Nadaný žák

• USA Apt Pupil (více)

Sir Ian McKellen a Brad Renfro se představují v hlavních rolích tohoto znepokojivého psychologického thrilleru, natočeného na motivy románu Stephena Kinga. Todd Bowden (Renfro) je nadaný šestnáctiletý středoškolák, jehož začnou zvráceným způsobem fascinovat zvěrstva nacistického Německa poté, co tuto látku začnou probírat v hodinách dějepisu. Jeho záliba se však nebezpečně zvrhne, když odhalí v osamělém starém sousedovi nacistického válečného zločince Kurta Dussandera (McKellen). Bývalý velitel koncentračních táborů se již mnoho let skrývá pod falešnou identitou v mírumilovném americkém městečku. Todd však své závažné odhalení neohlásí a výměnou za to přinutí Dussandera, aby odhalil temná tajemství, která jsou už celá desetiletí pohřbena v hlubinách zapomnění. Mezi mladíkem a starcem s otřesnou minulostí pomalu vzniká zvláštní pouto, jehož důsledky budou strašlivé... (Cinemax)

RAiken

Úžasně depresivní dílko, které si vás získá především díky dvoum hlavním představitelům a jejich zvláštně ujetého vztahu, jehož vývoj stojí za to sledovat. Ianu McKellenovi navíc role a uniforma esesáka sedne jak ušitá, nemluvě o skvěle sekundujícím Bradovi Renfro, který svou zvědavostí probudil v obou protagonistech ďábla, kterého měl radši nechat spát. ()

suicide

No nemůžu si pomoct, ale mám Iana McKellena zafixovaného s dlouhými vlasy a vousy - a to i když se jedná o roli tři roky před Pánem prstenů. Nicméně film nadaný žák mě přesvědčil, že adaptace Kingových knih a povídek jsou minimálmě stejně často dobré jako špatné. Takže díky těmto dobrým filmům může postoupit v opačném směru a přečíst si konečně i předlohy. Nemůžu říct, že Nadaný žák byl extrémně úžasný a nechá ve mně navždy vzpomínku, je jen málo filmů, které by nemohly být lepší, nicméně ale svou práci film odvedl. Občas jsem měl problémy vidět v tom staříkovi bývalého nacistickéo zločince. A právě tady bych měl výtku. Arthur Dent neboli Kurt Dussander rozhodně nemá být duševně vyšinutý. Je to mazaný lišák, který žije jiný život čtyřicet let, tak proč by najednou měl mít chuť upalovat kočky??? Nebo když už, tak proč hned potom byl zase "normální"? Možná to bylo v předloze, ale i kdyby, tak je na režisérovi, aby rozhodl, co je pro film přínosem a co už ne. Ale jinak si nemohu pomoct a o snímku si myslím, že patří k tomu lepšímu, co vzniklo v oblasti psychologického dramatu. ()

slunicko2

V každém z nás dřímá ďábel. Zahrávat si s ním se nevyplácí. Psychologické drama. 1) Zajímavý film o děsivých hlubinách lidské duše. Výborné herecké výkony, výborně napsané, výborná režie i všechno okolo. 2) Musím se přiznat, že jsem předlohu nečetl a tak nesrovnávám. Scénář mi i tak připadá výborný. 3) Přes všechny superlativy se mě film emocionálně nijak nedotkl. Působí na mne spíše jako akademická filosofická úvaha na téma hlubin lidské duše. Tuto citovou neangažovanost vytýká filmu vícero komentátorů...k velké, opravdu velké škodě jinak skvělého snímku. ()

Remedy

Knižní předlohu od Stephena Kinga jsem nečetl, nicméně o ní po té téměř dokonalé dvouhodinovce vážně uvažuji. Působivě natočený psychologický thriller o zvrácené fascinaci Třetí říší, která nakonec přeroste v reálný zločin. Atmosféra místy opravdu hustá (scéna ve sprchách) a ten Jan Tříska - to je taková třešnička na dortu. 4,5* ()

Maq

Ech, Stephen King... Mohl jsem si ušetřit tenhle zážitek, kdybych si předem lépe přečetl, kdo že nás to oblažil předlohou. ()

movieband

Knihu jsem nečetl a ke Kingově filmové adaptaci jsem se dostal asi jako slepý k houslím. A výsledek? Nadaný žák své kvality zaručeně má. Minimálně perfektně zahraného nacistu Dussandera v podání McKellena. Co se mi z filmu zarylo do paměti asi nejvíc, tak je scéna, kdy mladý Todd dá Dussanderovi uniformu SS a následné rozpomenutí na stereotypy,které Dussander i přes svůj věk, rozhodně nezapomněl. V ten moment ze snímku, a hlavně z McKellena, vyloženě sálala pověstná hrdost esesáků vůči Hitlerovi a Třetí říši. V závěru relativně potěšil Jan Tříska. Nadaný žák je filmem zaručeně působivým a dost zvláštním, když to vemu kolem a kolem. Monstra se nerodily jen za 2. světové války. Válka z lidí monstra nedělá. To člověk sám o sobě, dokáže udělat monstrum z druhého. Stačí jen tahat za správné nitky. P.S. Normálně bych dal počet za solidní průměr. Ale za ten prapodivný, hypnotický nádech tomu kopnu jednu navrch. 71% ()

stration

Povedená adaptace Kingovy novely. Předloha je sice krapet působivější, ale zde alespoň Singer nechává trochu prostoru pro fantazii. Vynikající herecké výkony a Singer. ()

Bones!

