Nadaný žák

• USA Apt Pupil (více)

Sir Ian McKellen a Brad Renfro se představují v hlavních rolích tohoto znepokojivého psychologického thrilleru, natočeného na motivy románu Stephena Kinga. Todd Bowden (Renfro) je nadaný šestnáctiletý středoškolák, jehož začnou zvráceným způsobem fascinovat zvěrstva nacistického Německa poté, co tuto látku začnou probírat v hodinách dějepisu. Jeho záliba se však nebezpečně zvrhne, když odhalí v osamělém starém sousedovi nacistického válečného zločince Kurta Dussandera (McKellen). Bývalý velitel koncentračních táborů se již mnoho let skrývá pod falešnou identitou v mírumilovném americkém městečku. Todd však své závažné odhalení neohlásí a výměnou za to přinutí Dussandera, aby odhalil temná tajemství, která jsou už celá desetiletí pohřbena v hlubinách zapomnění. Mezi mladíkem a starcem s otřesnou minulostí pomalu vzniká zvláštní pouto, jehož důsledky budou strašlivé... (Cinemax)

BlackTom

McKellen pochodujúci v nacistickej uniforme. McKellen posadnutý a pchajúci mačku do rozžeravenej rúry. McKellen s pohľadom šialenca... Myslím, že dobrácky Gandalf i fialovučký Magneto sa môžu pred touto rolou schovať. Toto bol koncert pre jednu osobu a to Iana McKellena. Nedá mi však nespomenúť aj skvelého Jana Třísku ako agenta Mossadu Weisskopfa a samozrejme Brada Renfra ako nadaného Todda. Knižná predloha od Stephena Kinga je ale ešte o kúsoček lepšia a temnejšia ;) ()

jondoe

Necital som toto Kingove dielo a to musim dohnat. Film je pre mna nadmieru uspokojujuci. Vyborne dialogi medzi dvom hlavnymmi ucastnikmi su brilatne a pri ich rozhovoroch tuhne krv v zilach. Ian McKellen bol v tejto snimke tak uzasny ze za nu mohol kludne dostat oscara. Je skoda Brada Renfreho. Mal to skvele naslapnute a bol skvelym hercom. ()

KoRner

Veľmi chladný film. McKellen fakt zahraje hocičo vždy skvele. Aj keď mi vadila jednotvárnosť jeho postavy. (Jeden z najhľadanejších zločincov žije si v tichosti roky svoj život a keď sa objaví chlapec čo ho spozná začne robiť jednu chybu za druhou?! Pochvala patrí Singerovi. ()

medlo

Zvrátenosť oboch postáv bola spracovaná na jednotku. Hlavne scéna s pochodovaním bola poriadne mrazivá. No v celku filmu chýbal prudší spád, niečo čím by som bol viac v napätí. To okolo odhalenia bolo dosť očakávané. Aj keď s koncom nie som až tak spokojný, dúfal som, že tomu mladému zotrie Tříska ten jeho úsmev z tváre. ()

see_sawandrew

Velice slušný scénář čerpající z povedené Kingovy předlohy dal Singerovi velmi spolehlivý stavební kámen. Pečlivě zvolení herci, jimž vévodí bezkonkurenční Ian McKellen, jsou zase nutností, aby scénář správně ožil. Poslední a nejdůležitější část skládačky je forma, kterou Singer neopominul a přesně věděl, jak vygradovat scénu pomocí narůstajících zvukových asynchronů a agresivního střihu. Nejlépe je to vidět na absolutně dokonalé scéně, při níž Todd nutí bývalého gestapáka pochodovat. Reálný horor děsivé minulosti i poukázání na tiché vody, za nimiž se skrývá sadistický charakter, jsou nakonec tím hlavním, co tento snímek žánrově začleňuje. Všemi směry vynikající film. 85% ()

Mistickzz

Brian Singer si za posledné mesiace, čo som zhliadol celú jeho tvorbu, vybudoval povesť jedného z najlepších režisérov dneška. Nadaný žiak je tak svelo natočený thriller, až mi niekedy tuhla krv v žilách. Singer má ohromný dar pretvárať tabu témy do absolútnej filmovej dokonalosti. O hereckých výkonoch sa ani netreba baviť, McKellen je boh. 84% ()

korndaddy

Mít souseda nacistu, to musí bejt bájo. Trávit se svým sousedem krásne chvilky nad zapálenou svící, společně s lahví dobré whisky a vyprávět si veselé historky z mládí o zážitcích se zabíjením židů. A Todda to tak bavilo. Než mu z toho trošku začlo jebat. Ale bavilo to i Kurta.. Než mu z toho taky začlo trochu jebat. Jsou prostě věci, který mají být zapomenuté, ale Todd si prostě nedal říct. Do té doby to ješte šlo a film by si ty tři hvězdy zasloužil, než to začalo bejt zbytečne moc vyhrocený a pro mě těžko uvěřitelný. Ian byl ale dobrej. ()

