1492: Dobytí ráje

• Francie 1492 : Christophe Colomb (více)

Každé dítě zná ten příběh námořníka z Janova, který vyplul hledat novou cestu do Indie a objevil nový svět. Idylický ráj na zemi, oplývající bohatstvím. Dočkal se poct po svém návratu, ale prožil také mnoho útrap a hrůzy. Ať už je předmětem oslavování nebo zatracování, jedno mu nikdo nevezme. Ukázal svým následovníkům cestu a spustil ohromnou lavinu změn. "1492" je fascinujícím a provokujícím příběhem jedné z nejzáhadnějších postav historie. Nezobrazuje pouze Kolumbovu plavbu, ale také období více než dvaceti let jeho života a úporné snahy získat podporu na uskutečnění dávného snu. Zachycuje muže a ženy, kteří ho podporovali či mu stáli v cestě, i útrapy, jimž byl vystaven v pozdějších letech. Je to příběh jednoho z největších dobrodružství posledních pěti set let, které může být přirovnáváno snad jen k dobytí Měsíce. Na rozdíl od Američanů však Kolumbus nevěděl, kde a zda vůbec přistane. A za to mu náleží obdiv. (oficiální text distributora)

zekon

Takový zvláštní film. Měl jsem pocit u některých scén jakoby nebyly celé, někde zase že jsou příliš dlouhé a nic neříkající. Film v celku dobrý, herci skvělí, ale prostě divný, takový ten s hromadou oskarů co není pro lidi. A ta vychvalovaná hudba mi tam teda vůbec neseděla! Ne že by byla špatná, ale podle mě není filmová. Oproti OST elitě Zimmer, Williams, Goldsmith, atd nedokreslující film. Pokud u mě nevzbudí film pocit: to chci vidět ještě jednou, není dobrý. ()

MJI

Tohle byl jeden z prvních filmů, který jsem viděl v původním znění s titulky. Možná úplně první. V rámci výuky mě na to společně ještě se dvěma spolužáky vzal učitel angličtiny. Rodilý mluvčí. Homosexulní pedofil. Touhle dobou bude ale už jistě na svobodě. 4* ()

Svadbos

Hudba, akú zložil k tomuto filmu Vangelis, je neopísateľne nádherná. Nadčasová záležitosť a predsa taká dobová. ()

Dupac

Majestátní oslava výjimečnosti a vizionářství, a to i tehdy, pokud jejich účel světí prostředky, což platilo jak na Kryštofa Kolumba, tak zřejmě i na režiséra tohoto podceňovaného filmu. Ridley Scott dává na odiv svoje režijní mistrovství více než kdy předtím, jeho obrazotvornost je v pečlivě komponovaných záběrech opravdu neuvěřitelná (detaily nohou, které poprvé vkročily na půdu Nového světa, výtvarné kompozice lodí na moři atd.). V takových momentech si uvědomíte, že v rukou jiného režiséra by z toho vzniknul mnohem konvenčnější film. K tomu hraje patetická Vangelisova hudba s dnes už dost zprofanovaným hlavním motivem, která se chvílemi zdá být lehce nepůvodní (co třeba takový Jerry Goldsmith), ale ve spojení s tím vizuálním obžerstvím funguje skvěle. Kromě dodnes fascinující výpravy nezestárly ani herecké výkony, Gérardovi toho Kolumbuse prostě věříte, Putin nePutin. Conquest of Paradise zůstává nejpřesvědčivějším historickým velkofilmem R. Scotta, protože z něj nečiší komerční kalkul jako z Gladiátora ani scénáristická bezradnost jako z Království nebeského. Jen je trochu moc roztahaný. 85 % ()

