Devatenáctiletý posluchač konzervatoře Zdeněk se po bezstarostných prázdninách znovu setkává s dívkou Evou. Eva je jednou z jeho náhodných známostí a čeká dítě. Zdeněk sice pochopí, že není otcem dítěte, je však přesvědčen, že „každý musí někoho mít“. Navíc k jeho vlastnostem patří houževnatost a vůle nepoddávat se těžkostem. A tak se – na rozdíl od Evy – z bezstarostného studenta stane zodpovědným rodičem... Scénář napsal Milan Ležák podle stejnojmenné prózy Zdeňka Rosenbauma. Režisér Karel Smyczek zůstal při realizaci věrný svému stylu: téměř sociologicky zaznamenává jednání postav a zároveň poetizuje všední věci. Na začátku dominuje idylická prázdninová nálada, kontrast k ní pak tvoří počátky soužití studentského páru, Zdeňkovo rozhodování a první měsíce péče o narozené dítě. Důležitou součástí filmu je hudba, jejímž autorem je Emil Viklický. (Česká televize)

milwaukee

Od tohoto filmu na Vladimíra Javorského nedám dopustil. Předpokládám, že se mnou hodně lidí bude souhlasit, když napíšu, že je to NEJ český herec. A na konci mi bylo smutno, jak s ním Yvetta vyjeb@la (fňuk) ()

Mykhaluu

Čtyři hvězdičky za to, že jsem pana Javorského potkal párkrát na nákupu v suterénu Kotvy... Jinak film... nu, antidepresiva nezabírají tak rychle, možná Neurolek zabírá rychle a mohl bych to sjet znova, ale škoda Neurolu! :) ()

Pitryx

Ta „hudba“ v pozadí mně neskutečně iritovala. Ostatně já tento film nikdy rád neměl. Ale že je kvalitní, to uznat musím. Pan Čepek měl dostat více prostoru. Nu a můj ještě starší komentář ze soukromého deníčku z roku 2011: No, tak mne to tedy vůbec nezaujalo. Zpočátku se to děsně vleče a jen Iveta Kornová udržovala částečně mou pozornost. Ale pak už jsem se jen nudil a nudil. Nepřejížděl jsem a díval se až do konce, tak hvězda za to. Jinak by to šlo do odpadu. ()

ostravak30

Opravdu zvláštní film. Vladimír Javorský dostal hlavní roli a nedá se říct, že by ji nezvládal. Je mi toto téma docela blízké, protože mírně podobná situace nastala i u mě. Zpočátku to přitom vypadá, že sledujeme tragikomedii nebo minimálně poetický snímek, ale záhy se film stáčí do dramatu. Docela kvalitní scénář a Smyczkovské vykreslení postav s Vladimírem Javorským funguje. Ale stejně bych řekl, že to není klasický Karel Smyczek. Jenže on si sem tam k jinému žánru odskočí. Třeba jeho Proč? taky nebylo typické pro jeho tvorbu. Na druhé straně opět svým typickým způsobem vykresluje typickou letní krajinu a lidi v obci. Mě se film líbil - což je, myslím, to hlavní. ()

knihovna

Pan Javorský je, podle mého názoru, nejvíce nedoceněný český herec. Vidět ho v čemkoliv je prostě zážitek. Tento film není vyjímkou. ()

quasar

Pro mě asi nejlepší Smyczkův film. Javorský ve své první hlavní filmové roli ukazuje, jaký je herec. E. Schorm je bezchybný s tím svým neustálým výrazem " tak co mám s vámi dělat". Děj je opravdu dramatický a kdo ho vidí prvně, neodhadne co se bude vzápětí dít - to mám rád. Některé věty z filmu ve mě přetrvávají, ať úsměvné: " debile poštovní... ", nebo vážné: "Vždyť ani nejsi jeho táta!" - " Jo, protože jsem jeho máma..." ()

pOne

Poslední hvězdička v mém hodnocení je asi nejspíš za to, že se jedná o film český. Ale rád jsem ji dal. A ještě radši bych byl, aby české filmy byly tak dobré jako Krajina s nábytkem. Výborný Vladimír Javorský v hlavní roli. Líbil se mi i Evald Schorm. ()

elgreco

Přiznám se. Delší dobu jsem tenhle film neviděl. Nemohu napsat víc než, že na mě velmi silně zapůsobil. Hlavnímu hrdinovi (skvělý V. Javorský) jsem držel palce, až mi modraly a jeho replika na větu: „Vždyť ani nejsi jeho táta.“ mě naprosto zlomila. Přitom to začíná jako letní selanka, ale postupně sílí a sílí. Málo známý, skromný... pro mě nejlepší Smyczek. Všechno je falešný, všechno stojí za prd? – to ještě není důvod, abys byl stejný. ()

Max Q.

Tak tohle se mi velmi líbilo. Film o zodpovědnosti a ačkoliv může děj někomu připadat neuvěřitelný, takovéhle situace se stávají. A jsem rád, když dopadnou takhle dobře. Líbil se mi i přístup rodičů, kteří přes své námitky (jak je známe:) nakonec udělali taky správnou věc. A Javorský - skvělý. ()

Raphaell

Javorskému jsem toho playboye zkrátka nemohl uvěřit, herec je to dobrý, ale tady podle mě špatné obsazení. Celkově mě film přišel spíš průměrný, jednoduchá zajímavá zápletka, která na televizních obrazovkách neurazí ani nějak extra nenadchne. ()

honzic

Povedený film, potěší dobrý výkon Javorského. Kornová už tehdy byla drogově závislá a na alkoholu a natáčení muselo být obtížné. Jinak Čepek a další taky fajn. Hodnocení: 70 % ()

Gortyna

Lehoučce nadprůměrný film z 80. let. Snaží se o Menzlovu poetiku a přitom nechce ztratit kontakt se světem Bakalářů. Evžen Jegorov dokazuje, že byl (skoro) stejně dobrým hercem jako saxofonistou. ()

Winster

Zkuste se na ten film podívat v Sprnu....když nastupujete v září do dalšího ročníku VŠ...pak teprve na vás zapůsobí celá atmosféra filmu...! ()

karnifex

Tak už jen kvůli skvělým hereckým výkonům je radost se na tento film dívat. Jinak snímek předkládá a řeší velmi závažná morální dilemata, ale dělá to tak nějak jalově, takže výsledný dojem není příliš silný - škoda.. ()

Igy007

Je to krásnej film; a hlavně úplně uvěřitelnej příběh. Super Viklického muzika, obsazení podle mýho gusta. Moje srdcovka už od dětství. ()

Kozlowski8

Příběh mladíka, který si nevybral tu správnou a dostal se do malérů. Úžasný Vladimír Javorský v nenápadném, ale hezkém filmu Karla Smyczka. 65%. ()