Víly z Inisherinu

• Velká Británie The Banshees of Inisherin (více)

Na odlehlém ostrově západně od pobřeží Irska sledujeme celoživotní přátele Pádraica (Colin Farrell) a Colma (Brendan Gleeson), kteří se ocitnou v nejednoduché situaci, když Colm nečekaně jejich přátelství ukončí. Zaskočený Pádraic, kterému pomáhá jeho sestra Siobhán (Kerry Condon) a mladík žijící na ostrově, Dominic (Barry Keoghan), usilují o obnovu přátelství a odmítají ne jako odpověď. Pádraicovy opakované snahy však jen posilují odhodlání bývalého přítele a když dá Colm zoufalé ultimátum, události rychle eskalují s šokujícími důsledky. (Falcon)

Chrustyn

Nejméně vtipný a nejsmutnější i nejdepresivnější film Martina Mcdonagha. Irská ostrovní vesnička, všehovšudy tři domy a téma konce kamarádství dvou mužů, které vygraduje v něco víc, než by se mohlo zdát. Vynikající duo Gleeson/Farrell, nádherné prostředí a chytře napsané dialogy, vyvažují prakticky nulový děj a táhlejší tempo. ()

Arsenal83

Jednoduchá zápletka so surovými pasážami, no na záver ostane len pocit zo zvláštnosti a divné tušenie, že ani autor nevedel, čo chce tým povedať. Ostalo však vysvetlenie, prečo toľko Írov odišlo do Ameriky. Nebol to len hlad a Angličania, ale keď takto vyzeral život na írskom vidieku, kde si pre každú prkotinu odrežete prst, tak jediná záchrana bolo nastúpiť na parník a dúfať, že neskončí ako Titanic. ()

marhoul

Už jen kvůli skvělému, nezapomenutelnému Barrymu Keoghanovi stojí Víly za shlédnutí. Mě tohle zaujalo, bavilo, dotklo se mě to až nečekaně, však že by za to mohl Farrell sebrat Oscara, je podle mě blbost. Je fakt, že se herecky mimořádně překonal, že větší nasazení už z něho někdo někdy těžko vyrazí, pokud to ale srovnáme s výkony všelijakých Nicholsonů, Ledgerů nebo Rushů, nedejďáble Hanksů, Hoffmanů či vypitých Cageů, ůůúú, tady se jeden nad nominací rychle poškrábe rozpačitě za uchem. ()

Stanislaus

Člověk je tvor společenský! To však nevylučuje, že se někdy může něčí společnosti přejíst, a proto se dle vlastního uvážení, ať už spravedlivého či ne, rozhodne s danou osobou nadále neztrácet svůj čas. Na první pohled to zní jako prostý námět z každodenního života, avšak Martin McDonagh ho pojal osobitě po svém a naservíroval nám silný příběh, který diváka svou bezprostředností od srdce pobaví, aby mu pak rázem v dalším momentu vyvolal nepříjemné mrazení v zádech a hořkosladkou pachuť v ústech. Přátelství může být věčné, ale rozhodně by nemělo být považováno za samozřejmost. Víly z Inisherinu by ale nebyly tak úderné a přesné, nebýt excelentního hereckého obsazení (s výtečnou lokální angličtinou) - ať už šlo o mile natvrdého Farrella, mrazivě zarputilého Gleesona, (ne)šťastně potrhlého Keoghana, či starostlivou Condon (všechny herecké nominace na Oscara jsou v tomto případě na místě). V neposlední řadě si zaslouží pochvalu nepřeslechnutelný hudební doprovod, který skvěle podtrhoval krásu, ale i bezútěšnost odlehlého ostrova ... na němž ještě stále víly svým kvílením ohlašují blížící se smrt. P. S. "I am not putting my donkey outside when I'm sad, okay?" ()

Flego

Vynikajúca írska záležitosť s dokonale vykreslenou atmosférou vidieka a charakterov postáv. Bizarná zápletka nenecháva na pokoji, herecké výkony všetkých sú perfektné. 4+ ()

Ivoshek

Atmosféra je pomalá, příroda velmi irská, herci fajn. I zápletka fajn. Jenom humoru tady je mnohem míň než v Brugách. Což je potíž, protože se to pak místy vleče. ()

TheEvilTwin

Nekonvenční drama laděné do úzkospektrálního artu a mířící pro oscary, které je sice zajímavé a nevšední, ale možná v některých ohledech ne až tak úderné, jak bych si přál. Scenérie ostrova je překrásná, dvojka Farrell a Gleeson je jasná oscarovka, černohumorná stylizace filmu je sympatická a divácky vděčná a i myšlenka filmu je svěží, vypointovaná a neobkoukaná. Ale ačkoliv mohu film jen chválit, pořád mám pocit, jakoby mi v něm něco zásadního chybělo - něco, co by z něj udělalo TEN film, o kterém bych chtěl rád v budoucnu mluvit a ke kterému bych se chtěl vrátit. Jinak ale jednoznačně filmařská kvalita na vysoké úrovni, o tom žádná. ()

hansel97

Skvěle bizarní, skvěle vygradované, skvěle zahrané a zasazené do nádherných reálií Irska. Třešnička, kterou rád sním bez výtek. ()

HellFire

Trochu trvalo, než se to celé rozjelo, ale spojení McDonagh+Farrell+Gleeson se opět ukázalo jako geniální. Dlouho jsem se u filmu tak nenasmál. Škoda, že název je totálně zavádějící. ()

Janek

Irská anekdota roztáhlá ad absurdum. Ferrell výtečný, jeho prosťáček jako postava je ale kvůli vrtkavé emoční inteligenci (kterou mu občas autor propůjčí) ne úplně jednotný. A je to trochu nuda. Moc mě to mrzí.... Trailer jsem sežral i s navijákem. ()

Othello

McDonagh ani ve svém čtvrtém filmu nemá nějaký definitivní režijní styl a stále si nedokáže odpustit ty scénáristické šrapnely, které jsou sice skoro vždycky trefné a vtipné, ale trochu znemožňují plný ponor do toho líbezného mikrosvěta. Pořád je to ale jeden z nejzajímavějších scénářů za hodně dlouhou dobu. Láska, která je zde prokazována idiotsky tvrdohlavým postavám jasně napovídá, že všechny tři (Pádraic, Colm, Dominic) vlastně utváří jeden charakter, který je dost pravděpodobně autobiografický. Navíc Banshees hodně rezonovaly na moji osobní strunu a nerdím se přiznat, že většinu filmu jsem prosmrkal v první řadě. Coužno. ()

luka4615

Velmi netradiční snímek o jednom velkém přátelství, které ale paradoxně skončí již na samotném začátku. Tak zhruba nějak takto lze v jedné větě popsat snímek The Banshees of Inisherin režiséra Martina McDonagha, který v rámci jeho tvorby vyznívá snad nejdepresivněji. Snímek nám i na velmi skromných základech nabídne hutný příběh plný osudových přesahů, který posouvá vpřed výtečné herecké duo v podání Colina Farrella a Brendana Gleesona. Jejich podání zemitých a rázných postaviček výtečně zapadá do schématu izolovaného ostrova, na němž se zná každý s každým a kde se drby šíří rychlostí blesku. Nesmím rovněž opomenout i precizní mix tragédie a černého humoru, což je kombinace, která zrovna v tomto případě funguje v tom nejlepším slova smyslu. Ve finále tedy dostaneme extrémně osobitou filmovou mozaiku, na níž zamrzí snad jen lehce natažená stopáž s několika hluchými místy. Avšak vyjma tohoto negativního atributu se jedná o poctivé řemeslo, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Skvělá práce! „If punching a policeman is a sin then we may as well pack up and go home.“ ()

ScarPoul

Ten film je bez konca. Hoci... ak sa naozaj budeme snažiť tak na konci skôr nájdeme podobenstvo. McDonagh možno nenatočil film, ako je V Bruggách alebo Tri billboardy, ale určite sa nejedná o nejakú zlomyseľnosť z jeho strany. Skrátka si Víly z Inisherinu vyžadujú čítať medzi riadkami. Nie sú tak zábavné, ako jeho predchádzajúce snímky, hoci humor ( aj krásny aj absurdný) tu je. Stojaci na charakteroch a na malých drámach je ten film takmer dokonalý. Vťahujúci, hypnotizujúci a v zásade neustále pohrávajúci si s divákom a jeho očakávaniami. O čo tam dopekla ide? Jedna absurdita strieda druhú, do toho príde hlúpe myslenie malých ľudí ( ďaleko od vojny a od všetkého) a túžba ( možno?) sa vymaniť z toho v čom žijú. U niektorých to ide, u niektorých nie. Väzni svojich myšlienok, ktoré sú častokrát obmedzené. Kritické? Určite áno? Smutné? Tiež. A zároveň tam zostáva akýsi pocit, ktorý mi film dlho nesprostredkoval. Akási fascinácia bizarnou jednoduchosťou. Farrell, Gleeson, Condon aj Keoghan perfektní. Takmer dokonalý zážitok. Uvidím, ako to ešte bude vo mne doznievať. ()

RelaxMan

Prvních cca 30min jsem si říkal: Ajeje, to je zase film pro náročného diváka, ale pak jsem se do toho nějak dostal. Po 60min, už začal film mít ty správné grády. Čekal jsem teda lepší finále, ale i tak, je to velmi povedený a originální film, na který se jen tak nezapomene. Colin Farrell si opět vybral skvělí scénář. Svou roli zahrál výborně. To samé platí i o Brandonovi Gleesonovi a Barrymu Keoghanovi. Myslím, že herecké ceny je neminou. Film je i skvělou reklamou na Irskou přírodu. Hned bych tam jel na dovolenou. ()

Lacike

Najgeniálnejšie na tomto filme je herecké obsadenie. Milujem Bruggy, kde tak dokonalú dvojicu kamarátov stvárnili Farrell a Gleeson. Až do traileru som sa tešil, že sa znova stretnú pod McDonaghovým vedením. Ale príbeh, ktorý si pre nich prichystal, sa mi vôbec nepáčil. Keby z nich urobil úhlavných nepriateľov, tak by ma to nenadchlo, ale aspoň by tam bol priestor pre čierny humor. Ale McDonagh zákerne prišiel s depkou, keď zo dňa na deň jedného z dlhoročných kamarátov, ten druhý prestane baviť a už s ním nechce ani prehovoriť. A aj keď jeho motivácia, ktorá sa postupne odhaľuje, je akotak pochopiteľná, tak je to totálne svinstvo a bolo fakt nepríjemné to sledovať. Postupne v tom zapadákove všetky postavy prepadajú šialenstvu a len jediná nájde odvahu odtiaľ zdrhnúť a zachrániť sa. Ja ako divák som mal rovnaké pocity a znova sa tam rozhodne nevrátim. McDonagh natočil čo chcel a je to stále na vysokej úrovni, ale tentoraz ma tam všetko a všetci srali od začiatku do konca. 6/10. ()

6thSun

Minimialisticky lidský příběh rozehraný v jádru epických irských scenerií, jenž je nejsilnější ve svých černohumorných prvcích. ()

Marcos22

Originálně pojatý snímek, pojednávající o toxicitě v mezilidských vztazích, zasazený do prostředí odlehlého malebného irského ostrova. Režisér Martin McDonagh prostřednictvím Víl z Inisherinu poukazuje na to, jak je hranice mezi láskou a nenávistí neuvěřitelně tenká a křehká. Přitom se věnuje psychické stránce hlavních představitelů, čelících srážce s "krutou" realitou, jež si nejsou ochotni připustit, či se smířit s neúspěchem. Ve filmu plného citového vydírání exceluje dvojice Colin Farrell - Brendan Gleeson, a především pak druhý jmenovaný v roli Colma podává dechberoucí výkon, a jde si za oscarovou nominací. Hvězdičku na výsledném hodnocení ubírá skutečnost, že snímek na diváka v mnoha ohledech působí spíše jako operní dramatická hra, než-li film. Důvodem je zřejmě samotný scénář, který McDonagh původně zamýšlel pro divadelní hru. Čtyři hvězdy. 👍 (13.01.2023) ()

Hismael

Pokud dostatečně uvěříte šílenství dvou bývalých přátel, tak je to skvělý film, jako stvořený pro získání různých filmových ocenění. Pokud neuvěříte, tak to nic nemění na tom, že tento osobní spor na odlehlém venkově v Irsku šel těžko udělat lépe. ()

joehot

To si takhle chcete napsat černočernou, poetickou metaforu na absurditu občanských válek, a jelikož jste jen tak náhodou Martin McDonagh, vyleze z toho jeden z nejlepších filmů nejen posledního roku. I díky neskonale dobrý herecký čtveřici v centru. Irsko je v tomhle zase jednou neskonale nádherný. ()

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou