Oscarový Paul Newman v americkém filmu z prostředí kulečníkového hazardu. Vyhrávat prachy je lepší než je vydělávat... Zestárlý biliárový šampion Eddie Felson už dávno vzdal svou hráčskou kariéru a věnuje se obchodu s alkoholem. Jednoho dne však narazí na talentovaného mladíka Vincenta, jenž v kulečníku exceluje. Podaří se mu přesvědčit Vincenta a jeho dívku Carmen, aby spolu začali vydělávat peníze v hazardní hře v maloměstských hernách. Cynický Eddie zároveň učí Vincenta, jak se ve hře zdokonalit a hlavně jak klamat tělem. Vincent je nucen učit se i pokoře, protože kvůli sázení je v jejich zájmu hru někdy prohrát. Vztah učitele a žáka nakonec přeroste v konkurenční boj dvou kulečníkových mistrů a především dvou svérázných osobností... Drama režiséra Martina Scorseseho je volným pokračováním snímku Hazardní hráč (The Hustler) z roku 1961. K postavě "Rychlého" Eddieho Felsona se po letech opět vrátil jeho původní představitel Paul Newman. Za tuto roli byl Newman v obou případech nominován na Oscara, avšak až ve Scorseseho filmu se mu podařilo nominaci proměnit. Druhou hlavní roli svěřil režisér Tomu Cruiseovi, jehož v témže roce vyneslo na vrchol popularity drama Top Gun. (Česká televize)

A_FISH

Paul Newman to zdá se, umí nejen na filmovém, ale i zeleném plátně i když v černobílém provedení (The Hustler) mě bavil mnohem víc .... Cruise předvádí další nemastný, neslaný a nevyzrálý výkon a ani ne 30ti letý John Turturro se zřejmě připravuje na postavu slizkého Jesuse Quintany (Big Lebowski) ... v mini rolích se objevili i Iggy Pop a Forest Whitaker ... pro hráče poolu povinná četba ... ()

cheyene

Paul Newman to s tágem uměl a v hernách mu to slušelo, takže postava Eddieho Felsona po 25 letech ožila, aby potvrdila, že šťouchat Balbushkou stále umí. Drobné narážky na Biliárového krále (1961) potěšily, avšak příběhově, ale i atmosférou mě Barva peněz nezaujala tak jako zmíněný starší snímek. Herecký výkon Paula Newmana není třeba nějak blíže vyzdvihovat, je výtečný jako vždy a obvykle, avšak můj skromný názor je, že předvedl několik lepších výkonů, které zůstaly Oscarem neoceněny. Soundtrack Scorseseho snímku je příjemný a mladý Tom Cruise tu byl neskutečné ucho. :) ()

Fiftis

Výborný film. Paul Newman ako vždy skvelý, Tom Cruise vo svojich začiatkoch tiež skvelý. Biliardové pasáže efektne natočené. Dilema hlavného hrdinu, či sa má sebarealizovať skrz odovzdávanie skúseností alebo svoj vlastný comeback, sa javí ako nosná téma, ale výsledok nevyznieva nijako osudovo. Vlastne mi nič vyložene nevadí, ale tiež to nie je nič, bez čoho by som sa nemohol obísť. Martin Scorsese bol ale tentokrát opäť veľmi šikovný. Oscar pre Paula Newmana bez diskusie. Paul Newman bol herec nie s veľkým, ale s obrovským H. Jeho Eddie na seba úplne zaslúžene strháva všetku pozornosť. ()

Boogeyman

Nedokážu přesně popsat, čím to je, že ať se Scorsese ujme jakéhokoli námětu, vdycky sedím s otevřenou pusou od začátku do konce! Jeho režisérská řeč mi opravdu sedí ze všech nejvíc! Díky tomu dokážu nadšeně sledovat filmy z prostředí, které mě moc neláká (Kundun, Poslední pokušení Krista,Věk nevinnosti)! Nějakej kulečníkovej film, který jsem předpokládal zabředně do klasické sportovně-filmové formy taky nebylo nic, co bych toužil vidět, kdyby to nebylo od Scorseseho! Ale opět je to perfektní film se vším všudy, postavy jsou zajímavé a nepředvídatelné a především to není jen o kulečníku! Je to o sebevědomí, hrdosti, touze po penězích a taktice! Cruise je jako namyšlený cvok perfektní, Newman ve roli rozumného mentora, který se ale dokáže zbrknout také! No a Mary Elizabeth Mastrantonio je dokonalá sexy mrška s dobrým srdcem! Prostě Scorsese je machr, nemůžu si pomoct! ()