Agnostik

Nádherný a poutavě natočený film o životě slavného mořeplavce a objevitele Ameriky z Janova.Navíc jméno mistra režie mluví samo o sobě a je tak zárukou jisté kvality.Co dodat?Naprosto strhující a výpravná podívaná z Gerardem Depardiem v hlavní roli,a jistě prozatím nejlepší filmové zpracování o životě a díle snad nejznámějšího mořeplavce dějin Kryštofa Kolumba. ()

shinlove

Miluji Vangelisovu hudbu, filmy Ridleyho Scotta, ale tohle byla zbytečně zdlouhavá a místy dost nevyvážená podívaná. Chvíli člověk odvrací zrak, aby se poté půl hodiny nudil. Někdy na to kouknu znovu a třeba změním názor, ale tohle na víc než 3* není. ()

dauby

Viděl jsem film znovu po letech a musím říct - nic moc. Hudba je samozřejmě monumentální a ční nade vše. Depardieu je dobrý herec, i když trochu moc obtloustlý na tuto roli. Ale děj je poměrně zdlouhavý, a to hlavně ve své druhé polovině, kdy už jsem se docela nudil. Takže přese všechnu monumentálnost a nákladnou výpravu je to jen průměrný film. ()

Nathaniel8

Film celkem slušný i když vidím jedno zásadní mínus a tři velká plus. To mínus je délka. Ten film chce být velkofilm. On to je i velkofilm... místy. Ale ta stopáž je obrovská na to, že se ve filmu skoro nic neděje. Takže minus je jasný. A ty plusy? Hudba, hudba a ... hudba. ()

kodwin

Hudba je známější než film. Neprávem. Film je stejně dobrý. Depardieu ještě mladý a zdravého rozumu předvádí výborný výkon, pěkná je výprava a kamera. Scénář mohl být svižnější, ale není špatný. K plnému hodnocení mi chybělo málo. KK byl člověk, který posunul svět dál a jeho činy by se měly připomínat bez ohledu na to, jak "osidlování" nového světa nakonec dopadlo. ()

Nataniel73

Film Dobytie raja má tri veľmi silné atribúty, ktoré z neho robia veľkofilm se vším všudy. V prvom rade je to skvelý režisér Ridley Scott, ktorý dokázal upútať aj snímkami Votrelec či Legenda. Filmu Dobytie raja vtiskol nezabudnuteľnú atmosféru (práca s kamerou priam dokonalá, spomalené zábery na detaily, či vizuálne nádherné zábery na západ slnka nad oceánom). Druhým atribútom je herecké eso Gerard Depardieu, ktorý snáď ani nedokáže hrať v priemerných filmoch a každú postavu, ktorú stelesňuje zahrá tak bravúrne, až mu divák chtiac nechtiac zobe z ruky a uverí každé gesto. Sympatický herec poňal Krištofa Kolumbusa svedomito a presvedčivým výkonom prispel výraznou mierou k úspechu filmu. No a tretím a možno aj najsilnejším atribútom je skvostná hudba majstra Vangelisa. Dokonale sa hodí k jednotlivým pasážam filmu, pôsobí dôstojne a úplne prirodzene. Ešte mám doma odložený soundtrack na audio kazete. Prvá polovica filmu sa mi zdá jednoznačne lepšia ako tá druhá. Hlavne príprava na nebezpečnú plavbu a prvé nesmelé kroky námorníkov na neznámom ostrove. Tá druhá polovica filmu mi už prišla trocha pritiahnutá za vlasy a mierne chaotická. Ak by si film udržal úroveň po celý čas premrštenej stopáže, uvažoval by som nad plným počtom. Škoda, že samotná plavba nedostala viac priestoru. Môžem však skonštatovať, že náročná úloha zfilmovať osud objaviteľa Ameriky bola zvládnutá na viac než slušnej úrovni a v mojom osobnom rebríčku je tento film pomerne vysoko. 85% ()

Nick321

Krásný film, doprovázený božskou hudbou od Vangelise, nechť spočívá v pokoji. Dějově je to místy spíše pohádka, opravdu nelze s určitostí říct, jestli byl Cristoforo Colombo takový dobromyslný lidumil, který by domorodcům nezkřivil ani vlas. Přesto mne tento film baví, mám rád mořeplavectví, objevování, exotiku. V letech, jako byl natočen 1492 se točila kvalitní kinematografie. ()

Bragi66

Je to sice Ridley Scott, ale je to dlouhé a navíc nevěrohodné. Z námořníčka z Janova to dělá mýtus o otci zakladateli. Mnoho bodů za výpravu a hudbu, ale mínusy za hluchá místa. Z díla je patrná úporná tlačka na to, abychom to brali jako velkofilm. ()

tester

Vzhledem k tomu, že 1492 je film historický, obsahuje docela dost omylů a nepřesností. Tak zaprvé je to osobnost Kolumba. Ve filmu je vykreslen jako velký lidumil, ale skutečnost byla poněkud jiná: Kolumbus dychtil po zlatě a bohatství a když mu Indiáni nenosili dost drahocenností, nechal jim uřezávat uši. Ve 1492 tuto stránku Kolumbovy osobnosti nahrazovala postava Mojika, jenž si myslím snad ani neexistoval. Také o zastávce na Kanárských ostrovech není ani zmínka. Právě kvůli ní pravděpodobně doplul zrovna do Karibiku. Stavba kamenného kostela na ostrově bez surovin je podivná. Ve skutečnosti byl kostel dřevěný. A nakonec výtka na závěr: Kolumbus byl nadosmrti přesvědčen o tom, že doplul do Orientu, ačkoliv ve filmu to tak nevyznělo. Ale abych pouze nekritizoval: hudba byla výtečná, herecké výkony taktéž (Depardieu, Wincott a ostatní se chopili svých rolí dokonale), atmosféra konce středověku byla skutečně realisticky působící a film přes svou délku nenudil. Dal bych pět hvězdiček, ale kvůli historickým omylům bod ubírám. ()

jakub.kuba

Až na to že je to ke konci strašně zdlouhavé, a že tam čas skáče ani si nikdo neuvědomí jak, tak je to vcelku nářez. Ale ty časové skoky... Film, který by opravdu potřeboval uvádět "o 7 týdnů později" a podobně, protože jsem se vůbec v čase neorientoval. Vyplují tam na lodi, scéna jak se loučí a o pár nevinných scén dál se dozvím že už plujou 7 týdnů. A o další chvíli později už jsou u břehu. Ale záběry jsou dobré a hudba je prostě ... Vangelis je nepřekonatelný. 80% ()

LOVIT

Tak trochu jiné podání, trochu mě mrzí, že ve velkofilmu byla plavbě věnována tak malá část filmu, v těch 3 hodinách je dost nudných a dlouhých záběrů, ale jsou tam i krásné a bohužel krátké. 3,5* ()

fire.wall

Nebýt těch nudných scén a začátku, tak bych dal lepší hodnocení. Šlo by to určitě o půl hodiny zkrátit a odnes bych si z toho víc. Někdy už jsem to chtěl vypnout a v tom momentu se zase začlo něco dít. Chybí tomu akce (místo tohohle bych se klidně kouknul na nějaký jiný kratší film a víc bych si ho užil. Mám skoro nutkání přepsat tu 4 na 3. ()

NikoKovac

Na celém filmu je nejlepší soundtrack, to je myslím bez pochyby. Film a jeho děj samotný je dobrý do doby, co Kolumbus objeví Ameriku, jak poprvé vstupuje na území, kde před ním žádný Evropan nebyl, pominu-li snad Vikingy. Pak už je to spíš zdlouhavá a nudná agónie. Zařadil bych to do okruhu filmů, které je dobré vidět, ale jednou stačí, pustit si to podruhé mě vůbec neláká. Myslím, že tohle téma si zasloužilo lepší zpracování. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Depardieu jako ruský černokněžník?

Depardieu jako ruský černokněžník?

24.05.2010

Grigorij Jefimovič Rasputin, šílený mnich, léčitel, mystik, či podle některých hříšník a čaroděj, který zaprodal duši Ďáblu. Fascinující postava ruské historie se dočkala už mnoha filmových ztvárnění… (více)