Chalífát (TV seriál)

• Švédsko

Kalifat

Caliphate

Thriller

Švédsko, 2020, 6 h 23 min (Minutáž: 47–54 min)

Tvůrci:

Wilhelm Behrman

Niklas Rockström

Jonas Alarik

Sophia Ersson

Gizem Erdogan, Amed Bozan, Aliette Opheim, Nora Rios, Albin Grenholm, Simon Mezher, Lancelot Ncube, Amanda Sohrabi, William Legue, Yussra El Abdouni, Monica Albornoz, Caisa Ankarsparre, Ali Jalal, Arvin Kananian, Camilla Larsson, Maria Alm Norell, Ala Riani, Shada-Helin Sulhav, Ida Marianne Vassbotn Klasson, Marcus Vögeli, Marga Pettersson, Agnes Fred, Johan Berg, Johan Eriksson, Andreas Gauffin, Alec Fernandez, Isak Isaksson, Marcel Khouri, Robert Luomala, Björn Lönner, Jonatan Qahoush, Nadeem Srouji, Ahmad Srour, Nils Wetterholm, Jana Zeineddine, Ammod Ashkar, Pierre Aussedat, Soheer Bahnam, Nidal Fares, Lucas Kruger, Shram Rashid, Donatas Šimukauskas, Richard Turpin, Ahmad Al Zoghbi, Dennis Önder, Mohamed El-Treki, Sanâa Estibal, Yasmine Seifi, Fikret Cesmeli, Milan Dragišić, Khalid Geire, Alexander Larsson, Seija Lind, Sara-Maria Lövgren, Saad Abu Nglieh, Hanna Ullerstam, Birthe Wingren, Amer Majed Abdalrazeq, Goran Sako, Mirjam Shokro, Junia Tekie, Alaa Ahmad Al Jabban, Mohammad Hajalouqa, Mohammed Manaseer, Sira Uysal, Ebrahim Yousef, Julia Marko-Nord, Kalled Mustonen, Sara Zommorodi, Sameera Asir, Dennis Azad, Alma Ballot, Habes Hussein, Suzy Jildeh, Nadeem Robert, Ann-Charlotte Franzén, Waleed Jizawi, Louise Ryme, Frida Beckman, Monica Edwardson, Josh Lenn, David Rangborg

Tomas Michaelsson

Scénografie:

Teresa Beale

Kostýmy:

Linn Eklund

Touchdownem Chalífátu není fakt, že sugestivně ukazuje hrůzy dnešní doby. Chalífát je především senzačně šlapající televizní projekt, kterej v těch hrůzách umí lehounce chodit. Dávkuje jeden zvrat za druhým, nenechává vydechnout a zvlášť v druhý polovině mě začaly chytat křeče do stehen, to jak sem v jednom kuse sedět dva cenťáky nad sófa. Evropa to zase dala. Zase to v televizní soutěži nandala světu.(11.4.2020)

Kalifát je tak trochu evropskou verzí Homelandu (natřískanou jen do 8 dílů), ale zároveň tím co a jak popisuje, se to všechno zdá být nebezpečně blízko a reálné. To radikálování naivních holčiček, ta rozpolcenost "bojovníků". A jsem rád, že se zrovna téhle ožehavé věci chytli sami Švédové, a že se pořád dá natrefit na výbornou věc "tak trochu pod radarem".(19.4.2020)

Pro mě velmi milé překvapení v poslední době. Úplně jsem nečekal, že někdo bude točit seriál týkající se ISIS, zvlášť takhle v bezprostřední době. A jsem rád, že seriál vznikl i proto, že se opět dochází k možné aktivizaci této organizace. Snad to pomůže lidem otevřít oči. Seriál je dost kvalitně zpracován a ukazuje několik modelových situací. Osobně o tématiku zajímám a podle toho co vím, tak spousta věcí tak může bez problémů probíhat. Některé události se mi zdály dost přímočaré, ale ne vše jde udělat dokonale.(24.5.2020)

Teď jsem to dokoukal a jsem lehce propocený a trochu se klepu. Toto nevyženu dlouho z hlavy. Věřím, že to není žádná fikce, ale realita dnešního světa.Výborný scénář a herci do jedno SUPER!!! Švédi se vytáhli, doma to asi nemají lehké. Komu jsem držel nejvíc palce, tak to nepomohlo, snad už nebude druhá série. I, když v koutku duše ......(19.5.2020)

Zatím nejlepší počin netflixu, a to jednoznačně ! Prakticky nevidím žádných chyb v tomhle skvělém a autentickém počinu, jediné snad, co bych maličko vytknul je to, že po shlédnutí tohoto seriálu bude mít člověk strach v momentě, kdy spatří kohokoliv zahaleného. Ten strach a úzkost při sledování je tak reálný, že mnoha lidem navodí podle mě rasistické myšlenky a když to řeknu škaredě, bude dotyčný pak "všechno co je zahalené a vousaté" házet do jednoho terotistického islámského pytle. Xenofobním, slabším a méně inteligentním povahám rozhodně nedoporučuji. Je to ale TOP !.........................moje hodnocení = 10 z 10.(21.4.2020)

• - Fatima Zukić (Aliette Opheim) je členkou Švédské tajné služby (Säkerhetspolisen - SÄPO). (skoda)

• - Fotoaparát, kterým od 36. minuty fotografuje policistka Fatima Zukić (Aliette Opheim), je Nikon D600 s objektivem Nikkor 80-400mm f/4,5-5,6 G AF-S ED VR. (Vikta)

• - V epizodě je zmíněn útok na redakci časopisu Charlie Hebdo v Paříži. K útoku došlo 7. ledna 2015 a vyžádal si 12 mrtvých a 10 zraněných. Důvodem bylo zveřejnění karikatury proroka Mohameda. (Duoscop)