Nutno podotknout, že jsem váhal mezi 4* a 5*...Pro 5 jsem se rozhodl především kvůli oblibě knižní předlohy i jejího autora...Pomyslný plusový bodík patří také hereckým výkonům, že je McKellen Pan herec, to ví asi každý, avšak mladý Renfro s ním přesto dokázal obstojně"držet krok"... ()

Murrro

Formálne zvládnutý thriller s hutnou atmosférou a kvalitnými hereckými výkonmi, ktorému však - zrejme preto, že Singer sa ešte filmársky hľadal - čosi chýba a dej neodsýpa tak svižne, ako by bolo treba, aby spĺňal kritériá najvyššieho hodnotenia. ()

FilmFan24

V mrazivě zvráceném psychologickém thrilleru "Nadaný žák" podle knižní předlohy nadaného Stephena Kinga herecky excelují nadaný Brad Renfro a nadaný Ian McKellen pod režijním vedením výjimečně nadaného Bryana Singera. ()

salalala

Zdařilá adaptace Kinga, ač je stejně jako mnoho dalších, o trošku umírněná. Bryan Singer od počátku nemá problém s komornější atmosférou, která je potřebně hutná a je z ní znát předzvěst toho, že se bude dít něco děsivého. Tempo je trochu pomalejší, což je v pořádku, protože v něm může vyniknout výtečná psychologie postav a jejich vzájemné dialogy, které jsou skvěle napsané. Klíčové bylo obsazení, které se povedlo skvěle, protože vynikající Brad Renfro precizně zachytil proměnu pilného studenta v naprosté monstrum, které si užívá svou moc, k němu se přidává i podobně výtečný Ian McKellen jakožto bývalý a skrývající se nacista. Potěší pak i menší role Davida Schwimmera a Jana Třísky, kteří sice nejsou moc výrazní, dojem ale nepokazí. Možná je škoda, že scénář je proti předloze umírněný a není tak nekompromisní, což je znát v závěru, jenž je uhlazenější, naštěstí ale podobně děsivý, i když jen v náznaku. Někdy je tam asi až moc náhod a některé detaily se úplně neřeší, to ale tolik nevadí, protože jakožto připomenutí toho, že když člověk otevře dveře naprostému zlu, nikdy nemůže vyhrát a krutě ho to změní, funguje Apt Pupil báječně. 80 % ()

beran-ek

Kdybych nečetl Kingovu knižní předlohu, byl bych z filmu asi nadšenější. Ale zdá se mi, že tu není tolik prostoru pro vývoj postav a jejich vztahů, přesto, že knižně jde o poměrně krátkou povídku, která je podle mě hlubší a temnější. Ovšem Ian McKellen je výbornej. ()

runner85

Akoby povedal jeden český komik, A vo tom to je ! Tá premena z milého a šikovného žiaka na hovado sa vlastne ani nekonala lebo on vlastne nikdy nebol milý. Možno to nejakým zvláštnym spôsobom dokázal tajiť ale mal to v sebe. A hlavne bol divný, keď dobrovoľne počúval toho svojho turula o jeho zverstvách. Obe hlavné postavy si herecky vedú ale na jednotku a nedá sa im nič vytknúť. Akurát ma mrzí, že režisér nemal gule nato, aby ten film bol taký ako predloha. Tu postavu Todda tak zjemnili, že mi miestami bolo do plaču, to už tam len chýbala nejaká milostná scénka a v pozadí mohol hrať Elvis .... ()

Skip

Neznám knižní předlohu, ale i tak jsem byl velmi potěšen tímto filmem, který vyloženě ozdobil svým hereckým výkonem Ian McKellen. Škoda, že mu Brad Renfro nedokázal být lepším hereckým partnerem. ()

Želik

Veľmi dobre natočený a zahraný film. Todd bol ozaj nadaným žiakom svojho učiteľa. Príjemne ma potešil Jan Tříska. ()

Fanucci

Příběh je místy opravdu hodně přitažený za vlasy (scény "Pochoduj!" nebo scéna s lopatou). A celá základní myšlenka vychytralého chlapce vydírajícího nacistu mi přijde nereálná. Uznávám ale, že jde o napínavý a dobře natočený film. Na víc než 3 hvězdy to ale nebylo...70% ()

rastlinka

Napínavý a miestami doslova strašidelný film. Kam sa hrabú horory? Výber hercov pre stvárnenie hlavných postáv bol perfektný. Brrr, šlo to pod kožu... ()

kalap

Mladý,tupý a svojím spôsobom primitívny chlapec sa tak vehemetne pchal do starej fašistickej riti, až sa tam vopchal komplet celý. A starý fašista ho na oplátku, s prepáčením, vysral vo svojom mladom origináli. Synku, raz každá kosa narazí na kameň a keď je ten kameň ešte k tomu náš diamantový, tak je to pre tu kosu smrteľné!!! ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder