1492: Dobytí ráje

• Francie 1492 : Christophe Colomb (více)

Každé dítě zná ten příběh námořníka z Janova, který vyplul hledat novou cestu do Indie a objevil nový svět. Idylický ráj na zemi, oplývající bohatstvím. Dočkal se poct po svém návratu, ale prožil také mnoho útrap a hrůzy. Ať už je předmětem oslavování nebo zatracování, jedno mu nikdo nevezme. Ukázal svým následovníkům cestu a spustil ohromnou lavinu změn. "1492" je fascinujícím a provokujícím příběhem jedné z nejzáhadnějších postav historie. Nezobrazuje pouze Kolumbovu plavbu, ale také období více než dvaceti let jeho života a úporné snahy získat podporu na uskutečnění dávného snu. Zachycuje muže a ženy, kteří ho podporovali či mu stáli v cestě, i útrapy, jimž byl vystaven v pozdějších letech. Je to příběh jednoho z největších dobrodružství posledních pěti set let, které může být přirovnáváno snad jen k dobytí Měsíce. Na rozdíl od Američanů však Kolumbus nevěděl, kde a zda vůbec přistane. A za to mu náleží obdiv. (oficiální text distributora)

bloody21

odjakživa nechápu, proč civilizovaní lidé jsou tak zlí, vypočítaví a tak majetničtí, kde se v nich bere ta zloba? logika toho že kolumbus objevil ameriku se mi zdá uplně padlá na hlavu! nebyla ta pevnina obydlená? to je jako kdyby indiani prijeli do spanelska a rekli ze objevili novy svet- ti lidé meli své božstvo, léky, vše co potřebovali, španělé z nic udělali otroky a zemi obsadili. Býval to ráj a jak tam vkročil mocný člověk všechno dosral, bylo by docela zajímavé, jak by kontinent vypadal, kdyby byl nenalezen, všude krásné zelené palmy, plno mlhy no jo zase amíci ukázali pravou stránku lidské duše ()

HarveyDent

Columbus udělal jednu jedinou chybu. Chtěl být Leninem 425 let před Leninem. Měl dělat to, co mu šlo nejlíp. Mořeplavit se dál až do ..... 90% ()

Asdas

Scott má fantastický cit pre detaily , obraz , zvuk a výber hercov ale rozprávač je to mizerný a u takejto látky je to škoda. ()

GoustDog

Unbelievable těžké tohle dílko hodnotit. Po všech stránkách velice opojné; vcelku i chytré. Atmosféra leckdy totálně uhrančivá, zvláště díky triumfální skladbě od Vangelis. Co mi však vyprávění dost narušovalo, byla přítomnost badass tejpka v "metalovém kostýmku", který mě svou přítomností vyloženě ničil. Chápu, že měl svou úlohu a jeho fajnový obleček ji měl asi ještě více zvýrazňovat, ale i tak byl... Trapný. Nezapadal sem. Buď bych býval tuhle postavu vyškrtl nebo ji obsadil nějakou menší karikaturou. A vhodněji ho oblékl. Jo a Gérard Depardieu byl skvělý! ()

darthvader77

Vynikající režie, nádherné snímání lodí(důkaz, že mám co do činění s mistrem Scottem), vynikající Gérard Depardieu v roli Kryštofa Kolumba. Neskutečně zajímavý pohled na jednu z nejslavnějších postav historie, která mapuje vše, které okolnosti stály za zahájením cesty do Ameriky až po konec jeho života, tudíž jsou zde i méně známé části Kolumbova příběhu. Vangelisův soundtrack je jeden z nejlepších. P. S. Sigourney Weaver v roli královny Issabely je dalším skvělým hereckým výkonem. ()

kubilov

"Nový Svět je katastrofa." Tak za prvé, skladba od Vangelise - Conquest of paradise patří mezi 10 nejlepších filmových soudtracků. Za druhé, Gérard Depardieu mě i přes mou počáteční skepsi svým herectvím naprosto odrovnal. Za třetí, s postavou Columba skvěle kontrastuje sice nepříliš výrazný, ale přesto tak nenuceně "odporný" záporácký dvojblok Assante-Wincott. No a za čtvrté, nechápu, jak může někdo vyzdvihovat Sigourney Weaver, která byla na plátně dohromady ani ne 15 minut, za kterých toho fakt moc nestihla. Dobytí ráje je po právu jedním z nejlepších Scottových filmů a současně je i jedním z mých nejoblíbenějších kousků právě od tohoto režiséra. Skvělé vykreslení střetu kultur, Columbova boje proti větrným mlýnům, doba konzervativní inkvizice a konstatování, že bohatství nezaručuje bohatství (ať už si to každý vyloží jak zrovna potřebuje). ()

Brano

Vôbec ma tento film nebavil. Veľmi nudná réžia Scotta od ktorého som očakával viac. Najzaujímavejšia a zároveň najkrajšia scéna bola plavba lodí, spolu s nádhernou hudbou od Vangelisa, ktorú sa oplatí vidieť. ()

Guran

Ze začátku to vypadá nadějně. Cesta do ameriky také není špatná, i scény na pevnině jsou v poho, ale poté film zachvátí nuda a nedá se na tou koukat. Překvapilo mě, že snímek natočil ridley Scott. můj oblíbený režisér to tentokrát nenatočil nejlíp, ale spíš nejhůř. Takovýto borec z toho mohl vytěžit víc. Známé tváře jako Sigourney a Gerard snímek nezachránili. Je to škoda. ()

helrohir

Napriek niekoľkým drobným odchýlkam od historickej reality, scenáristickým zaváhaniam a pár zveličeným Columbovým vystúpeniam, si ma tento Scottov výpravný historický film získal. Myslím si, že Columbov život ako taký bol poňatý celkom komplexne, a preto by v tomto prípade bolo zbytočné kritizovať dĺžku filmu, nakoľko v prípade, že by bol film prestrihaný a skrátený, nemusel by požadovaný výsledok "vyššej zábavnosti" vôbec dostaviť. Je pravda, že niektoré scény boli možno trochu nudné a celkové tempo filmu je dosť pomalé, ale Ridley dokáže vždy pozornosť udržať minimálne svojím vizuálnym poňatím a v prípade dialógov zas často zaznejú aj hlboké myšlienky, ktoré stoja za zamyslenie. Gerard Depardieu sa podľa môjho názoru na rolu Columba perfektne hodí a jeho herecký výkon je dostačujúci. Podobne ma zaujal aj výkon M. Wincotta, ktorému by som po tomto filme ponúkal záporné úlohy v každom druhom filme. Najvýraznejšími prvkami filmu sú rozhodne vizuálne spracovanie, kde snáď každý záber pôsobí ako umelecké dielo a samozrejme Vangelisova hudba, ktorá vždy keď zaznie, tak spôsobuje dokonalé zimomriavky. Film nie je po všetkých stránkach dokonalý, ale jeho monumentálnosť a epickosť proste dokáže pohladiť všetky divácke zmysly. 80%. ()

LdaVinci

Paráda! Na doporučení mamky a udělal jsem dobře. Precizně natočený, nádherný záběry, úžasná hudba a velké ponaučení o zásadní události, která vlastně ani není v zas tak daleké minulosti. Skvěle vyobrazená ta slavná, všemi známá Kolumbova cesta a objevení Ameriky. ()

Overclocker8

Asi po třiceti letech jsem si připomněl tenhle Ridleyho první historický spektákl a musím říct, že už se na něm trochu podepsal zub času. Pěkne vykresluje kontrast mezi společností Evropy na konci středověku, ovládané šílenými pámbíčkáři a po mamonu a zdrojích prahnoucí šlechtou, a pohodovými domorodci Nového světa. Musím pochválit i některé povedené rekvizity jako Kolumbovo plachetnice (stýská se mi po době poctivé filmařiny bez CGI). Příběh je ale jinak docela slabý a stopáž neúměrně dlouhá. Co ale film pozvedá na o několik levelů vyšší úroveň, a co ani trochu nezestárlo, je hudba. Vangelis tehdy k tomuto filmu složil za mě nejlepší soundrack všech dob. Čest jeho památce. ()

Mejsy

Možná bych i těch hvězdiček dala víc, ale mám ráda dějiny a historická fakta a tak mi dost vadí u historického velkofilmu jejich nedodržování, jako by pro Kolumbuse bylo hračkou přeplout oceán a bez problému a téměř bez protestů svých námořníků dosáhnout vytoužených břehů. Hudba a Depardieu to zachraňují, ale celkově to bylo zklamání. Od takového filmu jsem čekala víc. ()

Dass

Uzasna hudba, skvely hlavni predstavitel a obstojna historicka presnost. Temer to, jak by mely filmova ztvarneni slavnych osobnosti vypadat. Temer.... ()

(fjw)

Nevim, ale já se místy nudil:( Nebýt výborné Vangelisovy hudby a Gérarda Depardieua, tak by byli dvě hvězdičky... Sice velmi výpravné, ale celkově neúnosné... ()

Lighter

Tím, čím mohlo být Království nebeské v režisérské verzi s lepším titulním hercem a drobnými změnami ve scénáři, je pro mě tento film. ()

moviepill

Výborné spracovanie príbehu o objavení Nového sveta. 4* osobne za scenár a Gérarda Depardieu, plus piata * za podmanivú hudbu majstra Vangelisa. Občas nejaká brutálna scéna, ale napríklad zábery na upaľovaných len ešte viac ilustrujú tú dobu - a myslím že bez zveličenia. Neprekáža mi ani dĺžka filmu, tento drobný nedostatok naprávajú už spomínané klady. PS: za zmienku stojí aj postava Armanda Assante, môjho obľúbeného herca. DODATOK 2009: Zakaždým čo tento film vidím, tak ho mám ešte radšej. Momentálne (a asi už navždy) môj TOP 5 film a TOP FILM v histórii! ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Depardieu jako ruský černokněžník?

Depardieu jako ruský černokněžník?

24.05.2010

Grigorij Jefimovič Rasputin, šílený mnich, léčitel, mystik, či podle některých hříšník a čaroděj, který zaprodal duši Ďáblu. Fascinující postava ruské historie se dočkala už mnoha filmových ztvárnění… (více)