S jizvami na duši, které si přivezl z Vietnamu, pracuje samotář Travis jako taxikář na nočním Manhattanu. Všude kolem se to hemží přátelstvím, jen Travisovi se nedaří s kýmkoliv sblížit. Rande s Betsy (Cybill Shepherdová) nedopadne dobře, protože jí vezme do porno kina. Snaží se zachránit dvanáctiletou prostitutku Iris (Jodie Foster) od jejího pasáka Sporta (Harvey Keitel), ta ale o záchranu nestojí. Travisův zadržovaný hněv a problém s loajalitou propukne v záchvat násilí a odplaty. (Cinemax)

GodComplex

Dokonalost. Scorseseho jednoznacne nejlepsi pocin, jehoz kvalitam se uz v prubehu sve kariery nikdy nepriblizil a jeden z nejlepsich filmu vubec. Napoprve existuje moznost lehkeho zklamani, precijen, kazdy o tom mluvi jako o kultu, ale krasa taxikare spociva v jeho ultimatni replayabilite a absorbaci nocni atmosfery a depresivnich pocitu. Je to jeden z tech filmu, ktere se nevyplati videt jednou nebo dvakrat, ale treba 10x s tim, ze je to cim dal lepsi. Jedna vychytanejsi scena nez druha v cele rozhovorem mezi De Nirem a Scorsesem v taxiku o tom co asi tak udela magnum s zenskou vaginou. De Niro v roli Travise Bickla vali svoji zivotni roli. Nezbytnou soucasti celeho masterpiecu je posledni hudebni opus Bernarda Herrmanna. Muj oblibeny nemuzu-spat-a-vsechno-me-stve film. "Listen, you fuckers, you screwheads. Here is a man who would not take it anymore." 10/10 ()

Luke7

Atmosféra filmu by se dala krájet. Robert De Niro prožívá přerod z mírumilovného taxikáře v "čističe Viktora". Jodie Foster, Harvey Keitel, Cybill Shepherd podávají také skvělé výkony. Travis (Robert De Niro) je jako půlnoční jezdec v taxíku, který je sice jakoby izolovaný od okolního světa, ale přece jen ovlivněný vším okolo. Teď už jen stačí ulice vyčistit od "špíny". ()

Sandiego

Vynikající filmařina, vynikající Robert de Niro a Jodie Foster, zvládnutá snaha navodit objektivním způsobem subjektivní stav hrdiny a jeho propadání v šílenství. Hlavně první polovina funguje na jedničku - seznamování s prostředím, které odráží klaustrofobní životní bloudění hlavního hrdiny, svěží závan romantiky. Druhá polovina pro mě však trochu ztrácela - přišla o rytmus, některé scény jsou až nesnesitelně natahované a pro celek málo významné, motivace hrdiny je i přes jeho chorobu přeci jen zmatečná a postava se podivně tříští a prodělává velmi nekoherentní změny. Ještě, že situaci zachraňuje nástup mladičké prostitutky, lahůdková scéna masakru i polohollywoodský závěr. Možná, že kvůli neučesanosti filmu je potřeba druhé shlédnutí, aby byla postava nějak uchopitelná, možná je i záměrem zobrazit úplný její rozpad. Toto podání se však podle mě občas zřetelnějšímu zadrhnutí přece jen nevyhnulo. Zbývá nakonec jen otázka - co vůbec Travis svojí nejednoznačnou vzpourou sledoval, nezavání trochu jeho sebeobětování tezovitostí a sentimentalitou? ()

MikO_NR_1909

Najlepší Scorseseho film. Poctivá, úchvatná, všestranne plnohodnotná a pritom na nič extra hrajúca sa klasika s vari najviac zosobnenou hlavnou postavou. Taký dobový Blade Runner, ale hustejší a rovnako temný... Motorom filmu je rozhodne plynutie sa špinavými ulicami NY, spoločenská, politická a morálna skaza, dôkladne vykreslené postavy, majstrovsky kreatívna kamera a mimoriadne priechodná jazzová hudba symbolizujúca nemennú všednosť, ktorá ale v napätých situáciach zosilnie a to najmä, pridá na napínavosti. Záverečná dychvyrážajúca prestrelka s pomaly snímajúcou kamerou a výkrikom I´ll kill you ma zamrazila ako cencúľ v jaskyni. Legendárna filmová zostava, s ktorou svoj život ukončil BH. Taxi Driver je skrátka jedinečné dielo, symbol 70tych rokov v tej najhodnotnejšej forme. ()

