Nadaný žák

• USA Apt Pupil (více)

Sir Ian McKellen a Brad Renfro se představují v hlavních rolích tohoto znepokojivého psychologického thrilleru, natočeného na motivy románu Stephena Kinga. Todd Bowden (Renfro) je nadaný šestnáctiletý středoškolák, jehož začnou zvráceným způsobem fascinovat zvěrstva nacistického Německa poté, co tuto látku začnou probírat v hodinách dějepisu. Jeho záliba se však nebezpečně zvrhne, když odhalí v osamělém starém sousedovi nacistického válečného zločince Kurta Dussandera (McKellen). Bývalý velitel koncentračních táborů se již mnoho let skrývá pod falešnou identitou v mírumilovném americkém městečku. Todd však své závažné odhalení neohlásí a výměnou za to přinutí Dussandera, aby odhalil temná tajemství, která jsou už celá desetiletí pohřbena v hlubinách zapomnění. Mezi mladíkem a starcem s otřesnou minulostí pomalu vzniká zvláštní pouto, jehož důsledky budou strašlivé... (Cinemax)

vyfuk

Ztělesnění povídkové předlohy je mnohem přímočařejší, což mi asi na filmech obecně vyhovuje. Singer se navíc nebojí si věci tak trochu předělat. Nebo vynechat. Jako můj oblíbený dvojobraz z puškou. Nakonec dostaneme i jiný konec, který navíc je sám o sobě originální, dobře zapadá a snad i v něčem předčí ten Kingův. Nějaká atmosféra literární předlohy se zde nedá ani zmínit, ale pokud mluvíme o nějakém poselství, které zanechal naopak film, tak v tom si v určité jasnosti s předlohou nezadá. ()

Akret

Film mě zaujal tématem, ale pravdou je, že zpracování není příliš dobré. Příběh totiž místy působí velmi nedůvěryhodně, kdy především skutečnost, že právě jediný spolupacient v nemocnici, který sdílí pokoj s bývalým nacistickým vojákem pracujícím v koncentračních táborech, je právě jeden z přeživších Židů, který jej i po řadě let pozná, je sama o sobě velmi vykonstruovaná. ()

jefff

Vlastně dost nepříjemný, tématem nesympatický a stresový film. Jenže dobře natočený, skvěle zahraný a velice napínavý. Vládne mu dusivá nervózní atmosféra a hypnoticky geniální McKellen. Dobře zfilmovaný King. ()

NUbijec

Další k dokonalosti dovedená adaptace povídky Stephena Kinga. Film jsem viděl až po přečtení předlohy, a proto jsem byl skeptický a podvědomě hledal chyby a nedostatky. Jenže ono toho moc ke hledání nebylo, film si vzal nejdůležitější momenety a rozjel dechberouci lavinu příběhu která se nezaství až do nádherně vystavěného konce, který je možná ještě děsivější než v knize. P.S. Ian McKellen v uniformě, kdo se nebál? A Jan Tříska jako třešnička na dortu:) ()

sedm.1

Během celého filmu jsem měl takový divný pocit,že ikdyž koukám na něco neotřelého a poměrně zajímavého,stejně mě Nadaný žák neoslovoval natolik,abych jím byl úplně pohlcen.Celý je to film prakticky jen dvou osob,ovšem tak zajímavých,že si pozornost v pohodě udrží.A především Ian McKellen podává parádní výkon,jeho postava je skutečně odporná a zároveň fascinující.Naopak s postavou Brada Renfroa jsem měl krapet problém,jeho "skákání mezi hodným a zlým" je jen těžko uvěřitelné,ovšem i on mě nakonec v posledních minutách filmu dostal.Téměř až komorní drama je zkrátka zajímavé námětem a výraznými hereckými výkony,ovšem zároveň nestrhující a ani trochu napínavou podívanou. ()

Mr.Jackass

Výborný film a Gandalf coby nacista je skutečně autentický :-) Výborně viděná postupující fascinace ideologií jak ze strany studenta, tak samotného válečného zločince. Samozřejmě je úchvatný už scénář. ()

skinnee

Vynikajúci McKellen, ktorému výborne sekunduje Renfro predvádzajú divadlo, ktoré miestami berie dych. Do úplných 100% tomu niečo chýbalo ale aj tak výborné. ()

gutshoter

"Nezahrávej si s ďáblem" aneb myšlenka tohoto veledíla. Holocaust mě vždy fascinoval, nikoliv zvráceně. Možná bych si teď ale pár věcí rozmyslel... Nechápu tak malé hodnocení. ed. po přečtení předlohy a následném zapnutí filmu jsem stále absolutně nadšen.. Ano, jsou tam určité výchylky, leč natočeny precizně s atmosférou přímo dokonalou. Vůbec se nedivím, že i samotný King byl naprosto spokojený. ()

The Viper

Ještě nikdy jsem neměl takovou chuť dát roli Jana Třísky facku. Film jako takový mě dost zklamal, i přesto dobrá podívaná. ()

Maynard.

Ještě než Singer vdechl život X menům, tak si střihnul tenhle zajímavej film s velice netradičním tématem (bejvalej SSák na svobodě). Když o tom tak přemejšlím, tak mu tady zahrál totálního záporáka Ian McKellen, v X menech taky. No a až potom se z něj stal hodný kouzelník Gandalf. Do tý doby prostě SSácký hovado a nebo mutant, kterej chce zničit Svět :o). Nadaný žák každopádně patří právem mezi kvalitní filmy, ještě aby ne, když to je natočený podle knížky od Kinga, což je absolutní frajer! No, film sám o sobě zvláštní, tak jako divně plyne, zas tak moc věcí se tam neodehraje. Vlastně jen jedna vražda. Vlastně by se dalo říct, že do tý doby, než se tam objeví Honza Tříska, tak je to nuda :o). Honza to pak nakopnul do vítěznýho konce. No, já du balit na Peška, takže zdar! :o) ()

JADIM

Výborná dráma o tom, ako sa kvôli "nevinnému" rozprávaniu zážitkov z minulosti dokážu diať škaredé veci. Prechod z toho nevinného na vinné bol naozaj uveriteľný, zaujímavý, dramatický a napínavý. Sme zvyknutí na rozprávanie vojnových hrdinov, ale tu máme človeka, ktorý vraždil v koncentrákoch. Tento Kingov nápad je naozaj vynikajúci a originálny a na filme je vidno, že sa toho ujali správni ľudia.  8/10 ()

Fish

Kingova předloha byla skvělá. Jsem rád, že nepřišla nazmar (jako mnoho z kingových děl) a vznikl takový výborný film. Singerovi se brilantně podařilo přenést atmosféru knihy na plátno. A vynikající herecké výkony vdechly postavám život. Sir Ian McKellen... Co k tomuto jménu dodat? Jeho německý přízvuk nebo to, jak pochodoval v nacistické uniformě... Zkrátka dokonalý herecký výkon. Zajímavý byl i Brad Renfro, který mě svým herectvím příjemně překvapil. ()

uzzi

Psychologická sondáž do nitra lidské duše. Stačí zasadit a živit malinké semínko uvnitř a začnou se dít věci. Mladý žák Todd začíná kořeny své zloby a sadismu objevovat a válečný zločinec křísit. Vidět Ian McKellena v uniformně SS jak s napřaženou pravicí budí své staré já, jak vzpomíná na zabíjení Cyklonem atd., je to děsivé a zároveň nelze nic jiného než-li smeknout před jeho herectvím. Film se stává výpovědí o tom, že zlo přebývá v těch nejméně neočekávaných podobách a k jeho vzkříšení je třeba jen a jen člověk. ()

bari68

To, že Ian McKellen sedí nacistická uniforma a jeho úlohu by ste mu uverili, si môžete prečítať aj od ostaných užívateľov. ...(máte pravdu),ale táto story by vyznela lepšie, pri komornejšom podaní . Kingova scenéria mi pripadala trochu ako pri Tajomnom okne, s tým rozdielom , že tento film, žiadne tajomstvo neskrývalo.Film , ale nesklamal, pri rozprávacích a vizuálnych scénach s nacistickou nostalgiou film výborne spĺňal úlohy dobrého thrilleru , avšak celkovo , v konečnom výsledku mi to vyznelo trochu naivne. ()

chef

Asi po všetkých stránkach priemerný thriller. Aj napriek pohlcujúcej hudbe som sa do deja nikdy skutočne nezažral. Dojem mi trošku kazil aj sám Brad Renfro, ktorému som jeho charakter vôbec neuveril. 70% ()

Han22

Nevím, asi jsem neměl den, ale tohle mě nedostalo. Thriler to určitě nebyl, spíše docela zajímavý drama, ale na téma vysloužilí nacističtí pohlaváři jsem viděl i lepší věci (Hrací skříňka např.), McKellen byl super, Renfro taky, ale celé se to tak nějak podivně táhlo... Dramatické finále zazdí několik trapných náhod a klišé. Pointa je výborná, ale čekal jsem prostě více. ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder