Víly z Inisherinu

• Velká Británie The Banshees of Inisherin (více)

Na odlehlém ostrově západně od pobřeží Irska sledujeme celoživotní přátele Pádraica (Colin Farrell) a Colma (Brendan Gleeson), kteří se ocitnou v nejednoduché situaci, když Colm nečekaně jejich přátelství ukončí. Zaskočený Pádraic, kterému pomáhá jeho sestra Siobhán (Kerry Condon) a mladík žijící na ostrově, Dominic (Barry Keoghan), usilují o obnovu přátelství a odmítají ne jako odpověď. Pádraicovy opakované snahy však jen posilují odhodlání bývalého přítele a když dá Colm zoufalé ultimátum, události rychle eskalují s šokujícími důsledky. (Falcon)

JohnSmith odpad!

Jako vážně? Dvě hodiny brutální nudy na ostrově, kde se jeden vydlak nechce bavit s druhým a ten druhý je takový debil, že to nechápe. Promarněný čas až to bolí. ()

VanTom

Smysluplné, vypointované dialogy je radost poslouchat a strhující herecké koncerty (Colin! Kerry) sledovat. První polovina má navrch, vyplouvající pohnutky a eskalující důsledky radikálního ukončení dlouholetého přátelství se posléze přece jen ukážou být poněkud absurdní a vykonstruované. Nejspíš by také neuškodilo zhutnění dějovosti na úkor lehce monotónní rytmizace atmosférickými obrázky krásné irské končiny, další zásadní "postavy" vyprávění. ()

orionn12

Velmi komorní, za to excelentně napsané dílo, které má velmi divadelní atmosféru, přesto ale na filmovém plátně funguje na jedničku. McDonagh umí, nechyběl zde jeho parádní smysl pro humor a cit pro detail. Herci taktéž skvělí, konkrétně Barry Keoghan a Gary Lyndon. A legendární duo Farrella a Gleesona taktéž fascinující. Martin opět dokázal z prostého příběhu vybudovat perfektně fungující drama, které se nevleče a nezastavuje, naopak je velmi iteresující, rezonující a zábavné. Jen více zapracovat na emocích a nebudu mít skoro co vytknout. Za ten konec tleskám. 8,5/10 ()

Mr.KarlAdler

Ani v zakonzervovaném opuštěném světě, kde na lásku už všichni radši zapomněli, prostě není možné některé věci (nebo lidi) nechat jen tak za sebou, stejně jako některá rozhodnutí. Obzvlášť pokud k nim vedou ukrutně absurdní píčoviny. Příjemně nepříjemné cvíčení na téma osamělosti, lhostejnosti a zkoumání hranic individuální svobody. Na Martina ale málo syrové a zbytečně kulisové, místy až epizodně mělké. Víly mě nezklamaly, ale vyloženě ani nevcucly. ()

vyfuk

Silné v rámci vztahu člověka k umění a věčnosti proti lidskosti a přátelství. Nečekaně silný příběh od někoho jako je McDonagh, který svou velikost mnohdy skrývá za humor, tady to skrývá za zelené irské louky a hráze. A taky trochu humor. Silné drama s dobrým přesahem, ale někdy trochu klopýtajícím uchopením. ()

drackula

Čakal som možno niečo trochu iné, ale nemôžem povedať, že by som bol sklamaný. To vôbec. Dialógy síce neboli tak intenzívne a zaujímavé, ale kompenzovala to celková nálada, ktorá bola niekedy údernejšia ako tisíc slov. Film si ma získal skvele vyprofilovanými postavami, ktoré sa aj na malom priestore menili a vyvíjali. A aj napriek tomu, že sa hlavná zápletka môže zdať triviálna a komická, bol to filozofický úder po hlavičke ohľadom života na ostrove a v uzatvorenej komunite. Márnosť a mizéria sa doslova leje z každého obrazu a záver necháva dvere otvorené, aby si tam možno každý sám vložil nejakú svoju depku a fatálnu úvahu. 90% Disney plus ()