Tommass95

Geniální film o špíně ulic v New Yorku. V tomhle tématu je snímek nedostižný. De Niro exceluje v roli osamělého muže, který už má dost zkaženosti všech lidí okolo sebe a rozhodne se město od špíny očistit. V menších zajímavých rolích se objevují Jodie Foster mladá prostitutka, které De Niro pomůže k návratu do normálního života) a Harvey Keitel ("pasák"). Atmosféru děje navíc umocňuje skvěle zakomponovaná hudba a hlavně perfektní Scorseseho režie. Možná nejlepší Scorsese. ()

Laxik

Chápu, co to chce říct. Po krátkém zamyšlení možná i chápu dost matoucí důvody, proč film svoje poselství "ředí" protikladnými a "zdánlivě protikladnými" motivy. Stejně mi ale způsob sdělení, chcete-li to obecněji, pak celá forma, nějak extra nesedly. Taxikář mi přijde příliš nesoustředěný, snad posedlý touhou komentovat úplně všechno, snad že je jeho hlavním cílem šokovat. Nevím. Vím jen, že mi u filmu už dlouho nebylo tak nepříjemně jako u scén s nezletilou šlapkou Fosterovou (bravo) a že jsem dlouho neviděl tak záporného protagonistu. Je to fascinující film a chápu, proč jde pro mnohé o legendu, ale její masovovou oblibu už pochopit nedokážu. Snad jen že si většina lidí lže do kapsy. ()

Pierre

Trochu nechápu, že i když hrdina Travis pohrdá nočními hovady, děvkami, pasáky, překupníky drog...a doufá, že Jednou příjde opravdový déšť a odplaví všechnu tuhle špínu z ulic, sám vezme svojí dívku do pornokina a když odejde, urazí se. A to jsem mu v lásce fakt fandil.  Není tedy sám Travis trochu součástí pokrytectví?  Další paradox ale je,, že navzdory se tomu vymezení vůči  ruchu velkoměsta , může z dnešního pohledu  mít i film  své kouzlo právě i díky zachycení sedmdesátkového městského života plného světel. Travis sice New York považuje za stoku. Ale  Scorsese si na začátku  tak libuje v záběrech na barevné neony, noční lampy a náhodné kolemjdoucí, které Travis vidí za oknem svého taxíku v živém nočnm New Yorku...že bych se na to člověk nejradši chvilku díval naživo s ním a možná by to pohrdání i překonal...ale nesměl by chybět saxík Bernarda Herrmana. I tak snímek ale výrazně ukazuje i stinnou stránku velkoměsta,  kterou bych určitě už  zažít nechtěl a později se stavá dominantní.  Ale  díky Taxikáři  si skutečně můžu na chvilku jako Manhattanovsý obyvatel připadat se všemi plusy a mínusy.  Vykreslení městské atmosféry za doprovodu  bluesového saxafonu je skvělé stejně jako postupné De Nirovo čištění ve druhé půlce s například ikonickým nacvičovaním před zrcadlem. Hlavního hrdina Travis?. Nehodnotitelný. Soucítil jsem s ním. V jeho osamělosti, milostném nezdaru, v nesnášenlivosti k pasákovi,  možná  i v tom pohrdání světem, ve kterém žije a nemůže se z něj dostat. Obavám se, že ačkoli je Taxikář film z roku 1976 a dneska už ho z mojí generace asi bude zdát málokdo, postava nevyrovnaného, nepříliš vzdělaného, ale cílevědomého  a nespokojeného Travise je hodně aktuální (netvrdím, že nepřišli v novodobé kinemografii jiní Travisové). Dokážu si takového typka dost dobře představit i dnes,  navíc ztvárnění De Nira je prostě dost autentické. Bohužel se Travis ale zařadil k těm,, kteří  ale frustraci neřešil adekvátní cestou a postupně se z uzavřeného nezkušeného  samotáře  stává šílenec posedlý zbraněmi. De Niro údajně v rámci přípravy pro roli studoval psychické poruchy. My nevíme jestli Travis psychickou poruchu má. Ovšem abych si trochu zopakoval psychologii k maturitě, tak jeho ztráta kontaktu s realitou (to možná vysvětluje to porno kino) a tvrzení, že má v hlavě špatné myšlenky, chce jít ven a jen tak něco udělat.   (má ozvučení myšlenek, sluchové halucinace?), by psychické poruše dost nahrávalo stejně jako spouštěč kvůli válce ve Vietnamu v období mladé dospělosti.   Dokonce si v jednom momentě Travis výsloveně zakrývá hlavu. A to snímek začne to docela nevinně - dokonce mi v první třetiny místy přišlo jako bych koukal na příjemný romantický film, hlavně když Travis seděl v kavárně s elegantní tajemnou Betsy. Původně jsem chtěl psát vlastně o nečem úplně jiném. Odkopnout alespoň za klavesnící nesmělost a říct, že jak tady všichni slintáte z Jodie Foster, tak mě dostala Cybill Shepherd. Tato křehká blondýnečka opravdu vypadala jako anděl mezi špínou. Mé plaché  dospívající já  i na pouhé obrazovce znepokojil její soustředěný oční kontakt. A ten letmý trapno  moment, kdy se střetnou jejich oči s Travisem v kavárně, ach. Jenže ano, tohle je Scorsese a není to romantický film, pardon. Což se začne hned brzy ukazovat.     Poprvé mě asi výrazněji znepokojila scéna se psychopatem v autě, kterého si zahrál sám pan režisér a z jehož ledově chladných řečí a smíchu šel trochu mráz po zádech. Pak mě  překvapila scéna v obchodě. Ta vlastně signálem, že teď to začne.  Teď se vážně začne Travis stavět brutální silou proti té špině. Zajímavé. Slavného Taxikáře vidim až rok a tři čtvrtě po zhlédnutí méně známé pozdější spolupráce Scorseseho  s De Nirem Král komedie (r.1982), kterou miluju a zjistil, že legendární Taxikář má v podstatě stejnou pointu. Hlavní hrdina se díky zločinu i tady v podstatě  stane mediální hvězdou.  V obou případěch od Scorseseho  nekompromisní drsné zakončení. V podstatě celý  jeho zbytek kariéry mám ještě před sebou, ale jsem docela zvědavý jestli tyhle dva filmy (jako Taxikáře a Krále komedie) v mých očích ještě něčím překoná. Já  myslím, že nástup k Taxikáři je jeden z filmových vrcholů tohoto podzimu. Asi se to moc nehodí, ale zkusme končit trochu poeticky. Ono to alespoň možná vysvětluje, proč Travise Betsy tak okouzlila. A třeba nebyl až tak mimo, když tvrdil že: Myslím, že jste osamělá. Jezdím kolem a vidím vás. Vidím hodně lidí  kolem vás...a telefony a všechny ty věci na stole...ale to nic neznamená.  () (méně) (více)

