Nadaný žák

• USA Apt Pupil (více)

Sir Ian McKellen a Brad Renfro se představují v hlavních rolích tohoto znepokojivého psychologického thrilleru, natočeného na motivy románu Stephena Kinga. Todd Bowden (Renfro) je nadaný šestnáctiletý středoškolák, jehož začnou zvráceným způsobem fascinovat zvěrstva nacistického Německa poté, co tuto látku začnou probírat v hodinách dějepisu. Jeho záliba se však nebezpečně zvrhne, když odhalí v osamělém starém sousedovi nacistického válečného zločince Kurta Dussandera (McKellen). Bývalý velitel koncentračních táborů se již mnoho let skrývá pod falešnou identitou v mírumilovném americkém městečku. Todd však své závažné odhalení neohlásí a výměnou za to přinutí Dussandera, aby odhalil temná tajemství, která jsou už celá desetiletí pohřbena v hlubinách zapomnění. Mezi mladíkem a starcem s otřesnou minulostí pomalu vzniká zvláštní pouto, jehož důsledky budou strašlivé... (Cinemax)

Oblivion

Čekala jsem ani ne dechberoucí, ale docela fajn thriller. Ale když jsem se několikrát rozesmála nad stupiditou a nepravděpodobností.. no vlastně snad všeho, tak bylo asi někde něco špatně. Knižní předloha? Kdo to proboha vydal? [SPOILER -jestli se v tomto případě vůbec něco dá spoilnout-] Nejlepší záseky: celé tadyto "šestnáctiletý kluk se stane odborníkem na holocaust/detektivem během velmi krátkého časového úseku", okaté kreslení svastik v hodině, zkoušení uniformy, scéna s kočkou, vyděšený žid v nemocnici, ulízlý zástupce spravedlnosti se slušivou Davidovou hvězdou v klopě, dojímavý graduační proslov.[/SPOILER] Renfro hrál příšerně. Tak teda jednu za McKellena a jeho falešný německý přízvuk. ()

VIPerson

Miluju ten look starších filmů s dramatickou hudbou a tenhle film díky tomu ještě vypadá starší než doopravdy je.King,Singer,Ottman,McKellen,Renfro,Schwimmer,Tříska.V podstatě pánská jízda.King napsal opravdu skvělý příběh,Singer se do toho pustil s vervou a řekl bych,že nezklamal,Ottman nastolil díky svému hudebnímu tématu skvělou atmosféru,McKellen je opravdu výborný herec (vypadá zde starší než jako gandalf :D) a ostatní si střihli zajímavé role.Renfro byl nesympatický floutek,který by zasloužil pár facek.Škoda,že ve filmu nebylo více rozhovorů o 2. světové a jejích hrůzách.V podání Iana McKellena to bylo opravdu poutavé....do páté hvězdičky mi chybělo trochu vypiplanější scénář a možná i méně zvládnutá druhá polovina filmu. ()

Corpsegrinder

Kingovka která se zaslouženě drží nahoře. Brad Renfro je slizoun jak má bejt a Gandalfův nacista je taky správnej humusák. Několik scén je nezapomenutelnejch (módní přehlídka, rozpoznání Kurta Dussandera v nemocnici, jeho smrt). Zamrzí snad jen odlišnej konec od předlohy kde klukovi nakonec rupne v palici a začne na dálnici střílet na auta z úkrytu a sundá ho až policie po pěti hodinách. Tady je to jen slabej čajíček ale i tak finále graduje. ()

kukuuuc10

Kde začít? To nevím. Starý dobrý Gandalf zazářil v podobě bývalého nácka. Z tohoto snímku si uvědomuji, jaký je McKellen multifunkční herec. Film je natočen s výborným námětem, který je podložen Sixkillerem Kingem, který prodal práva za doláč mému oblíbenému režísérovi. Tady vzniká rovnice o třech velmi známých - King - Singer - McKellen. Nevím, co mi brání dát plnou palbu.. byla to prostě jednohubka s hodně pikantní pomazánkou! **** ()

Ilhan

Tušil jsem, že půjde o opravdu dobrý film, ale že bude opravdu tak dobrý, to jsem nečekal. Herecké výkony vynikající, i když Brad Renfro je občas trochu jednotvárný. Ian McKellen ale podává chtěl bych říct, až životní výkon a je až s podivem, že mu to nepřineslo nějakou cenu nebo aspoň nominaci. Po dlouhé době dávám 5 hvězd, atmosféra neopakovatelně mrazivá, kdy člověk opravdu netuší, co se se stane v příští minutě. 90 % ()

Kovaja

Mladej když donutil staříka obléct nacistickou uniformu, tak poté čuměl když stařík rozjel pěkně nadrilovaný marš:-)) ()

HonzysKISS

Moc pěkný film, hlavně s originálním příběhem. Gandalf v roli nácka to zahrál suprově. Akorát mě vcelku zamrzelo, že v tom nebyly moc ty historky. 70/100 ()

kaygen.it

Kniha je dobrá, film výborný. Stojí na brilantních výkonech, zejména Ian McKellen předvádí dokonalé herectví. Mrazivé, připoutávající k sedačce. ()

Radim

Stephen King patří mezi nejplodnější holywoodské scénáristy a možná nejlepší. Z jeho pera vzešly perly jako Zelená míle, Vykoupení z věznice Shawshank, Misery nechce zemřít, Osvícení a také Nadaný žák. Mrazivý a bezmoc vzbuzující příběh chlapce a bývalého esesáka vyniká i díky hereckému výkonu Iana McKellena. Nejvíce na mě zapůsobila finální scéna mezi "Žákem" a jeho učitelem. ()

Ondis

Zajímavé a originální téma filmu nás pořádně vtáhne do děje až když válečný nacista začíná vzdorovat "šikaně" středoškoláka Todda. Ta správná atomsféra mrazivého thrilleru se nám dostaví v plné míře až nakonec, a to ve famózním stylu. Překvápkem pro mě byla role kníratého Davida Schwimmera, která v mých očích film zlehčila. 80% ()

Haymar

Režisér... Obsazení... Námět... Nosné téma filmu... To vše slibovalo naprosto ojedinělou podívanou - bohužel ve finále jsem byl dost zklamán (to jsou ta přehnaná očekávání). Od Kinga spíše podprůměrný příběh, z kterého se dalo vyždímat mnohem, mnohem více šťávy... Singerova režie mohla být trochu civilnější... chyběla atmosféra... a tomu rozmazlenýmu spratkovi (Renfro) jsem neveril ani nos mezi očima... Film tak zachraňovaly pouze: zajímavá myšlenka, McKellen, Koteas a pár silných scén (sklep, nemocnice, umlácení homelessáka)... Slabší průměr ()

DannyBoy80

Výborné psychologické drama. Koukám, že je důležité vůči komu si budu chtít hrát na boha, aby se to neotočilo proti mě jako v tomto filmu. McKellen zahrál výborně, z jeho mašírování mi šel mráz po zádech. Doporučuju. ()

Mleako

Bryan Singer je sám o sobě skvělý režisér, a když mu v jeho filmovém koncertu sekunduje Ian McKellen, nemůže to dopadnout jinak než dobře a scéna s pochodujícím Ianem je vážně děsivá. Oproti novele je to sice vyměklejší a méně brutální, ale Singer z toho dokáže i tak vytěžit maximum. ()

kornitko

Film stojí a padá na hereckých výkonec dvou hlavních protagonistů. V tomhle případě stojí na velmí pevných základech. Hlavně pak na Ianu McKellenym jako nacistickém učiteli. Jeho pochod v uniformě a pak následná věta "Dávej si pozor, pokoušíš ďábla." je až děsivý. Hodně zajímavé na filmu je, že oba hlavní představielé jsou záporné postavy. Možná proto se mi film tak líbil:). ()

venom14

Knihu jsem nečetl.Ale film byl dobře natočený,atmosférický a Ian McKallen zahrál nácka skvělě.A milé bylo vidět i Jana Třísku. ()

Abiosis

*MYDLO, SPRCHA A INÉ ZVERSTVÁ* Niektorí tínedžeri sa vo voľnom čase venujú hraniu hier, dievčenským sukniam, alebo písaniu haiku, ale hobby niektorých z nich predsa len nie sú z kategórie tých bežných. Napríklad taký Todd: výsledkami skvelý v škole, avšak v sociálnych vzťahoch sa má čo učiť. Ak bolo jeho správanie s prižmúrením oka ešte akceptovateľné, po zoznámení sa s bývalým nacistom sa u neho začína naplno prejavovať jeho temná stránka. Avšak ani z Kurta sa za tých niekoľko desiatok rokov nestal nevinný baránok. Celý film sa nesie v napätej atmosfére, v očakávaní, že sa stane niečo hrozivé, a i keď sa napokon nič výnimočné neudeje, film zostáva zapamätateľným, pretože svojim námetom vyčnieva z radu. K niekoľkým zvratom dochádza až v závere filmu, ale nie je ich príliš mnoho na to, aby to diváka znechutilo. Verdikt v 1 vete: Film o vzťahu muža, ktorý aktívnym nacistom bol, a chlapca, ktorý ním kľudne byť mohol. 27.06.11 ()

Zero_Signal

Tak rád by som dal tomuto filmu plné hodnotenie, ale pre predstaviteľa Todda Bowdena jednoducho nemôžem. McKellen bol bravúrny, hudba naozaj skvelá .. dokonca ani Schwimmer mi absolútne nevadil, no ten Renfro bol jednoducho strašný.. najmä na konci pri jeho vyhrážaní sa a zároveň dribľovaní s basketbalovou loptou som sa chytal za hlavu v nemom úžase. Keby tam bol niekto kompetentnejší, film by dostal aj tú piatú hviezdičku.. ináč si pochvaľujem a chválim Singera za ďalší skvelý film. ()

derryl

Ve vypjatých chvílích života se stává, že člověk je strháván k činu jiným člověkem a stává se, že člověk člověku předá zlo. V tom okamžiku zasáhne Bůh a vše se ubírá v jeho šlépějích. Mám z tohoto filmu tento pocit. Nadaný žák převezme to zlé ze svého učitele a učitel ukončí svoji pozemskou cestu a žák má na výběr: zlo či dobro? Jak se rozhodne? Chce být takový, jaký je jeho učitel? Odolá pokušení? Tento film má neurčitý a otevřený závěr a v tom je jeho síla. Mnou obdivovaný tvůrce natočil skvost: o dobru a zlu, o odvaze a zbabělosti, o životě a smrti a za to ze srdce děkuji. ... Po druhém shlédnutí vše třikrát podtrhuji! ()

Darth Maul

Nadaný žiak nie je ani tak o nacizme, ale skôr o ľudskej zlobe. Obe hlavné postavy stelesňujú koncentrované zlo. Dôležitosť tohto filmu spočíva v tom, že pôsobí ako naliehavý odstrašujúci príklad. Ian McKellen a jeho diabolské úsmevy vyvolávajú husiu kožu. Nadaný žiak je majstrovským remeslom a po jeho pozretí zostane v človeku poriadne ťaživý pocit. ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder