Reklama

Reklama

Rocky Dennis není chlapec jako každý jiný. Má od narození poruchu tváře, která mu zohyzdila celý obličej. Potýká se s posměchem a nepochopením mezi spolužáky, a proto jeho jedinou oporou by měla být matka. Ta žije ale jen ve světě motorkářů a drog. Rocky je tedy nucen se o vše starat sám, i o svou matku. Probouzí se v něm však také zájem o ženy, i když dobře ví, že mezi nimi nemá šanci. Až na slepeckém táboře, kam přijede vypomáhat, pozná Dianu, dívku svého života. Získá nové kamarády, matka přestává fetovat a vše se zdá jít k lepšímu. Bohužel jenom do doby, než mu kamarád odmítne plánovanou cestu po Evropě, než Diana odjede daleko do speciální školy a než ho začnou sužovat nesnesitelné bolesti hlavy... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (91)

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $8miliónovTržby USA $48,230,162Tržby Celosvetovo $49,200,000║ Zdravotne postihnutý chlapec znáša lepšie svoje utrpenie, než matka túlajúca sa po motorkároch a hľadajúca útechu v drogách. Príbeh má svoje plusy, hlavne v Ericu Stoltzovi ako Rockym so zväčšujúcou sa hlavou ale žijúci svoj sen o cestovaní po Európe. Dejovo prevažne v uvoľnenom prevedení, občas príde na nejaké tie menšie vyhrotené spory. /60%/ ()

ScreamJay 

všechny recenze uživatele

Vidět, to ještě neznamená umět nahlížet, být slepý zas neznamená nevidět. Člověku nebyla dána moc nad vlastním osudem, ale do své moci dostal všechny své sny, svá přání, svou osobnost, sílu žít, sílu snít, sílu být. Po světě chodí obrovské množství krásy, krásy kterou mnozí nevidí a přitom stačí tam málo. Zastavit se, naslouchat, dívat se skrze osobnost, charakter, skrze kouzlo lidské niternosti. Přiznám se, že před mnoha lety, ještě jako malý kluk viděl jsem na tehdejší obrazem vybledlé staré Teslovce, věčně přikryté přehozem prachu co nikdo nechtěl utírat jeden film. Film o klukovi s nemocí, co mu vzala krásu tváře, ale nespoutala jeho duši. Tehdy jsem nevnímal věci kolem sebe tak intenzivně, ne ty, které je třeba vnímat a přesto mě ten příběh hodně zasáhl. Od té doby jsem ho neviděl, až teď o víkendu. Mask(dle skutečných událostí) je zvláštní spletenec lidské přirozenosti, předsudků, vrozené potřeby snít. Příběh o tom, že si nikdo nevybere jak se chce narodit, ale má volbu v tom kým a jaký bude. Peter Bogdanovich a především scenáristka Anna Hamilton Phelan postavili vše zmíněné do kontrastu s tvrdou realitou maloměstského života 80tých let, s problematikou drog, lidské nezodpovědnosti, lehkomyslnosti. Byť s odstupem mnoha let připadalo mi dílko svým provedením hodně televizní, hodně „obyčejné,“ jeho náboj přesto nevyprchal. Skvěle napsané, s lehkým a nadhledovým humorem hlavní postavy Rockyho, ryze upřímné, bez patosu jakéhosi přebujelého sentimentu. Spontánní herecké výkony Erica Stoltze a Cher ještě podtrhují niterný rozkol dvou hlavních postav po stránce charakterů, náhledů na život. Výsledkem je tak nenucená psychologická výprava do lidskosti, opravdovosti, o ceně života a zdraví, o hloubce pocitů a citů, o potřebě lásky a splněných snů, o cestě a o cílech na ní. Jeden z malých (co do „legendárnosti“), leč nezapomenutelných filmů. Ať už si osud vezme cokoliv, nikdy nám nesmí vzít naději! [8/10] ()

