Chalífát (TV seriál)

• Švédsko

Kalifat

Caliphate

Thriller

Švédsko, 2020, 6 h 23 min (Minutáž: 47–54 min)

Tvůrci:

Wilhelm Behrman

Niklas Rockström

Jonas Alarik

Sophia Ersson

Gizem Erdogan, Amed Bozan, Aliette Opheim, Nora Rios, Albin Grenholm, Simon Mezher, Lancelot Ncube, Amanda Sohrabi, William Legue, Yussra El Abdouni, Monica Albornoz, Caisa Ankarsparre, Ali Jalal, Arvin Kananian, Camilla Larsson, Maria Alm Norell, Ala Riani, Shada-Helin Sulhav, Ida Marianne Vassbotn Klasson, Marcus Vögeli, Marga Pettersson, Agnes Fred, Johan Berg, Johan Eriksson, Andreas Gauffin, Alec Fernandez, Isak Isaksson, Marcel Khouri, Robert Luomala, Björn Lönner, Jonatan Qahoush, Nadeem Srouji, Ahmad Srour, Nils Wetterholm, Jana Zeineddine, Ammod Ashkar, Pierre Aussedat, Soheer Bahnam, Nidal Fares, Lucas Kruger, Shram Rashid, Donatas Šimukauskas, Richard Turpin, Ahmad Al Zoghbi, Dennis Önder, Mohamed El-Treki, Sanâa Estibal, Yasmine Seifi, Fikret Cesmeli, Milan Dragišić, Khalid Geire, Alexander Larsson, Seija Lind, Sara-Maria Lövgren, Saad Abu Nglieh, Hanna Ullerstam, Birthe Wingren, Amer Majed Abdalrazeq, Goran Sako, Mirjam Shokro, Junia Tekie, Alaa Ahmad Al Jabban, Mohammad Hajalouqa, Mohammed Manaseer, Sira Uysal, Ebrahim Yousef, Julia Marko-Nord, Kalled Mustonen, Sara Zommorodi, Sameera Asir, Dennis Azad, Alma Ballot, Habes Hussein, Suzy Jildeh, Nadeem Robert, Ann-Charlotte Franzén, Waleed Jizawi, Louise Ryme, Frida Beckman, Monica Edwardson, Josh Lenn, David Rangborg

Tomas Michaelsson

Scénografie:

Teresa Beale

Kostýmy:

Linn Eklund

"Džihád není volba" aneb švédský stůl plný rozmanitých charakterů, kde jsou zajímavé téměř všechny - neschopná a trochu sobecká policajtka pronásledovaná vlastním systémem (ostatně, kdo v tomhle není tím svým systémem pronásledován?); rodina žijící si svůj švédský sen po emigrování; dva kluci, kteří chtějí rozhodovat o životech jiných a přitom ani neudrží pistoli a nebo třeba hledač "talentů", který jde ve jménu své víry doslova přes mrtvoly. Za mě ale vede ta křehká ženská, která pro dobro svého dítěte zradí všechno, co dříve určitým způsobem považovala za smysl všeho. Skvělá analýza postav a důvodů zabalená tak divně, že mi 5 dílů trvalo zjistit, jestli se mi to vůbec líbí, nebo ne. Ani do teď si nepamatuji jména všech postav, ale to emoční hořké zakončení ve mě bude rezonovat sakra dlouho. Umím si představ, že celý ten svět funguje přesně tak manipulativně, jako to ukázal tenhle dokument.(25.4.2020)

Pravděpodobně nejsilnější seriálová pecka letošního roku vylezla opravdu z neznáma a mě i přes nevídanou švédšitnu, případně dokonce arabštinu, okamžitě chytla za pačesy a nepustila až do silně emotivního konce. Tenhle intenzivní osmihodinový thriller totiž není žádným románem, jelikož každá jeho součást je předobrazem trpké reality dnešního světa. Komplikované prostředí islámu, mnohdy bohužel i souvisejícího terorismu, je tématem, kterému rád věnuju pozornost a Chalífát mi zase v lecčem řádně otevřel oči. Naprosto geniální počin!(30.6.2020)

Naprosto debilní konec. Chápu, že tvůrci chtěli rádoby šokovat, ale po celej seriál chyběly silnější emoce, větší zvraty etc. Takhle tam bylo akorát plno blbců, idiotů kterým stačilo otevřít hubu a řict co se děje, zbytečných linek a ještě horších postav. Nechápu, jak takovej průměrnej seriál může být tak vysoko. 3* a.k.a 60%(4.5.2020)

Nestává se často, že bych si u seriálu či filmu všiml jako jeho nejvýraznější prvek herectví/práci s herci. U mnoha scén jsem měl pocit, že se dívám na dokument, že někdo postavil kameru do místnosti, aby zaznamenal, co se tam stane. Možná tomu efektu napomáhá to, že neumím švédsky, a tak nedokážu posoudit nakolik uměle působí dialogy na rodilého mluvčího. Avšak ani při sebevětší dávce fantazie si nedovedu představit, že by se něco podobného dalo natočit se slovenskými či českými režiséry a jimi vedenými herci. Navíc se povedlo udělat to tak, že je to napínavé, a diváka zajímá, co se s postavami stane, nejsou mu, jak se to třeba mně osobně stává pořád častěji, lhostejné. Dá se tomu samozřejmě leccos vytknout, míra souher okolností a časových koincidencí je vskutku poměrné vysoká (je to přece severský thriller), ale všechno tohle se, domnívám se, dá odpustit. A jelikož tomu nedokážu nic vytknout ani z pohledu ideologie, dávám maximální možné hodnocení. Vynikající!(22.5.2020)

Pro mě velmi milé překvapení v poslední době. Úplně jsem nečekal, že někdo bude točit seriál týkající se ISIS, zvlášť takhle v bezprostřední době. A jsem rád, že seriál vznikl i proto, že se opět dochází k možné aktivizaci této organizace. Snad to pomůže lidem otevřít oči. Seriál je dost kvalitně zpracován a ukazuje několik modelových situací. Osobně o tématiku zajímám a podle toho co vím, tak spousta věcí tak může bez problémů probíhat. Některé události se mi zdály dost přímočaré, ale ne vše jde udělat dokonale.(24.5.2020)

• - V 17. minutě, když jdou hlavní hrdinové večeřet a sledovat u toho seriál, tak se domluví na seriálu Most (od r. 2011), který pochází také ze Švédska. (Brainstorm)

• - Fatima Zukić (Aliette Opheim) je členkou Švédské tajné služby (Säkerhetspolisen - SÄPO). (skoda)

• - V epizodě je zmíněn útok na redakci časopisu Charlie Hebdo v Paříži. K útoku došlo 7. ledna 2015 a vyžádal si 12 mrtvých a 10 zraněných. Důvodem bylo zveřejnění karikatury proroka Mohameda. (Duoscop)