotů a dějových linek a výsledný dojem je tak spíše smíšený. A je to škoda, protože je tu dost postav i linek, které mají mnohem větší potenciál finální produkt...60% ()

Anderton

Furioze by sa dalo čo-to vyčítať, avšak v kontexte stredoeurópskej, respektíve východoeurópskej "gangsta" tvorby ide bez diskusie o veľkofilm. Kam sa hrabe inak solídna Čiara, čiže aj preto mierne nadhodnocujem oproti tomu, čo považujem v prípade tohto filmu za objektívne hodnotenie. Vzhľadom na udalosti by mohlo ísť pokojne o seriál, takto všetko pôsobí skratkovito, o hlavnej postave sa toho veľa nedozvieme a mala dostať väčší priestor. Paradoxne tak film pôsobí mierne uťahane, ale držia ho hore niektoré kvalitne nakrútené scény (stretnutie s futbalistami, bitka v lese, aj niektoré ďalšie) a príťažlivé prostredie, v ktorom sa odohráva. V úlohe nesympatického a tupého Goldena som si celý čas predstavoval Roberta Carlylea, hneď by to celé pôsobilo dramatickejšie a táto "nula" by nebola pre policajtov iba "nula", ako sami poznamenali. 70% ()

• Filmári pracovali v poľských mestách Gdansk a Gdynia. (MikaelSVK)