Reklama

dobytek 

všechny recenze uživatele

Je to taková ždímačka na slzy pro citlivější diváky. Kromě toho, že je to natočeno podle skutečnosti, tak já na tom nic extra zajímavýho nevidim. Taky si řikám, do jaký míry to je podle skutečnosti. Nějak mi to celý připadalo dost vyumělkovaný. Týpek sice má držku, že by s tim moh rozhánět demonstrace, ale je nejchytřejší, nejvtipnější a nejoblíbenější. Pak se navíc dá dohromady s pěknou blonckou, která je slepá, takže jí ten jeho xicht nevadí. Skutečnej osud Rockyho Dennise sice neznám, ale ať mi nikdo neřiká, že to ve filmu nebylo až moc pohádkový. Mně se to prostě nelíbilo. ~ POZOR spoiler!!! ~ A když hlavní hrdina na konci zemřel, tak mi to bylo úplně jedno. Akorát jsem si v tu chvíli řikal, že když už je po něm, tak snad už brzy bude konec. ~ konec spoileru ~ Když se tak podívám, jakejm filmům jsem dal 3 hvězdičky, tak za normálních okolností bych šel s hodnocenim možná ještě níž. Ale v poslední době jsem měl "štěstí" na takový sračky, že mi v kontextu s tim, připadal tenhle film aspoň průměrnej. 50% P.S.ad Ivoshek: Pokud chcete vidět v televizi někoho s divně tvarovanou hlavou a nemáte rádi Lynche, podívejte se na seriál Stockinger. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Filmů na podobné téma je hodně. Většinou se jedná o slzopudné kýčovité dojáky, které plnou parou tlačí na divákovy city. Do této sorty však v žádném případě nepatří "Maska" režiséra Petera Bogdanoviche. Ani na chviličku nesklouzne k sentimentu, je opravdový a nenuceně baladicky smutný. Něco podobného se povedlo snad jen Clintu Eastwoodovi téměř o dvacet let později v "Million Dollar Baby". Bogdanovich se navíc ani nepokoušel o konfrontaci postiženého mladíka se zlým okolím. On natočil snímek s vidinou ukázat lidem život tohoto chlapce (zfilmováno dle skutečného příběhu) a že i pod znetvořeným obličejem se může skrývat dobré srdce. Jinak skvělá Cher, chlapský Sam Elliott a Eric Stolz v životní roli. Chválím i český dabing - Jana Hlaváčová, Pavel Rímský a Martin Sobotka odvedli skvělou práci. Více takovýchto filmů! 80%. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Keby som mala kopať hrob vždy, kedy vy mastičkári môjmu synovi predpoviete smrť, už by som sa prekopala do Austrálie.“ SLONÍ MUŽ pre tínedžerov. I tento príbeh je inšpirovaný skutočným človekom, konkrétne mladíkom s ťažkou kožnou chorobou. Fajn melodráme dominujú podľa očakávaní herecké výkony slepej Laury Dern, „modernej“ mamy Cher, dobrého motocyklistu Sama Elliotta a vtedy 22-ročného (a brutálne zamaskovaného) Erica Stoltza. ()

Galerie (47)

Zajímavosti (7)

  • Rusty Dennis (Cher) měla 14. října 2006 nehodu na motocyklu, na jejíž následky zemřela po měsíční hospitalizaci ve věku 70 let. Fakt, že přežila oba své potomky, vždy komentovala slovy: „Moje děti si užívaly každý den života. Každý okamžik!“ (kenny.h)
  • Skutečná Florance „Rusty“ Dennis (Cher) prodala filmová práva na Rockyho (Eric Stoltz) příběh za 15 000 amerických dolarů. Většina peněz šla na léčbu Rockyho bratra Joshuy (1955–1987), který se v polovině 80. let nakazil virem HIV a v prosinci 1987 podlehl nemoci AIDS. (kenny.h)
  • Poté, co dostala Cher roli matky, její přítel Val Kilmer chtěl hrát Gara. Byl ale odmítnu kvůli nízkému věku. (jarjarbinx)

Související novinky

Zemřel Peter Bogdanovich

Zemřel Peter Bogdanovich

06.01.2022

V prvních dnech nového roku přichází smutná zpráva pro celý svět filmu. Ve věku 82 let zemřel americký režisér, scenárista, herec, producent, filmový kritik, historik a v prvé řadě cinefil, Peter… (více)

Reklama

Reklama