Spielbergův film je inspirující, epický příběh malého chlapce za druhé světové války. Očima mladého Brita Jima Grahama, jehož nezdolný duch se dokáže povznést vysoko nad ostnaté dráty japonského internačního tábora, poznáte fascinaci a hrůzu války. Dětství končí v okamžiku, kdy se jediným smyslem života stává přežití. Říše slunce podle bestselleru J. G. Ballarda je vůbec první produkcí hollywoodského studia natočenou v Čínské lidové republice. Film získal roku 1987 cenu kritiky za nejlepší film, režii a zároveň zvláštní uznání pro Christiana Balea (Jim) za výkon v dětské roli. (Magic Box)

Doudis19

Poměrně dojemná proměna dítěte z rozmazleného fracka, k až hrdinovi zajateckého tábora během 2.světové války v Japonsku. Navíc tím děckem je mladý Chris Bale :-). Pozor! Nesledovat dabovanou verzi! ()

filmmovier

Ve filmografii Stevena Spielberga je Říše slunce rozhodně filmem, který by měl vidět každý. K těm úplně nejlepším se sice neřadí, ale na druhou stranu k tomu nemá vůbec, ale vůbec daleko. Režie je opět naprosto prvotřídní, John Williams je opět naprosto fenomenální a mimořádně krásný, Christian Bale je zcela neuvěřitelný (opravdu neskutečně famózní výkon) a děj je zatraceně emocionální, v kombinaci s Williamsovou hudbou samozřejmě alespoň dvakrát víc. Jeden z nejlepších válečných filmů a skutečně silné drama, v němž je příjemných chvil pomálu, ale zároveň není depresivní. Jen je dlouhé a to mu myslím škodí. 85%. ()

markuc

Uz chapu, proc ten film je tak malo znamej - zdlouhave a nudne predstaveni dobreho tematu a skvelych hereckych vykonu (v cele s Christianem Balem). ()

rodo

Pro mě možná nejlepší Spielbergův film. Po trošku delším rozjezdu jsem se díky vizuálnímu kouzlu filmu dostal do děje, byl jsem emocionálně rožvejkán a na konci filmu vyplivnut. Christian Bale je ve své roli úchvatný. Celý film je hlavně jeho hereckým koncertem, ale moc se mi líbil i John Malkovich, který měl velmi zajímavou roli. Přesně takový ten typ člověka, u kterého nevíte, co si o něm máte myslet. Film samotný prochází několika polohami, které na Vás působí různým způsobem. Ačkoli je hlavní hrdina svým hyperaktivním chováním často až protivný, na druhé straně si v pár momentech uvědomíte, jaký souboj svádí uvnitř dětské duše. Říše slunce je moc povedený snímek, zanechal ve mně hlubokou stopu. ()

Karush

Vzhľadom nato, že to režíroval Spielberg nebol to veľký bum na obrazovke a aj zážitok z filmu bol taký nijaký. Prostredie bolo síce skvostné, aj príbeh bol dobrý, aj to čo predvádzal Ch. Bale, nato sa hodí len v superlatívoch spomínať, celý film ale umocnila a vyniesla niekde vyššie ohromujúca a impozantná hudba Johna Williamsa. Aj keď film nijak nevyniká zo Spielbergovej filmografie, bola tu citeľná zrelšia režisérska ruka, kde ani stopy niet po detskej naivite, lenže spád film nemal aj strih mi prekážal, a tak som nemala žiadne emócie ani tam, kde by si to režisér bol prial. ()

Mrkvič

Batman před mutováním v mikropříběhu druhé světové války. A těch 150 minut se neskutečně vleče. Film mě dohromady bavil a zajímal asi tak 5-10 minut. Jinak to bylo plácání a nudné něco dělání. Tak asi vypadá film bez použití nějakého kýče, či násilnější ždímání silné scény. Holt v roce 1987 ještě tohle stačilo. ()

farmnf

Sugestivní Spielberg, natažený pomocí zcela zbytečných scén na 154 minut! Usnul jsem ve 135 a musel opakovat. Film je vizuálně velmi dobře zvládnut. Jeho záměr ale není mapovat a vyprávět příběh britských občanů v oblasti Šanghaje. Jeho záměr je rozplakat matky pubertálních rozmazlených anglosasů a dát jim naději, že i jejich spratkové by tuto tragickou dobu nějak zvládli a přežili. Nijak mě to neoslovilo. ()

Chasm

Nejkrásnější Spielberg, tak akorát dojemný, tak akorát kamarádský, tak akorát válečný... Christian Bale podal nejlepší dětský herecký výkon, jaký jsem zatím měl tu čest spatřit... A zpěv Jamese Rainbirda je krásný... ()

danoo

Filmová adaptácia jedného z najslávnejších vojnových románov je po technickej stránke dokonale zvládnutým snímkom. Historické udalosti poslúžili Spielbergovi len ako atraktívna kulisa a na rozdiel od Ballardovej knihy koniec vyznieva zmierlivo. Aj keď samotný film občas balansuje na hranici povrchnosti a naivity, osobne si myslím, že ide o Spilbergov najvydarenejší počin (,ale hovorím to ako fanúšik Ballardovej Ríše slnka). ()

yeniczek

Žjova! Tento film se mi vyhybal hodně dlouhou dobu a já ani nevěděl, že něco takového natočil. Že v tom také hraje malý Bale? To si musím půjčit.. A taky jsem dostal poctivého Spielberga se vším všudy. Sugestivní obrazy (pudr v domě!) snímané neskutečnou kamerou, krásná tklivá hudba a dobrodružný příběh. 9/10 Kéž by na mě čekalo takových skrytých pokladů ještě hodně. Mimochodem mladý Bale hrál jako král už tehdy. ()

Millanium

Jeden ze Spielbergových filmů, který zcela neprávem stojí tak trošku v pozadí. Film vypráví o tom, jaký psychický dopad může mít válka na jednoho chlapce z bohaté britské rodiny žijící v Japonsku. Christian Bale ztvárnil roli ukřičeného chlapce dokonale a vzal si celý film pro sebe. 90% ()

hroubek

Osobně jsem si myslel, že jsem tento film už hodnotil a napsal k němu komentář, ale světě divse jsem asi na to zapomněl. No nic, tak nezbývá než odčinit tento starý rest. Jelikož mám rád filmy od Steven Spielberga, tak jsem si Říši slunce nemohl nechat ujít. Spielberg rád staví děti do situacích, ve kterých si většinou nevědí rady ani dospělý. A je si to plně vědom, že v tomto vyprávění je obravská síla, tedy za předpokladu, že jste dobrý vypravěč. Nic není upřímější a silnější, než dětstký pohled na válku. Christian Bale je tady opravdu moc dobrý. To samé můžu říci i o Johnu Malkovichovi. Jediné co trochu kazí dojem, je dlouhá stopáž. Další důkaz neuvěřitelné všestranosti Spielberga. ()

fefee

Ten ukecaný chalan mi už fakt liezol na nervy, nie že by to bol úplne zlý film ale dlhý bol až zbytočne, hudba takmer 0 bodov, dráma asi tak na 30% a súcit to moc nevyvolalo. (2,5*) ()

fabecc1222

Na hodnocení náročný film, na jednu stranu je tu výborná atmosféra, hlavně ze začátku film v tomto ohledu jede na 150%. Také je tu nesmírně talentovaný Bale, který už jako dítě předvádí ohromný herecký výkon. Ale právě s ním už začínají jít na řadu i negativa, protože na jednu stranu je Baleův výkon fascinující, ale na druhou je jeho postava mnohdy dosti otravná, a při jeho chování si budete mnohdy říkat, jestli to opravdu myslí vážně. S přicházejícím koncem také začíná filmu docházet dech, a kdyby se závěrečná pasáž zkrátila o takových 10 minut, filmu by to určitě prospělo. ()

Spock

Nejlepší film Stevena Spielberga. Škoda, že nebyl více doceněný. Christian Bale předvádí na svůj věk úžasný herecký výkon. Na filmu se mi líbí jeho snaha vidět všechny události z pohledu malého chlapce. Některé scény filmu jako např. jeho setkání s japonskými piloty, útok P-51 na japonské letiště a nebo scéna na stadiónu, patří k nejlepším okamžikům celého filmu. Kniha se od filmu v zásadních věcech neliší, některé její pasáže by ale filmu jistě neuškodily. Pokud se vám film líbil, tak vás osloví i kniha. ()

liuk

Původně jsem film ohodnotil čtyřmi, ale když jsem si druhý den ihned musel pustit poslední půlhodinku, která se mi napodruhé líbila ještě víc, hodnocení jsem navýšil. Opravdu škoda, že takhle skvělý Spielbergův film je tak neznámý. Důvod bych viděl v zobrazování japonských vojáků jako docela normálních lidí a ne šilených vrahů, jak to má imho ráda většina americké populace. Patriotistickou korunku tomu přidává ještě fakt, že hlavní postava je má část filmu docela ráda. Nevermind. Hlavní síla filmu je samozřejmě v malém Christianu Baleovi, jak ten sám dokázal ve 13ti letech utáhnout dvouapůlhodinový film, nad tím zůstává rozum stát. Sice mu dobře sekunduje Malkovich, ale ten zdaleka není ve skoro všech scénách, narozdál od Balea. Vůbec se nedivím, že se Baleovi, jako málokterému dětskému herci, podařilo prorazit i v dospělém věku. Verdikt: 4,5*. Škoda toho mávajícího pilota ;) ()

D28

Krásny a vydarený film, a pritom neviem,či si diváci uvedomujú, aké to mal Spielberg ťažké!Zachovať vernosť knižnej predlohe,zorganizovať masové scény v Číne,kaskadérske výkony pilotov,výbuchy...A k dispozícii mal jedno decko bez veľkých hereckých skúseností,na ktorého výkone sakra záležalo.Ale mal šťastie,vybral výborne a pre mňa ako pre mnohých je to najlepší detský herecký výkon.A najlepší protivojnový film,aký som videla.Prečo ho vlastne nemám v top 10?Ozaj je trošku dlhší než mal... ()

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci