Chalífát

• Česko Kalífát (festivalový název) (více)
Švédsko, 2020, 6 h 23 min (Minutáž: 47–54 min)

Tvůrci:

Wilhelm Behrman

Kamera:

Jonas Alarik

Hudba:

Sophia Ersson

Gizem Erdogan, Amed Bozan, Aliette Opheim, Nora Rios, Albin Grenholm, Simon Mezher, Lancelot Ncube, Amanda Sohrabi, Said Legue, Yussra El Abdouni (více)

Epizody(8)

Blížící se útok bojovníků ISIS na Švédsko svede dohromady několik žen včetně matky v prekérní situaci, odvážné studentky a ambiciózní policistky. (Netflix)

mistrpropr

Nechce se mi věřit, že je to švédský. Fakt uvěřitelný. Nejvíc mně asi nasral ten lidskej odpad, co je manžel hlavní hrdinky v Racce, takový lidi stavět okamžitě ke zdi... ()

teekanee

Opravdu surové severské drama, který bych o Netflixu fakt nečekal. Většina postav vám bude fakt hrubě nesympatická a nejradši by jste jim do těch jejich tupejch makovic narvali trochu rozumu, třeba s pomocí baseballový pálky. Naštěstí dvě hlavní hrdinky poměrně sympatický jsou a hlavní záporák je sice nemožnej hajzl, ale má pořádný charisma. Seriálu se výborně daří přiblížit vymývání mozku mladých naivních děti, ze kterýho vám bude skoro až špatně. Jestli mě chtěl seriál donutit nenávidět Islám, tak se mu to skoro snad podařilo. Je jasný, že skoro každý náboženství je snadno zneužitelný a třeba takový křesťánství se historicky taky koupe v krvi, přesto z dnešního hlediska nic tak agresivního jako Islámští radikálové neexistuje. Když sem viděl, kolik Arabů bylo ve švédské třídě, tak jsem se až zhrozil. Jestli každý takovýdle člověk je potencionální časovaná bomba, no tak se máme na co těšit. A nemyslím si, že Netlfix měl nějakou potřebu v tomhle ohledu přehánět. V samotným seriálu bych pochválil herecký výkony, který byly fakt autentický jak prase a taky nesmírně stísňující ruční kameru, který dost často zabírá postavy z blízka a vyvolává v divákovi pocit, že někdo dotyčnou postavu přepadne, což se i párkrát stane a o to je to horší. 94% ()

supEnoc

Velmi zajímavý počin. Ačkoliv jsem se s nikým nedokázal ztotožnit, scénář evropských holek utíkajících za ISISem začíná dávat trochu smysl. Pořád si myslím, že ty holky jsou naprosto debilní, ale holt v mládí jsou děti suggestible as fuck. Mám po tom nepříjemnej pocit. ()

iwules

dechberoucí v dobrém i špatném smyslu. tohle vidět by mělo být povinný. není moc filmů, které zůstanou člověku v paměti, ale tenhle mezi ně rozhodně patří. ()

mudo1982

Síce plný počet nedám (možno som mal príliš veľké očakávania) ale aj tak sa to dá každému odporúčať. Koniec našťastie cca taký ako som dúfal. ()

hori14

Říkal jsem si co po ''Faudovi'' na NEtflixu se stejnou tématikou shlédnout. Chalifat byla jasná volba a zjistil jsem, že jsem zvolil moc dobře. Od prvního dílu nabírala série neuvěřitelné tempo. Kdo by jen tušil, že to tak dopadne! Velice dobře ukázali autoři díla jak se snaží vymýt a následně naverbovat mladé muslimky do ISIS. Musím říct, že zde bylo značněji ztvárněno více pokusů o atentát než u výše zmiňovaného Faudy. Myslím, že v dnešní době by se mělo točit více takových filmů/seriálů o různých atentátech ať lidé vidí co je to za ''svinstvo" . Pro fanoušky arabských, ISIS,... obsahu vřele doporučuji! ()

