Černými barony byli nazýváni příslušníci tzv. Pomocných technických praporů (PTP), jež v padesátých letech tvořily speciální složku naší „lidové“ armády. „Černí“ byli podle barvy nárameníků, „baroni“ pak podle toho, že jako jediní tehdejší vojáci prezenční služby měli peníze, neboť část mzdy za pracovní výkony dostávali v hotovosti. Zajímavé bylo sociálně politické složení těchto jednotek: k „pétépákům“ byli přidělováni odvedenci na jedné straně pro tělesnou vadu, jako např. na „prsa slabý“, ale i politicky uvědomělý redaktor závodního časopisu Dušan Jasánek (V. Javorský), nebo asistent režie Roman Kefalín (O. Vetchý). Na druhé straně lidé s kriminální minulostí jako zloděj Ciml (F. Burda), pro rasový (Rom Kotlár – M. Gumár) nebo třídní (feudál Šternberk – V. Vydra, JUDr. Macháček – B. Rösner) původ. Stejně jako „pétépáci“ stáli na samém okraji vojenské hierarchie i jejich velitelé, obecně se vyznačující mimořádnou dávkou stupidity – major Haluška přezdívaný Terazky (P. Landovský), kapitán Ořech (B. Poloczek), poručík Hamáček (J. Schmitzer) a poručík Troník (M. Donutil). Komické historky jsou však jen odvrácenou stránkou osudu „pétépáků“, provázeného většinou událostmi smutnými a tragickými. Tvůrci to naznačují v úvodních dokumentárních záběrech z filmového týdeníku. Snímek režiséra Zdenka Sirového vznikl podle stejnojmenné knihy humoristického spisovatele Miloslava Švandrlíka. (Česká televize)

johnny01

Místy je to dost vtipné, a děj hezky ubíhá, ale působí to až nějak moc pohádkově a není to k uvěření. Příliš to nefunguje ani jako parodie. ()

mikhail

Začiatkom 90-tych rokoch vychádzal jeden kultový film za druhým. Nemôžeme sa ani čudovať. Témy, ktoré boli za komunistov mimo roky 1960-68 pasé, sa zrazu mohli rozvíjať na filmovom plátne. A tak vznikli také klasiky ako Černí baroni, Tankový prápor, Obecná škola, Dědictví. Skvelá Švandrlíkova predloha a elita českého herectva v akcii. Inak, ako dobre to ani dopadnúť nemohlo. ()

George8

Osobně si myslím, že tady byl hlavní záměr skutečně pobavit hlavně všechny lidi, kteří se na tohle podívají. Děj proto tedy odsouvám stranou. Božská komedie!!!! ()

JosefTomas

Asi dobrý, ale asi ne pro mě. Pár hlášek ujde, některé vážně pobaví (zkoušení soudruhů "kdejaká hodnost" mě přímo dostalo), ale jinak jsem asi čekal víc. Zápletku bych tam rád uvítal, protože jsem se neměl jak a čeho chytit, takže nakonec zůstala jen směs gagů a bohužel ne vždy dostatečně úderných. Naštěstí to zachraňují perfektně zvolený herci a bez nich by byl film stěží poloviční. ()

hrumsrt

I přesto, že se dobově příběh odehrává možná v nejdramatičtějším období dějin československého státu, tedy v paranoidních padesátých letech minulého století, nedělal si Miroslav Švandrlík s tíhou doby žádnou hlavu a zpracoval sérii minipříběhů z prostředí tzv. Pétépáků zvaných taky jako Černí baroni.. Příběh dává dohromady skupinku postav společně sloužících v "lidové" armádě, kteří se společně vyznačovali tím, že podstatnou část služby trávili manuální prací.. Každý člen vybrané námi sledované skupinky militantů by si zasloužil vlastní odbočku, jelikož vlastně žádný z nich nemá chybu a ve správné chvíli dokáže strhnout pozornost. Za zmínku ale přece jen stojí Pavel Landovský v nesmrtelné roli majora Halušky, který právě svojí zvučnou slovenštinou dal za vznik naprosté většině hlášek, a když k němu ještě přihodím mě ještě více po chuti ambiciózního šišlala Miroslava Donutila jako poručíka Troníka možná je chyba si tuhle typicky českou podívanou upírat.. I přesto na jak depresivním tepu doby se příběh odehrává je tolikrát tak nadčasový, že ještě dnes se najde mezi mladší generací někdo citující ony ikonické repliky.. Čo bolo to bolo a citově zabarveně vzpomínající Švandrlík se zcela záměrnou ignorací všech negativ mě s touhle partou dokázal hravě rozesmát.. A přitom se na to celou tu dobu stačí podívat tak nějak politicky, není lepší rady.. 75% ()

jamoje

jedna z mojich najobliubenejsich ceskych komedii najma zasluhou Pavla Landovskeho a Miroslava Donutila, samozrejme nesmiem zabudnut na reziu Zdenka Siroveho. povodne knihy od Miloslava Svandrlika boli sice ovela vtipnejsie ako film ale to bolo sposobene aj osobnymi skusenostami rezisera, ktory bol na vojne u PTP priblizne v tej dobe ako autor predlohy. pan reziser Sirovy bol svojim zameranim skor tragik takze smerovanie filmu malo ist este viac do tragedie ale (vdaka za to) pan Svandrlik to nedovolil. takze zo spoluprace dvoch byvalych petepakov s rozdielnym pohladom na vojnu vzniklo toto krasne dielko, pri ktorom sa dokazem smiat nad neuveritelnou blbostou byvaleho rezimu a jeho predstavitelov "Co to tam mate za bazmak na tych vajciach Kefalin? To je zrcadlovka pane majore. Tady v tomhle vidim ten kostel tu vez a taky vas. Naozaj? Ukazte.... no kostol vidim, vez taky ale Boha jeho kde som ja?" :))))))))))) ()

Lewaso

Když jsem během svého druhého roku vojny četl Barony během osobního volna na cimře, dodalo mi to tolik energie, kolik mi po deseti letech Sirového film vzal... Režisér by se měl panu Švandrlíkovi osobně omluvit. ()

smrtubohem

Tento film nemá chybu, ve srovnání se stejnojmenným seriálem vítězí na plné čáře. Vetchý ztvárnil Kefalína naprosto dokonale. Výborně zahráli též Schmitzer, Poloczek nebo Donutil. ()

Idealista

Film má pro mě takovou hodnotu jako Troškův Kameňák (připominajicí Trnky-Brnky, ČB.=Dikobraz). S tím že ČB. jsou daleko horší , protože vypovídají o vážných věcech. ()

Toumyk

Jeden z nejkvalitnějších českých filmů. Komunistickou atmosféru satiricky reflektuje naprosto fámozně a pořád se tam něco děje. Tento film má desítky úžasných hlášek - Čo bolo bolo..:) rád se na něj kdykoli znovu podívám a pořádně se zasměju. ()

Zemřel Václav Postránecký

12.01.2017

Pavel Landovský 1936 - 2014

Pavel Landovský 1936 - 2014

11.10.2014

Ve věku 78 let zemřel ve včerejších večerních hodinách herec a dramatik Pavel Landovský. Syn zemědělského inženýra a učitelky a bývalý manžel dramatičky Heleny Albertové vystudoval Vyšší průmyslovou… (více)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

16.03.2012