petaspur

Vincent Lauria je hráč, jehož biliár vyloženě baví. Neustále vyhrává, hru si náležitě užívá a to až do chvíle, kdy jeho nadšení spatří bývalý Biliárový král Eddie Felson. Eddie totiž před sebou vidí nejen talentovaného kluka, ale hlavně sám sebe před pětadvaceti lety, kdy bojoval o titul s Minnesotou Fatsem. Má v hlavě spoustu informací o zákulisí kulečníkového profesionalismu, které je ochoten svému nástupci předat, ale zároveň při pohybu mezi rozstřelovanými koulemi začíná toužit po tom, aby jeho tágo neřeklo na zeleném stole poslední slovo ()

Silas

Co si budeme nalhávat, typ scénáře a potenciál filmu svádí hodit Barvu peněz mezi další „béčka“, která jdou rovnou na videa a poté do hlavních vysílacích časů komerčních TV. To by ale za kamerou nesměl stát menší chlapík a na židli mít jméno Scorsese, který z tohoto nenápadného filmečku vykřesal úplné maximum. Rychlé nájezdy a zoomy na obličeje u něj mají obrovský význam, skvěle působí obraz v obraze, kdy je Edieho postava mentora a dohlížeče ještě znásobena a posílena do úlohy „vyšší bytosti“. Výborná je i celková skladba (film chytá prvky westernu) a až akční střih při samotném kulečníku. O ukázkovém nasvícení barů a heren nemluvě! Velmi zvláštní vztah se ovšem vyvíjí mezi Vincentem a Ediem. Oba se zpočátku vzájemně obdivují, ale každý trochu jiným způsobem. Vince za ty dvě hodinky projde skutečně velkou změnou, z rebela se stává chytrý člověk, ale Ediemu (jemuž se trochu mění hodnoty) se ne a ne pořádně zavděčit. Marty nezklamal ani tentokrát, vypráví poutavě, děj odsýpá a výkony Cruise a Newmana se nedají neocenit. ()

Aky

Výtečné, povedené nejen kulečníkové drama s excelentním Paulem Newmanemu, kterému Tom Cruise víceméně jen přihrává. Kdo akceptuje prostředí a filozofii hráče, nemá mu co vytknout. ()

misterz

Aj keď film hodnotím ako nadpriemer, ide pre mňa o najslabší Scorseseho film. Chýba mu presne to, čo mám tak rád pri filmoch od tohto režiséra. Ťah na bránku, napätie a brilantný nápad so zaujímavým vyvrcholením. Aj keď Farba peňazí všetko toto má, je tu však toho asi len v polovičnej miere. Navyše, jednotlivé biliardové zápasy boli spracované dosť povrchne, odbito a pocitovo neutrálne. Charaktery postáv boli rozpracované nedostatočne a málo zaujímavo. Preto som si k hlavným postavám nedokázal vybudovať žiaden extra pozitívny vzťah, skrátka nemal som komu držať palce. 70/100 ()

Anderton

The Hustler bola "chcípácka" sociálna dráma, Farba peňazí je mentorská športová dráma, na ktorú sa pozerá o niečo ľahšie, než na vynikajúci, ale značne depresívny film zo šesťdesiatych rokov. Ide tak najmä o generačnú konfrontáciu Newmana a Cruisea, film stojí na ich výkonoch, na chémii, ktorá medzi nimi panuje a dnes ho môžeme vnímať aj ako typický film svojej doby, kedy pri každom opätovnom pozretí zafunguje nostalgia. ()

francis

Nejsem milovník kulečníku, s touhle hrou jsem se vždycky spíš míjel, a tak mě Barva peněz tak docela neodpálila. Příběh mi nepřipadal nijak zvlášť silnej, ale hlavní charaktery jsou napsaný dost působivě, navíc doplněný několika povedenýma miniaturama skvělých herců v menších rolích (za všechny musím zmínit neodolatelnou miniroličku Foresta Whitakera). Herci jsou dobře obsazení a hrají věrohodně (jinak to asi ani u Martina Scorseseho bejt nemůže) - jejich vystupování v některých barových scénách připomene starší režisérovy opusy (Mean Streets, Raging Bull, Taxi Driver...), stavba dialogů založená na opakování vět je pro Scorseseho rovněž typická, stejně jako spousta skvělých a nápaditých záběrů kamery (nejen při kulečníku...). Měl jsem jen divnej pocit z filmový muziky (ne, zrovna tyhle osmdesátkový hitovky se do tohohle filmu podle mýho nehodí). Ať je to jak chce, klady převažujou, proto nakonec za čtyři. ()

AppleCore

Paul Newman drží svým výkonem a charizmatem celej film v nadprůměru. To ale nemění nic na tom, že je to jinak čistej průměr. ()

nascendi

Farbu peňazí som videl viackrát, ale vždy ako torzá. Teraz, keď sa mi podarilo vidieť film od začiatku do konca, mal som možnosť vychutnať si osobnostné i herecké protipóly Cruisa a Newmana a ich skvelú prísediacu. Film som si vychutnal a vôbec ma netrápia úvahy, či patrí medzi priemerné alebo slabé snímky Scorseseho. ()

CaptainNor

Barva peněz rozhodně není velikána Martina Scorsese nedůstojné dílo, ale v kontextu jeho celkové tvorby trochu vybočuje z jeho schémat. Rozhodně ovšem nepostrádá mistrovu typickou psychologickou propracovanost postav a oné doby. Napětí při kulečníkových scénách ukazuje, že by tým pod vedením Scorseseho, s vynikající kamerou a střihem, dokázal udělat drama i z šachové partie! Paul Newman se s Eddiem dokonale sžil, ale to u takového herce asi nikoho nepřekvapí. Ani Tom Cruise nepodal nijak šedý výkon a zdatně mu sekunduje, ale pohled na jeho vyfoukanou čupřinu, která mu dělá hlavu zvící expremiéra Miloše Zemana, se neblaze dotýká mého estetického cítění… ()

Tomco

bezchybna rezia, scenar, hudba, kamera, strih a k tomu charizmaticky paul newman, ktoremu vyborne sekunduje rozbiehajuci sa tom cruise. martin scorsese dokaze do svojich filmov vniest neskutocnu auru. dvojhodinovka za zelenym stolom ubehla ako voda. ()

Willy Kufalt

Nepatřím mezi velké milovníky filmů Martina Scorseseho. Volí si většinou témata i zpracování, které jdou naprosto mimo mne a ani v případě kulečníkového hazardu se mi tematicky netrefil přímo do srdce. Naštěstí obsadil do hlavní role charismatického Paula Newmana, který za mne ten film skvěle popotáhl, bylo radost sledovat po celý čas vyzralého hereckého mistra. Navázání na Hazardního hráče v nové době v jiném stylu se rozhodně povedlo, volba pokračování po letech v podobě příběhu mezi osamělým mužem (bývalým biliárovým králem) a mladým žákem padla na úrodnou půdu. Ocenil jsem pozastavení se nad morálními otázkami kolem provozování hry (či sportu) jenom pro peníze v kontrastu se zachováním lidské důstejnosti. Celkově velká spokojenost, vyskytující se slabší místa mi vynahradil parádní soundtrack plný dobré hudby. 75% (# Season Challenge Tour 2020: 10. téma – Cahier du cinéma) ()

Vitason

Jednou za čas se vždy v každém oboru objeví ohromný talent, ale takový talent je jako nevybroušený diamant. Každý sportovec vám řekne jedno nesporné moudro: talent je jen polovina úspěchu. Tou druhou polovinou může být odhodlanost, nebo taktika. V takovém případě se sportovce ujme trenér, diamantu brusič, ale kdo se ujme kulečníkového hráče? No přece bookmaker, protože se na tom dají trhnout velký prachy. Tím talentem je sympaticky hrající Tom Cruise a jeho mentorem Paul Newman, který hraje opravdu skvěle (teď už mluvim o herectví a ne o poolu). Příběh mladíka, který si musí ujasnit svůj životní cíl je pod taktovkou génia Scorseseho trošičku ucouraný, ale i tak jsem se u filmu skvěle bavil, protože kulečník je moje nejmilejší hospodská aktivita, teda hned po pití piva, ale na rozdíl od Cruise nejsem mistr v potápění koulí, ale spíše v nechávání jich na stole. Obvzláště musím pochválit kameru. Některé záběry z her jsou úchvatné. ()

iamek

Dost pozdní pokračování slavného kultu Biliarový král s Paul Newmanem, tentokrát se nám představuje v roli zkušeného profesionála plného zkušeností, který trénuje mladého začínajího hráče Toma Cruise. Skvělý snímek s páradní hudbou v pozadí a mistrnými devítkovými kousky. Trošku mi nesedl Tom Cruise a jeho role celkově. Nejsem zrovna fanoušek lidí, co neustále dokola říkají jak jsou nejlepší na světě. Co mi vyloženě sedlo byl závěr. Takhle jsem si to představoval, ale nečekal jsem takový konec. ()