Wolfis

Neskutočne autentický a silný až mrazivý príbeh o plánovanom bombovom útoku ISIS na Švédsko v paralele so životom mladej matky Pervin, ktorá žije v hrôzostrašnej Rakke a snaží sa spolu so svojou malou dcérkou Latifou dostať naspäť do Švédska. Žije tu po boku jedného z bojovníkov Islamského štátu, ktorý však bojuje sám so sebou - na jednej strane chce žiť podľa Boha a pravidiel islamu, všetko sa snaží brať veľmi vážne, no vo vnútri potláča nechuť zo zabíjania nevinných ľudí a strach zo smrti. Mladá Pervin však musí vynaložiť veľkú snahu, aby jej jedna zo švédskych policajtok Fatima , s ktorou je v kontakte, pomohla utiecť. Musí jej totiž donášať informácie o plánovanom útoku, čím riskuje nie len svoj krk. Fatima sa snaží prekaziť tento útok, no musí sa okrem toho vysporiadať aj s prekážkami v jej pracovnom živote. Obe ženy tak bojujú so samými sebou a každá z nich sa snaží dosiahnuť svoj cieľ práve tým, že si navzájom pomáhajú, čo však nie vždy funguje. Emócie hrajú veľkú rolu, divák pri sledovaní chápe každú z nich a vie sa približne vžiť do kože oboch postáv, no oni samé to vzájomne miestami nezvládajú, keďže sa každá sústredí len na seba. Na to, že ide o neznáme a v niektorých prípadoch nie až tak skúsené švédske tváre, herecké výkony sú naozaj na vysokej úrovni, nesilené a plne dôveryhodné. Krásne tu je ukázaný aj spôsob verbovania mladých študentiek na temnú stranu islamu vymývaním ich mozgov a vykresľovaním klamlivej reality. Nie však každá sa dokáže z chýb poučiť, čo sa môže stať nejednej osudným. Pri tomto seriáli hrá technická stránka úplne vedľajšiu rolu, samotný príbeh diváka natoľko pohltí, že ani nerieši vizuál, no seriál nezaháľa ani v tomto smere. Veľmi vydarená švédska mini séria s obrovskou dávkou emócií, napätím a autenticitou zo života bojovníkov ISIS a života ľudí v Sýrii. Určite odporúčam pozerať v pôvodnej švédčine, je to veľmi zaujímavý jazyk a počas celého seriálu som bol fascinovaný, ako znie a ako mi pripomína v niektorých výrazoch viaceré jazyky. Netflix, znova si ma prekvapil a v úžasnom závere mi spôsobil vnútorný výbuch emócií. /islamských 100%/ ()

F_Sanchez

Pro mě největší seriálové překvapení roku 2020, které jen potvrdilo, že seriálová tvorba z Evropy dokáže v klidu do kapsy strčit americkou produkci. Asi už vše podstatné bylo napsáno, tak se nemá cenu opakovat. ()

srandovanie

Veľmi dobrý seriál, napínavý, ťažko sa od neho odtrhnúť. Veľmi realisticky, čiže kruto, tvrdo približuje nebezpečenstvo radikálnych prívržencov ISLAMU, Islamského štátu a teroristických útokov, ktoré dejú v Európe. Nečakejte nakoniec happy-end. ()

cyglos

Po dlouhé době se sešly komentáře, které jen štrejchnutím naznačují děj. Tohle polknout na jeden zátah není nic vyjímečného. Co bych ocenil je kamera, která vytváří dojem, že jsme na válečném území, v pohybu, ostření, se zdáním očekávání neustálého výstřelu po kameře. Velké detaily podtrhující emoce; v ději jsou také ve prospěch vyznění. Scénář vypracovaný s přirozeně rostoucím napětím, časté střihy v ději a prostředí, nepůsobí rušivě, přirozeně rozehrávají příběh všemi směry. Těžko se hledají kamarádi k doporučení na shlédnutí. Škoda. Co zažívá Skandinávie, je v jiném provedení v Německu, Francii. Docela rád bych slyšel názor "vítače". Ve věku, kdy nemám rodinu, děti, vnoučata, je složitější pochopit, co hrozí ze zdánlivě humanitární pomoci, které já osobně věřím stejně tak, jako Císař svým novým šatům. O nic přeci nejde, ale nahota problému je zřejmá. Obávám se postupného zhoršování dění v Evropě. Dávám bez pocitu přestřelení pět hvězd. Jo, a holky, všechny, hrají bez ztráty kytičky. ()

tXtX

Pekný pokus, ale takéto emociálne vydieranie nech si láskavo strčia do riti. 7 dielov sledujeme život týranej ženy (ktorú cez telefón šikanuje a psychicky vydiera prijebaná a neschopná policajtka) len preto, aby sme sa v poslednej epizóde mohli pozrieť, ako tragicky umrie? Akože nech sa na mňa nikto nehnevá, ale toto fakt nie. Seriál nemá ani jeden jediný svetlý bod. Celé je to pochmúrne, hnusné a negatívne naladené. Nemá to v podstate ani žiadnu pointu alebo nebodaj výpovednú hodnotu. Zlo aj tak zvíťazí nad dobrom, ľudia, kvôli ktorým to divák pozerá a je v napätí zomrú, teroristi aj tak vyhrajú atď atď.. akože o čom to celé malo byť? Načo to má potom človek pozerať? Žiadne dobré pocity z toho nejdú. Absolútne žiadne. Po dopozeraní zostane maximálne tak obrovská pachuť.. týmto štýlom by sa seriály ani filmy fakt robiť nemali. Nehovorím, že chcem teraz vždy a všade happy end, ale 7 hodín sledovať a vstrebávať výhradne negatívnu energiu fakt nie je okej, obzvlášť v dobe, v ktorej žijeme. To si rovno môžem urobiť popcorn a pustiť si videa tých primitívov, čo režú zajatcom na púšti hlavy.. výpovedná hodnota bude rovnaká. Skutočne nerozumiem tým oslavným ódam, fakt nie.. ()

Aguirre

Natocene putavo, ale uplne nelogicky, s mnozstvom nezmyslov... Trapna svedska policia, tupi islamisti, este ze Erdogan bola chytra... ()

pallok

Fráza "Alláh akbar" nepatrí teroristom. Pre moslimov je to každodenný výraz. Arabská fráza, ktorá znamená skrátka "Boh je veľký", je dnes takmer neodmysliteľne spätá s teroristickými činmi, ale významov má mnoho. Zaznieť môže napríklad aj pri fandení na futbale, napísal americký denník The New York Times. Vodič dodávky, ktorý na Manhattane zabil osem ľudí, zvolal Alláh akbar predtým, než ho zneškodnil policajt. To isté kričali útočníci počas masakra v redakcii francúzskeho časopisu Charlie Hebdo v januári 2015. Fráza zaznela aj v roku 2013 na juhovýchode Londýna, keď dvaja Nigerijci brutálne zavraždili britského vojaka. Pre moslimov, je však Alláh akbar tak bežným obratom, že nestojí vôbec za povšimnutie. Pôvod frázy je čisto náboženský. Zaznieva pri zvolávaní k modlitbám, ktoré možno počuť päťkrát denne, ako aj v modlitbách samotných. Používa sa však tiež pri situáciách veľmi vzdialených dianiu v mešite. Privlastnenie frázy zo strany džihádistov, ktorí sa tým snažia posvätiť útoky na nevinných civilistov, môže spôsobiť nepríjemnosti obyčajným moslimom. Priznávam, že nie som nadšencom severského krimi, Jo Nesbo mi nehovorí vôbec nič, a nie som ani veľký obdivovateľ seriálov. Ale toto ma dostalo do kúta. Dávam dole pomyselný klobúk a staviam na pomyselný piedestál doposiaľ videných seriálov. Perfektná téma na zamyslenie, ale zároveň akýsi skrytý satiricko-humorný podtón (neviem to lepšie vyjadriť). Alláh akbar! ()

ticklepickle

Takto vyzerá dokonalosť. Khalifát je po každej stránke bez chyby. Perfektné obsadenie, zápletka, šokujúce momenty, neskutočné stupňovanie napätia jednu časť za druhou. Najviac si na seriáli cením fakt, že napriek tomu že sa jedná o celkom tradičný koncept ( teroristi vs polícia) a podobných počinov sme mnohí možno už videli dosť, tak Khalifát jednoznačne dominuje a nad každým obdobným seriálom s prehľadom vyčnieva. Je to spracované tak kvalitne, napínavo, že to zhltnete za jeden deň. Ľutujem, že som to nevidel skôr, určite odporúčam pozrieť aj ľuďom, pre ktorých to nie je ich dominantný žáner ktorý obvykle pozerajú. Za mňa najlepší seriál minimálne posledného roka a určite moja osobná top 5. ()

rudka

Tak toto je jeden z mála seriálov, pri ktorom sa mi zastavil dych a od ktorého sa človek len tak ľahko neodpúta...Scenár - 5x*, herecké výkony-5x*., réžia-5x*. Dúfam, že dvojka bude následovať. Potenciál tu určite je... ()

Priaxxa

Tak tohle byla jízda... Jako máloco, tuhle minisérii jsem dala na jeden zátah. Prostě mi nešlo se od toho odtrhnout. Nejvíc jsem prožívala příběh Pervin, moc jsem jí fandila. Vtíravá, mrazivá znělka mi bude v uších znít ještě asi dost dlouho. Jen škoda pro mě dosti nesympatické postavy suspendované policistky Fatimy, která na mě celou dobu působila jako neskutečná krá.. Záběry ze Sýrie jsou dobrá depka a nábor (nejen) nových mladých husiček byla dost síla. Pro mě je nepochopitelný, že je někdo opravdu takhle pitomej. Ale beru, holky byly mladý... Ale i tak, prostě nány. Tohle mi hlavou poběží ještě asi dost dlouho. Hvězda dolů za občasnou nelogičnost a jak už jsem zmiňovala, za jednu z hlavních postav, která mě nesmírně rozčilovala celých 8 dílů. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů