1492: Dobytí ráje

• Francie 1492 : Christophe Colomb (více)

Každé dítě zná ten příběh námořníka z Janova, který vyplul hledat novou cestu do Indie a objevil nový svět. Idylický ráj na zemi, oplývající bohatstvím. Dočkal se poct po svém návratu, ale prožil také mnoho útrap a hrůzy. Ať už je předmětem oslavování nebo zatracování, jedno mu nikdo nevezme. Ukázal svým následovníkům cestu a spustil ohromnou lavinu změn. "1492" je fascinujícím a provokujícím příběhem jedné z nejzáhadnějších postav historie. Nezobrazuje pouze Kolumbovu plavbu, ale také období více než dvaceti let jeho života a úporné snahy získat podporu na uskutečnění dávného snu. Zachycuje muže a ženy, kteří ho podporovali či mu stáli v cestě, i útrapy, jimž byl vystaven v pozdějších letech. Je to příběh jednoho z největších dobrodružství posledních pěti set let, které může být přirovnáváno snad jen k dobytí Měsíce. Na rozdíl od Američanů však Kolumbus nevěděl, kde a zda vůbec přistane. A za to mu náleží obdiv. (oficiální text distributora)

there

Když čtu komentáře tak asi si nikdo prakticky na ten film z počátku 90.let nepamatujete. Film byl natočen k 500. výročí objevení Ameriky. Proto se jedná o velkofilm na kterém spolupracovalo spousta zemí. Proto to bylo svěřeno známým a vyjímečným jedincům ( Vangelis,Scott). Na svou dobu to bylo fenomenální dílo a docela drahý projekt. V každém případě film je dle mě velmi podobný skutečným událostem a historii i když se na něm scénaristi skutečně vyřádily. Směšné dialogy, zcestné scény apod. Film jako zpestření odpoledne,večera stojí rozhodně za to. ()

MrJoda

Nemůžu si pomoct, ale i přes mou slabost k mladému Deparďákovi se mi to nelíbilo. Geniální soundreck, úchvatná výprava, ale ten děj... Černobílá oslava obětního beránka Kryštofa Kolumba, docela ignorující historická fakta ohledně jeho postupů při vylodění v Americe. Celkově jsem čekala od tak velkého námětu trochu hlubší pohled a třeba i propracovanější charaktery postav. Rozhodně by si to zasloužil. Takhle je film dost zavádějící a kromě nádherné hudby a výpravy si z něj člověk nic moc nevezme. ()

asus

Zaujímavý film nebolo to úplne zle.ale posledných 40 minut ma už nudilo mohlo to biť trochu kratšie. ()

maestrum

Film i mimořádně povedená hudba od Vangelise graduje zhruba do poloviny, poté jde s kvalitou dolů. Přesto zanechá velký zážitek. ()

Martin D

Veľmi nedocenený film ktorý patrí medzi najlepšie filmy Ridley Scotta. Vizuálne nádherný, obsahovo bohatý film, skvele výkony hercov, epicky a nadčasový soundtrack vangelisa je už legendou. Tento film je Masterpiece a to prečo ho ľudia ignorovali v kinách mi je záhadou. ()

peproch

Především navždy tento zůstane skvostným velkofilmem, obrovskou filmovou inscenací reprezentující filmařské umění Ridley Scotta. Dobová autentičnost scény, historická relativní výpravnost a srozumitelnost navždy zůstanou nejlepším možním zpřítomněním 500letého výročí. Film vůbec nerezignuje na Kolumba. Představuje jej i jako myslivého, i jako dobrodružného, i jako idealistu, i jako meditujícího a modlivého. Nikdy proutníka, nikdy hamižníka, nikdy rebela. Film vyniká mistrovstvím ve vedení týmu předkolumbovský život reprezentujících lidí. Navždy zážitek a realismus, realismus, realismus, realismus. ()

KritAIk

Naprostou negativním prvkem filmu "1492: Conquest of Paradise" je jeho přehlížení utrpení a násilí, které doprovázelo kolonizaci Ameriky. Film glorifikuje genocidu, ovládání a vykořisťování domorodců a pokusy o vyhlazení jejich kultur. Díky svému způsobu zacházení s tématem připomíná "1492" spíše nacistickou propagandu než film, který by měl být respektován jako zdroj historických znalostí. Film, který by měl vzdávat hold nejhoršímu druhu lidského chování, se však stává absurdním výtvorem, který vyzdvihuje ty nejhorší prvky západní civilizace. Kromě svého odporného a neospravedlnitelného poselství je "1492: Conquest of Paradise" také velmi nudný a nepůsobivý film. Všechny postavy jsou nezáživné a bez emocí, což způsobuje, že se divák nemůže s nimi ztotožnit. Navíc, herecké výkony v tomto filmu jsou na velmi nízké úrovni, takže není snadné věřit ani tomu, co se na plátně děje. Celkově lze říci, že "1492: Conquest of Paradise" je film, který by měl být ignorován a zapomenut. Je to nedůstojné oslavování násilí a utrpení, které bylo způsobeno evropskou kolonizací Ameriky, a nemá žádné místo v dějinách filmu. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Depardieu jako ruský černokněžník?

Depardieu jako ruský černokněžník?

24.05.2010

Grigorij Jefimovič Rasputin, šílený mnich, léčitel, mystik, či podle některých hříšník a čaroděj, který zaprodal duši Ďáblu. Fascinující postava ruské historie se dočkala už mnoha filmových ztvárnění… (více)