zigíš

Příjemný film, trefně reflektující všechny možné i nemožné post covidové nálady. Deprese, bezcílné bloumání, sebepoškozování, myšlenky na smrt, dennodenní pochlastávání, small talk. Ve vizuálně úchvatných exteriérech. Dobrý tip na výlet ty Aranské ostrůvky :) ()

blackkocour

v bruggách ryloudit [vole, tak ne asi..] se sice nekoná, což vůbec nevadí, protože Kolín si to s Brendou Čmeldou užívají. Občas člověku nejde na rozum nestabilní humor, a nihilistický pohled na život a na kamarádství. Pro tentokrát nemohu říct, jo ten starej parchant McDonagh, u něho bysme to čekali.. ale teď to fakt nejde. Nevím, možná je to i tím, že nenatočil moc filmů, aby byl například jako Tarantule, u kterého člověk pozná jeho rukopis, v tomto případě tóčopiss [??], a jediná kultovka od něho je už zmiňované bruggy. No, dobrá, je to náš známej, ještě mu to zvednu o jeden vyhaslý kahan, a irská příroda je klid na duši, takže určitě tento rok to Irsko navštívím, ale do příště si je budu už skrblit… fecking víly ()

jefff

Martin McDonagh je génius. Jeho filmy jsou umění, aniž by si na něj nuceně hrál. Víly jsou skvostným filmem těžícím z kulis Irska, geniálního Colina Ferrella, který tentokrát zválcoval i matadora Gleesona. Keoghan si nominace na ceny za vedlejší roli rozhodně rovněž zasloužil. A ta hudba! A kamera! Prostě vau. Nádherné filmařské umění. ()

IviDvo

Tento tragikomický příběh o konci jednoho přátelství se odehrává na začátku dvacátého století, v přenádherné divoké irské krajině, v malé vesničce, kde lidé mají jednoduché životy a většinu svého dne tráví v místním pubu. Jednoho dne se Colm už ale nechce přátelit s Pádraicem. Jako lidé jsme posedlí otázkou PROČ? Proč se dva lidé přestanou mít rádi, proč si přestanou rozumět, proč se začnou nenávidět? Je k tomu vždy potřeba nějaký konkrétní důvod? Colm dospěje do životní fáze, kdy už prostě nechce mrhat svůj drahocenný čas plytkým tlacháním s člověkem, který ho nijak neobohacuje a kterého považuje za nudného a primitivního. A Pádraic to těžce nese, vlastně chce za svůj kamarádský vztah dál bojovat, což nás dovede k naprosto nepředvídatelným událostem. Zpočátku jejich konflikt působí trochu úsměvně, jako hašteření dvou dvanáctiletých kluků, ale postupně přejde ve vyhrocenou výměnu názorů a drsné skládání účtů. Celé vyprávění má velmi komorní, divadelní nádech a je doprovázené atmosférickou a podmanivou hudbou Cartera Burwella. Jedná se o velmi povedené shledání Colina Farrella a Brendana Gleesona před kamerou, které mi udělalo velkou radost. ()

Soweek

Nápad jako vždy dobrý a originální, ale další 3 billboardy to prostě nejsou. Tento příběh asi měl zůstat divadelní hrou, protože na plnohodnotný film tato tematika nemá. McDonaugh navíc tentokrát upustil od černého humoru, který je pro jeho díla nepostradatelný a celkově to upadá i přes famózního Colina a Brendona, do průměrnosti. ()

MurielRezek

Nejirštější z irských filmů, které jsem kdy viděla. Colin Farrel a Brendan Gleeson zase spolu. V Bruggách 2, tentokrát někde na konci světa. Bláznivé, šílené, černé, místy až zvrácené. Svíravá atmosféra a dramatičnost se rozhodně snímku upřít nedá. Mile mě nakonec překvapilo, když se na podiu při předávání Oscarů objevila oslice Jenny -  "herečka" a kamarádka Pádraica v podání Colina Farella. Naštěstí byla ušetřena stupidních interview, prostě je ignorovala . ()

OughJay

Martin McDonagh už má na pažbě zářezy jako V Bruggách nebo Tři billboardy kousek za Ebbingem, tady ale podle mě vystoupal na svůj zatim pomyslnej vrchol. Zápletka je až bizarně jednoduchá: rok 1923, na ostrově západně od Irska sledujeme dva dlouholetý kamarády, načež se jeden s tim druhym přestane bavit. Z ničeho nic, bez zjevnýho důvodu. Ani se nenadějete a jsou z toho uříznutý prsty, zapálený domy... Hlavním motivem filmu je ale možná trochu skrytě irská občanská válka. Ta se odehrává jakoby na pozadí, daleko na pevnině, odkud jen občas zaslechnete palbu z kanonů. Ve skutečnosti ji ale máte celou dobu před očima, protože vám její absurditu McDonagh alegoricky servíruje právě jako tragikomickou životní situaci dvou přízemních vesničanů. Masterpiece. Pádraic: "I am not putting me donkey outside when I'm sad, okay?" ()

sedm.1

Výborný filmový zážitek, za který si ovšem zaslouží uznání především Martin McDonagh, který jak po scénáristické, tak režijní stránce odvedl vážně skvělou práci, jelikož i přes opravdu minimální zápletku dokázal natočit skutečně zábavný, zároveň ale i silný film, který funguje snad ve všech ohledech. Je vtipný, je dramaticky působivý, je emočně přesvědčivý, disponuje nečekaně vyhrocenou gradací, a to vše je namixované tak, že se divák nestačí ani chvilku nudit, pořád se něco děje a i když veškeré ty miniudálosti, co se tu postupně odehrávají, mohou na oko působit nepodstatně, tak ve výsledku je jednotlivě každá z nich velmi důležitá a fakt výrazná. Navíc samozřejmě ke kvalitě filmu přispěla i parádní atmosféra dosažená i díky prostředí odlehlého ostrova a opomenout nemohu ani náhled do života irské venkovské komunity, která též působí svěžím, neobvyklým dojmem. Všechny tyto pozitiva nicméně zastiňuje ještě jedna věc, a to postavy a hlavně jejich herečtí představitelé, kteří byli vesměs nominováni na mnoho filmových cen, včetně Oscara, a nutno podotknout že naprosto právem, jelikož ve všech čtyřech případech, tedy Farrell, Gleeson, Keoghan i Kerry Condon se jedná o nadprůměrné, strhující výkony těch nejvyšších kvalit, především pak Farrell neskutečně zazářil a jen tu potvrdil svůj hvězdný status. Víly z Inisherinu je zkrátka originální, nápaditá a výrazná podívaná, dosahující ve všech ohledech těch nejkvalitnějších hodnot, nehledě na to, že se jedná o výjimečný zážitek i v tom smyslu, že podle mě dokáže zaujmout jak to nejnáročnější filmové publikum, tak to nejkomerčnější, jelikož je zde prakticky bezchybně spojeno umění se zábavou, a to se také povede skutečně jen málokdy a málokomu. ()

radecacek

(Kino VIFF 2022)Souhlasím, že je to nejkomornější film McDonagha, zároveň strašně kouzelný. Kvůli přízvuku hlavních postav jsem nepřeložil úplně všechno, o to víc se těším na VOD, že si to dám brzy znovu. Hlavní protagonisté jdou pro Oscara :) ()

