1492: Dobytí ráje

• Francie 1492 : Christophe Colomb (více)

Každé dítě zná ten příběh námořníka z Janova, který vyplul hledat novou cestu do Indie a objevil nový svět. Idylický ráj na zemi, oplývající bohatstvím. Dočkal se poct po svém návratu, ale prožil také mnoho útrap a hrůzy. Ať už je předmětem oslavování nebo zatracování, jedno mu nikdo nevezme. Ukázal svým následovníkům cestu a spustil ohromnou lavinu změn. "1492" je fascinujícím a provokujícím příběhem jedné z nejzáhadnějších postav historie. Nezobrazuje pouze Kolumbovu plavbu, ale také období více než dvaceti let jeho života a úporné snahy získat podporu na uskutečnění dávného snu. Zachycuje muže a ženy, kteří ho podporovali či mu stáli v cestě, i útrapy, jimž byl vystaven v pozdějších letech. Je to příběh jednoho z největších dobrodružství posledních pěti set let, které může být přirovnáváno snad jen k dobytí Měsíce. Na rozdíl od Američanů však Kolumbus nevěděl, kde a zda vůbec přistane. A za to mu náleží obdiv. (oficiální text distributora)

jopal

Kvoli perfektnej hudbe nebudem pridavat filmu. Chybal tomu trosku rychlejsi spad, ale celkovo prijemny zazitok, zvlast sceny z "raja". ()

TanoKaridy

Nádherný film, který byl zničen v české verzi příšerným dabingem!!! Např. odporný hlas I.Vyskočila zní u tří různých postav. S dabingem tento film nedoporučuji. ()

aannemer

Víc než 3,5 nemohu dát. Depardierova francouzská angličtina je děsná, ale to není to nejnudnější na filmu s tak velkým potenciálem. Scottovi se příliš nepovedl a scénáristovi bych za jeho výtvor dal s chutí padáka. Na Kolubově cestě bylo nejzajímavější zejména to, co jí předcházelo a co jsme podrobně mohli vidět kdysi v jakémsi TV seriálu. Neméně zajímavá byla i strastiplná cesta k Novému světu, ale i tu zde filmaři odflákli. Film se tak scvrkl na zásadní vyjádření historické tragédie, kterou objevení Ameriky odstartovalo - totiž pět set letou genocidu Indiánů od evropských kolonizátorů. Nic jiného než bolest a zmar jsme jim totiž my, jako zástupci více rozvinuté civilizace nedokázali přinést. ()

imaginer21

Kdybych neznal Vangelis a Scotta, o nějaké Dobytí ráje bych tehdy asi ani nezavadil... Jeden z mála filmů, jehož soundtrack je slavnější jak on sám. ()

ariari

toto nie je film o amerických naháňačkách...Vychutnajte si úplne pohodový ale zato pútavý troška emotívny príbeh. Amerika sa tiež nedobyla za jednu hodinu :-) ()

Trinculo

A po tomto filmu se stal Vangelis ještě legendárnějším než byl před tím. Jsou lepší filmy na toto téma, ale tohle je jeden z velkých Scottových neuchopitelných historických eposů o dobývání nových světů. ()

Scaevola

Přiznávám, že úvodní fáze snímku je dechberoucí a v kombinaci s takřka geniální hudbou od Vangelis je scéna prvního Columbova přistání v Americe nezapomenutelná. I následující zápletky s domorodci jsou pojaty dobře a výmluvně přesně ve stylu ostatních historických velkofilmů R. Scotta, ale už zde začíná film ztrácet dech a finální přemítání o roli objevitele v dějinách ve spojení s dvorskými intrikami je víceméně nezáživná nuda, byť se všichni zúčastnění snaží ze všech sil. Škoda této klesající kvalitativní tendence, jakožto pocta odvážnému muži snímek funguje skvěle. ()

