Továrník Richard Osten (O. Nový), který se ke svému postavení vypracoval od píky díky své pracovitosti a podnikavosti, si zásadně odmítá přiznat, že už přichází do let. Nejhorší chvíle prožívá, když pomyslí na to, že jeho syn Jiří (R. Schránil) z něj jednou udělá dědečka. A tak se Jiřímu snaží bránit v jeho milostných dobrodružstvích, a hlavně v navazování vážných známostí. Stejně tak odmítá přenechat Jiřímu vládu nad svými továrnami; sám si své bohatství totiž musel tvrdě zasloužit. Aby Jiří dokázal, že je stejně schopný jako tatínek, nechá se pod změněným jménem zaměstnat v konkurenční továrně jako obyčejný dělník. Díky pracovitosti a organizačnímu talentu to časem dotáhne až na jednoho z ředitelů. A dokonce pozná sympatickou švadlenku Toničku (V. Ferbasová), která se ve volném čase vzdělává, protože má taktéž své ambice… (Česká televize)

pytlik...

Další z řady protektorátních pozitivních filmů, které oslavují práci a tvrdí kapitalisté jsou hodní a citliví. Průměrný snímek tradičně zvedá hlavně bezprostřední, živelná a energií sršící Ferbasová, aby ho vzápětí trochu srazila svým "človíčku", při kterém človíčkovi naskočí husí kůže i tam, kde žádnou kůži nemá. Schránil sice hraje vynikajícího kreativního konstruktéra, pro kterého není problém stvořit z revolverů soustruh, ale obyčejnou gumičku se používat nenaučil. ()

Autogram

Absolútna scenáristická naivita spojená s tou hereckou, ale učarovalo mi to. Medzigeneračné nezhody a súperenie sú v podaní Nového takmer ako zo súčasnosti, tie dlhé monológy s Fordom, Napoleonom a Baťom síce predĺžili film, ale stáli za to. Nad vývojom príbehu v druhej polovici už bolo málo sa čudovať, dalo sa to čakať od protektorátnej komédie, kedy bol neskonalý optimizmus povinný. ()

PollyJean

Tohle se Slavínskému moc nepovedlo. Zápletka je velmi slaboduchá, rozuzlení silně odbyté a Schránilovi myslím toho prostého dělníka nemohl věřit nikdo, nejen Tonka. ()

wosho

Nový a Slavínský na sebe moc štěstí neměli. Ve filmu je sice troška nadsázky a humoru (hlavně spojený Paulem a Kryštofem-Veselým), ale celkově se film spíše vleče a někdy i štve (velice směšna kariéra Raula Schránila, aneb jak být rychle ředitelem z dělníka pomocí pouze své píle a talentu). Zbylé postavy jsou tipické postavičky, jaké se tehdy psali jak na běžícím pásu (Ferbasová se mě zde vůbec nelíbila a ani se na tu postavu nehodila). Celkově se jedná o zcela průměrnou, ale profesionálně odvedenou tehdejší komedii. ()

Bohemák

I z oblasti filmů pro pamětníky se najdou desítky zdařilejších komedií. Otec se synem se rozhádají, vyhlédnou si stejné děvče, ale nakonec se usmíří, všichni dostanou rozum a usmívají se. Trochu málo. ()

Vesecký

Slabší Slavínského dílo. Na první pohled rozvláčnost dialogů ukázala, že jde o adaptaci divadelní hry. Bylo to alespoň do dvou třetin nudné a táhlo se to jako lepidlo... A i pak dál ovšem průhledné, přitom s několika nelogičnostmi v ději. Idea filmu jasná: Kterak se vlastní pílí člověk může dopracovat k vysokým cílům. Ale ve skutečnosti zas jeden bohatý a jedná chudá, klasická červená knihovna. A pak ovšem i druhé motto - stáří se nikdo nevyhneme, pokud do té doby nezemřeme - a je marné ze sebe dělat mladíky. Ani jeden herec nevybočil nadprůměr, ani Nový či Nedošinská neměli prostor k nějakému osobnímu hereckému vyjádření. Dvě hvězdičky postačují. ()

Ben Nevis

Film nabízí složitější zápletku, než jenom jak dostat k sobě dvě hrdličky. Zábavné hlavně bylo, jak se synek snaží dostrkat svého padesátiletého otce do důchodu. Dneska by si toho mrňouska pořídil pan podnikatel. :-) Prostě na rozdíl od jiných "propamětníků" mi přišlo, že se tam i něco řeší. Beru film jako oslavu kapitalistických úspěchů dosažených vlastní pílí. Věra Ferbasová by se nestala sekretářkou, kdyby nechodila do večerního kurzu, synáček by nedostal továrny, kdybych chodil akorát po barech. Na tohle by se měli povinně dívat pobírači dávek. ()

domirovec

Možná průměrnější komedie než většina mnohem větších a slavnějších snímků doby protektorátní, která toho možná kromě slavných prvorepublikových tváří stříbrného plátna (Nový, Schránil, Futurista či Ferbasová) nenabídne nic víc. Já jsem však trochu jiného názoru. Ano, místy je to pomalejší a to možná ještě pomalejší a uloudanější než by divák zprvu čekal, ale po většinu stopáže si to stejně drží příjemné tempo, které je posunuté ještě o něco výš, když dojde na společné scény otce a syna, Nového a Schránila, protože když ti dva se hádají, tak to je vážně něco! :) 4/5 ()

Véronique

Tento typ filmů, jakkoli může být naivní a jednoduchý, mě oslovuje. Navodí totiž příjemnou atmosféru, a to není málo. K tomu s přítomnosti mých oblíbených herců - O.Nový, R. Schránil, A.Nedošínská, ..., a především nedoceněný "žabec českého filmu" Věra Ferbasová. Ona byla sluníčko, i když své role pojala často podobným způsobem. Při sledování těchto filmů mi je dobře... ()

chrispe

Bohužel ne tak zábavné, jako jiné veselohry (ať už pana Slavínského či třeba pana Nového). Takže můžu říct, že celkově to zachraňuje - pro mě - velmi dobré herecké obsazení. Od mého oblíbence pana Nového, přes Františka Krištofa-Veselého po Věru Ferbasovou a tak dále. ()

tranquill

Skvělá herecká sestava zde není zárukou kvality. Stupidní dialogy a poněkud propagandistické řeči už podruhé slyšet a vidět nemusím. ()

Martin79

Báječná veselohra s kouzelným hereckým obsazením, především Oldřich Nový válí, která bohužel trochu doplácí na hodně průměrný a lehce čitelný scénář, takže během ůvodních dvaceti minut přesně víte jak film dopadne, zkrátka ničím nepřekvapí. Nadruhou stranu viděl jsem "dědečka" poprvé a prakticky jsem se ani vteřinu nenudil a celý snímek mi rychle utekl. Mám však podezření, že při opakovaných projekcích bych se už tak nebavil. I přes tuto skutečnost "přitvrdím" a dám solidní čtyři hvězdy. ()