Reklama

Reklama

Lupič Legenda

Drama / Krimi
Československo, 1972, 91 min

Režie:

Karel Steklý

Scénář:

Karel Steklý

Hrají:

Eduard Cupák, Vladimír Menšík, Bohuslav Čáp, Eliška Balzerová, Jan Kúkol, Jiří Holý, Consuela Morávková, Vladimír Brabec, Martin Růžek (více)
(další profese)

Obsahy(1)

1905: Pražská policie bezvýsledně pátrá po špercích, za jejichž krádež byl odsouzen lupič - anarchista Jindřich Legenda. Propuštěný vážně nemocný Legenda má být nepřetržitě sledován... (oficiální text distributora)

Recenze (30)

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Udávalo se a donášelo nejen za komančů a dnes, ale i před první republikou. V té době se ale i mezi zloději, vrahy a policisty našlo několik gentlemanů a v tomto příběhu je jeden z nich. Plejáda známých tváří a výborných herců (hereček) v čele s Cupákem, Menšíkem, Brabcem podali slušné výkony, příběh taky nebyl úplně marný, docela to odsýpalo, ale místy i trochu nezáživně táhlo to je pravda, divák se občas i zasměje a hlavně Eliška Balzerová byla za mlada vážně kost (ani se nedivím, že měla ještě coby svobodná několik milenců…). Viděl bych to na průměrné ohodnocení. ()

fmash 

všechny recenze uživatele

Nemá smysl hovořit o bezpochyby (a celkem tradičně) dobré výpravě nebo o pár dalších obvyklostech. Film jako celek je prostě špatný. Zajímavé jsou dvě věci: jednou z nich je efekt vyvolaný angažováním tolika skvělých herců ve snímku s tak slabým scénářem. Vznikají tak jakoby ostrůvky zdání dobrého filmu vždy když se v záběru ukáže někdo jako Menšík nebo Hlinomaz, kteří z každé věty udělají malý koncert, aby vzápětí celá atmosféra zmizela do nikam, jakmile záběr opustí. Rafinované, leč nedostatečné. Druhá zajímavost je poněkud pikantní — politické vzdělání v době vzniku filmu bylo jiné než dnes a původně protisocanský nádech časem ztratil okolností znalého diváka: dnešní mladá generace (bude-li ji ovšem takový film zajímat) nedovede rozdíl mezi socialisty a komunisty rozeznat a logicky jí musí proradnost některých postav připadat jako relativně svobodomyslná kritika uvnitř komunistického hnutí. To je jistě zábavné, ne však dost. „Dnešní čtenář je hrozně zmlsanej!“, stěžuje si Menšíkova postava, když se jí policie snaží přišít šíření pornografie. Dnešní divák ovšem také, dodávám já. ()

Reklama

Dzonysek 

všechny recenze uživatele

Skvělé herecké obsazení vytvořilo potenciál, který nebyl příliš využit. Film je úmorně nudný, několikrát jsem se v průběhu jeho sledování musel ujistit, jak dlouho vlastně trvá a modlil se, aby už byl konec. A ten hudební doprovod, to taky není žádná velká sláva. Ovšem co mě totálně poslalo do kolen, to byla patetická scéna v posledních sekundách filmu. Taková závěrečná křeč po bídném filmovém zážitku. Zaujala Menšíkova hláška: "Dát ženský sem tam přes hubu, to je přeci morální hygiena". Takže asi tak. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Další z komunistickou ideologií zparchantělých příběhů, které využívají žánru krimi jen kvůli tomu, aby dokázaly, jak soudruzi, s občasným přispěním anarchistů, byli, jsou a budou rovní. Skrz všechen tenhle balast zanikne příběh Legendy a jeho syna, který mohl být více nosný a udělat film uvěřitelnějším. ()

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Ikdyž v tomto filmu hraje celá plejáda vynikajících herců, zdá se mi, jakoby zůstal režisér Karel STEKLÝ divákovi něco dlužen. I jindy vynikající EDUARD CUPÁK tam hraje bez eufórie a bez nějakého většího nasazení. Celkem mi nebyla jasná úloha Vladimíra MENŠÍKA, který s vervou sobě vlastní místama až přehrával. Nemohu tomu dílku dát více jako průměrné ohodnocení. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (2)

  • Přestože se děj odehrává v roce 1902, objeví se ve filmu chlapec v polyesterovém tričku, které se vyrábělo o několik desetiletí později ve slovenském podniku Makyta Púchov. (Rollo_Tomasi)
  • Vedoucím výroby byl Ladislav Terš (3. 5. 1911 – 28. 3. 1972), ten však první den natáčení přímo v ateliéru zemřel. Režisér Karel Steklý si zvolil jako jeho zástupce Jiřího Ziku (*22. 9. 1938). (sator)

Reklama

Reklama