Víly z Inisherinu

• Velká Británie The Banshees of Inisherin (více)

Na odlehlém ostrově západně od pobřeží Irska sledujeme celoživotní přátele Pádraica (Colin Farrell) a Colma (Brendan Gleeson), kteří se ocitnou v nejednoduché situaci, když Colm nečekaně jejich přátelství ukončí. Zaskočený Pádraic, kterému pomáhá jeho sestra Siobhán (Kerry Condon) a mladík žijící na ostrově, Dominic (Barry Keoghan), usilují o obnovu přátelství a odmítají ne jako odpověď. Pádraicovy opakované snahy však jen posilují odhodlání bývalého přítele a když dá Colm zoufalé ultimátum, události rychle eskalují s šokujícími důsledky. (Falcon)

C0r0ner

Strašlivě smutný film, to se vážně jen tak nevidí. K tomu zajímavé prostředí, špičkoví herci, nešablonovitý děj a na druhou stranu divný závěr a nic extra přelomového. Bruggy a hlavně Ebbing jsou někde jinde, přesto na tento film zůstanou vzpomínky a myšlenkami se k němu budu vracet, což se u většiny ostatních neděje. 75% ()

Fleinka

Těžký film, těžké hodnocení, kdy se ve vás pere alternativní divák, který oceňuje divadelní vzezření filmu, suchý britský humor, herecké výkony, skvěle záběry irské krajiny a oslíka 💚. Potom tu je má druhá půlka náročného diváka, který očekával větší bod zvratu, finish point v závěru, trochu přišlápnutí plynu...ale to bychom po Vesničko má středisková v irském podání chtít nemohli. Ostrov Otíků, jednoho zmateného Gogha a sklenic Guinesse v hlavní roli. ()

Lenka.Vilka

Z počátku poměrně banální příběh dvou přatel, z nichž jeden se už nechce přatelit, který vyeskaluje v něco, co rezonuje celým ostrovem. Přeci jen, co dělat zrovna na tomhle místě (to bylo popsané bravurně), kde jsou všichni lidi dost specifický (též popsané bravurně) než jenom čekat na další den. Jenže jak postupně výchozí na povrch všechny charaktery a postavy ukazují, jaké jsou doopravdy (nebo je mění emoce, protože doposud bylo všechno pořád stejný?) mění se i vyznění všeho a začne být jasné, že tohle může skočit pouze katastrofou. Víly z Inisherinu je smutný příbeh, který toho nejvíc řekne bez slov a mezi řádky. Ale zároveň jsem našla tolik krásy. Děkuju  :) ()

dubinak

Nakonec tomu tu čtvrtou hodím, ač jsem se přikláněla spíš ke třem. Martin McDonagh je režisér, od kterého chci vidět všechno, co natočí a tentokrát si ke zpracování vybral látku, která se hůř uchopuje. Je to taková variace na Beckettovo Čekání na Godota, akorát s bohatším dějem. Což znamená, že ten kdo čeká, že bude mít děj rozuzlení, bude zklamán. Tady jde hlavně o samotné poznávání absurdního života a přátelství těch dvou a ostatních postaviček, které se na ostrově vyskytují. Samozřejmě, jak je tu už mnohokrát zmíněno, hlavní roli tu hraje příroda - divokost irských exteriérů bere dech - a líbil se mi i důraz na zapojení zvířat do děje. Herecky je to špička, jinak to ani v tomto složení nejde. Dávám tři a půl, protože mi to asi nesedlo svou "prázdnotou" tak, jak jsem doufala, ale je to povedené, procítěné dílo. ()

Flynn

Nádherně komorní s překrásnou přírodou (kamerou) a přitom mi to sedlo a hrozně mě to babilo. Neskutečné herecké výkony. McDonagh dokáže z herců vyždímat to nejlepší. To prokázal už v dřívějších filmech (Bruggy a Billboardy). Pro mě úžasný zážitek. Věřím, že film nesedne spoustě lidem, ale komu sedne, ten ho bude milovat. ()

Bush13

Dojemná, lehce hloubavá, velice tíživá a hlavně v mnoha směrech filmově krásná studie deprese, té uvědomělé i neuvědomělé, každopádně komunitně rozšířené. Echtovně irská dekonstrukce přátelství a snaha o její rekonstrukci v sobě šikovně spojuje tvrdost a něhu, bezvýchodnost i vtip. Téma nešťastně dovršeného či snad přeplněného a v některých hodnotách asymetrického přátelství je pak nesmírně silnou nití celého vyprávění. P. S. Výborný Colin Farell a jeho lehce idiotsky do stříšky zvedané obočí by opravdu z fleku mohlo zahrát v životopisném filmu o George Walker Bushovi, ta podobnost je až zarážející (za trefný nápad děkuji Lili.Marleen, přestože ona to myslela pejorativně, a to já bych si vůči GWB nikdá nedovolil). ()

zette

Tri billboardy mi prisly jeste zabavnejsi, ale Inisherin taky uplne nezklamal. Kazda postava dobre napsana a zahrana, atraktivni prostredi irskeho zapadakova a dva podivini v hlavni roli. Uz mi chybela jenom sklenice whisky... ()

Pajky3

Banshees of Inisherin je jeden z těch filmů, kde forma vítězí nad obsahem. A ono se není čemu divit, nádherná irská krajina k tomu svádí, hra s kamerou a skvělé využití irských přízvuků také a navíc ještě i perfektní obsazení, kde herci podávají vynikající výkony. Není se co divit, že kritici jsou nadšení, mě jen chyběl zajímavější příběh, Fecking hell! ()

PanZahadnyCZ

Nejirštější movie ever mejd. Kdybych chtěl být rýpavý, tak skoro řeknu, že jde až o karikaturní vyobrazení Irska a Irů. Jelikož však tento národ miluji, stejně tak jako dublinskou osádku tohoto filmu a stoupající hvězdu Barryho Keoghana, vnímám film jako líbezný dotek irské kultury, mentality a poetiky na filmovém plátně s typicky ironickým a tragikomickým rukopisem Martina McDonagha. Jsou zde rozehrána zajímavá témata, ale film je to poměrně nedivácký. Zahrává si s velmi pomalým tempem, disponuje standardní kamerou a příběh je na svou stopáž velmi prostý, taková rozšířená povídka. Oscara bych přál klidně všem nominovaným, nejvíce pak asi Keoghanovi nebo skvělé Kerry Condon. Velká událost pro irskou kinematografii. 70 %. ()

angel74

Martin McDonagh vytvořil nesmírně osobitý scénář šmrncnutý svérázným humorem, za který bych mu z fleku dala Oscara. Pokud ho snad nedostane, tak aspoň jedno z předních míst v mojí topce scenáristů má odteď jisté. Takhle silný, hluboce lidský a jímavě niterný příběh o přátelství, touze někam patřit, stárnutí a osamělosti jsem asi ještě neviděla, a to už jsem zkoukla pěknou řádku filmů. Překrásný ostrov ležící západně od pobřeží Irska, kde se celý děj odehrává, jsem si v mžiku zamilovala. Tím však moje okouzlení dojemným dramatem Víly z Inisherinu zdaleka nekončí. Nádherná je také hudba, o níž se postaral Carter Burwell. Za hlavní devizu tohoto snímku bych ovšem bez nadsázky označila skvostné herecké výkony většiny zúčastněných, mezi nimiž vynikají zejména Colin Farrell a Brendan Gleeson. Viděno v DK Střelnice Rumburk. (100%) ()

NiWi

Režisérovo typické charakterní drama, tentokrát protkané hořkým humorem a atmosférickým prostředím irského pobřeží. Tragikomický příběh o dvou přátelích, který oba zasáhne svým vlastním způsobem. McDonagh v něm poutavě zkoumá přátelství a mezilidské vztahy v odloučené komunitě, postupně eskalující až do absurdních situací, které vyzdvihuje skvělé herectví všech přítomných. Farrell, Gleeson, Keoghan i Kerry Condon perfektně ztvárňují vrstevnaté postavy, jež události filmu semelou každou trochu jinak, a každý z nich má nárok na to nejvyšší ocenění. S obdivem třeba říct, že britský dramatik dokáže i z relativně nezajímavého námětu vykouzlit silně atmosférický film, jenž velmi dobře funguje jako originální charakterní studie. Snímek nijak neeskaluje a chybí mu výrazněji dramatické situace, stejně tak je na něm znát jistá divadelnost a určitě to není nejlepší McDonaghův film (tím pro mě zůstávají kouzelné Bruggy). Vše jsou to však drobné nedostatky jinak velmi kvalitního díla. ()

Radiq

Na to, že tohle byl Martin McDonagh, tady bylo trochu hodně dramatu a málo humoru (černého, on snad ani jinej neumí), bych řekl. Ale když se tam nějakej našel, tak dobrej. A co se tam ještě našlo, tak úplně originální děj, jehož zasazení na jakýsi zapadlý irský ostrov roku 1923 tu bizarnost situace ještě vyladilo. Herecké výkony naprosto vynikající a to mluvím o všech zúčastněných - Colin Farrell se snad dostal na úplně novou úroveň, Brendan Gleeson s věkem snad herecky zraje jak víno (když nepočítám to, co předvedl v Potterovi) a Barry Keoghan opět ukázal, jaký se v něm skrývá talent. A Kerry Condon je prostě číča a je na ni hezkej pohled. Do toho ta jejich irská angličtina, což je skoro úplně jinej jazyk než angličtina, hehe. Zakončeno hezky pesimisticky, i když možná částečně optimisticky, ale až mi z toho bylo trochu smutno. Film to nebyl vůbec špatnej a za pár let můžu dát repete - byl to prostě trochu jinej McDonagh, než na kterého jsme zvyklí, ale dobrej zase úplně jinak. ()

sir-dave

McDonaghovy filmy mi osobně moc nesedí. Poměrně dost oceňovaný kousek s ústřední dvojkou s "Brugg". Necelé dvě hoďky jsou doslova zaměřené na přátelství, pokud se tomu tak dá říkat, dvou rozdílných chlápků, v zapadlém Irském ostrůvku, v období Irské války s humorem režisérově typickým. Čekal jsem trochu hlubší myšlenku, či lepší vyústění toho vzájemného rozkmotření o kterém to celé v podstatě bylo. V průběhu děje se objeví pouze jedna dvě zajímavější scénky, zbytek sází na atmosféru. Herecky není ani jednomu co vytknout. ()

UhLee

(8/10). Tohle byla moje první zkušenost s režisérem Martinem McDonaghem a musím říct, že jsem byl jeho uměním naprosto uhranut. Přitom je to v jádru tak hrozně prostý příběh. On z toho však dokázal vymáčknout naprosté maximum, což nejde neocenit. Ať už bavíme o hereckých výkonem, kde Colin Farrell očividně sahá po Oscarovi a Barry Keoghan jakbysmet. Není třeba zbytečné přestavování postav, protože divák si z filmu vezme přesně to, co potřebuje a dokáže se s postavami plně ztotožnit. Dechberoucí záběry na panenskou přírodu Irska mi vyrážely dech. Kdybych byl velký fanoušek Irska, tak nevím co bych dělal, asi bych si vzal k filmu kapesník. To nejlepší na celém filmu je však jeho nevypočítavost. Černým humorem se tady opravdu nešetří. V jednu chvíli se divák směje od ucha k uchu a v druhém záběru se mu chce brečet. Hlavně kvůli postav, které si musejí prožívat neskutečné muka. Žít na tak nádherném místě, ale být tak trochu odstřihnut od okolního světa není žádný med. Přitom je to každodenní chléb spousty lidí. Samota, prázdnota a bezmoc. Velice silné myšlenky, které zanechávají v divákovi hlubokou stopu. Malinko mě mrzí, že to na těch pět prstíků nakonec nestačilo, ale jednou zkusím dát konečně šanci předešlému projektu od režiséra a ten poslední tam možná naskočí. ()

filmmovier

McDonagh opět na plný kule. Příběh z nadpozemsky krásného Irska, který začíná jako komedie, ale velmi brzy přestane být k smíchu. Nádherné exteriéry a naprosto fantastický herecký výkon Colina Farrella a Brendana Gleesona, přičemž ani jedno z toho samozřejmě není nikterak překvapivé. Překvapením je tentokrát samotný výsledek, který na první dobrou nepůsobí nijak extrémně zajímavě, ALE! není to tak. Je to vážný film, není tu akce a hlášky jako v Bruggách nebo kousek za Ebbingem, je to silně konverzační kus, který odhaluje duše dvou vesnických podivínů. Navíc jsem očekával i vražedně pomalé tempo, ale i tady jsem se mýlil - rychle to utíká, zároveň vtahuje diváka do příběhu, emocí a duše postav (ačkoliv neřekne všechno) i do toho nádherného prostředí a nepostaví před něj jediný nudný moment, protože dialogy jsou skutečně skvostné a příběh eskaluje doslova každou minutu. Špičkový film se špičkovým scénářem a špičkovou režií. Musím si po letech připomenout ty Bruggy, ale nebojím se říct, že tohle je můj nejoblíbenější McDonagh. Absolutní šleha, naprostá trefa. 100 %. ()

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou