1492: Dobytí ráje

• Francie 1492 : Christophe Colomb (více)

Každé dítě zná ten příběh námořníka z Janova, který vyplul hledat novou cestu do Indie a objevil nový svět. Idylický ráj na zemi, oplývající bohatstvím. Dočkal se poct po svém návratu, ale prožil také mnoho útrap a hrůzy. Ať už je předmětem oslavování nebo zatracování, jedno mu nikdo nevezme. Ukázal svým následovníkům cestu a spustil ohromnou lavinu změn. "1492" je fascinujícím a provokujícím příběhem jedné z nejzáhadnějších postav historie. Nezobrazuje pouze Kolumbovu plavbu, ale také období více než dvaceti let jeho života a úporné snahy získat podporu na uskutečnění dávného snu. Zachycuje muže a ženy, kteří ho podporovali či mu stáli v cestě, i útrapy, jimž byl vystaven v pozdějších letech. Je to příběh jednoho z největších dobrodružství posledních pěti set let, které může být přirovnáváno snad jen k dobytí Měsíce. Na rozdíl od Američanů však Kolumbus nevěděl, kde a zda vůbec přistane. A za to mu náleží obdiv. (oficiální text distributora)

GREGOIRE

Velký oči. To je první, co se mi vybaví. Velikost, výpravnost, veliké ambice tohoto snímku. Gérard Depardieau podle mě nedokáže takový kolos na svých, byť seberozložitějších ramenech unést. Nepovažuji ho vůbec za špatného herce, ale podle mě mu mnohem více seděly skromnější a lehce komické role z počátku jeho kariéry. Léty se dostal do pozice obra, který MUSÍ ZAHRÁT VŠECHNO, co se objeví – Obelixem počínaje a Jeanem Valjeanem v Bídnících konče. Proto stále více odvádí, jak píše Radyo – STANDARDNĚ dobrý výkon. A to je právě ono. Vždy se na něj dá koukat, ale je to standardní skrz naskrz. Standard je konzerva - něco, co očekáváme, na co se můžeme „spolehnout“, ale také něco, co nás nepřekvapí, nevyvede z míry a nenadchne. Ale nechme Obelixe Obelixem. Dobytí ráje má krásné scenérie a záběry (Ridley Scott se nezapře), k tomu výtečná hudba Sigourney Weaver to v roli španělské královny sekne Je to hezká podívaná ALE „jen“ dobrý standard. Zůstává Cimrmanovská otázka: „Není to málo, Antone Pavloviči ?“ ()

Yoss

Vizuálna žranica, ktorú vie ponúknuť iba Ridley Scott. Čo tam potom, že scenár a dialógy pokuľhávajú, keď obraz pochádza z rúk maestra a hudba, ktorá sa stala už klasikou, z rúk božského Vangelisa. Tieto dva atribúty mi stačia na to, aby Conquest of Paradise patril medzi mojich top dvadsať filmov. PS: Po 18 rokoch som si tento masterpiece pozrel znovu 2.3.2024. Nestratil nič na dokonalosti obrazu, zvuku a kamery. ()

dehlie

mám veľmi rád historické filmy, z obdobia námorných dobrodružných výprav špeciálne. monumentálna hudba robia tento film lepším než v skutočnosti je. čakal som omnoho viac. napriek tomu- viac takýchto filmov! ()

Movie Gourmet

Film jehož ikonou je Vangelis(ův) soundtrack a v něm pak zvláště kladba "Dobytí ráje" (Conquest of Paradise). Dobře natočený snímek s kvalitní režií Ridley(ho( Scotta kvalitním scénářem. Kryštofa Kolumba dobře ztvárnil Gérard Depardiu. Verdikt: 4* a 80 %. ()

mira007

Film který na život Kryštofa Kolumba vrhá lehce odlišný stín pohledu, než jak jsme ho suše vnímali ze školních osnov. Perfektní obsazení, výprava a legendární skladba od Vangelise. ()

bobstock

Velkovýpravná nádhera, jistý režisér a snad nejslavnější soundtrack devadesátek zaručují nestárnoucí podívanou. Jediné, co bych si ještě přál, aby herci mluvili v tehdejší starošpanělštině. :) 85% ()

KM Phoenix

Vizuálně opulentní, ale dějově přece jenom dost pokulhávající. Navíc my přišlo, že dost zredukovali a zjednodušili problémy počátků kolonie a neschopnosti jejího vedení, tak i konflikty s hidalgy a také o tom jak velkou roli u Kolumba hráli nějaké ideály o ideální společnosti. Depardieu my v roli Kolumba moc neseděl a v původním znění nebylo moc rozumět jeho angličtině se silným francouzským přízvukem. ()

Vronsky

Gérard Depardieu jako Kryštof Kolumbus sice nezklamal, ale více síly tohoto snímku se nachází v jeho výtvarném provedení. Krásný záběr je po chvíli vystřídán ještě krásnějším a společně s Vangelisovou hudbou se ze Scottova filmu stává radost pro dva smysly. 1492: Dobytí ráje často působí jako nádherné obrazy pohybující se v režii výjimečné osobnosti filmového světa tempem, které někdy opravdu sluší více obrázárně než sálu kina. Avšak těm, kteří si občas umění-neumění pořádně zívnou, bych doporučil nepřemýšlet nad délkou a nechat se unášet dokonalými záběry. Skvělý režisér totiž natočil další skvělý film. ()

Emzet

Tak hned pro začátek - jedna hvězda stržena za podporování obecně rozšířené ptákoviny (která se učí na ŠKOLÁCH, proboha), že ve středověku byli všichni přesvědčeni, že Země je placka (kdo nevěří ať tam běží - skutečně). V "placatou Zemi" nevěřila většina společnosti už od dob Pythagora a důvodem proč Kolumbovi bránili v cestě byl fakt, že Kolumbus sám drasticky podcenil velikost Země a nikdo si nemyslel, že by cesta do Indie přes opačnou stranu mohla být jakýmkoliv způsobem výhodná. Je pravda, že tato zlovolná realita nedává tolik příležitostí k dramatickému startu příběhu, ovšem po tolika letech sledovat teorii historického šarlatána Washingtona Irvinga (safra, David Irving, Washington Irving... John by si měl rychle změnit jméno), který v roce 1838 napsal o Kolumbovi první knihu a vylíčil tam tuhle hovadinu, v mých očích Scotta trochu sráží. Když už natáčím skoro tříhodinový film s monumentální výpravou, tak snad můžu udělat trochu rešerší. Ovšem když už jsem zmínil tu stopáž - ona délka také není moc příhodná. Režie, výprava a všechno je...ehm, velkolepé, ale to ještě bohužel neznamená dobré. Dobytí je tak nějak roztahané, na můj vkus divné, Depardieu mi tady vůbec nesedí a Vangelisova hudba rozhodně nestačí. Přiznávám, že tento film jde tak nějak docela mimo mě (vrcholem bylo, když jsem usnul - to se mi u filmů nestává a u dobrých už vůbec ne) a tak řadím tento snímek k oné "temné" půli tvorby pro mne rozpolceného Ridleyho Scotta. ()

petikacka

Nečekala bych, že může vzniknout, takový historický film... Myšleno bez příkras... Žádná pohádka a dobrodrůžo, ale syrový, poctivý film... Přijde mi jako pokračování Apocalypta... Co bylo dál, když přiběhli k pobřeží a uviděli lodě španělských conquistadorů, kteří si v brutalitě s indiány nezadají... Vyjímečná hudba a filmové obrazy... Příběh Cristobaa Colomba, dnes oslavovaného a tehdy v nemilosti... Za mě 100% ()

Milwa

Je to film pro fajnšmekry, pocitový a v mnoha ohledech pravdivý, tak nějak se to mohlo stát. O nudě tu nemůže být řeč.Vangelisova hudba tomu dává velmi mnoho, skvěle podtrhuje tento příběh o člověku, který překonal dobu a přeze všechno uskutečnil svou vizi. ()

blazenka

Silné jako pra... Fakt povedené. Nejvíce způsobila hudba, dále výkon Depardieu a Wincott, který pro mě zazáříl už v Robinu H00D0VI. Prostě čistě 80% ()

RadimFišer

Pro mě originální film, se skvěle zvoleným hercem. Dokonalé vrásky pana Gerarda sem dokonale sedí. Výborně propracovaný vztah s domorodci a vzbouření. Určité kapitoly, na které si člověk rád vzpomene a diví se, jak se mu usadili v mysli, i když je považuje za zapomenuté. Je příjemné mít v kulturním dědictví filmy, které jsou pestřejší a zábavnější než nějaké vyprávění hodiny a hodiny od učitelů, kteří si myslí, že vědí jak to bylo.Dávám za 4 hvězdičky. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Depardieu jako ruský černokněžník?

Depardieu jako ruský černokněžník?

24.05.2010

Grigorij Jefimovič Rasputin, šílený mnich, léčitel, mystik, či podle některých hříšník a čaroděj, který zaprodal duši Ďáblu. Fascinující postava ruské historie se dočkala už mnoha filmových ztvárnění… (více)