Lupič Legenda

Drama / Krimi

Československo, 1972, 91 min

Karel Steklý

Karel Steklý

Eduard Cupák, Vladimír Menšík, Bohuslav Čáp, Eliška Balzerová, Jan Kúkol, Jiří Holý, Consuela Morávková, Vladimír Brabec, Martin Růžek, Josef Beyvl, Josef Větrovec, Jaroslav Satoranský, Čestmír Řanda st., Eduard Dubský, Josef Hlinomaz, Karel Vochoč, Ferdinand Krůta, Miloš Nesvadba, Jaroslav Moučka, Jan Skopeček, Tomáš Sedláček, Ela Šárková, Miloš Vavruška, Oldřich Velen, Ivan Vyskočil, Raoul Schránil, Jaroslav Cmíral, Ivo Gübel, Hana Zagorová, Soňa Zborníková-Stenová, Karel Fořt, Karel Hábl, Oldřich Hoblík, Miloslav Homola, Rudolf Horák, Jarmila Horská, Vladimír Hrubý, Valerie Chmelová, Ilona Jirotková, Václav Kaňkovský, Jiří Lír, Jana Posseltová, Zdeněk Skalický, Josef Koza, Josef Cmíral, Karel Klement, František Němec, Petr Zámostný, Svatava Černá, Ludmila Engelová, Renée Nachtigallová, Lubomír Pánek, Jiří Vondrovic, Zdeněk Dohnal, Gustav Jankovský, Bohumil Koška, Vladimír Navrátil, Miloslav Novák, Pavel Osif, Jaroslav Tomsa, Karel Vítek st., Václav Fišer, Jan Víšek, Lubomír Krystlík, Karel Prchal, Willy Kuk-Znamínko, Josef Skrčený, Kajetán Maudr, Mirko Musil, Ivo Niederle, Stanislav Šimek, Josef Maršík, Vladimír Pospíšil, Vladislav Špidra, František Svačina, Vít Pešina, Petr Skarke, Jiří Kúkol

I přes poměrně slabý scénář se z toho mohlo vytěžit daleko více, ale to by asi musel na režijní stoličce sedět režisér Jiří Sequens mající s tímto žánrem nemalé zkušenosti. Tolik ve své době populární námět o stávce dělníků organizovanými lidmi nazývanými anarchisty už byl tolikrát zvěčněn filmovým páskem, že už se tvůrci takřka začali neustále opakovat a ve snaze se přeci jen krapet odlišit nedokázali příběh jako celek stvořit do souvislostí. Herci se v tomto snímku snažili, ale v podstatě neměli čeho se pořádně chytit. Politika, cenzura, dělnické ideály a krach. Přínosné je, že z toho nevyzařuje tolik typická agitka, ale v tom je asi ten největší problém. Snímek je prostě bez energie a nějaké té svěžesti.(21.12.2015)

(2x) Pěkné krimi drama z počátku 20.století, mírně politické (odpovídající dobám konce Rakouska-Uherska). S pěknou historickou výpravou je snímek laděn jako komorní příběh, s ukázkou tehdejší kultury (prostředí cirkusu a poutě, šantánu s jednoduchým zábavním programem, začátek provozování kočovného biografu, dobová kavárna, noviny coby nejsilnější médium své doby, galantní obleky gentlemanů, uniformy c.k. policejtů, kostýmy dam z vyšších společnosti). Mě se to moc líbilo, taky kvůli pěknému obsazení (skvělí Menšík, Brabec, Růžek, Větrovec, Holý, rovněž jako Eduard Cupák v hlavní roli, dále mladá Eliška Balzerová a třešničkou na dortě je zpěvačka Hana Zagorová).(19.2.2017)

• Dzonysek

Skvělé herecké obsazení vytvořilo potenciál, který nebyl příliš využit. Film je úmorně nudný, několikrát jsem se v průběhu jeho sledování musel ujistit, jak dlouho vlastně trvá a modlil se, aby už byl konec. A ten hudební doprovod, to taky není žádná velká sláva. Ovšem co mě totálně poslalo do kolen, to byla patetická scéna v posledních sekundách filmu. Taková závěrečná křeč po bídném filmovém zážitku. Zaujala Menšíkova hláška: "Dát ženský sem tam přes hubu, to je přeci morální hygiena". Takže asi tak.(18.4.2012)

• fmash

Nemá smysl hovořit o bezpochyby (a celkem tradičně) dobré výpravě nebo o pár dalších obvyklostech. Film jako celek je prostě špatný. Zajímavé jsou dvě věci: jednou z nich je efekt vyvolaný angažováním tolika skvělých herců ve snímku s tak slabým scénářem. Vznikají tak jakoby ostrůvky zdání dobrého filmu vždy když se v záběru ukáže někdo jako Menšík nebo Hlinomaz, kteří z každé věty udělají malý koncert, aby vzápětí celá atmosféra zmizela do nikam, jakmile záběr opustí. Rafinované, leč nedostatečné. Druhá zajímavost je poněkud pikantní — politické vzdělání v době vzniku filmu bylo jiné než dnes a původně protisocanský nádech časem ztratil okolností znalého diváka: dnešní mladá generace (bude-li ji ovšem takový film zajímat) nedovede rozdíl mezi socialisty a komunisty rozeznat a logicky jí musí proradnost některých postav připadat jako relativně svobodomyslná kritika uvnitř komunistického hnutí. To je jistě zábavné, ne však dost. „Dnešní čtenář je hrozně zmlsanej!“, stěžuje si Menšíkova postava, když se jí policie snaží přišít šíření pornografie. Dnešní divák ovšem také, dodávám já.(8.5.2011)

Ikdyž v tomto filmu hraje celá plejáda vynikajících herců, zdá se mi, jakoby zůstal režisér Karel STEKLÝ divákovi něco dlužen. I jindy vynikající EDUARD CUPÁK tam hraje bez eufórie a bez nějakého většího nasazení. Celkem mi nebyla jasná úloha Vladimíra MENŠÍKA, který s vervou sobě vlastní místama až přehrával. Nemohu tomu dílku dát více jako průměrné ohodnocení.(19.7.2010)