Hnillard

Hmla, palmy, džungľa....hypnoticky prvy obraz Nového sveta si mi vryl do pamäte asi navždy. Takéto poctivé filmy sa už dnes netočia. Dych berúci vizuál takmer bez použitia digitálnych efektov. Krásna vyprava, všetko pekne a poctivo natočené. Škoda, že film niekedy nudí a zbytočne spomaľuje tempo, ale aj tak som sa priklonil k 5*. A to hlavne z dôvodu, že dnes už nikto nemá guráž natočiť takýto poctivý film. Len krútim hlavou ako mohol Ridley natočiť taky digitalny brak ako Exodus. ()

jjjerry

Bohužel až přiliš dlouhá stopáž, místy jsem se nudil. Snímek si za každou cenu hraje na "velkofilm". Hudba Vangelise je fajn, aleaž přiliš "lacině prvoplánovitá". Stejně tak kamera a gesta Depardieho při těch "monumentálních" scénách. Určitě doporučuji vidět, ale jednou to stačí. ()

LencaN

Autentické, drsné, ale místy příliš uondané a pomalé. Na to, že je film starý už 16 let to nevypadalo tak zle. Ale není to nic jiného než průměr, který brzo zapomenu. Rozhodně je tohle fajn třeba pro děcka na konci roku, když jsou rádi, že se ve škole už nemusí učit a můžou pospávat na lavici, ale zároveň můžou i koutkem oka zahlédnout něco, co se jim v dějepisu bude hodit. ()

Kozlowski8

Dobrodružné a na svou dobu velkolepé vyobrazení velkého objevitelského počinu Kryštofa Kolumba a toho, co mu předcházelo. Kolumbus se musel vypořádat s mnoha nástrahami a problémy už před vyplutím, poté během náročné plavby a to nejtěžší přišlo později - po objevení nového světa. Byl to velký nadšenec, ale taky naivní snílek se smyslem pro spravedlnost, což se mu v konečném součtu vymstilo. Hezký film po všech stránkách s legendární hudební kulisou Vangelise. 75%. ()

Felix22

Těžko se to hodnotí. Výpravou, hudbou i slušnou režií je to pěkná podívaná, ale celkově takové utahané a chaotické podobně jako doba v níž se snímek odehrává. Depardieu je na začátku přesvědčivý ve své roli a snadno se chápou jeho motivace a snahy o dosažení svých cílů, potom je ale takový nemastný neslaný, a ostatní postavy nedostanou zas tolik prostoru. 70% a dost utahané čtyři hvězdičky. ()

Radu1

Žádné velké dobrodružství ve stylu robina hooda, pro mě bylo zprvu zklamáním, postupem času si charismatický Depardieu dokáže podmanit diváka, který sleduje, jak to tehdy opravdu mohlo být... Skvělý zážitek ()

zurivymlok

Podle mě jeden z nejpodceňovanějších snímků, který by si zasloužil více pozornosti i vyšší výdělek. Je s podivem, že 1492 Dobytí ráje byl propadákem, zatímco oprávněně velmi kritizovaný škvár poslední doby Souboj Titánů (2010) utržil obrovské peníze. V tomto snímku si zopakovali spolupráci Ridley Scott a Vangelis (bohužel naposledy) a výsledný efekt tohoto spojení přináší opět vynikající zážitek, co se atmosféry týče. Sice není tak uzemňující jako v Blade Runner, ale stále mnohem výše, než u ostatních snímků. Scénář se dle mého názoru velice povedly a také obsazení Gérarda Depardieu do hlavní role se ukázala jako výborným tahem. Slabší stránkou je absence jakékoliv akce. Pokud se tu už vyskytne, je velice brzo utnutá a tak se divák musí spokojit pouze s náznaky. I přesto jsem s tímto filmem spokojený a ač bych nějakou akci uvítal, tak jsem se ani na chvilku nenudil. Top scéna je, když se poprvé objeví země. Fakt nádherně natočené. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Depardieu jako ruský černokněžník?

Depardieu jako ruský černokněžník?

24.05.2010

Grigorij Jefimovič Rasputin, šílený mnich, léčitel, mystik, či podle některých hříšník a čaroděj, který zaprodal duši Ďáblu. Fascinující postava ruské historie se dočkala už mnoha filmových ztvárnění… (více)