zencitizen

Jak to jen říct? Když jeden náhle vypoví křehkou a oboustranně sdílenou dohodu o vztahu (zde přátelství), zbyde tomu kdo je "vypovězen" jen tíživé prázdno. A byť důvody toho, kdo vztah vypověděl, jsou "oprávněné", ten druhý-"vypovězený" v panice jedná a snaží se onen vztah vrátit zpátky, ale už to nejde, neb dotyčný se rozhodl... Pak se láska mění ve zranění a to zranění pak v nenávist, která má hrozné důsledky. Ale jsme lidé, koneckonců, musíme být zraňováni, to nás dělá lidskými, jen zvířata mlčky přihlížejí našemu i svému konání. Ale my jednáme. [....] Za mě asi nejlepší McDonagh. To co zprvu vypadá skoro jako "beckettovská" existenciální absurdita  (už ta jména: Colm, Padraic) se mění v průběhu filmu v něco jímavého. Kupodivu: ze začátku to úplně neladí, je to dost divadlo, trochu to z toho trčí - člověk úplně slyší na scéně pronášet repliky, divadlo vyplněné filmovou syntaxí. Postupem času ale divadelnost mizí a film je čím dál víc "filmovější." Možná to ke konci zabředne trochu do "podobenství". Nebo spíš by se dalo říct, že je to dramatická meditace, nad věcmi, které jsou velmi aktuální. Farrell nese tíhu světa, který nechápe, ale později bolestně pochopí jeho podstatu. Je skvělej. ()

Devadesát Dva

Ze všech filmů tohohle roku, 'The Banshees Of Inisherin' byl pro mě měsíce tím nejočekávanějším. 'In Bruges'. Farrell, Gleeson. McDonagh. Kdo zná, zná. Celý ten irský podtón a známé scenerie, historie, Samuel Beckett, Dylan Moran, James Joyce. Očekávání. Sledujeme příběh o Padricovi (Farrell), který hned na začátku zjistí, že jeho nejlepší přítel Colm (Gleeson), už vlastně nechce být jeho přítelem... a o tom, do jak temných rozměrů se tohle zpočátku "Nech mě na pokoji, nebo..." vlastně dostane. Psychologická studie irské zatvrzenosti, až psychopatičnosti, kdy se střetává jedna zamezenost s druhou, zatímco kousek opodál malého ostrůvku Inisherin se odvíjí irská občanská válka počátku dvacátých let, takže člověk jakoby sleduje izolovanou komunitu, svět uvnitř Světa. Zvláštní je hlavně to, že i přestože je Farrell v roli jednoduššího a zpočátku milého Padrica tak přesný, je v první části filmu dost upozaděný "Well, there goes that dream" Barrym Keoghanem a Kerry Condon. Nádherné scenérie, pomalé tempo, které se postupně propadá do gradujících a vyhrocených sfér. Nečekaně banální zápletka je rozvinutá do rozměrů, které opět ukazují McDonaghův úžasný dramatický talent, ale nejsem si jist, zda kromě nálady, úplně skáču z toho zakončení. Přeci jen 'Three Billboards Outside Ebbing, Missouri' a 'In Bruges' byly ve všech ohledech vymazlenější i s tím, jaké měly konce... šlo o bezkonkurenční záležitosti. 8.5/10 ()

JamesSi

Skutečné Víly z Inisherinu byly přátelé, které jsme si udělali při cestě. Asi není třeba moc říct, spousta už film podrobně rozebrala. Za mě asi nejlepší McDonagh (i když musím uznat, že jsem V Bruggách už roky neviděl). Tak jednoduchý koncept a tak dobře rozepsaný. ()

borec999

Ešte nezáživnejšie než Spielbergoví Fabelmanovci. Colin Farrell a Brendan Gleeson hrajú fajn (Oscary by som im ale za ich výkony osobne nerozdával), no dej, resp. konanie postáv bol pre mňa absolútne nepochopiteľný bizár. Jediné momenty, kedy ma Banshees of Inisherin dokázali plnohodnotne strhnúť a zaujať bola záverečná 15 minútovka po úmrtí Pádraicovej kravy. A ešte musím spomenúť krásne prostredie Írskeho pobrežia. Ale celkovo je toho málo a za mesiac si z filmu budem pamätať len to, že ma drvivú väčšinu stopáže veľmi nudil. 15% ()

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou