Chalífát

• Česko Kalífát (festivalový název) (více)
Švédsko, 2020, 6 h 23 min (Minutáž: 47–54 min)

Tvůrci:

Wilhelm Behrman

Kamera:

Jonas Alarik

Hudba:

Sophia Ersson

Gizem Erdogan, Amed Bozan, Aliette Opheim, Nora Rios, Albin Grenholm, Simon Mezher, Lancelot Ncube, Amanda Sohrabi, Said Legue, Yussra El Abdouni (více)

Epizody(8)

Blížící se útok bojovníků ISIS na Švédsko svede dohromady několik žen včetně matky v prekérní situaci, odvážné studentky a ambiciózní policistky. (Netflix)

George8

Švédi umí točit kvality a né že né. Všech 8 epizod jsem sledoval s napětím s otázkou, jak to všechno dopadne. ()

unrocker

Opravdu... pomalu se sunouci... ztrhující příběh který se tak nějak propojuje a je to opravdu skvele natočené... uz se těším na pokračování!!! ()

bohhous22

Od BrBa jsem nezažil tak emotivní napínačku !!! První dva díly jsou příkladně odvypraávěný, tvůrci vás dostanou, přesně kam chtějí a od 3. dílu se to začne rozjíždět tak,že dalších pět hodin tajíte dech!!! Realistická kamera, organický děj, těžký dopad na žaludek ()

liquuid

Poctivy kus filmariny. Vyzivny pribeh, ktery vas nenecha ani chvilku v klidu. Napinave, vyvazene, obohacujici. Hvezdu dolu davam za zanr ktery nevyhledavam - terorismus a vse s tim spojene. Tyto zeme mne take nezajimaji a filmarsky nelakaji. Verim, ze kdyby se to tykalo neceho jineho, tak dam plny pocet. ()

BadassX

Plany revansistu zhati nasi vepri boubelati…. Aneb jak tajna sluzba co o vsem vi, a vi i o kazdem kroku Cestovatele Ibeho, jej necha funkcni bombu vyrobit a pak nejen odpalit, ale hlavne si ho kluci nechame utect, vite to je uplne supa plan a on se rozhodne zmeni a nic uz nikdy neudela…. ()

javlapippi

Švédsky seriál nám pútavou formou priblíži osudy a mentalitu vyznavačov radikálnych foriem druhého najpopulárnejšieho abrahámovského náboženstva v Škandinávii aj na Blízkom Východe. Takže tu máme jednu mladú a blbú, ktorá sa chce silou mocou dostať z hnusného diskriminujúceho rasistického Švédska do islamskoštátnych končín, kde by konečne mohla slobodne a bez obmedzení viesť plnohodnotný život v pravej viere. Potom je tu jedna trošku staršia a poučenejšia, ktorá by rada absolvovala rovnakú cestu, len opačným smerom. K tomu jej na oplátku za bonzovanie teroristických plánov dopomáha švédska policajtka, väčšinu seriálu konajúca na vlastnú päsť mimo zákona. Ešte tu máme niečo veľké chystajúcich dvoch sfanatizovaných nordických bratov, ktorí by so svojou mentálnou kapacitou nejakú tú dekádu dozadu boli súčasťou skinheadskej subkultúry, ale v dnešnej dobe holt u mladých vykorenených rabiátov frčí ten islam. Na šírení slova božieho a radikalizácii omladiny sa podieľa nahnedlý inkognito sympaťák/indoktrinátor. Asi najsympatickejšia postava je tatík mladej a blbej, poeurópštený imigrant zdesene sledujúci prerod vlastnej dcéry na vymletú hidžábovú trúbu omieľajúcu starobylé púštne múdrosti. Herecké výkony vynikajúce, atmosféra dokonalá, príbeh (až možno na určité momenty v poslednych dvoch epizódach) uveriteľný, je to na plný počet. PS: Užitočný poznatok: ak sa potrebujete skrývať pred zákonom a zaľahnúť na istý čas na matrace, niet nad príbuzných z Balkánu. ()

AlexUnited

Prvé dve časti sa nesú v štýle bežného seriálového rozjazdu zoznamovania sa s postavami a pozadím príbehu, od tretieho dielu je to už dychberúci, strhujúci a jasne 5-hviezdičkový nášup (epizódy 3 až 6), avšak posledné dve časti ma osobne vcelku sklamali a kvôli nim nemôžem ten plný počet udeliť. Objektívne sa kvalita a úroveň napätia na konci nijak nevytratili ale záverečné udalosti jednoducho nezapadali do môjho videnia sveta – myslím si totiž, že ľudia by nemali byť (za cenu obetovania sa iných) násilne zachraňovaní pred svojou vlastnou hlúposťou. Nelogické správanie niektorých osôb ma vyložene iritovalo a samozrejme ma nasrala aj smrť jednej z kľúčových postáv a najmä okolnosti, ktoré k nej viedli (kým na druhej strane sa konca dožili tí, ktorí si to z môjho pohľadu vôbec nezaslúžili). ()

subic

Zajímavé, ale víceméně mě to nechalo emočně chladným, my nejsme Švédi, nemáme tu islamisty v takové míře, nejsme cílová země, zatím. Nicméně jako ukázka té fundamentální, radikální a fanatické až vymytých mozků ze strany islámu slušné. 6.5/10 ()

blondboss

Po jednom z mojich najobľúbenejších seriálov vôbec Homelande sa tu znenazdajky zjavil tentokrát švédsky seriálový počin, ktorý Homelandu v mnohom šliape na päty, a to hlavne čo sa týka atmosféry a gradovania samotného deja. Bol som milo prekvapený hereckým nadšením a oduševnením jednotlivých postáv a uveriteľným prostredím. Kalifát je zároveň protestným seriálom, ktorý naplno odhaľuje praktiky zvrátenej ideológie, pričom to robí bez nejakého zbytočného pátosu a klišé. Skvelý seriál a vrelo ho odporúčam každému. 90 % ()

Pipo83

Téma je silná, ale spracovanie seriálu po filmárskej stránke vôbec neoslnilo. Vadila mi kamera, strih, ploché postavy a ich správanie. Keby to má viacej častí tak to ani nedopozerám. ()

Milan42

Původně jsem se na seriál o muslimské tématice moc koukat nechtěl, ale tohle byla velká osmidílná bomba, z které až mrazí. Hodně zajímavý námět o problematice muslimů ve Švédsku. Po prvních 2 rozjezdových dílech začínají pořádné nervy a 3 propojené příběhy jsou nabité dramatem až k prasknutí. Nastínilo nám to tady realitu dnešního světa, velkou dávku fanatismu, a proto je to podle mě jeden z nejsilnějších seriálů, které jsem kdy zatím viděl. ()

rashaverak

Neni to bezchybne, prvni dily jsou docela nudne, nejaka ta nelogicnost se najde, zvlastni nahoda, obzvlaste v sedmem dile dojde k rozhodnuti, ktere nedava zadny smysl, ale posledni dil mne nakonec zvyklal k te pate hvezde. ()

LittleWing

Moje nervy! Taková bezmoc a vztek.. Osm dílů jsem si musela dávkovat na třikrát. Moc silné kafe. Jenže příběh mi lezl i do snů a příjemné to teda vůbec nebylo. Něco tak sugestivní jsem už dlouho neviděla. Nebyla to radostná podívaná, ale má to pro mě svůj přínos.. Doporučuji ve švédském znění, nepovedený anglický dabing mě rušil hned u prvního dílu. ()

muti

Slabších päť si to zaslúži, švédska produkcia je výborna zmena, toto by som amikom nedal robiť. Svedi ukázali že islam je len doomsday kult, záleží do akého levelu sa dostanete. ()

Renswo

Kalifat: veľmi reálne natočená miniseria a za mňa najlepši teroristický Thriller o Isis. Scenár bol super , veľa zvratov a klamstiev islamistov a ukážka ako sa vymývajú ľuďom mozgy. Seriál má prinútil čo to si prečítať o Sýrii a zanechal veľa rôznych emocii. Je to celkom úprimne zobrazenie ktoré drží človeka nadchnuteho počas celej doby. Herecké výkony boli fantastické a určite nebudem jediný kto si všimol ako realisticky svoje role hrali Rodičia sestier . Určite si to zaslúži aj 2 sériu ! ()

Blazis34

Skvěle zrežírovaný seriál v odpovídajícím prostředí, který dodá ději mrazivou atmosféru. Hlavní postavy přesně plní předepsané úkoly a chvilku váháte, jestli to jsou ještě herci nebo místní obyvatelé. Každý díl byla k vidění nějaká scéna, kdy divák ani nedutal a tiše si něco přál. Celkově hodnotím za čtyři hvězdy, 85%. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů