Kairo

Pulse

Mysteriózní / Horor / Thriller

Japonsko, 2001, 118 min

Kijoši Kurosawa

Moc jsem se těšil na zde všemi tolik zmiňovanou akutně depresivní atmosféru, v tomto ohledu jsem byl ale trochu zklamán. Asi jsem už příliš zvrácený. Tíživou atmosférou tento film však skutečně oplývá, dopomáhá tomu i slabý děj, což ale rozhodně neshledávám slabinou filmu. Tenhle film je pro mne jasným potvrzením, že má cenu vyhledávat perly mezi asijskou hororvou kinematografií. Novodobé americké sračky dokážou spláchnout snad již jen jména dající se spočítat na prstech jedné ruky, na asijské scéně se však rodí stále další a lepší nápady.(7.3.2008)

CITÁT - Všechno to začalo jednoho dne.....bez varování.....jako teď........... Hned od začátku se něco děje. Sice divák, zatím netuší co, ale to brzy zjistí. CITÁT - Je čas hodit to za hlavu........ Japonci a elektronika. Vyrábějí jí snad víc než Čína a tak je jasné, že v jejich světě musí mít elektronika své mýty a duchy, kteří kolem tohoto fenoménu vytváření magická prostředí a tajemná zákoutí. Nejdříve to jsou VHS - ky, poté telefony a dnes jsou to PC, CD nebo DVD. A kde se může nejvíce plížiti zlo? Na internetu. CITÁT - Chceš vidět ducha?.......... Je to sice chvilkami mrazivé a tajemné, ale převážně je to zmatené, neucelené a někdy i nudné.(30.7.2014)

Takřka ženiální kombinace hororu a apokalyptické deprese, která mě nejen donutila k tomu, že se na svojí plesnivou zeď už nedívám s takovým nadhledem, ale dokonce jsem během sledování i chvíli přemejšlel nad něčim jinym než nad způsobama, jak opíchat všechny ženský postavy ve filmu. Bože, já do toho Japonska nesmim jezdit. Anyway bál jsem se, že v průběhu dvou hodin nebude mít Kairo už místy co říci, nicméně informace byly stále dávkovány, ač dokola pořád ty samé, protože nejpodstatnější monolog proběhne v půlce filmu, čímž jste zbaveni jakékoli následné katarze (apokalypsa v poslední třetině je jaksi mimochodem), za což jsou také dosti zodpovědné postavy, které vás při vší úctě nezajímají, protože a) jsou dementní, b) blbě zahraný, c) film na ně docela kašle, zaměňuje je a vůbec dává najevo, že jsou mu trochu ukradené. Formálně (až na strašný triky) je Kairo nadmíru vydařený, vrzající smyčce v pozadí, sviňácká švenkující kamera a nelítostný střih mi v některých scénách dávaly skutečně zabrat. Navíc se film nesníží k žádné stupidní lekačce a nechá všechno nadpřirozeno spořádaně plížit, což je dobře znejisťující. Baví mě, jak japonští hororový tvůrci okamžitě zareagují na novou technologii tím, že do ní zakomponujou prdy zemřelých a s úsměvem vzpomínají na časy, kdy si museli vystačit s oknem a zrcadlem.(8.3.2012)

Očakával som tak málo(poriadne lakačky a nejaký ten príbeh, ktorý nenudí) no a dostal som ako to už v poslednej dobe pri japonských ducharinách býva omnoho viac ako by som si v danej situácii zaslúžil. Atmosféra úplne strhujúca zanecháva ešte aj pár hodín po dopozeraní nepríjemný pocit pri každom otočení, či vidaní sa na nebespečné pátranie očami po tmavej miestnosti. Určite sa nejedná o dokonalí filmík a najmä pochopenia veľmi zložitého deja a dialógov medzi spleťou postáv je obťiažne, možno až nemožné na prvý krát. Táto studnica inšpirácie pre tvorcov v tomto žánri proste zasadí svoje obete do kresiel a na dve hodiny obnaží všetok iracionálny strach a hrôzu vychádzajúcu z ľudskej osamelosti a stratenosti. Za originalitu, neopakovateĺný zvukový doprovod, absenciu lacných lakačiek, veľmi efektný záver a niektoré scény plíživej hrôzy vpálené do temného centra ľudskej iracionality je 4,5* zaslúžených. Let the fear consume you!!!(4.11.2006)

Výsadou filmu je skutečnost, že si s duchy hraje nově, trochu jiným způsobem, že je nebere tak levně, jakby se to v japonské kinematografii nabízelo. Tvůrce si hrál, chtěl přinést něco trochu nového přemýšlivého. Přesto je to tempo někdy skutečně vražedné a to, že se zde zase tolik neděje, vás může uspat. Neužijete si pak tolik některé skutečně zajímavé scény, které by vás měly vytrhnout.(11.11.2013)

• - Natáčení probíhalo v japonském Tokiu. (Terva)