Hornblower - Důstojnické zkoušky (TV film)

Hornblower: The Examination for Lieutenant

Hornblower - Dôstojnícke skúšky

Dobrodružný / Válečný

Velká Británie, 1998, 93 min

Je to úžasné, Hornblower má rozhodně styl! Sledovala jsem to pár roků zpátky a byla jsem nadšená. Proto jsem byla velice zvědavá co na toho odvážného klučinu budu říkat teď a můj názor se rozhodně nezměnil ani po těch pár letech, spíš bych řekla že naopak! Velice silný příběh, zaslouží si plný počet hvězdiček.(24.3.2009)

Druhým dílem s Hornblowerem prožíváme další námořnická dobrodružství na palubě válečné fragaty staré dobré Royal navy - HMS Indefatigable .Mimochodem takováto bitevní loď na konci osmnáctého století skutečně existovala, stejně tak jako kapitán Sir Edward Pellew jež jí nejen ve filmu ale i ve skutečnosti velele!. Španělé ukáží Britům jak chápou neutralitu a začnou jim potápět zásobovací škunery. Kapitán Pellew je na fregatě nucen snížit příděly jídla na polovinu což vede k nelibosti u posádky. Hornblower je vyslán do Oranu v Alžíru nakoupit od místních dobytek, obilí a další zásoby pro flotilu kotvící u Gibraltaru. Jenže nic není tak jednoduché jak se na první pohled zdá a banální nákup nakonec dopadne úplně nečekaně. Souběžně s tím se Hornblower pečlivě připravuje na námořní zkoušky po jejichž případném dokončení by konečně dostal toužebně vyhlíženou hodnost poručíka. ---- Pokračování prvního dílu je stále zábavné i napínavé. Divák již zná spoustu členů posádky i z řad námořníků a tak se na HMS Indefatigable a mezi jejími muži cítí skoro jako doma. Je pravdou a zaznívá to i v ostatních komentech, že mi ,,dvojka'' přišla místy až moc dobrodružná a Hornblower byl prakticky u všeho co se kde dělo (a tam vždy nějak exceloval), ale proč ne. Pět steaků skopového. * * * * *(8.1.2014)

Život a skutky Horáce Rohoduje, čestňáka a panice, a jeho zářivá cesta do funkce ředitele imperiálního námořnictva díl druhý - Jak se nadrtit na důstojnické zkoušky v klidném prostředí karantény morové lodi. Pořád podporučík kadet, ale nebude to mít dlouhého trvání, je to šprt. Skvělý doplněk k ledvinkovému pudinku.(12.5.2014)

Najít chvilku klidu ke studijní četbě, když velíte rozpadající se lodi s morem možná stiženou posádkou a žízní trpícím dobytkem (skutečným, nikoli posádkou), to není zrovna lehký cíl. I Chuck Norris by se u něj zapotil. Hornblower však ne, ten takovou výzvu zvládá levou zadní. Sice výtečné, ale i tak horší prvního dílu. Vše se tady totiž plně soustředí na Horatia, což je sice logické, ale ta ignorace zbytku posádky bolí. Jednička totiž z rozložení pozornosti těžila, dvojka na její ignoraci dojíždí. Nijak moc, ale trochu přeci jen.(12.2.2010)

Tak, už mám čiastočnú odpoveď na otázku, ktorú som si položil pri prvom diele série o Hornblowerovi. Zaujímalo ma kam bude smerovať kvalita a príťažlivosť ďalších dielov. Po zhliadnutí Dôstojníckych skúšok s ľútosťou konštatujem, že kvalita aj príťažlivosť upadá a výsledkom je časť televízneho seriálu bez prekvapení.. Časť predností z prvého dielu sa podarilo preniesť aj do nasledujúceho, ale nič nové, objavné sa neukázalo. Takže zasa tri hviezdičky, tentoraz slabšie. A nie som si istý, či prejavím záujem sledovať ďalšie diely série.(17.4.2013)

• - Natáčelo se převážně na Ukrajině a některé záběry jsou točeny v Portugalsku. (Terva)