Nasazený voják Markus se vrací domů ke své dospívající dceři poté, co jeho manželka zemřela při tragické nehodě vlaku. Zdá se, že to byla pouze nešťastná shoda náhod, dokud se neobjeví matematický geek Otto se svými dvěma excentrickými kolegy Lennartem a Emmenthalerem. Otto také cestoval ve zničeném vlaku. A je přesvědčený, že za tím někdo musel být. Jak se hromadí stopy, Markusovi je jasné, že mohlo jít o pečlivě naplánovaný atentát, jehož obětí se nakonec náhodou stala jeho manželka. Komedie Anderse Thomase Jensena je moderní bajkou o solidaritě, náhodnosti vesmíru… a, no, o smyslu života. (Film Europe)

Trailer 1

PetrPan

Mile úchylný film, slovní spojení, které se nedá použít jinde než u severské kinematografie. Smích vyvolávají zejména situace, kde by jiní jen opatrně a s náznaky kráčeli kolem. Smějete se, a to i když víte, že to směšné přece není. Všechno to povídání o příčině a následku se tu pak mísí s naoko absurdním příběhem a výsledkem není uragán emocí, souznění či nějaká podobná katarze, ale jen škodolibý úsměšek a přitakání. Jo, kurva, za pět. ()

Ratemus

Perfektně zpracovaný a vybalancováný mix skvělé akce, napětí, emocí a hlavně humoru..Mads opět dokazuje, že je výborný herec. Skutečně výborný film, vřele doporučuji. Ta tamní produkce má neco do sebe a tyhle severské produkce mají rozhodně co nabídnout a Madsovi sednou mnohem víc než ty z Holého Údu, viz toto a Chlast ()

nascendi

Chvíľu trvá, než všetko dostane zmysel - tak tieto slová som si vzal pre priblíženie pocitu, ktorý som mal po dopozeraní rytierov. Stúpa počet filmov, v ktorých sa režiséri pohrávajú s miešaním žánrov a ďalšími porušeniami dlho nemenných pravidiel. A pokiaľ to robia minimálne tak dobre, ako A.T. Jensen v tomto filme, dočkajú sa aj kladnej odozvy. Neviem prečo sa mi v určitých momentoch vybavoval Big Lebowski, v iných Nehanební bastardi, ale môžem konštatovať, že v prvých dvoch tretinách som bol takmer bezvýhradne spokojný. Potom to z multižánrovosti prešlo do vážneho tónu, pomalšieho tempa a už to stratilo časť pôvodnej príťažlivosti. Nebudem sa rozplývať nad Mikkelsenovým výkonom, ani vyhľadávať drobné nedostatky. Ide o mimoriadny film, aj keď by mu odo mňa viac svedčalo sedem hviezdičiek v desaťhviezdičkovej škále. ()

verbal

V rámci pohyblivých obrázku naprosto DOKONALÝ průvodce kauzalitou, do perfekce dotažený manuál obsedantních poruch a zároveň tak nějak heteroseksuálně teplý, totálně zábavný a lidský film, kterým Jensen vyhodil na kompost i své už tak geniální Adamova jablka, a jen tak se nepřekoná. Vlastně klidně i velkohubě prohlásím, že takovou sqěle zahranou a pevně porežírovanou scénáristickou jasnozřivost, jejíž hlavní síla leží v především v tom přibaleném miliónu úžasných a vtipných mikrodetailů, překoná jen máloco. Teď zas abych, kurwa, přemýšlel, co vyhodit ze svých VRCHOL 10. Když jeden uváží, co za prvoplánové kýčovité sračky tu vedou homožebříčky, jaké povrchní svinstva soutěží o nejprestižnější filmové ceny a že se dokonce najdou přechytřelí buzeranti nebo totální vypatlanci, kteří jsou schopni tomu dát pouhé tři, je mu až smutno, že tento nesporný klenot světové kinematografie patrně záhy také pohltí žluklé bahno instáčové debility, konzumní hlouposti a rozumbradáčství artových hnědopichů, přičemž ani Foresta Žumpa, Žlutohnědou míli, ba ani Assvendžry asi na smetiště nepošle, byť zaslouženě. Fňuk. ()

silentname

Anders Thomas Jensen podľa mňa v "Retfærdighedens ryttere" prekonáva seba samého a prináša jeden z tohtoročných filmových highlightov, ktorý by bola veľmi veľká škoda obísť a nevidieť. V prvom rade je super, že sa scenár drží dostatočne pri zemi, aby nezačal pôsobiť vysoko stupídne. Komediálne momentky si dobre rozumejú s dramatickými momentmi a postavy v tomto filme sú všetky podľa mňa skvelé. Myslím si, že je tu niekoľko vynikajúcich scénok, ktoré ma skutočne dostali a Mads Mikkelsen s Nikolajom Lie Kaasom sú tu tak excelentní, že by som nemal slov na to ich poriadne vychváliť. Je to veľmi zaujímavý film o všetkých "možno" a "čo keby" a vychádza z toho ako absolútny skvost. Niekedy sú veci len zbierka náhod, ktoré sa jednoducho spolu spoja a netreba za tým hľadať žiadny väčší význam. Možno sú niekedy konšpiračné teórie len konšpiračnými teóriami a reálne sú deravé. No niekedy detaily do seba zapadnú a všetko môže tak na nás pôsobiť. Jediné čo vo filme pre mňa chýbalo bol nejaký pocit, že by sa o to čo sa začalo diať zaujímali muži zákona. Lebo očividne to všetkým proste jednoducho prešlo. Ale na druhú stranu by to nebolo prvýkrát, čo sme tu mali takéto filmy. No všetko ostatné je zvládnuté skvele. Postavy sú skvelé, vzťahy sú skvelé, myšlienky sú veľmi dobre spracované, finále je vynikajúce a film určite ostane po dopozeraní dlho v pamäti. Odporúčam všetkým čo majú radi filmy. Hodnotenie: A ()

• Emmenthaler (Nicolas Bro) v závěru filmu hraje na lesní roh americkou vánoční píseň „The Little Drummer Boy“ („Malý bubeníček“, původně „Carol of the Drum“ – „Koleda bubnu“), kterou v roce 1941 složila Katherine Kennicott Davis. Při komponování ji ovlivnila česká ukolébavka „Hajej, nynej“. Píseň byla poprvé vydána na gramofonové desce v roce 1951 rodinou von Trappových, proslavenou muzikálem „Za zvuků hudby“. (Korsak)
  • Katedrála na začátku a na konci filmu se nachází ve švédském městě Lund. (tomas_j)

Související novinky

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

30.01.2024

Lamentovat nad tím, že vznikají anglicky mluvené remaky světových filmových hitů, by už nemělo příliš smysl. Občas z toho může alespoň vzejít fajn snímek, který podnítí zájem o danou látku, případně… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Přichází den, kdy se každoročně obracíme na nejoblíbenější uživatele, aby se nám svěřili se svými topkami 3 filmů (a případně 3 seriálů) uplynulého roku. Od loňska je navíc doplňují i vybraní… (více)

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

16.11.2021

Studio Lionsgate si objednalo remake další evropské pecky – tentokrát velebeného dánského snímku Rytíři spravedlnosti. V původním filmu režiséra Anderse Thomase Jensena (O kuřatech a lidech, Adamova… (více)