Kairo

Pulse

Mysteriózní / Horor / Thriller

Japonsko, 2001, 118 min

Kijoši Kurosawa

Takřka ženiální kombinace hororu a apokalyptické deprese, která mě nejen donutila k tomu, že se na svojí plesnivou zeď už nedívám s takovým nadhledem, ale dokonce jsem během sledování i chvíli přemejšlel nad něčim jinym než nad způsobama, jak opíchat všechny ženský postavy ve filmu. Bože, já do toho Japonska nesmim jezdit. Anyway bál jsem se, že v průběhu dvou hodin nebude mít Kairo už místy co říci, nicméně informace byly stále dávkovány, ač dokola pořád ty samé, protože nejpodstatnější monolog proběhne v půlce filmu, čímž jste zbaveni jakékoli následné katarze (apokalypsa v poslední třetině je jaksi mimochodem), za což jsou také dosti zodpovědné postavy, které vás při vší úctě nezajímají, protože a) jsou dementní, b) blbě zahraný, c) film na ně docela kašle, zaměňuje je a vůbec dává najevo, že jsou mu trochu ukradené. Formálně (až na strašný triky) je Kairo nadmíru vydařený, vrzající smyčce v pozadí, sviňácká švenkující kamera a nelítostný střih mi v některých scénách dávaly skutečně zabrat. Navíc se film nesníží k žádné stupidní lekačce a nechá všechno nadpřirozeno spořádaně plížit, což je dobře znejisťující. Baví mě, jak japonští hororový tvůrci okamžitě zareagují na novou technologii tím, že do ní zakomponujou prdy zemřelých a s úsměvem vzpomínají na časy, kdy si museli vystačit s oknem a zrcadlem.(8.3.2012)

Strhující horrorová podívaná z nedaleké budoucnosti, ve které duchové postupně získávají nadvládu nad odcizeným lidským světem. Ačkoliv film neobsahuje téměř žádné shock scény, oplývá neskutečně depresivní a děsivou atmosférou. Plíživý strach a beznaděj v něm sálají z každého políčka. A co když teprve někdo otevře červenou páskou zalepené dveře.. Japonská klasika moderního horroru. 9/10(30.11.2005)

Těžko tohle hodnotit, jelikož horor je to založenej hodně na hutný atmosféře a na skvělých mrazivých duchařských scénách, který samy o sobě jsou perfektní, ale když se to rozvrství do těch dvou hodin, co film má, tak to už znatelně ztrácí na napínavý atmosféře a s blížícím se koncem se to ještě zhoršuje, navíc je to zbytečně složitě vyprávěný a člověk se pak spíš zajímá, co měla která scéna znamenat než aby se nechal pohltit a stejně sem během filmu příběh plně nepochopil, abych si, bez přečtení zdejšího obsahu, dokázal sám udělat obrázek o čem ten film vlastně přesně byl. Ale přesto je to zajímavá netradiční duchařina, která nabídne něco víc než všechny ty ostatní asijský a o to je větší škoda, že to neni dotáhnutý k dokonalosti. 3,5*(17.4.2009)

Dalsi z rady velmi podivnych japonskych filmu, tentokrat tedy z rad hororoveho zanru, z ktereho po zhlednuti budete mit pocit, ze se vam dostalo vice otazek nez odpovedi, coz je k samotnemu nametu vice nez skoda. Nejsilnejsi strankou filmu je atmosfera a ta vas taky donuti se dokoukat do konce a hlavne diky ni davam vysoke hodnoceni. Proc mam ale stale silny pocit, ze japonci jsou autori genialnich nametu, ale pak kdyz prijde na filmove zpracovani, tak to nikdy nedopadne stoprocentne.(11.9.2008)

Podľa mňa najlepší japonský horor a atmosférický KLENOT, pri ktorom mi ani nevadí, že som ho videl až s takým „oneskorením“, pretože pred rokmi by som pravdepodobne ešte nebol schopný ho naplno doceniť. Počas necelých 2 hodín som si však takmer nevydýchol a v pohlcujúco depresívnom audio-vizuále som si napnutý ako struna prežil celú škálu emócií; od počiatočnej zvedavosti, k rastúcej znepokojivosti, aby som sa po čase pri strašidelných scénkach na chvíľu reálne bál a onedlho po tom mal úprimné obavy o postavy, na čo som zase ostal nečakane smutný po „odstránení“ jednej roztomilej hrdinky. To som si veru už dávno neprežil. A navyše to je až prekvapivo hlboká, komplexná a inteligentná vec, ktorú nadčasový režisér dokázal naplniť obsahovo i formálne.. Kairo, neviem sa dočkať kedy ťa uvidím znova.(27.2.2016)

• - Natáčení probíhalo v japonském Tokiu. (Terva)