dris

Kniha vs film vždy dopadne vítězstvím knihy. Porovnávat je to nemožné, nic méně tohle? Naprosto špatně zpracované postavy, především Tod Bowden, pokud ho Singer nevykreslil tak jak měl, jako malou nadprůměrně inteligentní vraždící zrůdu, film ztrací tu hlavní náplň, tu která udělala knihu tím čím je. Tod by se nikdy nenapil mléka jako první, Dussander by nikdy nevzal domu houmlesáka, který vystoupil s ním na stejné zastávce a přespával u jeho popelnic. Oni ti klucí američtí si hrajou jak je to tam všecko svobodný a fajnový, ale pak ve filmu nemůžou ani ukázat jak jeden náctiletej pošahanej kluk umlatí bezdomovce kladivem a gumákovi Edovi ustřelí kousek hlavy. A to je to co tam chybělo, scéna kdy Kurt dostane infarkt je tristní. Knižní věta "Myslím že tě to nepřekvapí znáš to z první ruky" posouvá děj uplně někam jinam a počkat ten chlápek vážně ožije a Tod ho bude mlátit lopatou? Děláš si Singere prdel? Dal sis vůbec tu práci a knihu přečetl? Scéna kdy Moritz zjistí, kdo vlastně Denker je, byla jak bych to nazval, kreténská, to je to slovo. A ten konec - hajlujcí fašisti před nemocnicí. Dussander by to nikdy nedovolil, tak jako v knize, by odešel dříve, než by to propuklo, a ne když jede už Tříska ve výtahu. Role Jana Třísky myslím potěší každého českého diváka a gumák Ed se hodně povedl, takhle nějak jsem si ho představoval, David Schwimmer je dokonalý (až na to jak je zpracovaný jeho život ve filmu).A nakonec, já myslel že Todova nejoblíbenější zbraň je jeho puška a ne basketbalový míč. Kdyby si film hrdě nedal nálepku podle knihy Stephena Kinga asi by obstál, ale takhle ne. King při sledování musel brečet, zvracet a pokoušet se o sebevraždu. Závěr: Stinger vzal úžasnou knihu Nadaný žák, první jí pokálel potom jí snědl a potom ji vykálel a posléze znovu snědl znovu vykálel a poté ji převedl na filmové plátno. Příště, děkuji nechci. Společně s filmem Žert největší zklamání kniha/film. ()

Pyth

Videl jsem to moc brzo po precteni povidky a tak jsem trosku rozcarovan. Posunuti doby o par let, zestartarnuti Toda o 3 roky - to vsechno pomohlo. Nicmene veskere dalsi upravy byly spis ke skode. Neznalce predlohy to mozna bude bavit, ja byl spise zklaman. ()

Wally

Čekal jsem víc....recenze byly tak skvělé...Ian McKellen byl úžasný a v momentě, kdy si navlékl nacistickou uniformu, šel po zádech mráz...asi nejlepší moment filmu. ()

Hopper

Predlohu nepoznám, nečítal som a teda neviem porovnať. Osobne moje očakávania boli mierne sklamané, ale McKellen je opäť skvelý, v nacistickej uniforme úplne presvedčivý, mladý Renfro zahral psychopata taktiež úplne presvedčivo, čo má za následok vysoko nadpriemerný thriller, ktorému nechýbajú grády.Tříska je tu len okrajovo, ale aj tak je to radosť pozrieť sa a Singer zase raz presvedčil o svojich kvalitách. ()

cab

Mladistvy skolak prichazi na zajimavou skutecnost. V jeho sousedstvi zije byvaly nacisticky pohlavar a on se pod pohruzkou jeho prozrazeni zacne vyptavat na hruznosti, ktere zazil v prubehu druhe svetove valky. Veci se vymykaji "zakove" kontrole. Mrazivy thriller s presvedcivymi herci a po foremni strance na vysoke urovni. 75% ()

ElChe26

Obrovské zklamání. Film mě místy nudil a snaha o mrazivou atmosféru, kterou se snažil vyvolat líčením nacistickým zvěrstev se bohužel nedostavila. Myslím, že námět jako takový není špatný, ale možná bych ocenil jiný závěr. Nepotrpím si na šťastné konce, ale tomuhle rádoby intelektuálnímu prohnanému spratkovi jsem přál ve filmu jen to nejhorší. Daleko více se dalo "vytřískat" z lidské fascinace zlem a zvěrstvy páchanými během druhé světové války, to bohužel autoři filmu učinili jen velmi povrchně, proto musím udělit slabé 2*. ()

Mičl

Po hodině jsem si myslel, že film bude pouze o mlaďákovi co se rád projede na své BMXce a co si našel zalíbení v příbězích o nacistických zvěrstvech vyprávěných bývalým velitelem koncentráků. Jak jsem se mýlil. Dalších cca 40minut bylo naprosto strhujících. Za brilantní závěr zvládnutý po všech stránkách dávám * navíc. Joa Ian McKellen byl prostě vynikající... ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder