Nadaný žák

• USA Apt Pupil (více)

Sir Ian McKellen a Brad Renfro se představují v hlavních rolích tohoto znepokojivého psychologického thrilleru, natočeného na motivy románu Stephena Kinga. Todd Bowden (Renfro) je nadaný šestnáctiletý středoškolák, jehož začnou zvráceným způsobem fascinovat zvěrstva nacistického Německa poté, co tuto látku začnou probírat v hodinách dějepisu. Jeho záliba se však nebezpečně zvrhne, když odhalí v osamělém starém sousedovi nacistického válečného zločince Kurta Dussandera (McKellen). Bývalý velitel koncentračních táborů se již mnoho let skrývá pod falešnou identitou v mírumilovném americkém městečku. Todd však své závažné odhalení neohlásí a výměnou za to přinutí Dussandera, aby odhalil temná tajemství, která jsou už celá desetiletí pohřbena v hlubinách zapomnění. Mezi mladíkem a starcem s otřesnou minulostí pomalu vzniká zvláštní pouto, jehož důsledky budou strašlivé... (Cinemax)

Fat'Fatal

Těžko říct, jestli Bryan Singer neměl po Obvyklích podezřelích dost koule na to, aby vykreslil nadaného žáka Todda Bowdena a jeho přítelíčka Dussandera tak, jako to udělal Stephen King, nebo jen měl svou "mírumilovnější" vizi. Ve filmu zemře všehovšudy jen jedna postava, navíc proměna jak Todda, tak především Dussandera, který svou touhu po zabíjení krotil přes dvacet let, jen aby mu ji Todd svým dárkem - uniformou SS - připomněl, je poněkud odfláklá. Na druhou stranu no a co. Film má výtečnou atmosféru budovanou především skvělým McKellenem, oproti povídce má lepší spád a role pro Jana Třísku byla jak vyšitá. Čeho jste učitel? Já učím na škole. (IGOR HNÍZDO!!!) Jo a Ross umí zahrát i vážnou postavu? Nevěřím, pořád jsem čekal, kdy začne házet vtipy :) // Viděl jsem v originálním znění s titulky. ()

NiaWolf

Film mě moc nenadchnul. Zatímco některé scény by mohly být delší a hlubší, jiné, méně podstatné jsou naopak roztáhnuté a děj nikam neposouvají. Celkově filmu chybí nějaké lepší vyvrcholení... ()

krumpac007

I když jsem znal knižní předlohu, občas mě mrazilo. Závěr rozhodně lepší než v knize, jinak jsem odlišnosti nenašel. McKellen pro mě bude sice navždy Gandalf, nicméně svoji roli zvládl rozhodně mistrně, stejně jako Renfro. ()

Ivo

Když se film natáčí "podle knihy", tak proč úplně měnit základní pointy příběhu - zejména konec ? To je pak trošku o ničem. Umělý pseudo happy end, aby se to náhodou někoho nedotklo ()

gazogazo

What? Tohle teda nemůžu sežrat! Ten příběh / scénář je strašná mrdka, která znehodnocuje filmy s nazi / šoa tématikou tím, že je banalizuje. Prostě že někdo hraje treba videohry s ustrelenejma hlavama jak magor tak to přece neznamená že někomu nakonec tu hlavu ustreli. To je korelace a ne kauzalita kur.va! Plochy charaktery delajici picoviny a predstirajici že je k tomu dohnalo zlo jsou k smíchu! ( Neznám kingovu predlohu) + Tříska v chillu ! ()

FeroFabus

Skvělé zpracování ještě skvělejší knižní předlohy. Stephen King skvěle rozehrál psychickou hru dvou hlavních postav, které se vzájemně drží v šachu. Ve filmu to je umocněnu vynikajicími hereckými výkony. Jenom ten konec je úplně jiný. V knize Tod zastřelí svého učitele a potom jde střílet na dálnici po autech, dokud ho nezastřelí policie. Také zavražděných bezdomovců je více. 85% ()

kondor77

Tento film zabil jednoznačně scénárista. S vidinou "vybrat" to nejlepší z předlohy a zjednodušit duševní rozklad hlavního protagonisty to celé posral. Tohle si první "kingovka" přeložená do češtiny (společně s Tělem) nezaslouží. ()

PEZ

Vynikajúci ranný Bryan Singer. Toto bol iba jeho tretí film! Super scenár (podľa predlohy od Stephena Kinga), dobrá atmosféra, perfektní herci. U Iana McKellena ma to neprekvapilo, ale Brad Renfro ma doslova šokoval. Ten chalan bol neuverieľne talentovaný - je veľká škoda, že zomrel tak mladý. Jeho ambivalentná postava ma doslova pohltila. Film sa umne zamýšľa nad dobrom a zlom, resp. hlavne nad zlom a zároveň ukazuje, že minulosť vás skôr či neskôr dobehne. Takéto filmy sa dnes už točia veľmi málo. 8/10 ()

Solly

Prostě fantastický. Dobrý námět, který se podařilo realizací ještě vylepšit. Je to určitě jeden z nejlepších filmů co jsem viděl. ()

Gardenboy

Uch....tak to bolo iné kafe....Až na ten záver (ktorý bol IMHO vo filme lepší ako v knihe - tam to SK mierne prehnal) to bolo presne podla knihy, pri tom však s istou dávkou originality, ktorú však iné adaptácie knih nedokážu získať. Tento film má u mňa 4 hviezdičky pretože presne vyvažoval všetky potrebné ingrediencie dramatického thrilleru - perfektný scenár, perfektná kamera, perfektný herci (McKellenovi by som po tom pochodovaní zožral snáď všetko) až po istú miernu dávku humoru, dramatičnosti, ba dokonca sa nájdu aj jedna - dve hodne napínavé scény. Čo viac si možno priať na kvalitný filmový zážitok? Nič ... len viac takýchto podarených filmov. ()

pistik

Jedno z lepsich spracovani Kingovej knizky, z ktora bola az prekvapivo malo zmenena (rovnako sa drzi predlohy ako Shawshank ci Zelena Mila). No dost ma mrzel koniec (v knizke to na chlapca omnoho viac "dolahne", viac mu z toho preskoci a hlavne na konci si vystreli mozog z hlavy), hoci vyslovene nesklamal. Je vidiet, že keď sa do toho vloží skúsený a hlavne talentovaný režisér (napr. ako Darabont), dá sa natočiť aj dobrý prepis Kinga. P.S. Len tewn koniec ma sklamal- chlapec mal umriet ()

Sosak

Výsostně zajímavý námět a příběh podle jednoho z nejlepších spisovatelů dneška (King). McKellen se role chopil bezvadně, stejně tak i Brad Renfro. Má to spád a je to dost sympatický snímek, jedině mě na něm vysloveně ubíjel nedostatek koncentrákoidních historek, kterých je zde děsivě málo a celkem i ty proflákle známé. Přitom film jsem scháněl hlavně kvůli nim - pokud chcete slyšet nějaké příběhy o holocaustu, radím vám tedy opatřit si něco jiného. Toto je totiž "jenom" skvělý příběh o stárnoucím nacistovi, který ohromí svého následovatele. ()

kubal18

Vůbec jedna z nejtemnějších kingovek co jsem četl. Filmové zpracování dovolilo asi maximum, protože více by zřejmě film nesnesl. ()

Trifi

Kingova předloha mě v mých středoškolských letech naprosto dostala, ta neuvěřitelná lehkost jakou mění kriminální drama v psychologický horor a sem tam se do toho připlete i komediální scéna je opravdu neuvěřitelná. Dovolím si tvrdit, že právě Nadaný žák je jeho nejlepší a nedoceněné dílo, jeho síla pramení v uvěřitelnosti. O to víc jsem byla zvědavá na filmovou podobu. Fáze "sbližování" mezi zvědavostí Todda a stále živými hrůzami v hlavě Dussandera funguje výborně a hlavně uvěřitelně, v tomto Bryan Singer nezklamal. Ian McKellen je příjemně civilní a Brad Renfro zase příjemně obyčejný a neokoukmaný. Atmosféra postupem času temní a získává tu pravou nahořklou pachuť dramatu - Dussander se mění z neškodného staříka v na svou minulost vzpomenuvší zrůdu a Brad se mění ze zapáleného nacistologa ve všehoschopného maniaka.Takže bych vlastně byla naprosto spokojená a dala o hvězdičku víc, nebýt toho přehnaně ustrašeného závěru, kdy Singer očividně neměl odvahu dorazit diváka efektním vyústěním jako je tomu v knize. Škoda, velká škoda. Český záblesk v podobě Jana Třísky je pro našince příjmeným bonusem a svou roli zvládl mistrovsky. ------ Plus: Silná předloha, atmosféra, Ian McKellen --- Mínus: Řežisérský úskok v samotném závěru ------ Recept: 60% předloha, 35% Ian McKellen, 5% Jan Tříska ------ Hodnocení: 75% ()

CliffLee

Šestnáctiletý Tood (Renfro) si jednoho dne všimne podoby mezi jedním místním starým mužem, to ještě netuší, že mu toto shledání změní celý jeho život, starý pán je totiž hledaným bývalým velitelem koncentračních táborů Dussandrem (McKellen). Po sesbírání důkazů a jistotou že jde opravdu o nacistického válečného zločince, Todd se rozhodne muže vydírat, než-li udat ho a tak začne starého pána mladík stále navštěvovat a velmi se zajímat o holocaust a různé hrůzostrašné historky z koncentračních táborů. V tu chvíli začnou oba muži zjišťovat, že je ač se to zdá být nemožné, něco velmi děsivého je oba přeci jen spojuje. Starému nacistovi vdechne po čase chlapech druhý dech a z normálního a skvělého žáka se rázen začne pomalu stávat jiný a bezcitný kluk... Jak daleko tohle velmi podivné spojení (''přátelství'') může dojít? Čeho všeho jsou vůbec muži schopni?.... Zajímaví thriller o přeměně lidského chování k pravému zlu. Oba hlavní představitelé podávaj parídní výkony, stejně tak jako Bryan Singer, nedá se vytknouz žádná velká chyba, ale k dokonalosti to ještě něco málo chtělo, každopádně pro milovníky thrillerů takřka povinost... 8(10 ()

Mira90

Chlapec si našel hračku. Hraní si s ní se mu líbilo stále více a více. Ale hračka si to nechtěla nechat líbit. A začala si hrát s tím, kdo původně tahal za nitky. Až se dobrali k šachovému patu. Jakmile by jeden dal šach, druhý by mohl říct mat... Bryan Singer mi naservíroval dechberoucí psychologické drama. O moci. O moci ovládat, poroučet, rozhodovat o bytí a nebytí. Umocněné nacistickou tematikou. Ovšem čím si člověk svoji moc víc užívá, tím je zranitelnější. Že, Ikare? ()

newer_more

Kdyby...říkám KDYBY tam byl původní knižní, velmi silný konec, tak by to bylo i na 5*...takhle to je na 4 a to ještě slabé.... ()

Arequipa

Nedávno jsem viděl výborný Prvotní strach a tak mě napadlo, jak by asi Toddova role slušela Edwardu Nortonovi. Brad Renfro mě totiž přes pochvalné hlasy nepřesvědčil. Průměrná adaptace vynikající knihy. ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder