S jizvami na duši, které si přivezl z Vietnamu, pracuje samotář Travis jako taxikář na nočním Manhattanu. Všude kolem se to hemží přátelstvím, jen Travisovi se nedaří s kýmkoliv sblížit. Rande s Betsy (Cybill Shepherdová) nedopadne dobře, protože jí vezme do porno kina. Snaží se zachránit dvanáctiletou prostitutku Iris (Jodie Foster) od jejího pasáka Sporta (Harvey Keitel), ta ale o záchranu nestojí. Travisův zadržovaný hněv a problém s loajalitou propukne v záchvat násilí a odplaty. (Cinemax)

ranp

Už dopředu jsem tušil, že se mi tento film asi bude hodně líbit. Silné herecké obsazení a kvalitní režie vedly k vytvoření jednoho z nejlepších De Nirových (i Scorseseho) filmů. Velice zajímavý pohled na noční New York sedmdesátých let. Dost na mě zapůsobil i dopis, který dostal Travis Bickle od rodičů Iris a rovněž to, že se hlavní hrdina k práci taxikáře dokázal vrátit. P.S. Zdá se, že zdaleka nejsem jediný, koho velmi zaujala scéna "to mluvíš na mě?!" ()

Haney

Normálně bych dal asi 3*, ale díky hudebnímu doprovodu dám o * navíc. Naprosto dokonalá melodie a pro mě vtipně natočené střelné rány. Ovšem to je ve starších filmech už klasika. ()

Sdoom

Neuvěřitelný Robert De Niro ve snímku, který je velmi znepokojující, ale zároveň podmanivý. Tomu napomáhá geniální hudba dotvářející ponurou atmosféru New Yorku. Mimojiné film evidentně vypovídá o zkušenosti z vietnamské války, se kterou je těžké se vypořádat. Jako by se Travis nedokázal smířit s normálním životem, sahá po násilí ve jménu spravedlnosti, tak jak to zná z války. Výborný film, který mě ovšem nedokázal bavit v každém okamžiku, proto "jen" ty 4 hvězdičky. ()

vitekpe

Vizualne vytribeny kousek. De Niro bez vyhrad, a se Cybill Shepherd taky nemohli slapnout vedle. Na druhou stranu jsem asi cekal trosku divocejsi story, takze na uplnych 100% to nevidim...sry. ()

OughJay

Scorseseho filmy jsou většinou díky prostředí (v tomhle případě vykřičený čtvrtě New Yorku 70. let) tak nepříjemně odtažitý a syrový, že nebejt neskutečnýho De Nira, asi bych hodnotil níž. Fascinovaly mě hlavně dialogy, z nichž bylo víc než patrný, že Travis je opravdu hloupej člověk, jenž hledá smysl života na nesprávnejch místech. Situace řeší jednoduše a neuváženě. Jeho příběh mě zas tolik nezaujal, ale to podání, v jakym se ho zhostil De Niro, nemá chybu a jako další z jeho mnoha slavnejch rolí se vreje hluboko do paměti. // Passenger: [to Travis] "You see that window with the light? The one closet to the edge of the building? you know who lives there? Of course you don't know who lives there, but I'm saying "Do you know who lives there?" A Nigger lives there, and that isn't my apartment. My wife is in there and... I'm gonna kill her." [laughs] Passenger: "I'm gonna kill her with a .44 Magnum."; Travis Bickle: "I think someone should just take this city and just... just flush it down the fuckin' toilet." ()

Reanimated

Míň předvolební kampaně a nočních jízd po NY, rychlejší nástup Travisovi čistky, víc lolitózní Jodie a aspoň nějaká smysluplná katarze... Zkrátka nechápu, jak mě jindy tak dravý Marty mohl u jedné ze svých klasik tolik nudit. ()

herr_carter

Rozhodl jsem se, že postupně začnu nakoukávat kultovní filmy, které mi ve sbírce shlédnutých věcí nějakým nedopatřením chybí a Taxikář se mi nabídnul jako první v pořadí a jsem spokojen. Je to těžký film na vstřebání a věřím,že ne každému se tento svérázný Scorseseho styl bude zamlouvat, ale mě tedy ano. De Niro tu ještě coby relativně mladý zobák dominuje v dusném thrilleru o tom, kterak se může jednotlivec s těžkou minulostí v zádech těžko naučit žít ve světě plném sraček, nenávisti, nespravedlnosti a špíny...................moje hodnocení = 8 z 10. ()

sedm.1

Ale hovno. Fakt jako sorry, sice uznávám jak Scorseseho, tak De Nira, jako absolutní filmařskou elitu, ovšem tato jejich spolupráce mě tedy příliš neoslovila, a to dokonce, k mému velkému překvapení, snad ani v jednom ohledu. Samotný příběh na mě zapůsobil strašně nudně, nevýrazně, bez tempa, vlastně to nemá ani žádnou pořádnou zápletku, spíš jde jen o epizodní pohledy do nočních ulic New Yorku, což je další problém, neboť ony pohledy nejsou ani trochu špinavé a syrové, jak je slibováno, málo násilí, málo nadrženců, málo kurev, málo pasáků, málo feťáků, prostě rušné ulice bez čehokoliv, z čehož ovšem následně hlavnímu hrdinovi stejně šíbne. A hned další problém. To, že veteránovi z války jebne v kebuli je dost možné, ale zde uvedené důvody, respektive i De Nirův přerod z klasického nýmanda na psychopatického zabijáka je nepřesvědčivý a zároveň i dost mdlý. Spousta scén a dialogů pak na mě působila nepřirozeně, až uměle, chybělo mi zde i napětí, emoce též příliš nefungovali a úplný závěr mě pak až urazil, jako že psychopat hrdinou? To jako vážně? Zkrátka soráč, pro mě se jedná ale jen o další z přeceňovaných snímků, které ve své době vzbudili rozruch a i v té dnešní v něm diváci vidí cosi více, ovšem já ani v jednom případě nechápu proč, mě Taxikář vážně neoslovil upřímně ničím, jen spousta prázdných keců, nepřesvědčivé herecké výkony, nepřesvědčivý příběh, nepřesvědčivé emoce, za mě pouze nuzný průměr. P.S. a hudba, ta mě srala snad nejvíc!!! ()

PALINO

Martin Scorsese nezostáva nič dlžný svojej povesti, jeho zobrazenie nočného New Yorku nemá chybu, na diváka dýcha nepopísateľným kúzlom, k čomu určite dopomáha i presná hudba Bernarda Hermanna. A ešte je tu samozrejme vynikajúci Robert De Niro, ktorého tradičná spolupráca s Martym Scorsesem vyustila v jeden z najlepších filmov, aký kedy spolu natočili. ()

Frankie

Velmi temná sonda do života osamělého taxikáře, flustrovaného z nočního New Yorku plného korupce, lidské špíny a absentující morálky. Odhodlání změnit dosavadní život a získat úctu ústí v otevřený boj proti systemu, který postupem času začíná bytostně nenávidět. Už žadné zavirání očí, alibistické příjímání nedůstojné role ve společnost, Travis se rozhodl jednat a začíná vést svoji osobní válku, která už je ale předem ztracena. Jak důvěrně známá situace ze současného světa úzkostlivě se obavávajícího teroristů. Ale kdo je ten terorista? Není to snad falešná společnost, která nutí člověka k zoufalým činům? Není prohlubování rozdílů mezi vrstvami obyvatel přímo uměrné narůstu "fašizace" mezi nespokojenými jedinci? Na žádnou z otázek Scorsese nedává odpovědi, nepokouší se nabízet průhlednou a jednoznačnou výpovědní hodnotu svého podmanivého a nadčasového snímku. Kam tedy povede sociální diferenciace lidstva? ()

klúčik

Dnes klasika. M.Scorsese vykreslil postavy, ktoré sa vryjú pod kožu. R.de Niro zahral fantasticky. Je to výborný film. 95%. ()

AZbest

Fakt neviem vysvetliť prečo plný počet. Možno kvôli tomu stokárskemu zobrazeniu New York-u, zvláštnej ale hypnotizujúcej atmosfére, za to, že herci ako keby ani nič nehrali - len celý čas improvizovali pred kamerou.... a za pretlačenie Jodie Foster do prvej ligy (: . ()

crass.48

Pokud by si někdo zvolil jako předmět podnikání filmové klenotnictví a nedal by tam Taxikáře, musel by být prohlášen za kacíře, rouhače a mnou osobně za blázna. V takovém obchodě by tento film měl být jedním z nejcennějších kousků. ()

bari68

Tento skvelý snímok som videl až po prvý raz, až teraz v roku 2008. Veľa som o ňom nepočul až nedávno som čítal recenziu retro v Premiere. Po zhliahnutí som bol nadšený. Nie náhodou je tento film 146. najlepší v rebríčku CSFD. Dľa mojho názoru by som ho dal aj vyššie. Skvelý Martyho drama-thriller s vynikajúcim De Nirem alebo s postavami,ktoré ma trocha pobavili s nezletilou prostitútkou Jodie Foster alebo hipiesáckym pasákom Harveyom Kietlom. Suma Sumárum 5* a 90% ()

Seti

Sorry, but it was so boooring! Pro mě těžké zklamání! 100 minut sleduju De Nira jak jezdí v taxíku, vozí ničím nezajímavé lidi, prožije jeden neúspěšný vztah a kolem něj se VŮBEC nic neděje, fakt nuda k posrání. Jeho frustrace světem okolo něj se sice hezky stupňuje, ale vyvrcholí pětiminutovou scénou a to je pro mě sakra málo. Nevim sice, jestli jsem pochytil všechny nuance (ne)děje, ale vim, že pokud se tak nestalo, tak už se tak asi ani nestane (tohle už si nejspíš nikdy znovu nedám). Kvůli takové klasice a kvůli výši mého zklamání nemůžu jinak...:-( ()

Han22

Parádní film. 70. léta jsou zde vykreslena v plné parádě - deprese, beznaděj, špinavé ulice plné lůzy a jeden osamělý taxikář, neschopný najít vlastní životní cestu, který získává jediný cíl - zachránit 12 letou protistutku z ulice. Vynikají Robert De Niro, který neumí zahrát špatně, krásná kamera i hudba + jedna geniální scéna před zrcadlem, vykradená od té doby ve spoustě filmů. Za pět. EDIT 2023: Nedělám to často, ale musím hvězdičku ubrat. Ano De Niro je geniální, atmosféra ulic s táhlou jazzovou hudbou super, stejně jako scéna před zrcadlem nebo závěrečný brutální masakr. Jen to vlastně není až na posledních 10 minut krimi, ale drama o rozpadu osobnosti jednoho magora, kterému na konci přepne definitivně. A upřimně mě to ve věku, kdy bojuju sám s životem přišlo příšerně depresivní, odpudivý a především dost utahaný a zkrátka mě to tentokrát minulo a to dost velkým obloukem. Ty objektivní 4* si to zaslouží, ale na 5* to už není. PS: Fosterová ve 12ti v dalším filmu o sexu, ani tentokrát není nic vidět, ale celkem nechápu co v 70. letech ve filmu prošlo. ()

darwin

Komorní drama o obyčejném človíčkovi, který už měl dost té zkažené společnosti, do které se denně probouzel. Výborný De Niro a dlouhé čekání na to, kdy začne konečně jednat. Není to perfektní film, ale je dobrý, a to mi stačí. - 70% ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Joker dostane vlastní film