Vojcl

Je to sice dost zvláštní film, který hlavně na první skouknutí asi nebude stravitelným pro každého. Po hlubším zamyšlení, se ovšem jedná o velice propracované komorní drama o lidské duši. Jeden z vrcholů Scorceseho tvorby a neuvěřitelný herecký koncert Roberta de Nira, jemuž skvěle sekunduje třeba i mladičká Jodie Foster nebo Harvey Keitel. Oprávněně se Taxikář řadí k nejlepším filmům všech dob! ()

Freemind

Co naplat - New York plus krimi 70tých let je prakticky zárukou toho, že si film užiju. Jako celek to sice nefunguje tak dobře, jak byste mohli čekat od tak opěvované klasiky (pomalu začínám považovat Scorseseho za mírně nadhodnoceného režiséra), přesto si ale pokaždé pochutnávám na těch nespočetných skvostných detailech. Za zmínku stojí především dokonalý střih a kamera, maluje obrazy z neobvyklých úhlů a detailů. Povinná četba, která nenudí. ()

erased

Zajímavá psychologiská studie a to i přesto že jsem nepochopil její zavěrečnou pointu. Režie, kamera, střih, herecké výkony i zvuky fungují dohromady dokonale, ale neneštěstí to nedpopomohlo k tomu, abych se u filmu bavil. Špína New Yorku mě i tak oslovila, a to právě tím psychologickým zamýšlením než kvalitně odvedenou řemeslnou prací. Původně jsem plánoval jen průměrné hodnocení, závěrečná "terminátorská" scéna a zajímavý happy-end mě nakonec nutí k vyššímu hodnocení. ()

zipper111

Silné kafe... De Niro hraje jako o život už jako mladej, jeho "To mluvíš na mě?" je naprosto odzbrojující. Jinak drahnou chvíli mi trvalo uvědomit si, co tím vlastně básník chtěl říci, až úplný závěr ukázal v podstatě o co šlo. Teda aspoň mě to tak přišlo, jelikož jsem si říkal, že Travis je tak vyšinutej, že by pokosil všechno v okruhu jednoho kilometru bez mrknutí oka. Já to De Nirovi věřil, je to Pan herec, a Scorsese jako vždy skvělá režie, ale na těch 5* mi tam něco schází... ()

Her0.89

Nevím co jsem si to pouštěl já, ale když jsem se na to díval, tak to byl jeden z nejnudnějších filmů, co jsem viděl za poslední (snad dva) roky. Asi mi něco uniklo, ale nevím, jestli v sobě najdu vnitřní sílu podívat se na to znova. ()

gogos

Klasicka pomala singlgangsterka... Scorsese ma cuch na namety, De Niro je bourak nejvetsiho kalibru, Keitel jako oplzly hipik je naprosto uzasny a mlada devka Fosterova zde odstartovala karieru. Mozna jsem cekal neco jineho, mozna jsem byl az priliz uspavan stredni pasazi....ale kazdopadne se jedna o velmi podareny snimek... ()

blackrain

Jsem na rozpacích. Nevím, co na tohle mám říct, protože jsem očekávala něco úplně jiného a něco jiného jsem dostala. Něco, co stěží dokázalo udržet mou pozornost. Skoro jsem usnula. Nedokážu tenhle film plně docenit jako většina zdejších uživatelů a také nechápu, proč ho spousta lidí považuje za kultovní. Asi jsem k němu ještě pořádně nedozrála. Třeba někdy za pár let to budu vidět úplně jinak. Uvidíme. ()

SarumanKo

Krutá, špinavá a depresívna výpoveď jedného z najlepších režisérov planéty o spoločnosti a o jednotlivcovi, ktorý sa do nej snaží zapadnúť, hoci je ňou totálne znechutený, až sa napokon rozhodne pre radikálnejšie riešenia... Taxikár je majstrovsky natočená, myšlienkovo mimoriadne bohatá a rozlične interpretovateľná psychologická analýza Travisa Bicklea v strhujúcom podaní Roberta De Nira. Silná káva, ktorá si žiada opakované zhliadnutia. (9/10) ()

kaylin

Byla zde šance, že by jeho osud mohl skončit dobře, ale to by se na něj Betsy (opravdu krásná Cybill Shepherd) nesměla vykašlat po jednom rande, které organizačně trochu nezvládl. Další nadějí může být teprve čtrnáctiletá prostitutka Iris (Jodie Foster, které skutečně bylo 14 let), ale může jí skutečně zachránit? Je schopen jednat takovým způsobem, který lidem pomůže? Závěr je poměrně očekávanou eskalací událostí, která jen přiživuje skvělý vývoj, který postava Travise Bickela má. Jeho život se naprosto změnil, ale ne tady v New Yorku, změnil se už tam, ve Vietnamu, jen New York mu ukázal, že to zas tak jiné není, že vlastně nemá moc smysl bojovat za něco tak odporného. Přesto nám ale film dává jakous takous naději v závěru. Tohle je Scorseseho jediným obrácením se vzhůru, k nějaké naději, k nějaké vyšší spravedlnosti. Tentokrát se ale náboženským tématům v podstatě úplně vyhnul a představil nám osud jednoho muže, který s vámi pořádně pohne. Násilí je zde zobrazováno s takovou samozřejmostí, že si noční New York pořádně rozmyslíte, pokud byste do něj někdy měli zavítat. ()

IllIlIlIIl

Nějakou dobu jsem se rozhodoval mezi třema a čtyřma hvězdičkama. Nakonec dávám za čtyři hvězdičky, ale nutno podotknout, že slabší čtyři hvězdičky...Na jednu stranu se mi líbila atmosféra filmu, kdy skvělý R.De Niro křížuje noční silnice ,,špinavého,, New Yorku ve žlutém taxíku v pozadí příznačné a dobové hudby....Dalším plusem je už zmiňovaný výkon R.De Nira a také syrový závěr filmu....Na druhou stranu mi obsah filmu připadal celkem prázdný, bez většího spádu či alespoň nějaké zápletky (krom fyzického a psychického boje R.De Nira se sebou samým a i se špínou newyorských ulic). ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Joker dostane vlastní film